problem oko vlaznosti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
ajoj lepe li teme...
ima stvarno puno pitanja,i odgovora,ali aj i ja da kazem koju...
najpre svez vazduh koji se dovodi u box ne sme da bude ispod 16'c. sve ispod toga skodi biljkama. ja licno ga odrzavam na nekih 20'c.
u nekim idealnim uslovima vazduh unutar boxa bi trebao da se menja na svakih 5 min. u principu kod mene se dovodi i odvodi vazduh non stop,izuzev u tri pauze po pola sata,kada mi se ventilacija kompletno gasi jer biljke obogacujem sa co2.
rotirajuci ventilatori treba da rade non stop i da mesaju vazduh unutar boxa. netreba da rade na najjacem,dovoljno je i na blagom. nijihov jedini posao je da mesaju vazduh izmedju listova i eventualno otezaju bubama da se skupljaju...
sto se tice problema vlaznosti,ocigledno je da je problem u ventilaciji. pokusajte da stavite izduvni ventilator na tajmer,tako da radi 15min,pa onda neradi 15 min,i tako u krug 24h. a isto se kao dobro resenje se i pokazala kombinacija potenciometra i tajmera...
nocu je isto potrebna ventilacija da radi pogotovo oni rotirajuci ventilatori.
temperaturu od 21'c dok su lampe upaljene pokusaj da dignes na 26'c,a nocu nek ti bude oko 20'c.
ph zemlje mozete da povecate ili smanjite tako sto uzmete vecu posudu i u njoj nastelujete ph koji vam treba i onda bukvalno saksiju zaronite u tu kofu malo sacekate i izvadite. ponovite taj postupak nekoliko puta ali bi bilo dobro da svaki put uzmete svezu vodu sa nastelovanim ph...
nemoj nikako da zalivas biljke sa vodom ciji je ph 3,5!
nije mi bas jasno koja ti je svrha ct ako ga drzis na razdaljini od 60cm od vrha biljke???
moj reflektor bez ct tj sijalica od 600w stoji na 40cm od vrha biljke. pokusaj da dovodis vazduh u ct direktno izvan boxa,a da ti ventilacija sluzi samo da bi menjala vazduh unutar boxa.jedino sto u tom slucaju stavi mrezu za komarce na pocetak cevi,da ti slucajno neulete neke bube jer ce zavrsiti direktno na sijalici...
slike su ti dosta lose,ali mislim da imas problem sa vodom kojom zalivas. pokusaj da prokuvas vodu i profiltriras,pustis da ti odstoji bar 24h,zatim joj spustis ph na 6,5 i zalijes bilke.
nisam bas najbolje razumeo ribli specijalitet kako zaliva,ali bi trebalo da bude zalivanje na svaka 2,3 dana. uprevo iz tog razloga i pricamo da je dobro da se u smesu zemlje ubacuje perlit i vermikulit. ja licno sam dosta experimentisao i konacna smesa koju koristim je terra magma,perlit,vermikulit,kokos vlakna,pesak i zeolit...
uz duzno postovanje prema popvima,za grov netreba niko da zna niti da ga vidi. ako si se vec toliko namucio da odradis box,daj se organizuj i sredi to da niko nevidi i necuje...
inace sve pohvale za box.
nadam se da sam vam neke stvari razjanio,a ako nisam nebi bilo lose da stavite pitanja na jedno mesto jer su se razvodnjila i tesko je sve pohvatati...
pozzz
 

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
Falcon je napisao(la):
eto da se i ja nadovezem na tu "igr a cku" od ph-vaznosti-svjetlost-metar:)...imam ga i ja,isti takav(narucio ga za nekih 20kn sa aukcije.hr)..i mjerio sam odstupanja....odstupanja u vodi kad mjeris ph su minimalna(takorekuc pokaze isti ph kao i digitalni)...ali odstupanja kad mjeris ph zemlje su vidljiva...taj ph mjerac odstupa dosta u mjerenju zemlje od digitalnog...ne znam zasto,mozda mu je s tom sondom teze izmjeriti "pravi" ph zemlje...al kako sam reko,ph u vodi je izmjerio tocno kao i digitalni i kao i tekucina za mjerenje(svo troje sam bas usporedivo,namjerno sam spustio ph vode na nekih 3-4 pa opet podigo na 9-10 bas da vidim oce li tocno izmjeriti)

Ajde, onda to nije loša kupnja za tako male pare. Ja ću se ipak švercati na kišnici i dalje uz kupnju papirnih testera čisto da znam kakvo je stanje, dok ne kupim digitalni. Koliko vidim na aukciji su dostupni stalno, a jesi možda kupio onaj mikroskop (što si dao link), jeli to čemu? To me golica, vidim da je isti takav na ebay 9 $ a na aukcija.hr i manje.

Evo mjerača pa navali narode, ni 5 $ sa poštarinom.
 

Falcon

Aktivan Član
09.09.2010
229
29
0
45
Mikroskop je odlicna stvar(bas taj koji sam dao link,inace ih tamo ima par vrsti razlicitih),a jako jeftina....ako ga kupis,neces pozaliti sigurno:)
 

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
Naručio i platio, koliko vidim taj je samo posrednik a mikroskop će doći iz kine, za maksimalmo 30 radnih dana, to može bit i mjesec i pol... Jebeno dug rok isporuke.
 
28.12.2010
39
0
0
39
sve biljke su mi se osusile i pozutele.cak i ova sto je malo zuta i ona je otisla u k...evo slika:
na slikama ima i zemlja koju koristim.
http://img191.imageshack.us/img191/9830/27012011381.jpg
http://img121.imageshack.us/img121/2421/31012011386.jpg
http://img828.imageshack.us/img828/8765/27012011382.jpg
http://img546.imageshack.us/img546/7272/31012011388.jpg
http://img37.imageshack.us/img37/2449/31012011383.jpg
http://img156.imageshack.us/img156/9833/31012011389.jpg
http://img17.imageshack.us/img17/3463/31012011384.jpg
http://img40.imageshack.us/img40/707/31012011390.jpg

ventilacija je odradjena kao sto sam vec rekao u predhodnim postvima.brine me to sto nemam ventilaciju boksa vec samo 3 otvora na dnu boks gde ulazi vazduh iz kutije u kojoj je smeten boks.tu kutiju luftiram tako sto otvaram prozor povremeno.da ne gresim tu negde?da li moram da napravim ventilaciju boksa(da nonstop ulazi vazduh iz sobe i da ga izbacujem iz boksa)?
da li moze biljke da se osuse i pozute zato sto sam ih prezalio,mislim da imaju dosta vode,mislim da sam ih prezalio kada sam pokusao da smanjim ph?
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Prvo ja nebi taj ph toooliko zabijao u zemlju,zemlja če se s vremenom napuniti skroz korijenom pa češ ga fino kasapiti diodama ph metra a to ne može biti dobro.
Za zemlju neznam,nadam se da biljke nisi hranio gnjojivom.
da nonstop ulazi vazduh iz sobe i da ga izbacujem iz boksa
Naravno da trebaš ventilaciju boxa,stalno je jako poželjno.
Ja bi napravio ulaz friškog zraka u box iz vani,isto tako i izlaz a prozor nek služi samo za ulaz. Bez obzira ako je vani hladno,ugrije se zrak i od lampe dovoljno,trebaš vidjeti šta kaže termometar.
Neshvatljivo mi da se sušu tako male...
 
28.12.2010
39
0
0
39
biljke ne gnojim.ostavicu ih par dana pa cu da javim sta se desilo,ali mislim da je tesko da se oporave.nesto im fali cim se ovako suse i zute.
 

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
Možda imaš blato u posudi pa je korjen počeo trunuti, prokopaj malo sa strane, ne znam što bi im moglo faliti u novoj zemlji a one još tako male...
 

Falcon

Aktivan Član
09.09.2010
229
29
0
45
Kad su ovako male biljkice...tek iznikle...cesto se desava da ih sa previse paznje i brige oko njih,sami unistimo..ili im onemogucimo "normalan" rast i daljnje razvijanje.Mislim da tako malim biljkicama NISTA ne fali...najcesci slucaj je da si ih prezaljevo..sto su ti vec gore napomenuli...tako malim biljkicama treba CISTO malo vode,a da se zemlja kolko tolko osusi,treba proci vise od 2 dana(ali to sve ovisi o mnogo drugih stvari kao sto je temperatura u boxu,ventilacija,velicina tegle,kolicina vode itd.)...biljka je mala i treba paznju,dapace...ali doziranu paznju,preporucio bi ti da ih manje zaljevas..nikako s nicim jos ne gnojis(tesko da njima fali koji sastojak sad dok su ovako male i dok je zemlja friska(nadam se da koristis "dobru" zemlju za nase biljkice,neku preporucenu)).Greenpower ti je dobro savjetovo za ventilaciju...bez osnovnih uvjeta za zivot biljkica u zatvorenom ce ti to tesko biti ostvarivo,a to su ventilacija-friski zrak,svjetlo,zemlja...sretno dalje..i nemoj previse brinut..ionako se na greskama uci..ali treba cijeniti i to sto dobis mnogo dobrih savjeta..pa ne trebas ponavljat greske da bi naucio..pozz
 
28.12.2010
39
0
0
39
Hvala puno ljudi sta da kazem drugo ova tura je otisla u k ... sva sreca pa sam stavio regular semeke od w rhino koje sam uzeo od outdoor koji sam odgajao prosle godine.mislim da sam pogrsio jer sam ih prezalio da bih spustio ph zemlje i znam da gresim kod ventilacije zato sto nemoju stalno dovod svezeg vazduh.sa drugom turom bice sve to odradjeno.tada cu da otvorim dnevnik da bi lakse kontrolisao ako dodje do problema.evo slika mog w rhina
http://img143.imageshack.us/img143/9259/oktobar1.jpg
prelepa je zar ne :)
ali steta sto mi je neko provalio sajt pa nisam uspeo da je okusim i uzivam u njoj ali nema veze dolazi prolece :)
 

Falcon

Aktivan Član
09.09.2010
229
29
0
45
Ova w.rhino je stvarno lijepa biljka:).....bas steta,ima lopova.,na zalost...nemoj da te ovaj sad pokusaj obeshrabri,znas i sam da se moze desiti tako nesto od zelje da se pomogne biljkama..sretno sa novim growom i dnevnikom:)
 
28.12.2010
39
0
0
39
a imalo ih 3 kom takvih sem sto je jedna bila malo manja ali je isla u sirinu prelepa sa belim kristalima napunila batove kako treba.
hvala falcon nadam se da ce da bude bolje krecem sa jednom i to sa limun skunk ubrzo vec sutra ako sredim ventilaciju :)
nego imam jedno pitanje oko te ventilacije ne bih da busim boks pa me interesuje dal mogu da napravim ventilaciju kutije u kojoj mi je boks.posto boks ima 3 otvora na dnu za ulaz svezeg vazduha,da li ce da ulazi svez vazduh u boks da li to moze tako da radi???
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
Ako misliš na pasivan dotok svježeg zraka može.
Al moraš imat izlazni vent koji če bacat zrak vani pa če negativnim pritiskom svjež zrak ulazit unutra.Mada se pokazalo da je najbolje kad imaš i ulazni vent koji če svjež zrak ubacivat u box.Al može i pasivno!
 

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
matkkg ako sam dobro shvatio u postovima unazad zalivao si biljke sa vodom ciji je ph bio 3,5,kako bi spustio ph zemlje???
necu da vam pametujem,ali da si procitao sta sam ti napisao unazad mozda bi i spasao bilke...
 
10.07.2007
44
2
0
37
pazi ovako, ventilatori sushe vazduh, sijalice takodje, resenje nisu zapravo mokre krpe preko vetilatora pogotove jer ce tako da ti riknu ventilatori, resenje takodje nije ni mokra krpa preko reflektora jer time zapravo postizes kontra efekat, naime voda koja se kondenzuje na taj nacin podize temperaturu i brzo se sublimira tako da time mosh samo da osamutis biljke i da im nije dobro...dakle zaboravi kuvala lonce sa prokljucalom vodom i sl jer naglo dizu temperaturu i takodje naglo je spustaju pa biljka dozivljava termicki sok i traumu koja ce znatno da joj uspori rast i verovatno da joj poremeti dnk strukturu sto znaci da ces da dobijes hermofrodita u najboljem slucaju...e sad ono sto bih ti ja preporucio i sto uspeva provereno su obicne zatvorene plasticne flashe od dva litra ispunjene ZALEDJENOM vodom...to ima vise pogodnosti za biljke odrzava umerenu temperaturu lagano dize vlaznost i do 55%...i taman kad ti si jedna shufla otopi ti stavi drugu koju si u medjuvremenu zamrzo...flashe sto dalje od sijalice tj sto blize biljkama...i trip je u tome da sam provalis neke stvari jer nista od toga nije striktno definisano i svako ima neki svoj nacin..ps..kupovina gotovih bokseva pogotovo u *********** je cisto bacanje para...malo mu ga daj on your own i pitaj biljke ako ti nesto nije jasno one najbolje znaju:)
 

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
spushenje je napisao(la):
pazi ovako, ventilatori sushe vazduh, sijalice takodje, resenje nisu zapravo mokre krpe preko vetilatora pogotove jer ce tako da ti riknu ventilatori, resenje takodje nije ni mokra krpa preko reflektora jer time zapravo postizes kontra efekat, naime voda koja se kondenzuje na taj nacin podize temperaturu i brzo se sublimira tako da time mosh samo da osamutis biljke i da im nije dobro...dakle zaboravi kuvala lonce sa prokljucalom vodom i sl jer naglo dizu temperaturu i takodje naglo je spustaju pa biljka dozivljava termicki sok i traumu koja ce znatno da joj uspori rast i verovatno da joj poremeti dnk strukturu sto znaci da ces da dobijes hermofrodita u najboljem slucaju...e sad ono sto bih ti ja preporucio i sto uspeva provereno su obicne zatvorene plasticne flashe od dva litra ispunjene ZALEDJENOM vodom...to ima vise pogodnosti za biljke odrzava umerenu temperaturu lagano dize vlaznost i do 55%...i taman kad ti si jedna shufla otopi ti stavi drugu koju si u medjuvremenu zamrzo...flashe sto dalje od sijalice tj sto blize biljkama...i trip je u tome da sam provalis neke stvari jer nista od toga nije striktno definisano i svako ima neki svoj nacin..ps..kupovina gotovih bokseva pogotovo u *********** je cisto bacanje para...malo mu ga daj on your own i pitaj biljke ako ti nesto nije jasno one najbolje znaju:)

A jesi se naduvao:icon_lol:zabrijao, nego to sa bocama vode ima smisla, fino rosi hladna cuga kad je po ljeti piješ. Nego koliko takvih boca treba za cca 4m3. I koja bi bila razlika između otvorene i zatvorene boce?