Probile zemlju pa stale ili ja paničarim?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
15.03.2021
33
25
18
27
Pozdrav svima, prvi put objavljujem na forumu ako sam nešto krivo molim vas preusmjerite me, hvala!
Prvi grow, indoor grow box, blue dream i g14 autoflowering obje, 72h u vlažnom ubrusu pustile korijen 1-1.5cm, prebačene u fabric pot 15l bio bizz all mix no srednji dio gdje su zasađene je light mix. (svaka svoj pot)
Zemlja 12h prije sadnje zalivena 1l obične vode koja je 24h bila na sobnoj temperaturi (ne znam ph) i 1l destilirane vode neposredno prije sadnje. Isti dan obje izbile van, jedna još uvijek blago savijena. Plastične čaše preko njih da zadrže više vlage te zalio s još 1l destilirane vode.
Trenutna situacija je g14 počinje s drugim parom listova, blue dream otpustila ljusku (uz moju malu pomoć) no još uvijek savijena sa samo originalna 2 lista.

Evo gdje brinem:
-Omjer temperature i vlage nikada nije idealan, po svemu što sam istražio bi u ovom periodu trebao biti 20C-25C i 60%+ vlaga, griješim? Grow box je 60x60x120 sa sylvania HPS 250W (agro), a omjer temp/vlag: 29C/60%, 27C/50%, 26C/40%. Mali ventilator minimalno utječe dok in/out ventilaciju (VK 100) kad upalim ne dira temperaturu samo vlagu naglo spusti, koju iovako jedva dižem. Unutra su još posuda s vodom i mokar ručnik. Lampa maksimalno visoko.
-Zemlja nije dovoljno natopljena prije sadnje? Površina je većinu vremena suha, na 1cm dubine se osjeti blaga vlažnost. Znam da ne smijem često zalijevati, no trebam li sada i koliko?
Možda vrijedi nadodati da nakon gašenja svjetla (18h-6h) temperatura padne ispod 20C a vlaga bude 80%, jesu li to preveliki šokovi za biljku i nedovoljni uvjeti tokom dana za normalan rast? Još uvijek eksperimentiram s držanjem otvorenih prozora i vrata i sl.
Kako joj stvoriti bolje uvjete za rast? Što sa savijenom biljkom? Što biste vi učinili u ovoj situaciji? Unaprijed zahvaljujem!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: xx_tani

trevor

trebace prsti guzici svrbljivoj
16.04.2014
166
487
63
Citajuci ovu poruku [ruku na srce ne celu], mislim da si se previse istripovao. Previse je tu filozofiranja i komplikovanja. Mislim da najbolji savet koji mozes da dobijes jeste da angazujes nekog od mentora, inace ce biljke da izginu od previse paznje. Srecno
 

HARD SOLUTION

BIO research and support
25.01.2021
243
1.013
93
to vode sto si zalio, je trebalo u naredni 10 dana da ti bude, druga stvar, zaasto zalijevas destilovanom vodom, njen ph zna biti i 8,,
trece taj all mix strasno zadrzava vodu moras biti oprezan sa zalijevanjem, znam jer ga ja koristim upravo u dve saksije, isto prvi grow,
i sto kazu ljud sto manje paznje, i ja sam tako mnogo stvari lose uradio, cak sam napao i mentora u afektu, ni krivog n oh duznog.
Valda se to mora proci,,
sto se tice zalijevanja i gnojenja, obavezno nadji mentora i radi kako ti kaze inace ces sve sjebati,
moja ti je preporuka mentor
@Jednomsemora
jer vec si krenuo u krivom smjeru,

telefon, skini apkikaciju lux meter ili ppfd metar ona je bolja imas podesenje, namjestis na hps, i rezim 18/6,
znaci oko 10000 luxa i na ppfd metru oko 200 ppfd mislim, to ti je prvo,
drugo meni je citav grow sa 19 stepeni nocnom i poola grova sa 23 stepena, sadd je 25,.
ako je na termometru 28, racunaj da je 30 na listu, to je idealno ali najbitnije ti je koliko luxa imas na vrhu biljkr i zalijevanje, gnojiti nemoj ako nemas rroot comleks od hesija ili nesto slicno, nemas potrebe samo ces pecnuti biljke, all mix moze 20 dana gurati najmanje.
Ako hoces vidi u mom dnevniku kako sam takvu jednu sto je kasnila i sva zakrzljala uspio spasiti, joss sam je fimovao tako krrzljavu, samo opusteno, 50-100ml vode dnevno po meni prvih 10 dana nemas potrebe vise, alibopet kazem mentor i od njega ces nauciti ritam zalijevanja, to je najbitnije.
Posle ces ako imas volje sve sam shvatiti, jer biljka ne trosi isto gnojiva pod razlicitom temp., jacinom svjetlosti, i kolicini CO2, razumijes.
Nek je sa srecom.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: PoofPass and Pixell

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.326
9.852
256
Paničiš :)
Prvih nedelju do deset dana se skoro ništa ne dešava (iznad zemlje), bez brige.
Što se zalivanja tiče - što ređe. Lakše se oporave od sušnog perioda nego ako ih udaviš i pride izazoveš truljenje korena ili nešto slično.
Ovo kažem zato što mislim da si napravio malu grešku što ih odmah guraš u 15 L. Koren nije razvijen, vlaga će se u dubini zadržavati duže, a pride sa svakim zalivanjem ispiraš i nutrijente.
Nije ovo ništa strašno fakat, ali samo zahteva malo više pažnje oko zalivanja, u smislu ritma i količine vode (sad ne moraš brinuti o tome da ceo pot bude zaliven potpuno).
Zato gledaj da zalivanje bude što ređe u početku, dok sam ne naučiš da prepoznaš
 
Poslednja izmena:

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Sve će to bit ok, ako si zemlju već zalio prije presadnje sad ne zalijevaj narednih nekoliko dana i to je to. I ja često zalijem ranije al cijeli supstrat, nije to nikakav problem, jednom sam koristio neku composanu sa hydro kickom, ta se nije sušila po 15,20 dana na početku. Za root rot se ipak treba posložit malo više stvari od same vlažne zemlje, dok god ima prostora da korijen diše, tj. da nije u lokvi vode. Problem bi bio neka neprovjerena zemlja koja je blato sama po sebi al bio bizz je kvalitetan mix.
Destilirana voda također nije problem, potpuno nebitno šta pokazuje pH metar za nju, jer je nedovoljno tj. po pravilu nikako zasićena da bi njezin pH radio ikakvu razliku bilo čemu, a pogotovo ne zemlji.
Možeš i sliku nabacit da vidimo savijanje, a tu gledaj da se ne izdužuje previše tj. da joj je svjetlo na taman udaljenosti. Sad prvih tjedan dana joj možeš dat i 24 sata svjetla makar ni to nije nikakav uvjet.
 
15.03.2021
33
25
18
27
15-20 dana.. pa do tad zaboraviš da si uopće zasadio :D
U 160cm visokom boxu svjetlo je max gore zbog visoke temperature, ne znam treba li ga spuštati
 

Prilozi

  • bd.jpg
    bd.jpg
    879,8 KB · Pregleda: 36
Poslednja izmena od urednika:

truare

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
28.09.2015
968
3.828
163
Na nekih 50cm od biljke. Kad kažeš da ti vent ništa ne skida temperaturu, jel imaš pasivni ulaz zraka otvoren?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Pixell

Wendigo

Blackamas Foot
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.326
9.852
256
Koliko je udaljeno od biljaka, tako gledaj.
Gore si napisao da je visina boxa 120, ovde 160 - nznm koja visina je zapravo tačna, ali hps 250w bi trebalo da bude udaljen 25cm(min) - 35cm(max) od biljaka, tj vrhova.
E sad, bitno je da znaš i da HPS izaziva veći internodalni razmak, to je jedan od razloga zašto ljudi koriste MH u vege fazi - gledaj da ti bude što niže moguće. Sad nije frka toliko, tek su krenule, ne treba im ni toliko svetla i može proći i više da stoji (lampa) ali to je nešto o čemu treba već sad da razmišljaš, jer ako ti je visina 120 biće hebeno
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Pixell and truare
15.03.2021
33
25
18
27
160cm je visina, nakon objave sam tek uočio grešku a ne znam edit napraviti.
Ide lampa odmah niže!!

Na nekih 50cm od biljke. Kad kažeš da ti vent ništa ne skida temperaturu, jel imaš pasivni ulaz zraka otvoren?
Nisam na taj način pokušao, kad bih palio veliki vent za izlaz (VK 100), bih uplatio i mali za ulaz (VKO 100).
 
Poslednja izmena od urednika: