Priprema/obogaćivanje zemlje nakon harvesta za iduću sezonu

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

ming

Aktivan Član
16.09.2014
250
650
93
Razmišljam za iduću sezonu outdora (iako ovu još nisam završio) kako izbjeći nosanje zemlje na sajt i iskoristiti postojeće rupe sa zemljom. Znam da je ta zemlja dosta istrošena u ovoj sezoni, ali ipak je to outdor i zemlja se obnavlja svojim prirodnim putem pa sam mislio da joj pomognem nekim đubrivom koje bi se fino razgradilo do iduće sezone. Da li neko radi ovako ili uvijek vučete novu zemlju? Koje đubrivo bi mi odradilo posao i u kojoj količini?
 

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
to da ustedis 20ak € ?
bilo koje "industrijsko" djubrivo, 3*15 NPK, malo prekopas zemlju, dodas po dve sake granula u svaku rupu i mozda na prolece ponovis.
 

ming

Aktivan Član
16.09.2014
250
650
93
Nije radi uštede para, nego teglenja što baštovan20 reče. Mislio sam ako bih isti ili sličan efekat postigao lakše mi je jednom ili dva puta ponijeti đubrivo nego iz 6 puta zemlju koja je dosta teža. Da sadim iza kuće ne bih o ovome ni razmišljao. Do sajta imam pješačenja pravog.
Na početku ove godine sam za tri rupe odnio 3 vreće od 70L iz 6 tura, sve u rancu jer ipak ne bih volio da me neko u po šume sretne kako nosim na ramenu zemlju.

Da li bi uz dvije šake granuliranog 3 x 15 NPK koje predlažeš dobro došlo i stajskog ili da ne kombinujem?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mars1987
27.10.2016
63
177
33
Beograd
Stajsko provrelo druze.. slobodno rokni. Sve zavisi od velicine tih rupa.
Ali slobodno jednu lopatu... mozes i dve.. ali opet.... to ce stajati u tu rupu.. sjediniti se sa tom zemljom i obogatiti je. Jedini problem mogu biti razni insekti u stajskom...ali ne bi trebalo da ti predstavljaju problem. Ako ih bude bas imalo.. resices to lako preparatom.
Lepo izmesaj tu zemlju sa tim stajskim i razvuci parce najlona preko rupe.. ili navuci vegitaciju neku preko koja ce koliko toliko spreciti direktan uticaj vremenskih prilika na tu zemlju i spirati sve nutrijente dublje u zemlju.
Dobra priprema i mnogo manje obaveza u pocetku. Meni su biljke luudele ove godine od stajskog...
Cak nisam ni mesao.. vec sam donji deo rupe napunio stajskim a odozgo Potgraund.... i samo voda i biolosko... dnevno su rasle po 15cm. I taman kada su malo ojacale i koren stigao do stajskog... vise nisam mogao da ih obuzdam.. :bocni::
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mars1987 and ming

Štaćukadjevolim

420ツ
Banovan
26.02.2017
934
1.639
188
Vutrograd, Bosna i Hercegovina
Samo djubrenje zemlje se vrsi u jesen i prolece,ako zelite EXTRA zemlju.Inace mozete djubriti samo u prolece,bar 7 dana pre presadjivanja biljki.
N-P-K odnos djubriva neka bude 20-20-20 ili 30-10-20

Ako niste u mogucnosti da kupujete prehranu mozete zemljiste nadjubriti sa 75% stajskog i 25%zivinskog djubriva(izmeta)
Samo djubrenje i nedostatak minerala je povezan sa PH zemljistem.

Obavezno pogledajte uputstvo za doziranje djubriva i nemojte dodsvsti vise u nadi da cete nesto bolje napraviti.Vaznije od "preteranog" davanja djubriva jeste redovno djubrenje.
Vecina djubriva upravo zbog svoje jacine se preporucuju jednom u 10-15 dana.
 

prosto oko

Ne znam i ne zanima me.
31.10.2016
214
629
93
45
Kucha
Valjda nije ovo nedozvoljeno reklamiranje
Pogledaj na sannies shop. Dosta jeftino se može kompletan bio program nabaviti. Buffer tabs, bakterije,mycorrhizae...
Ja cu probat, jer isto mi je ebada ponovo sve teglit.
 

Mars1987

Aktivan Član
30.10.2019
85
376
53
36
Južno odande
Ja upravo iskopah 3 rupe (60l) za predstojeci outodor. Nesto mi se bas i ne ide sa šalitrom.
Kako je najbolje spremiti? Ja sam mislio da na dnu,stavim stari stajnjak od ovaca i posle da ubacim neki supstrat i zamesam sa hidrogelom. Od djubriva bih koristio plantelu cvet i rast. Plus bih ubacio slavol. Normalno ti sve posle mesec dana, kada biljoze malo ojacaju. Nemam neki jak budzet a i prvi grow ce mi biti. 20200302_130048.jpg
 
27.10.2016
63
177
33
Beograd
Gle ovako.
Kupi proverenu zemlju, ona koja se preporucuje. I rokni. Kada si vec tolike rupe iskopao...daj neka sve bude kako treba.
Stajsko je vrh vrhova ali treba biti obazriv.. To se ne moze dozirati lako.
Ako i stavljas.. Pobrini se da to bude 30%..pod uslovom da je dooobro pregoreo.
Kazes ogranicen ti je budzet.. Mozes mesati sa slamom jos 30%... Fina je to kombinacija. Ako imas malo vise para..naravno, kokosov treset kupi. I udri.