problem oko vlaznosti

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
28.12.2010
39
0
0
39
ovako imam ovaj komplet http://www.***********.com/?id=bf8011dd0bc4be1c32ed1f457976acc4,povezao sam sve kako treba.znaci jedan vent da izbacuje kroz ct vazduh iz boksa.Mnogo mi je mala vlaznost oko 30%.ne mogu da je podignem ni vlaznom krpom ni posudam sa vodom ni aparatom za vlagu.mislim da gresim negde oko ventilacije.koji vazduh da ubacujem u boks iz sobe ili spolja???zanima me jel treba nocu da radi ventilator mislim kada ne rade sijalice,zato sto mi je vlaznost tada 77 %?zanima me jel treba da radi oscilirajuci ventilator nonstop?hvala unapred
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
.....da ventovi ti trebaju radit preko noci, kaj vjetar nocu ne puse? oni od CT netrebaju, zato ti i je velik postotak vlage po noci ako nemas ventilaciju....pa stavi u sobu hydrometar i vidi kakva ti je vlaga u sobi, sigurno veca nego u boxu....ako je malo vise od 40% lako ces ju sa krpama ili ovlazivacem dignut na 60% u vegi a za cvjetanje ti ovak i onak treba vlaga od 40% a kad ti naraste da ju prebacis na 12/12 sama lisna masa ce ti dodatno povecat vlagu.....

....moj savjet, stavi na radijatore u sobi one keramicke posudice u koje stavis vodu i onda isparava, provjetri malo sobu i sa nekim rucnikom u boxu vjerujem da ces uspjet dignut postotak vlage....jesi probo onak stavit posudu s vodom u nju rucnik i sve to ispred venta za upuh zraka u box?

....da bar ja imam u prostoriji u kojoj mi je box radijator i prozor koji mogu normalno otvorit, pa di bi mi bio kraj.....u prostoru di je moj box zrak je suh i ustjali a postotak vlage 20%-25%, izrazito suh zrak, pa ti u tim uvjetima podigni vlagu na 60%.....
 

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
Imam indentičan problem, s tim da mi je u predprostoru suh zrak zbog grijalice. Isto imam posude s vodom unutra, ispred ventilatora za ubacivanje zraka vlažnu spužvu ali ne pomaže, nešto je preko 30% a po noći oko 65% jer se gasi ventilacija sa svjetlom. Planiram staviti na reflektor nekakvu posudu da isparava pomoću topline, hoće li to pomoći neznam ali isplati se probati. Jutarnje prskanje biljki nije dalo nikakav efekt, čim se pali sunce vlaga rapidno padne, u 20tak minuta na 30%. Nemam druge ideje, samo da nađem pogodnu posudu za staviti na reflektor pa ako vlagu dignem bar na 40 biću zadovoljan jer sam na pola vegetacije a za cvjetanje može proći vlaga od 50% (a i duža je noć).. Direktan vanjski zrak mi je nedostupan.
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
....slicni problemi kao kod mene, moje saucesce :-(.....ja kad se trudim mi je oko 45-50%......jesi probao sa onim kuglicama, cuo sam da dugo ostaju vlazne i isparavuju vlagu.......
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Glupo je da nagađam šta bi bilo kad bi bilo.Postoji termometar,postoji "vlagometar".Trebaš se igrati i provati.Ja sam imao svakakve oscilacije,temperatura bez svijetla 10c pod svijetlom 28.Vlaga od 30 pa do 80c.Puno odstupanja,ali ja sam na koncu stonirao kao kralj:)
Ok je težiti idealnom,ali nekad je teško.Ima važnijih parametara koji se ne smiju zahebati npr. velika temperatura,pregnjojavanje,prezalivanje...Postoji danas puno uređaja za sve to dovesti u tip-top stanje,ali to zahtjeva novca pa treba razmisliti o vlastitoj ekonomskoj računici...utuči brdo love ili ubrati 10% manje.Na kraju nije bit sve automatizirati,zapravo kako komu.Najbolji je osječaj zapravo kad dođe berba,pa kad ti biljka samim urodom i kvalitetom "reče" koliko si se trudio.
Sretno i bez panike,ionako je život da se uči:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mr.he

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
Pada mi još na pamet (ako ne prođe sa isparavanjem sa reflektora) da promjenim režim zalijevanja, manje i češće. Trenutno su mi većina u 10 lt kantama i od zadnje kiše je prošlo 7 dana a vlage još ima na 10 cm dubine, ne puno ali dovoljno da ne zalijem još bar dan-dva. Ako bi zalio svaki 3ći dan sa manjom količinom biće i nešto više vlage( nekom kurčevom logikom). Probaću i to. Gdje su iskusnjare sa dugim repovima????
 

Falcon

Aktivan Član
09.09.2010
229
29
0
45
ako se vec zrak dovodi u box iz te prostorije...riblji-ti imas potkrovlje,onda u tom potkrovlju par posuda s vodom i krpama...da se prvo digne vlaga u tom prostoru..a zatim mozes i to cesce zaljevati,a manje(svaka 3-4 dana je ok)...hidroton kuglice postaviti na vrh zemlje jedan red,prskati biljku i taj sloj hidrotona kad god stignes(ne treba zaljevat,samo to smociti)..posude s vodom u box i krpama i ispred venta(koji ubacuje zrak u box) posudu s vodom i krpama..to sve ti mora sigurno podici vlagu,jeste malo zafrkancije..ali to izduras u vege,kasnije ionako ne treba(u cvjetanju)..a postoji i opcija ovlazivac,koji dode od parsto kn.na dalje
 

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
Imam svašta već, to sam postavio još prije nego sam imao hidrometar, nije neki ali bar približno pokazuje stanje. Dvije kante su u predsoblju, dvije posude u boksu, spužva na ulazu venta koja je uvijek vlažna. Danas sam upalio i grijalicu jer najavljuju zahlađenje a ne želim da mi vent vuče zrak hladniji od 10 supnjeva jer šiba direkt na biljke, ona još dodatno suši zrak. Inače sam prskalicom špricao i unutar boksa kao i po zidovima predsoblja (da otpušta vlagu i tamo). Probaću sa tim isparavanjem sa reflektora a i vlažnu spužvu ću staviti sa unutarnje strane venta iako će je onda osušiti jako brzo, prebrzo. To su jedine ideje rješenja problema ali ako ne bude išlo preživjet će i na 30% vlage. Glavu ionako razbijam sa samo jednom stvari :sick:a ne sa *****rijama koje ne mogu riješiti.
High (he he) tech riješenja neznam a i nemam budžet za njih. Biće već nešto, treba bit optimist.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: DADA69

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
Hidro kuglice, he he, a mogu li briketi od psa? I oni drže vlagu dugo!!! Neznam koji im je ph ali definitivno imaju kalcija.
Ma nešto si brijem da bi ti briketi bolje upili i duže puštali vlagu od spužve.
 

Falcon

Aktivan Član
09.09.2010
229
29
0
45
pa provjeri tocno sastav tih briketa..da ne oneciste zemlju na bilo koji nacin...ako sve stima,ne vidim razlog zasto onda nebi mogli ti briketi...ako si upalio grijalicu da grije..na nju ili ispred nje stavi te kante s vodom i krpama,spuzvama....a to sto bi ti na reflektor,nije to losa ideja,samo ako si siguran da NI U KOM slucaju ti se nece voda proliti po zarulji,CT-u ili struji,kablovima
 

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
Sutra ću probati sve solucije pa ćemo vidjeti, brikete ipak neću na zemlju stavljati ali ću njih umjesto spužve i krpe isprobati. Sutra će report o stanju, pošto im dan počinje u 5 popodne tek negdje navečer ću očitati situaciju, ako ode 10% gore to će biti dobar posao i primjenjiva metoda za sve ostale sa sličnom situacijama u buduće. Tako možda ostavim i ventilaciju u periodu mraka koju sad gasim sa lampom ali planiram imati protok kad dođe u cvjetanje, srećom imam regulator na adapteru za brzinu pa samo malo smanjim okretaje.
 
28.12.2010
39
0
0
39
da krenem od pocetka :).napravio sam na terasi kutiju koja se sastoji od 5cm stiropora,5cm kamene vune i 9mm usb ploce,dimenzija 1.5m x 1.5m x 2.2 m.kada otvorim prozor od sobe ulazim u tu kutiju.U tu kutiju sam stavio ovaj boks http://www.***********.com/?id=bf8011dd0bc4be1c32ed1f457976acc4,povezaohttp://www.***********.com/?id=bf801...76acc4 dimezija 1m x 1m x 2m.povezao sam vent da izbacuje kroz ct napolje vazduh iz boksa.ubacio sam 1 oscilirajuci vent u boks da simulira vetar.kada mi sve to radi vlaznost mi je mnogo mala,negde oko 30% cak i manja.kada sijalica ne radi tada mi ne radi ni vent koji izbacuje vazduh,ali radi mi oscilirajuci vent,tada mi je vlaznost 60%.Kada radi sijalica i kada iskljucim vent koji izbacuje vazduh kroz ct vlaznost mi skoci na 40% cak i vise,ali mi i temp poraste.cim ukljucim vent vlaznost mi padne na 30 % veoma brzo.imam biljke unutra 6 dana.pocele su da budu bolesne(zute)...Pitanja: 1.koji vazduh da ubacujem u boks spoljni ili iz sobe(tu je temp. oko 22C i vlaznost 40%)? 2.kako da povecam vlagu?pokusavao sam mokrom krpom,posudama sa vodom,i aparatom za vlazenje nista nisam uspeo da uradim. 3.da li mora oscilirajuci nonstop da radi? 4.da li mora prozor da bude otvoren,tako da soba i ova moja kutija budu satavljene a ne da bude prozor zatvoren.? 5.dal mogu povremeno da otvaram prozor? HVALA UNAPRED
 
28.12.2010
39
0
0
39
da krenem od pocetka :).napravio sam na terasi kutiju koja se sastoji od 5cm stiropora,5cm kamene vune i 9mm usb ploce,dimenzija 1.5m x 1.5m x 2.2 m.kada otvorim prozor od sobe ulazim u tu kutiju.U tu kutiju sam stavio ovaj boks http://www.***********.com/?id=bf801...76acc4 dimezija 1m x 1m x 2m.povezao sam vent da izbacuje kroz ct napolje vazduh iz boksa.ubacio sam 1 oscilirajuci vent u boks da simulira vetar.kada mi sve to radi vlaznost mi je mnogo mala,negde oko 30% cak i manja.kada sijalica ne radi tada mi ne radi ni vent koji izbacuje vazduh,ali radi mi oscilirajuci vent,tada mi je vlaznost 60%.Kada radi sijalica i kada iskljucim vent koji izbacuje vazduh kroz ct vlaznost mi skoci na 40% cak i vise,ali mi i temp poraste.cim ukljucim vent vlaznost mi padne na 30 % veoma brzo.imam biljke unutra 6 dana.pocele su da budu bolesne(zute)...Pitanja: 1.koji vazduh da ubacujem u boks spoljni ili iz sobe(tu je temp. oko 22C i vlaznost 40%)? 2.kako da povecam vlagu?pokusavao sam mokrom krpom,posudama sa vodom,i aparatom za vlazenje nista nisam uspeo da uradim. 3.da li mora oscilirajuci nonstop da radi? 4.da li mora prozor da bude otvoren,tako da soba i ova moja kutija budu satavljene a ne da bude prozor zatvoren.? 5.dal mogu povremeno da otvaram prozor? HVALA UNAPRED
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Neznam zašto nova tema,i novi post,skoro isti kao stari?Ne kužim,kužim,al nekužim:)Šta pitaš za prozor,otvori ga ako ne ugrožava sigurnost,i ako ne remetiš fotoperiod,provaj sve,ako ne ide odustani.Nemoj samo da se igraš s temperaturom,nemoj nikad da bude prevelika.A vlaga,pa ko je:bananabang:,imaš dovoljno drugih stavki da vodiš računa.Vlaga ti je super kakva je bila meni.
Ali još nema slike,pa niko nezna o čemu pričamo,nema ni slike samog boxa,po 2 put...
 

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
mattkg je napisao(la):
da krenem od pocetka :).napravio sam na terasi kutiju koja se sastoji od 5cm stiropora,5cm kamene vune i 9mm usb ploce,dimenzija 1.5m x 1.5m x 2.2 m.kada otvorim prozor od sobe ulazim u tu kutiju.U tu kutiju sam stavio ovaj boks http://www.***********.com/?id=bf8011dd0bc4be1c32ed1f457976acc4,povezaohttp://www.***********.com/?id=bf801...76acc4 dimezija 1m x 1m x 2m.povezao sam vent da izbacuje kroz ct napolje vazduh iz boksa.ubacio sam 1 oscilirajuci vent u boks da simulira vetar.kada mi sve to radi vlaznost mi je mnogo mala,negde oko 30% cak i manja.kada sijalica ne radi tada mi ne radi ni vent koji izbacuje vazduh,ali radi mi oscilirajuci vent,tada mi je vlaznost 60%.Kada radi sijalica i kada iskljucim vent koji izbacuje vazduh kroz ct vlaznost mi skoci na 40% cak i vise,ali mi i temp poraste.cim ukljucim vent vlaznost mi padne na 30 % veoma brzo.imam biljke unutra 6 dana.pocele su da budu bolesne(zute)...Pitanja: 1.koji vazduh da ubacujem u boks spoljni ili iz sobe(tu je temp. oko 22C i vlaznost 40%)? 2.kako da povecam vlagu?pokusavao sam mokrom krpom,posudama sa vodom,i aparatom za vlazenje nista nisam uspeo da uradim. 3.da li mora oscilirajuci nonstop da radi? 4.da li mora prozor da bude otvoren,tako da soba i ova moja kutija budu satavljene a ne da bude prozor zatvoren.? 5.dal mogu povremeno da otvaram prozor? HVALA UNAPRED

Ako ti je boks spojen sa prozorom nekom logikom mislim da imaš radijator ispod tog prozora koji sada grije. stavi na njega posudu sa vodom koja će isparavati i neka bude odmah ispod venta (valjda imaš usisni). Ja imam sličan problem sa vlagom i prije par sati kad im je započeo dan napravio sam određene akcije oko toga. Za sat dva ću provjeriti da li sam postigao podizanje vlage pa ću napisti eventualne promjene. Što se tiče žutila imaš nekakav višak ili manjak, ti najbolje znaš što si radio a pitanje postavi sa slikama na temu "problemi tokom uzgoja".
 

Riblji specijalitet

Aktivan Član
16.11.2010
143
39
28
42
Evo update sa pokušajem da dignem vlažnost zraka. Uspjeh skroman, djelomičan ali neću žuriti sa zaključcima. Na reflektor koji je vruć stavio sam glinenu posudicu iz koje je za dva sata isparilo oko 0.03 (od cca 1.5 dc), mjerica rakijice iz birtije uz nju je i još jedna iz koje očekujem manje isparavanje a i na hladnijem je dijelu jer je od kartona. Sa unutarnje strane venta su natopljeni briketi za đžukca u mrežastoj čaši za olovke a sa vanjske je vlažna spužva. Evo fotki da ne kenjam bezveze.

2q0vqk6.jpg

axxywz.jpg


Kao što već rekoh promjena je skromna ali ni ne vjerujem baš svom hidrometru, sad sam smanjio protok zraka, unutarnji vent je ionako na minimumu, osim toga imam u prostoru par otvorenih posuda sa vodom kao i u predsoblju. Vidjet ćemo do jutra kolika količina je isparila, vlažnost sam digao sa 30tak na oko 35-36. I dalje ću eksperimentirati pa nekakvi rezultati će već biti.
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
ventovi trebaju raditi non stop... znači simuliraš vjetar!
neznam gdje je problem prevelike vlažnosti, ali mislim da ti je to također do ventilacije...

zrak iz sobe ubacuješ u boks... (DONJI VENT), a topli "zagađeni" zrak šalješ van (GORNJI VENT KOD LAMPE) (ZRAK IZ SOBE UZIMAŠ IZ RAZLOGA JER JE ZA SADA OVAJ VANJSKI PREHLADNI I RADI POMUTNJU U BOKSU KAJ SE MENE TIČE)

eto tolko od mene, kolko sam uspio sve to pohvatati... odgovorit će ti još netko sa više i bolje informacija...
ja sam zmazani gerilac ..... :icon_lol:

BTW: nice job za box... :thumb:

P.S. također vlažnost možeš dizat raznim posudama sa vodom, mokrim krpama, netko je čak i ubacio onaj osvježivać zraka koji radi paru kada stoji u vodi...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N