Prijedlog upucenih

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
18.12.2010
8
0
1
33
Pozdravljam ekipu, da Vas ne hvalim puno... odmah cu da da vas preupitam:

1. Naime, imam novu OSRAM Vialox NAV(SON)-T 600w 4Y sa potrebnom elektronikom. Da li sa njom mogu ici od pocetka do kraja ?? i sta znaci ono NAV(SON)-T ... :signs054:

2. U sobi imam jedan ormaric, ubio se za Growbox-a, ali mislim da ce zbog jačine ova sijalica biti overkill jer je sijalica 90.000 Lumena, tacnije 150 Lumena po 1 watu. Box je Širina: 99cm, Dužina 35cm, Visina: 99cm. Zasigurno cu trebati CoolTube, nasao sam za neki 60€ dobar cooltube.

Interesuje me da li cu uz pomoc CT-a moci na ovako malom prostoru dizati "paradajz", nikako mi se ne pravi box koji bi se isticao u sobi ukoliko neko i uleti.

Hvala i svaka vam dala :)
 

Vanzemaljac

Aktivan Član
02.01.2006
387
61
0
Tessko da je 400w pa jos i nekako.Mislim moze se sve ohladit teoretski,ali koliki(ogromni) ventilatori trebaju.Nebi ti ostalo prostora za grow unutra..Da postavis van a zrak sprovedes unutra bilo bi upadljivo a bucno u svakom slucaju.
Kad bolje razmislim moglo bi al bi dobijo mlaznjak u sobi a stvarno nemas potrebe trositi toliko struje na tu povrsinu.
 

neo

Aktivan Član
06.12.2010
77
6
0
45
mislim da uz dobar vent i cooltube ide bez problema pod uslovom da je vent dosta jak,i LST.e sad za buku tesko.......
 
18.12.2010
8
0
1
33
Zato sam i pitao vas strucnjake kako bi nasao sto bolju soluciju. Samo niste mi odgovorili na pitanje sta je NAV(SON)-T ... i da li ova sijalica moze ici sama bez MH posto koliko sam razumio ima veci crveni spektar od plavog.

Kad malo razmislim jedina normalna solucija za ovaj boxic bi bile Lowraider seeds ... male su, mogu staviti neki 4-5 komada uzduz boxa i prziti ih sa ovom tehnikalijom, ali treba ih nabaviti a da se ne ofiram.

Jos nesto, kad bi uzeo OVAJ Cooltube koji ima na sebi neki omanji reflektor, da li bi imao potrebe stavljati jos neki vise CT-a?

Sta kazete na OVU turbinu ? ima velik protok od 767m³/h jer bi on gurao zrak kroz CT i Karbon filter koji je prijeko potreban
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Ovako...
Nedavno sam instalirao (ne sebi na žalost) jedan komplet od 600W,CT,carbon filter i vent od 365m3/h u box dimm 120x120x200.
Ovo čudo od venta vuče ko mutavo,ali je CT ipak udaljen dobrih 40cm (samo,nema oscilirajući vent,pa je zato tako).
Ovu beštiju od venta koju ti misliš utrpat ja nebi stavljao.Zašto??? Pa brate,tebi će unutra bit pustinja!!! To čudo će ti izvući svu vlagu.Rješio bi ti temperaturu,ali kažem ti,tu bi bilo suho ko barut unutra.
Ovo NAV(SON)-T je oznaka proizvođaća.To je standardni HPS sa spektrom pogodnim za cvjetanje.Može ona vege gurat,ali previše je to snage (to je moje mišljenje),međutim,ako rješiš neki box približnih dimm 100x100 i oko 160 visine,sa onakvim kompletom koji sam ti gore naveo možeš furat bez brige.Ako ti je prvi indoor,a vjerujem da jest,tako probaj napravit,pa pukni masu domaja unutra na 12/12 od starta i u vrlo kratkom roku imat ćeš dosta "paradajza" :)

pozz
 
18.12.2010
8
0
1
33
Drug, nisam ja ni planirao uzeti taj vent, vec po ovom gore sam skontao da mi treba jak, a taj ima protok od 767m³/h... ako ti kazes da je dovoljan taj 365m³/h onda jos bolje...

kao sto sam se i bojao, ovaj moj boxy ce biti mali i moracu traziti neku drugu soluciju, sad sam malo mjerio taj dio gdje sam planirao i idealne dimenzije su 90x60x160, sve preko je oFFir pravi.

Najbolje bi bilo da kupim OVAJ + vent + CT
 

tinitus

Aktivan Član
19.08.2010
202
11
0
43
uštedio bi na struji u tri mjeseca razliku 250W/600W a za te pare možeš kupit lampu i balast 250W.
po meni 2x250 za taj prostor bi bilo idealno, naravno uz adekvatno ventiliranje itd.
Ta tvoja lampa od 600 bi uz takav vent i CT mogla na tolikom prostoru iuz neke low strainove
ali trošak struje vs. količina, na tom prostoru...
 

neo

Aktivan Član
06.12.2010
77
6
0
45
stani hoces da kupis growbox iz hidroponike i da sve to bude stelt,pa sta ako udje neko i vidi snir po sredini,sta da kazes nova vrsta garderobera,jel? zlo&naopako ti je dao dobar savet,ako si vec kupio hps 600w,ako nisi poslusaj heroes london pa uzmi hps od 250w ona bi bila idealna za 99cm sa 99cm sa 35cm ormar.e sad ubija u pojam sto je razlika u ceni izmedju 250w i 400w mala a lumeni ogromna razlika.ne razumem te oces sator u sobi da bude stelt,po meni bolje ormar malo vece visine da kupis za te pare koje oni prodaju growbox i mirna bosna.srecno i javi na kraju sta si odlucio
 

4herbs

BANOVAN
Banovan
03.06.2008
468
96
0
34
Rukohvat je napisao(la):
Pozdravljam ekipu, da Vas ne hvalim puno... odmah cu da da vas preupitam:

1. Naime, imam novu OSRAM Vialox NAV(SON)-T 600w 4Y sa potrebnom elektronikom. Da li sa njom mogu ici od pocetka do kraja ?? i sta znaci ono NAV(SON)-T ... :signs054:

2. U sobi imam jedan ormaric, ubio se za Growbox-a, ali mislim da ce zbog jačine ova sijalica biti overkill jer je sijalica 90.000 Lumena, tacnije 150 Lumena po 1 watu. Box je Širina: 99cm, Dužina 35cm, Visina: 99cm. Zasigurno cu trebati CoolTube, nasao sam za neki 60€ dobar cooltube.

Interesuje me da li cu uz pomoc CT-a moci na ovako malom prostoru dizati "paradajz", nikako mi se ne pravi box koji bi se isticao u sobi ukoliko neko i uleti.

Hvala i svaka vam dala :)

Poslušaj savjete,prodaj taj 600 watta i kupi si 250 watta i cool tube i onda češ imat jako dobre uvjete inače ovako ti je sigurno burn na biljkama,neče preživjet nikako ako mene pitaš nit češ moć temperaturu kontrolirat 400 wattni hps za sat vremena rada postiže toliku temperaturu da se jednom sječam kad sam gurao rukuu ispod sijalice da nešto podesim u boksu samo sam dotakao lampu i skinulo mi je kožu do mesa 3mm duboko,imat ču taj ožiljak do kraja života sigurno a sad ti misli koliko če tek grijat 600 watta!stvarno bi bilo pretjerano,moj savjet je da prodaš lampu i kupiš kvalitetnije i slabije nešto ako treba,agro verziju hps lampe po mogućnosti,sylvania gro-lux ti je moja preporuka!600 kn ti je cijeli kit komplet inače znači reflektor,grlo,ballast i žarulja
 
18.12.2010
8
0
1
33
Momcovi, odlucio sam na veci box sa ovom sijalicom 1m širina, dužina 60cm, visina 1,80m jer u visinu mogu ici do 2 metra, hladjeno sa CT-om, ventom itd

ja bi rado prodao ovo od 600wati, ali kome? ovo sve sam dobio free tako da bi volio iskoristiti to max. i gdje nabaviti u bih nesto ovakvo, ovaj balast je kombinaovani radi na HPS i MH 600w pa cu nekad nabaviti vjerovatno i MH da upotpunim rad.

Koliko sam skontao ova sijalica daje 90.000 Lumena... :D
 

NoTrippin

Aktivan Član
26.04.2007
552
80
48
Ako ti nije problem potrošnja u taj box bi 600W sa CT i odličnom ventilacijom bila zvjer.Ako već imaš šteta je
prodavat iako bi tebi za taj prostor bolje išlo 400W(može i 250) , čisto jer se nemože 600W iskoristit do kraja na
malo mjesta.Može se svašta napravit al opet sve ovisi o tebi i koliko si spreman izdvojit para za struju.

A ako želiš prodat možeš probat na forumu.
 
18.12.2010
8
0
1
33
Potrosnja manje vise, ugradio sam centralno na pelet, tako da mi bojleri idu preko toga, ne palim ih vise nikako.
mene jedino interesuje da li ce ova sijalica biti prejaka za biljke!?!?! po nekoj logici ova sijalica bi bolje radila jer je stvarno jaka
 

tinitus

Aktivan Član
19.08.2010
202
11
0
43
Nema ti druge nego je namontirat, (vent, CT i lampu)
pa vidi koliko grije,
dobio si puno savjeta i teorija a samo ti mozes vidjet i znat moze li ta lampa na taj prostor,
ako uspijes da radi i da je temp ispod 30 i da ne isusuje zrak previse tj. da mozes odrzavat vlagu - super.
Hajde namontiraj sve pa javi,
i sretno
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
E ovo s večim boxom je već bolje :)
A gledaj,možeš ti to koristit,samo obavezno cool tube (ili bilo kakav reflektor koji možeš hladit).Evo,sad si kontam,mogao bi ti hladit žarulju neovisno o ventilaciji boxa.Dakle,pomoću jednog ventilatora bi hladio samo reflektor,odnosno zrak za hlađenje bi trebao dolazit izvan boxa,a topli zrak bi naravno izvlačio pomoću venta van,dok bi onda za sam box trebao ugradit još jedan ventilator.Tako bi mogao imat dobre uvjete u boxu,odnosno,nebi ti vlaga bila pre niska,jer bi mogao daleko slabiju ventilaciju napravit nego da samo sa jednim ventom hladiš žarulju i ventiliraš box.
Nadam se da kontaš šta hoću reći,meni to ima logike,al jbga :)
Pozz
 

4herbs

BANOVAN
Banovan
03.06.2008
468
96
0
34
Ma ja se nebi usudio 600 watta unutar boksa osim ako nema 2 metra visine i 140cm širine nikako rađe si napravi neku sobicu ili si namontiraj od drvene konstrukcije mali grow room pa onda napravi poštenu stvar,bit če ti teško zadržat temp u boksu sa 600 watta i običnim ventovima,pa to prži užasno jako,pogotovo ako staviš mh još heehehe neznam razmisli si dobro i odluči najsigurnije po meni...nemoj da te ponese želja pa da na kraju žališ što nisi odlućio pametnije,spriječi uzroke problema pa neče ni bit problema :) sretno i pozz