Prirodno vs. umjetno svijetlo

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Felt

Psilocybe Semilanceata ( Liberty cap )
Poznanik Foruma
21.06.2015
707
3.749
163
Moram se umjesat i rec svoja iskustva......jace lupa i bolje je zrelo uzgojeno unutra....mali broj ljudi s vutre...mislim na one iz toplijih krajeva di bez problema biljka moze zavrsavat i u 11. mjesecu..... moze vani izgurat cvijet do pune zrelosti a da nemora pol biljke bacit radi pljesni....dok je to unutra normalna stvar
Nikad nisam imao vani vrh tvrd i napucan ko ispod lampe
I jos jedna stvar....mozes ti bit majstor s dve diplome za uzgoj vutre ako zivis na podrucju di je u 10 mj ispod 15 stupnjeva....zabadava ti sve diplome vutra ne bude zrela kak treba....ne znaci da bude losa ali....ko sadi unutra zna o cemu pricam
Slažem se Imbra sa tobom,ali ako živiš na takvom području uzmi automatike koje možeš odraditi na visokom nivou ali opet ako znaš što radiš.
Na to sam ja mislio,obuhvatio sam sve.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sweatMJ

Zelenko63

Funky
Prijatelj Foruma
13.10.2013
6.052
37.230
2.598
Jupiter
www.vutra.org
Zanimljiva mišljenja, no eto i mojeg...
Osobno nisam neki out grower ali sam imao prilike pratit uzivo dosta njih i u usporedbi sa indor iskustvom te po viđenom zakljućih sljedeče;
Out u konačnici daje količinu, uz određene uvjete...
Out bukvalno kontrolira majka priroda i šta bude bit će, prepušten dobroj volji sezone i naravno iskustvu i znanju koja nažalost nisu vezana uz mogučnost kontroliranja parametara bitnih za optimalan razvoj.
Majku Prirodu nemožeš ukrotit tj jedino kaj mozeš je popravljat nastalu štetu zbog njene loše volje...kleknut i bacit se na lizanje...
Uz opasku da garancije nema.
Tvoja kontrola iznosi ravnih = 0, osim u segmentima hranjenja,vode itd...ali to je daleko od kvalitetnog govora o nekakvoj kontroli uvjeta...
Kada to uzmeš u obzir, i pridodaš da ekosustav je prilično promjenjen u smislu prijelaza godisnjih doba... i da promjene nastupaju odmah i nagle su, dozrijevanje biljke zna bit problematicno i pogubno... te prinos upitan... te u konačnici potencija i kvaliteta niža od očekivanog...
Smrdi mi dobru volju ekosustava, osim ako nemate HARP doma u dvoristu?

U indoru, ipak kontrola postoji...ne potpuna ali dovoljna na zasiti i da zadovolji apetit bilo kakvog growera... od jačine svjetla pa do samog hranjenja,ventilacije,ph medija itd...
Unutra ukoliko stvoriš idealne uvjete, takvu biljku budeš i dobio...
Prilikom nastanka samog problema, postoje uzroci na koje mozes direktno utjecati... ovisno o problemu... te u konačnici riješit problem...
A samim time i utjecati na određene stvari koje u konačnici i zanimaju growera...

Indoor također ovisi o tome koliko se razumije pojam- optimalni uvjeti te njihov utjecaj i funkcionranje samog procesa, u cijelom sustavu...

Ovak bi mogao pisati do sutra...jer jedan proces povlači drugi a svi su bitni a nebi htio skrenut s teme...

Po meni u konačnici, OUT I IN su dva različita svijeta, sa svojim drazima...

Oni su slični no NEUSPOREDIVI...

Tako i bilje...naizgled slicno...no daleko od istog..jednakog...

Obadva svijeta prihvačam, i cijenim no ukoliko je riječ o raspravi šta bi moglo bit bolje...u smislu kontrole i u konačnici kvalitete,potencije itd...

Indor smatram u prednosti, uz svu ovo znanje i iskutvo, znam sta je najbolje za moje bilje pa tako i šta očekujem u konačnici... te nastojim dat željeno tj očekivano od strane biljke da isto tako i dobijem nazad...

Ako ne dobijem to sta sam htio..željeo..očekivao... jedino mogu krivit sebe...i to kaj sam loše...kontrolirao uvjete...itd...
Ja sam taj koji je sjebal sam sebe itd... i razloge trazim u svojim postupcima...


U prirodi, sve ovisi o "tuđoj volji"... smrdi mi na kocku..može a i nemora...50/50

U indoru smo mi ti koji stvaramo sta zelimo ...

A sad, ukusi,mogučnosti..
Su drugi par cipela....

Sve u svemu, tricky tema...
 
Poslednja izmena:

Felt

Psilocybe Semilanceata ( Liberty cap )
Poznanik Foruma
21.06.2015
707
3.749
163
Ja samo kažem da se u outu može dobiti usporedivo dobar dim kao i iz indoora.Zavisi od puno faktora naravno jer nemaš biljku pod staklenim zvonom no kad se poslože svi preduvjeti razlike nema,barem za mene.Svi smo naravno različitih mišljenja,neki se slažu,a neki ne.Kako je Panta rekao,sve je stvar ukusa.Meni odgovara i ovako i onako samo da je dobro :thumb:
:vutra:
 

L0oD

Form
Poznanik Foruma
09.03.2015
5.686
20.015
398
Planeta Zemlja
www.vutra.org
sto li je uvek sladja ona jabuka gde je crv boravio.... e to je vec pitanje za nekog ko se razume u agrokulutru... hehe
elem sto se tice ove teme i samog naziva....
outdore svetlo je outdore... moze li nesto na ovom svemiru zamenit sunce,ne moze... e tako ne moze ni indore biti bolji od outdore.... sva ova vutra ili ti seme sto se spominje,mene samo zanima kako je nastala i dosla do nekog coveka.... izgrowa je neko pre iha vremena u pecini i tako krenula da se siri u out :D hoces da zdimis nesto dobro,otidji gde je landrace pa tamo zdimi i pricaj,ako ga i ima uopste....ili odradi snimak kao strain hunteri (pojma nemaju smiley9934).... gubili vreme ljudi :D
a ja sam growa i po snegu i bolela me patka za kvantitet,jer me je zanimao cvet... a kao i tad isto i danas .... samo me zanima cvet... i cvet se ne moze uporedit nikad outdore i indore(naravno da je out bolji i ovde se zahutkala tema kako je indore bolji od outdor-a...) to su dva razlicita growanja... indore je radjen kao kopija outa... da ljudi koji ne mogu growat out ili ne smeju... ovako bi imali mali svoj vrt u boksu... pa onda mogu i smeju growat... i tu sad dolazimo o5 do jos jednog pitanja... a kako moze kopija biti bolja od orginala? :lol::lol::lol::vozdra:
ventilator-vetar... lampe-sunce.... covek-unistitelj sveg prirodnog dara sto nam je dala jedna i jedina majka priroda...
i ovde nije rec o tome dal je kod nekog od nas u oktobru sneg,velike vlage ili koje sranje vec... pa se ne moze growat do kraja cveta,kako dolikuje... vec se pokrenula tema dal je cvet iz indore boljii od outdore... jel neko nama kriv sto ne mozemo izgrowat out do kraja zbog vremenskih neprilika i kojekakvih sranja koja prate u out ... jbg to je zivot i nista drugo....
tako da ja i dalje tvrdim da je outdore grow namber 1 u svakom pogledu.... brmmm brmmmm

al svako ima pravo na svoje misljenje... :vozdra::vozdra::objesen:
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.734
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Ne znam jeli neko od vas pokusao da uzgaja paradajz ili neko drugo povrce u indoor uslovima. Ono sto sam ja primjetio je da su i paradajz i paprika ukusniji na prirodnom suncu. Zasto je to tako ne znam ali razlika u kvalitetu je ogromna. Sunce je opak sunce. Kod nase biljke mozda je jaca ova indoor ali outdoor uvjek ima neki svoj shmek e pa sad mozda nije jaka kao indoor ali svakako ima svoju pricu jer sama biljka je dozivjela svasta dok je bila napolju.
 

Corleonev

Aktivan Član
03.09.2016
511
1.637
163
Sicily
Nakon što @Felt stavi slike u galeriju u vanjskom uzgajaju, meni je odgovor na ovu temu jasan kao dan :respect: Ali kako i Panta kaze,sve je to stvar osobnog misljenja i ukusa ,sve dok nema nekih znanstvenih dokaza što je kvalitetnije i zdravije..tu nam Stipe moze pomoc :D

Kaj se tice kvalitete samog heda i potentnosti izgleda da ide u korist indoor baš zbog toga što se mogu kontrolirati svi uvjeti na puno lakši nacin nego u prirodi, no to ne znaci da se do neke perfekcije ne moze doci i u prirodi samo je to puno tezi i nepredvidljivi posao nego indoor..
Znaci sto se tice perfekcije finalnog proizvoda mislim da je tu indoor u plusu, ali sve ono ostalo, ona šira slika i smisao je do pojedinca ako vec nema nekih dokaza što je bolje..Meni ce osobno uzgajanje vani zauvijek biti mnogo jače nego indoor... Npr da mi neko da isti hed istog straina i jedan je uzgajan u indoor savrsenim uvjetima, a drugi u outdooru u odlicnim uvijetima, izabrao bih da pusim ovaj iz outdoora jer nekako me puno vise privlaci :smoke:

Ovo je dobra tema samo i zeznuta jer sad ima toliko razlicitih spektara i za indoor pa se i tu moze raspravljati što je bolje ili gore..No jedno je :sun2: to se zna.
edit..da se razumijemo..popusio bi ja oba dva heda s užitkom ali gore kao primjer da moram birati..a da ne popusio bi oba dva,slikao, i javio jel ima kakve razlike :)
 
Poslednja izmena:

Zelenko63

Funky
Prijatelj Foruma
13.10.2013
6.052
37.230
2.598
Jupiter
www.vutra.org
Outdor je disciplina koja je majka svega...to je nepobitna činjenica.
Prva među prvima, te isto tako i sunce ... izvor energije koji je nezamjenjiv... te još vjetrovi, struje, klime, kiše itd...
Jednom riječju...
Priroda...majka priroda...

Onda kad se moralo, uzgajalo se u pečinama, di god..ljudi su se snalazili..., jer bolje nisu imali a niti su znali za bolje...
Godine su prolazile, došel je Tesla, maznula ga munja i eto struje...

Sve više Staklenika, mreža, izoliranih sustava... i želje da se iskontroliraju potrebni parametri za kvalitetan urod te se da se prekriže one nevolje, koje su ih na to natjerale.

Isto tako milijuni out growowa je doslovno nestalo tada a i danas za sekundu...
Zašto?
Zbog toga sto je tako majka priroda htjela... i tu nema previše filozofije...
I?

Tko je kriv ;)?


Grower sigurno nije, a vjerujem da i lakše pada na srce prihvatit takvu činjenicu nego u indor kada sam sjebeš, pa si jaja odreži ali onda je gotovo...

Isto tako...

Ako si nezadovoljan dobivenim u kontroliranom sustavu, krivi samo sebe...jer ti si taj koji se igrao boga i ti si taj koji daje sve potrebno za život,rast i razvoj...


Godisnja doba ?Prijelazi...između njih...su nagla i puna dizbalansa, tako da teško išta više moze bit normalno...
Nažalost sada več prelazimo u pojam...extremi...prirodni extremi koji su prisutni...svake godine..
Sve više i više..do kada...*?

Moliš boga da sezona bude dobra, a ekosustav je sjeban da sjebanij nemoze bit...


Tu smo di jesmo, nova disciplina..indor...

Vjerujem da nakon bezbroj uništenih berbi i frustracije zbog nemoći u smislu kontrole, ljudi su počeli razmisljat o mogućim riješenjima u okviru svojeg vremena...


Kopiranje ? Zašto kopirati original?

Jedino...
Zbog opcije koja se se onda pruža..a to je kontrola...

U indoru čini mi se da se više radi o držanju konaca i kontroli uvjeta, da se postignu idealni uvjeti u svakom smislu...

Svjestan svoje kontrole, i svjestan težine element.nepogoda sta si eliminirao uzgojem u indor sustavu, zaokružen sa cjelokupnim znanjem i razumijevanjem pojma ..idelani uvijeti u konačnici daje izuzetne rezultate...


Živjeli i živjela:vutra:
 
Poslednja izmena:

banovan240

Banned
Banovan
20.03.2012
869
2.266
163
Srbija
Sta znam,prvi put radim sad out..

Jedna stvar koju sam na keca primetio..

Obozavam da gledam biljke u outu,vidim joj pravu boju..u oravom je izdanju,na praavom mestu..

U indooru mi je to uvek bilo znj,gledam je ili pod hpsom,ili sobmim svetlom ili flashlightom teljefona..i kao trudim se da uhvatim zracke sunca kroz prozor..kako bih je video na pravom svetlu :)

Nekkao je neprirodno kad su u indooru,cudno.. Morate se sloziti.. Ne pricam da l je dobro ili lose..nego..jednostavmo je cudno malo,sce zuji sve vestacko..ali ide cepa i vozi..

Hm..?
 

Zelenko63

Funky
Prijatelj Foruma
13.10.2013
6.052
37.230
2.598
Jupiter
www.vutra.org
Prirodno ili neprirodno, indoor ili outdor, organic ili minerlano... airpot ili hidrogen...
Apsolutno svejedno, jer kako god okreneš u konačnici biljka dobije sve potrebno za optimalan razvoj...
Na koji način,od kuda, boli nju uvo...
Razlike ima, no stvar ukusa,želja,mogučnosti su drugi par cipela.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Lazarus Led

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Sve je dobro ;)

U outu puno više čimbenika djeluje tako da se može očekivat i i širi spektar okusa i izgleda.

U indoru u cvjietanju je stalan intenzitit na 12/12 (osim u rijetkim slučajevima), a često i drugi uvjeti su stalni. Ono što sam primjetio je da određeni sajtovi, čak i od različitih ljudi nekako imaju malo drukčiji okus. Netko mi da 5 vrsta koje su isto zalivane plantelom kako i ove druge ali kroz tih pet se stalno provlači jedna pozadinska nota zajednička.

To pripisujem zemlji, okolišu, a i čovjekovom djelovanju na dijelom možda još nepoznat način. Tako da čak i svaki sajt ima svoj način utjecaja na genetiku...

U outu je kao i sa vinom. Ovisi koja berba. Jedne godine je bilo puno kiše, druge je bila suša i tako... tako će i kanabis odreagirati.
 
Poslednja izmena:

razman

Aktivan Član
Poznanik Foruma
10.07.2010
638
3.117
163
vidio nedavno, i to u njemackoj super skunk uzgojen od klonova i unutra i vani, ovaj unutra imao puno vise trihoma bolja bila od vanjske koja je isto imala odlicne uvjete.
ipak sam za in vise..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Zelenko63

grouchy

theGrumpy
16.08.2013
7.177
23.425
1.098
jabuka sa crvima
he, he, to ono odes na pijacu, a pijacar ti kaze ma vidis da su organik proizvodi, imaju crvice, a lik ladno preskocio jedno prskanje nekim cidima, pa onda udario bar duplu dozu jedno dva puta, ali priroda uradila svoje jer ne deluju na neki sledeci stadijum razvitka insekata.

ps.
mislim da ti je malo suva ta lenja pita :p