Priprema zemlje vani

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Pozdrav
Evo da i ja napravim nešto korisno za ovaj kolektiv. Ponukan sjajnim Backcountryevim postom na icmag-u odlučio sam i ja pomoči nekom u divljini.
Zemlja je jedna od najbitnijih stavki kod uzgoja , sredite li zemlju prije početka uzgoja , značajno čete povečati šanse za uspješan grow .

Tekstura tla


Ništa, lopatu u ruke i počnimo. Na potencijalnom mjestu sadnje otkopamo nekih 20ak cm zemlje čisto da vidimo strukturu tla. Odmah na prvi pogled primjetit čete zbijenost tla. Rahla tla su super to je ono što tražite, zbijena tla nisu baš najsretnija jer zadržavaju previše vode, nisu prozračena pa korijen neče niti rasti u njima. Npr prije nekoliko godina prijatelj mi je pokazao biljku u 9om mjesecu, bila je u punom cvjetanju ali je bila patuljasta a cvjetovi su bili jako rijetki. Kad smo ju posjekli napravili smo inspekciju korjena. Prilikom otkapanja korijena primijetili smo da je samo površinskih 10ak centimetara tla rahlo a ispod zemlja zbijena i tvrda ko kamen. Glavni korijen nije rastao u dubinu več je skrenuo i rastao samo u površinskom sloju što nikako nije bilo dosta za normalan rast biljke.
Ne očajavajte ako je tlo zbijeno več uzmite uzorak ( oko pol kile ) da se i to popraviti ako je sastav tla uredu.

Sastav tla

Tlo je kombinacija različitih komponenti. Ugrubo mogli bismo ih podjeliti: pijesak, mulj, glina te organski dio (humus, biljni materijal…). Pjesak mulj i glina se međusobno razlikuju po veličini čestica koje ih čine.
tloxi8.jpg


Zato što su u pijesku velike čestice i prostori i prostori između čestica su veliki tako da voda može slobodno otjecati kroz njih a ostaje na površini čestica pijeska. Kod gline su vrlo mali prostori među česticama i zato voda ne može slobodno oticati.

Kako ja mogu odrediti sastav tla?


Jednostavno! Uzmete neku prozirnu posudu s poklopcem i napunite ju dopola sa uzorkom zemlje, zatim napunite s vodom do 3/4 i dodajte koju kap deterdženta za suđe. Posuda nek bude viša nego šira da si olakšate očitavanje Deterdžent dodajemo samo da nam se čestice lakše odvoje. Posudu zaklopimo i žestoko promućkamo bar 5 minuta. Odložite posudu na ravno mjesto i ostavite da stoji (da to znači bez diranja,mrdanja dodatnog mućkanja….). Največe čestice če prve sedimentirati jer su najteže. Nakon več nekoliko minuta početi če sedimentirati pijesak , kasnije nešto finije čestice mulja a posljednja glina, pogledajte tu i tamo da vidite slojeve kako se stvaraju. Ostavite posudu preko noči i drugo jutro očitajte rezultate. Evo i mojih rezultata sa potencijalnog sajta:
zemlja1nf8.jpg


Ukupna visina stupca zemlje mi iznosi 4.4cm. 2.4cm visok je sediment pijeska, 0.2cm gline i 1.8cm gline. Podjelim visinu pojedinog stupca s ukupnom visinom i dobijem %.
Pijesak= 2.4/4.4=0.545…….54%
Glina= 1.8/4.4=0.409…… 40%
Sad več znamo puno o zemlji na sajtu!


Vrste tla:


Glinena tla:
Glinena tla stvarno nisu najsretnije rješenje kao što je več rečeno loše odvode vodu, ne provode zrak i nepogoduju zdravom razvoju korijena. Ovisno o % gline takva tla možete popraviti dodavanjem kupovne zemlje kokosovih vlakana, humusa, perlita itd koji olakšavaju zemlju. Najbolja zemlja za uzgoj je ilovača sadrži od 8-28% gline rahla je i prozračna. Ako zemlja sadrži 40-50% gline dodajte ¼ kupovne zemlje ili bilo šta gore navedeno. 50-60% gline i morat čete dodati pola kupovne zemlje u rupu. Ako zemlja sadrži preko 70% gline, nemate sreće ili tražit novi sajt ili kompletno zamjeniti zemlju iz rupe za sadnju.
Pjeskovita tla:
U načelu imaju vrlo visok sadržaj pijeska… 80% i više. Nažalost pjeskovita tla ne zadržavaju nutrijente najbolje pa slobodno ubacite ¼ kupovne zemlje da poboljšate svojstva.
Da se vratimo na zemlju koju analiziram. Moram reči da je super zemlja, sa 40% gline, znači trebao bi ubaciti samo ¼ kupovne zemlje da joj malo poboljšam strukturu. Što to znači u praksi? Recimo da imam 5 rupa svaka po 25lit=125litara zemlje. Da bi zamjenio četvrtinu zemlje treba mi 125*.25=31 lit kupovne zemlje. Naravno da ne radimo sve na litru nego odokativno… ali u principu na sajt netrebam nositi 150 litara zemlje nego samo 50! Sljedeči post če biti o pH u prirodi so stay tuned :sun2:
 

Petar Pan

Aktivan Član
18.07.2006
228
55
28
super mi ovo za sastav tla, nisam zna da se to tako može provjerit.
sve pohvale za trud, i jedno veliko hvala :respect:
 

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Da znam Geronimo, želio sam napraviti nešto bolje od prošle teme. Sad sam analizirao i 10ak vrsta zemlje uključujući i kupovne za pH. Potrudit ću se u cijelu priču uključiti i nutrijente i tvari za ispravak manjkave zemlje (bar osnovno). Uglavnom nisam se baš iznenadio: kod nas je gotovo svaka zemlja povoljna za uzgoj (bar šta se pH tiče), našao sam samo jedan blago kiseli uzorak, pa još razmišljam kako da to sve skupa sročim.
 

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Da znam Geronimo, želio sam napraviti nešto bolje od prošle teme. Sad sam analizirao i 10ak vrsta zemlje uključujući i kupovne za pH. Potrudit ću se u cijelu priču uključiti i nutrijente i tvari za ispravak manjkave zemlje (bar osnovno). Uglavnom nisam se baš iznenadio: kod nas je gotovo svaka zemlja povoljna za uzgoj (bar šta se pH tiče), našao sam samo jedan blago kiseli uzorak, pa još razmišljam kako da to sve skupa sročim.
 

som

31.03.2010
3
0
0
45
da ne otvaram novu temu

zanima me ovo: kad bi u pripremljenu rupu presadio dvije bljke jednu do druge da li bi to funkcioniralo. site mi je ogranicen prostorom pa bi zelio maksimalno iskoristiti prostor. bilo bi muskih, pokoju bi mozda neka bestija...
sad, ako mi ostanu u rupi dvije zdrave biljke da li ce njihova kvaliteta ostati ista, i da li ce kolicina te dvije biti priblizna jednoj samoj biljci u dobrim uvjetima
 

som

31.03.2010
3
0
0
45
da ne otvaram novu temu

zanima me ovo: kad bi u pripremljenu rupu presadio dvije bljke jednu do druge da li bi to funkcioniralo. site mi je ogranicen prostorom pa bi zelio maksimalno iskoristiti prostor. bilo bi muskih, pokoju bi mozda neka bestija...
sad, ako mi ostanu u rupi dvije zdrave biljke da li ce njihova kvaliteta ostati ista, i da li ce kolicina te dvije biti priblizna jednoj samoj biljci u dobrim uvjetima
 

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Može više biljaka u istu rupu, bitno je da svaka ima dosta mjesta, ja nebi išao ispod 30-40 litara zemlje po biljci
 

Hypersor

Aktivan Član
31.05.2008
92
8
0
36
sad, ako mi ostanu u rupi dvije zdrave biljke da li ce njihova kvaliteta ostati ista, i da li ce kolicina te dvije biti priblizna jednoj samoj biljci u dobrim uvjetima

Mogu biti u istoj rupi dvije,a o kvaliteti i kolicini ovisis ti ,dakle duplo vise vode duplo truda...mjeriti se skoro pa i nemoze kad je biljka solo...