Problem s ventilatorima 12V

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
17.01.2014
11
14
3
Pozdrav ekipa :)

Ovako, kupila sam ova dva ventilatora:

http://www.links.hr/?naziv=ventilator-arctic-cooling-f9-92mm-1800-okr-min&option=artikl&id_artikl=050.908.176
http://www.links.hr/?naziv=ventilator-arctic-cooling-f8-80mm-2000-okr-min&option=artikl&id_artikl=050.908.325

i imam problem sa spajanjem na adapter, tj. kad ih spojim na adapter malo se pomaknu i gotovo (spojim crvenu i crnu zicu sa adapterom, neznan jel treba i žutu ?)

Adapter je promjenjive voltaže, od 3 do 12V i jos na njemu pise 300mA i 3.6VA(max.)


Do sad je sve bilo u redu sa boxom, jedino ventilatori stvaraju problem, jel mi može netko pomoći...
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
na fotkama se ne vidi amperaza tih ventova, nadam se da ti je adapter namesten na 12V i da si pogledala gde je + a gde -, i ne kontam koja zuta zica, iz adaptera ili venta, trebala si staviti fotku konkretnih ventova sa tim adapterom da bude jasnije, al javice se vec neko ko prepozna problem ;)
 
17.01.2014
11
14
3
Oba su 0.16, a zuta zica je iz ventilatora. Ventilator ima tri zice, crnu, crvenu i zutu, spojila sam crvenu od venta na crvenu od adaptera i isto tako crnu na crnu. Bas ne kuzim u cemu je problem...
 

olidoboli

Trapavi
Poznanik Foruma
16.10.2012
352
812
93
Probaj zamjeniti...takve sam i ja ventilatore koristio 4 komada. Super ventovi iako mi je jedan riknio za par dana. Sonja nadam se da ti ovo drugo nije prezime.

Edit: provjerio sam sad kod sebe i ide ovako. Crvena od venta ide na crnu od adaptera, a crna od venta ide na onu drugu crnu sa bijelom crtom kod adaptera.

Edit edita: a jesam usro sa objašnjavanjem...najbolje poslušaj powera imaš 2 moguće kombinacije...
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
probaj spojiti crnu i zutu zicu na adapter
a crvenu ostavi vani
meni je tako na jednom pc ventu..a na drugima imam po 2zice

ili nisi dobro spojila zice-mozda ti kontakt negdje steka...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: PowerSeed
23.02.2008
1.048
1.455
188
spoji crnu i crvenu, zuta se uglavnom ne spaja posto adapter ima 2 zice. i pogledaj mozda je taj adpter slab pa ne moze da pokrene vent.

ako si spajala 2 vent, oni imaju po jedna otprilike 0.2 A, a ovaj adapter 0.3 A, onda
on nema dovoljno snage da pokrene iste.
 
17.01.2014
11
14
3
Još ništa :(

Dakle, pokušala sam već sve moguće kombinacije žica... U kombinaciji sa žutom žicom vent se niti ne trzne kao što to učini ako spojim crvenu i crnu, pa pretpostavljam da žutu ipak ne treba. Pročitala sam negdje na netu da je ta žuta samo kao feedback kompu o broju okretaja i sl...
E, da... i skužila sam da je premala amperaža na adapteru za oba venta, tako da sam spajala samo jednog po jednog (za probu), al bez uspjeha :/
A što se adaptera tiče... Isproban je na drugim uređajima (konkretno na lampi s koje sam ga skinula) i radi sve normalno. No kad ga spojim na vent, kur*c... Jedva da se makne, a ako dugo držim počme smrduckat po spaljenoj plastici. Također, pokušala sam ga spojiti na punjač za mob od 5V, da vidim hoće li se barem malo zavrtiti da zaključim da mi adapter nekako ne odgovara, al time nisam dobila ništa osim što se ventilator još nježnije trznuo i stao :/
Ništa mi više nije jasno... Dakle, vent je na 12V-adapter je na 12V; vent je nešto manje od 0.2A, adapter je nešto više od 0.3A. Nebi li sve trebalo bit ok u teoriji? Jer očito nešto nevalja :( :( :(
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
jbg. a da probas naci drugi adapter, moze se polovnih kupiti za malo para, najbolje ako nadjes adapter za laptop vece amperaze, on moze da potera oba venta, jer meni se ovo ne svidja i moguce da je tu negde problem

...a ako dugo držim počme smrduckat po spaljenoj plastici...
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.540
298
...žuta je za kontrolu brzine, i direkt se ne spaja na adapter. Dakle, nju makni u stranu, odreži, kako god... pc ventovi idu na istosmjerni električni izvor kao što su baterije ili AC/DC adapteri. Pogledaj na adapteru dal je output DC. Ako je AC, vjerojatno su ti ventovi izgorili.

AC= alternating current (izmjenična struja)
DC= direct current (istosmjerna struja)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
je, pobrkao sam zutu sa zicama iz napajanja

20ky98p.gif


gagi je jos juce pitao da li je adapter za jednosmernu struju, ako nije onda kupuj nove ventove a i drugi adapter ;) jer to sto smrducka ne obecava bas
 

rKj420

2rep❤️
Poznanik Foruma
07.04.2013
1.375
6.806
258
Morocco
dobijes ti uz ventove prikljucke,ove sto je power dao i dobijes one male bele,iz samog venta idu tri zice(crvena,crna i zuta).Znaci iz venta,malo pre prikljucka secnes,zutu maknes u stranu i ostanu ti crvena i crna spojis ih sa adapterom,probaj boju na boju ili obrnuto dok ne zavrti i to je to,mozes izolir trakom ili klemicama malim da uradis spoj,svejedeno
:D

95774_2254_draft_large.jpg
 

Gagiba

Aktivan Član
Ako je naizmeničan adapter, spaljeni su ventovi pod garancijom i oni se osećaju.
E ako nije, onda je zaista zanimljiva situacija. Jedino logično objašnjenje je da je adapter neispravan pa da je nekako uspeo da pripali ventove (jer ni na drugom adapteru ne rade) a rešenje je vrlo jednostavno i popularno. Kupovina komplet nove opreme. :)

I ako uzimaš novi adapter obavezno, što Power naglasi, od lap-topa ili od rutera za ADSL, jer im amperaža dozvoljava da nakačiš više ventova bez ikakvih problema. Na moj (300 mA) može do desetak 120mm da se montira i da se pravi vazdušna banja!! ;)
 
23.02.2008
1.048
1.455
188
ja mislim da je ovde problem u adapteru. kupi ti kod kineza adapter za 3 evra, ima reg od 3 do 12 v,
taj je dobar, podrzava snagu od 0.5 A. 2 zice se spajaju, poslusaj zlo-naopako, bar je tako u vecini slucaja, ova
treca zica ocitava kad je prikopcana na komp brzinu okretaja a ima i druge funkcije...

edit. ako su ti ventovi izgoreli pokusaj sa reklamacijom al ne govori na sta si spajala pa
mozda i zamene, pokusaj ne gubis nista sem malo vremena :)