priprema zemlje za outdoor

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Zanima me, dali je ko pripremijo zemlju za outdoor...Dali je djubrijo stajnjakom jesenas,pravi li ko kompost,...
Ako koga to zanima?
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Pravim ja Ero.Mislim da to i znas sa drugog foruma a mozda i ne ... nema veze.

Interesuje te sta je ko radio ili cisto dali to radimo ?
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Pitanje je postavljeno zato jer onda sred jula,augusta ljudi pitaju dali mogu stajnjak direktno na biljku...
Ja osobno nemam problema sa pripremom zemljišta- tome bi trebali namenuti dosta vise pažnje!
Dosta vas živi u blizini sela,selu i imaju uslove samio si pripremiti substrat za indoor ili dobro zemljište za outdoor uzgoj..

zadnju godinu sam osobno posvetijo dosta vremena(predavanja,tečaji,učenje...) biodinamičnom uzgoju bilja, po metodi (Rudolfa Stainera) Stiči čemo do tog...Za početak,da počnemo od osnova...Siguran sam ,da ima na sajtu ljudi koji prave svoj kompost,pripremaju zemljište...
neznalica@ nisam čitao na tom forumu topic-ali ču rado(samo mi ostavi tamo link)

pošto je to dosta bitna tema- dobrovoljaci koji če podelit svoja iskustva.... DOBRODOŠLI
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
To je tacno , pripremanje komposta je vezano za okruzenje sela jer na betonu slabo sta uspeva.Pogotovo ako se radi o spoljasnjem gajenju.
Nema razloga da linkujem ista jer ovo moze da ispadne bolje i detaljnije, racunajuci na razliku u jeziku i moguceg hendikepa (Srpsko Engleski).

Verovatno nisam citao to sto i ti i nisam toliko duboko ulazio u tematiku ali definitivno ovakav mix i nacin funkcionise, samo sto mi je vise muka da sve to prenosim u tri lepe da bi gajio.

Ko gaji pecurke zna da bez slame tesko da ce moci ista da uradi.A ko je ista citao o povezanosti pecurki i biljaka uopste pretpostavlja zasto je ovo vazno.
Prema tome kravlja balega i slama koja im se daje valjda da spavaju na njoj su ekstra za pocetak cele price.Mada sve ovo treba da odstoji par meseci, recimo 4-5.

Pred kraj Septembra berem koprivu i to po mogucstvu lisce ali nekada me mrzi pa stabljika i grancice koprive ne uspeju da "istrule" tako da dobijem malo losiji kompost u smislu nekakvih grancica koje su veoma mekane i ne predstavljaju problem za spoljasnje gajenje ali jesu kada treba da se kompost koristi za izvodjenje malih biljaka u predpresadjivanju.A to je Mart-April.

Sledece sta koristim jeste pirinac,koji samo stavim u vodu da malo omeksa i nabubri i takvog ga stavljam u "kompost".

Znaci ove tri stvari koristim kao mix.Razmeru stvarno nemam jer to radim otprilike,navika.
Pocetak pravljenja komposta u mojoj reziji je kako rece kraj Septembra posle zavrsene outdoor sezone.Sto znaci da odma pocinjem sa novom sezonom.

Imam resetkasti box od nekakve stare metalne ograde koji redom punim djubrivo ,koprive, pirinac-djubrivo,koprive,pirinac .....
Sve to ostavim do Marta kada ga koristim.

Nikakav preveliki rad ali ako pogledas sta je u koprivi,pirincu i kakvo je kravlje djubrivo kao biljna hrana bice jasno zasto ovaj mix.

Naravno u sve ovo dodajem pre upotrebe 30% humusa i nesto perlita .

To je to sto ja radim i pokazalo se kao Extra vec ... samo sto je muka preneti na mesto gajenja kroz dzunglu trnja,kopriva i granja.
 

elephant0r

Vutra Veteran
17.09.2007
1.495
60
0
39
Ja sam poceo nedavno skupljat kompost ali za vrt doma.. salatu, pomidore, kapulicu i tako..

Neznam puno o tome al moje pravilo neko je da sve sto je biljnog podrijetla bacam na hrpu (ostatke od voca, krumpira, lisce itd.)

Rezultate neznam jer sam tek poceo.. ako netko moze u par recenica definirati smjernice za kompostiranje bio bi zahvalan.. inace cu morat kopat po netu :]
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Nemojte se samo prepucavati... opušteno

ja jesam naduvan ko voz/vlak,napisat ču ja sutra jer sad ne mogu! :D od domaje/oktobarske

pozdrav
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
Ja ču ono što ja najbolje znam. o tom kako napravit svoj kompost..
o stajnjaku ovakom ili nakom-najbolje neko ko stvarno radi sa tim ima doma životinje......

Najprikladnije za nas laike i dosta ga i vrtnari koriste.. je vruči kompost.
Najmanje nekako ako sami pravite oko 1m3,mora usebovati organske odpadke u optimalnoj razmeri C i N
pored mora biti obezbedjena optimalna vlaga i temperatura za stvaranje bakterija potrebnih za razgradnju-tremofilne bakterije.... Treba težiti da u masi, barem neko vreme temperatura bude iznad 50˙C
Kad sakupimo sastojke za nas kompost(napisaču sta ide ) uvek gledajte,da je sve usitnjeno-lopatom razdrobite...
Ja radim tako sto ostavim,da je donja palst koposta, direktno u kontaktu sa zemljom.To mi je najbolja drenaža :) mikroorganizmi imaju omugučen prelaz...Nekih 30cm stavim razrezanih i usitnjenih drva,grana ,obrezano žbunje-grančice,...
Na to dodam kuhinjski odpadci,oljupki voča,povrča,nakošena trava.. nekih 10cm
!!!Onda je 10cm slama ,šota,piljevina,može i časopisni papir...važno je da poseduje puno više ogljika u razmeru sa dušikom!!! zbog ravnovesi C:N
VRLO VAŽNO JE NEGNJEČITI KOMPOST VEČ POSIPATI!!!!!!!
kako bi kompost mogao disati,da ne dodje do anaerobnog procesa.......
Nas ve to nabacimo tanju plast presejane zemlje,odsluženog substrata....
pripremim si prije neki preparat za bio kompost+ koprivnicu (voda sa koprivama-ustajano) koju pošečerim. Važno je,da je ta tekučiuna topla, kad zalijete kompost!!! Kompost mora biti vlažan ne previse napijen!!
POSTUPAK PONAVLJAM SVE DO DOK NE DOBIJEM DOBAR m3
Na kraju opet sve zalijem-da bude vlažno(to je nužno u vručim,suhim danima.
Na kraju pokrijem običnim razrezanim vrečama iz žaklovine-džak :) i slama,težeke grane-veje-toliko, da drži temperaturu a propušta pretok zraka!!!
Na brzinu razgradnje najviše utiče temperatura,zato se trudimo održati optimalnu višu tmperaturu to postižemo premešavanjem komposta!!! Kad temeratura počinje padati/onda mešamo... neki mešaju svakih 5 dana-njima se temp.Ja to činim najčešče na 10/15 dana-kadtkad češče i gledam,da mi se kompost ne izsuši skroz!!!

Njavažnij je ustvaritoptimalne uslove za razvoj bakterija,prije svega pravilno razmerje C : N.
Načičemo inače vrlo malo materiala organskog porekla sa neugodnim razmerom C : N to su piljevina,lišče,papir,slama
za optimalan razvoj bakterija potrebno je razmerje N:C= 30:1
sestavine komposta i njihov razmer C:N
Konsjki gnoj 60:1
Kravj gnoj 20:1
olupki voča 35:1
olupki povrča,kuhinski odpadci 20:1
ako imate šote-ože 60:1
papir100:1
slama 100:1
dalamtinci,brdjani možete borove iglice 100:1
piljevina 500:1
zos kave 20:1


za dans dosta :)
 

KaraJack

Aktivan Član
Da era ali zaboravljaš ako je pokraj mora onda ima zrak soli u sebi i to previše soli, neznam dali ti je to prvi put pokraj mora ili više udaljeno.

U mešavinu kompost koju sam radiš toplo ti preopučujem kokosove šale, po mogućnosti vlakna od njih upotrebiti. kako naj lakše doći do kora od kokusa, pitaj jedan restoran ili hotel da imas svinje bla bla pa bi htio njihov otpad hehe zvuči malo ekstremno ali veruj mi ima dosta toga šta će ti trebat od njihovog smeća...


Uz to ako imaš negde koze ili slično njihove govna - bobice uzmi isto na mešavinu i to lepo u mashinu za mešanje neka se lepo izmijesi. Sve šta dolazi od životinja je super pogotovo govna od šišmiša, oni su super za područja kao otoci, plaže i pokraj mora...
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
ajde kara iskuliraj sa tom expertologojom expertu

ako si već toliki poznavalac materije zašto ne otvoris sam savoj vodič kroz šta hoćeš
stvarno mi nisi jasan da stalno nešto pridodaješ eri
dok njegova slova nisam našao imao sam jeednu knjigu ne baš preciznu
koja samo grubo objašnjava sta i kako
sve sam morao sam da mozgam i da se opučam
danas pun đavo informacija đe hoćeš

ako već hoćeš da nešto kažeš biraj način
jer svi znamo ko je SLO-Era i koje nam je znanje nesebično dao
tebe znamo po paranojama za sigurnost.a onda nam kažeš da imaš sibirsku vučicu od 4,5 mjeseci,ako te bilo koji pandur pročita...nema 100 takvih vukova u hr

i svi znamo kako nam nešto toplo preporučiš poslije slo-erinog texta od pola strana ?!!

nije teško biti fin :dunce:
 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Posto ostali postovi nemaju smisla za ovu temu nadam se da ce se brisati a ove slike ce onda biti blize konstruktivnom razgovoru i imati smisla ...

 

unknower

buntovnik bez razloga ;)
17.06.2006
882
96
0
Koje bre zemlje ? Ko je pominjao zemlju i podneblje gde se kompost pravi ?

Umes li da koristis internet i google ?!?! Idi potrazi sta je kompost !!!Pa kad budes naucio nesto dodji da pricamo o kompostu i njegovoj primeni.
Sta si se primio na "slan vazduh" , pa jel mislih da ja ovde nemam probleme sa vazduhom ?
Pored tolike price o "slanom vazduhu" stekao sam utisak da ima 1Kg soli ma 1m3 vazduha ....

Pocni da citas pa ce ti slike imati neko znacenje !!!
 

SLO-Era

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
24.10.2004
1.812
583
138
52
kompost je okrenut u smeri sever jug,kako bi zadržali želejnu vlažnost, postavim ga negde gde je svetlo ali ne direktno sunce-polusjena...
zaboravih reči,da bude oblik više piramide-zbog boljeg zračenja,pokriti samo dobro nečim što zrači.
kao što su naši stari pravili djubrivo kopriva,gavez-sve to može iči za poljevanje komposta.

kako če naš kompost biti bogat humusom je odvisno od optimalnog razmera C:N + klimatskih uslova= mikroorganizmi+vreme=kompost bogat humusom
za kompost koji je po hranilima siromašniji odabrat ču kompost sa bazom iz piljevine,drvene kore-razgradnja je vrlo duga a konačni kompost siromašan humusom. U takvoj okolini se mikroorganizmi teže razviju...ako želimo pospešiti razgradnju dodamo više stajnjaka..Inače to traje +2godine za piljevinu.

ako ima neko krave,konja ili je agronom... you are welcome napiši nesto o njihovom izmetu

GlossV ko je na biotehnškoj fak. od aktivnih?
 

Zabljak 1992

Aktivan Član
30.01.2008
449
20
0
38
Pozdrav!Slo Era stvarno si genije za ove prakticne stvari.Interesuje me,imam dosta mjesavine pilotine ili piljevine i kokosjeg izmeta kako da ga najbolje iskoristim za vanjsko uzgajanje jer ubrzo selim biljke napolje,to je vjerovatno jako djubrivo.