prijevodi potrebnih sastojaka zemlje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
28.07.2006
0
0
0
Pozdrav, novi sam èlan i ovo je moj prvi post..

Može li mi ko odgovoriti kako se prevodi u duhu jezika, odnosno pod kojim imenom se kod nas mogu nabaviti potebni sastojci za zemlju iz avramovog filma,poput:

potting soil - ?
worm castings - ?
pre-mix - ?

Hvala! :twisted:
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
pljuger bobi je napisao(la):
Pozdrav, novi sam èlan i ovo je moj prvi post..

Može li mi ko odgovoriti kako se prevodi u duhu jezika, odnosno pod kojim imenom se kod nas mogu nabaviti potebni sastojci za zemlju iz avramovog filma,poput:

potting soil - ?
worm castings - ?
pre-mix - ?

Hvala! :twisted:
Dobro pitanje... ja koliko znam:
potting soil - Zemlja koju sam kupio (bez suptrata), cisti humus... ee na toj kesi je pisalo Potting Soil.
Worm Castings ne znam tacno sta je...aaa
Pre Mix - Vec napravljena zemlja koja sadrzi mnoooogo svakakvih sutrata, dodataka, hrane (toliko da ako stavis u samo nju, bilo sta, sprzi se korjen) tako da se ona najmanje stavlja...aaa moze biti svakakav mix, ovisi o omjerima N,P,K i jos nekih dodata...
Opet kazem ovo je koliko ja znam, nek ispravi me neko ako sam u krivu i Worm Castings ako neko moze tacno objasniti...dobro bi doslo... Era? neko? :)
 

grucho

Aktivan Član
29.04.2005
77
20
0
potting soil je kao sto Bezze reche humus tj. treset

worm castings je ...imamo biljne ostatke(lisce ,kora od drveta,granchice....) i imamo zivotinjske ostatke(stajsko djubrivo....) i sve to "obrade" gliste (obichno kalifornijske gliste) ,Znachi gliste sve ovo pojedu ,iskenjaju i tako dobijemo potpuno razgradjeno organsko gnojivo koje se ,mislim mesa malo sa zemljom... :?

pre-mix je mix koji vecinom sadrzi organsko gnojivo....Bezze je vec objasnio...

Pazljivo mesajte ove sastojke i pazite da vecinu mixa chini chist substrat posto vecina ostalih sastojaka sadrzi neki oblik gnojiva a ako se sa tim pretera onda ide ono eee j'ga.....
:shock:
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Extra objasnjeno, mislim ja sam odprilike znao ali nisam 100% siguran pa nisam htio da se petljam u nesto sto ne znam dovoljno...(jedino da nabadam :)) inace extra je Grucho objasnio.
Ko je gledao onaj film (ne znam sad koji je, Stonned Free???... ili onaj drugi...) vidi se da onaj lik je opisao na filmu omjere NPK za pre-mix, ali sto rece Grucho, pazljivo sa tim (stavlja se veoma malo...u protivnom sprzice se korjeni (ma koja biljka da je u pitanju...)

Mislim da bi ovo mogle se prebaciti u temu "Priprema zemlje?"
 
27.09.2006
0
2
0
dobro jel moze neko to jos malo pojednostavit

dakla dodemo u ducan i kazemo dobar dan trebam:
perlite : perlit
worm casting :eek:rgansko gnojivo
pre mix : ???
i potting soil : humus

kako se na hrvatski kaze pre mix
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
perlit,vemulit traži u velikim trgovinama sa izolacijskim materijalom

sve te kupovne zemlje su veè pre-mix
najjeftinije i najbolje vam je to kupovat kod onog ko proizvodi substrate za cveèare,vrtnarstva..

inaèer prije kupovine zemlje,dobor je pogledat si topic o hranjenju, da bi mogli znat koju zemlju odabrat...
 
27.09.2006
0
2
0
ma znam , citao sam to
ali htio sam poceti kao u stoned free guideu
i kupit zemlju kakvu oni tamo imaju
a kemijat poslje kad cu imat nekog iskustva
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Ja kao "Pre-Mix" koristim zemlju sa suptratima, i ta zemlja je jako jako "jaka" da tako kažem što se tièe gnojiva. Da u tu zemlju staviš biljku, korjen bi "izgorio" tako da se izrazim...mislim ne možeš nju samo koristiti. Tako da dodajem malo na cisti fini humus - (treset)... Naravno takvu zemlju bi bilo dobro staviti na sunce da se "stopi" i zaliti jednom fino i ostaviti 2-3 dana da se "stopi", tek onda koristiti je
 
27.09.2006
0
2
0
ne , ni ne mislim ja stavit samo premix

dakle ako cu korisititi 100l zemlje (primjer)

kupiti cu:

humus 60l
perlit 15l
pjesak 10l
organsko gnojivo 10l
i premix 5l

ali nemogu doc u ducan i rec dajte mi 5l premixa
jer me niko nece razumjet...
pa me zanimatocno sto da kazem teti u ducanu :)
jer ce me blijedo gledat ako kazem dajte mi 5 litara premixa :D
 
27.09.2006
0
2
0
a zivim blizu najvece trgovine cvijecem i stvarima za cvjecarstvo u hrvatskoj tako da 100% imaju sve sto treba samo ja neznam kak se kaj zove
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Blago tebi, usput onda tu mora da ima sve što ti je potrebno.... i kasnije :), uzmi kao pre-mix (dobar za poèetnike) meni extra, znaèi zemlju sa suptratima, pogledaj omjere (ima ih na svakoj kesi, od ph pa do N-P-K vrijednosti... naði odgovarajuæi, i njega koristi kao pre-mix, uzmi humus èisti, ph 7.0. Kad kupuješ, gledaj da je kesa zatvorena (tj. da nema rupa, na kesi (zna se desiti)) pomješaj sve to i imaæeš super zemlju. Koja na samom poèetku, par nedjelja èak i više ne moraš dodavati ništa, tek kasnije kad udje u veg. fazu (jer sve potrebno ima u zemlji). Meni na kraju samom ove biljke koje sam imao, (šteta slika...:() njihova zemlja je i na kraju imala propustljivost kao na samom poèetku...
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Ihh, u tome je Era TITO što se toga tièe, ali neæeš pogriješiti na poèetku ako uzmeš 20-10-10, znaèi gnojivo sa veæim omjerom N od ostalih, (ovo za poèetak, jer je potreban za rast biljke), dok kasnije kad dodje cvjetanje ide obratno (ovo laièki reèeno)...
Znaèi ni 30-20-10, 20-10-10... ovo je dobro na poèetku vegetacije, dok kasnije æe se P i K poveæavati, dok kasnije kad predje u cvjetanje raste omjer P i K a N opada. Ali ako kreæeš sad od zemlje, do ovoga ima još vremena.
A što se tièe "pre-mix" imaš zemlju sa razlièitim omjerima. Mislim na zemlju sa suptratima....
Ovo gnojivo æe ti kasnije trebati.... ali ko što rekoh, Era je Tito što se ovoga tièe... :)
A što se zemlje tièe, svaka je dobra za poèetak, samo što kad kupiš dobro je znati koji je omjer N-P-K ta kesa zemlje sadrži, i po tome æeš znati koliko staviti u èisti humus...
Kad kupiš, javni koji je omjer (ili pogledaj ako ima više pa javi...Era æe ti reæi koji je "The Best" :) )
lp
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Da, da, naravno kako to zaboravih :), heheheh na našem tržištu se vrte od 5,6 - 6,5 mada mi je neko rekao da ima i ph7.0 (ovo nisam vidio)... Ali bolje je uzeti ph6,5 i odmah pripremiti veæu posudicu za biljku, kasnije drugo presadjivanje pred vegetaciju u veæu posudu, i do kraja držati u njoj. Manje problema æeš imati sa PH (koji neæe preko noæi skakati +- 0.5)
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Vjeruj da je bolje da uzmes manje od ph7, recimo kao što reèe Baphomet 6,5. Jer lako ce kasnije ph narasti do 7 i vise... zato vece posude i manje od ph7, tako da bar nekoliko nedjelja neæeš se zajebavati oko ph. Mislim da æe do tada regulara "skoèiti" na 7 (Na nama je da nedamo previse da skace..
Samim dodavanjem (a i zalijevanjem ph zemlje se mijenja) gnojiva ph se mjenja, tj. raste, mozemo spustiti ga sa dosta stvari recimo sa Ca (kalcijum), dodavanjem u vodu odredjenu kolicinu....(to je sad druga tema...da ne odemo previse u off topic) ja da sam na tvom mjestu uzeo bih onu zemlju na kojoj je ph sto manji...(ima vremena kasnije kad ce rasti :))

P.S. Obavezno pogledaj da kesa nije vec pukla ili napukla na æošku (onda to što piše na kesi ništa ne vrijedi....)
Et' sretno :)
 

Growimir

Aktivan Član
10.07.2006
309
17
0
To sto je u filmu je malo konfuzno..perilit,vermulit,zemlja ,crvi,Ma to ti sve uopce ni ne treba odlicno je ako mozes sve naci al sasvim dovoljno je da kupis pravu zemlju koja je prozracna i ubaci malo izdrobljenog stiropora glinenih kuglica na dno i vrh i pazljivo zaljevaj cesce i manje a ako vidis da je zemlja nepropusna nabavi H2O2 ima o tome vise u postovima o vodikovom peroksidu...
te sheme s glistama su za one koji hoce sve prirodno a ako koristis umjetna gnjojiva to ti ni netreba...Naravno sve to je dobro ali nikako nemoj odgadati sadnju ako naprimjer nemozes naci perilit ja ga trazim vec mjesecima i jos ga nisam nasao a ne narucuju mi se vrece preko neta...
 

Bezze_Sa

Cannabis aktivista
Vutra Veteran
16.06.2006
1.581
327
108
Bosnia
Ma naravno, ja samo govorim o zemlji, a to sve što si vidio na filmu, nije neophodno... kao što reèe Growimir, ja sam isto tako finu zemlju uzeo, pomiješao sa zemljom sa suptratima, i u saksiju, pri dnu stavim nekoliko glinenih kuglica, i 10-15 isto kuglica stavim u saksiju (naravno pomješano sa zemljom) i to je sve što mi treba. Što se tièe hranjenja, par nedjelja sam miran, taènije do poèetka vegetacije. Èak ni tada ako je posuda dovoljno velika, ne moram dodavati nikakva gnojiva prve nedjelje ništa od gnojiva, jer sve sadrži u zemlji. Kasnije jedino dva-tri puta prihraniti u vegetaciji...
Na poèetku, ja volim, okopati okolo malo. Pazi nemoj previse blizu da ne oštetiš korjen biljke. Samo okopavanje (ja i u vegetaciji okopam 10-tak puta najmanje (mislim sve do pocetka cvjetanja)...Ali i ovo je opet druga tema tako da vidim da idem u off laganice :)