Problem sa rastom!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
02.02.2015
9
1
3
Ljudi ovako stoje stvari. Imam problem sa rastom biljke. Seme ak48. Nikle pre 7-8 dana i pustile prvi listic. Grow box 170 x 80 x 40. Svetlo HPS 250w na skoro 1m razdaljine. Dva ventilatora (manji izvaci veci ubacuje vazduh). Posadjene u zemlju za cvece neku iz cvecare HP 6.5 vlaznost 60%. Temperatura u Box-u Vazduh 25-26 C, Temperatura svetla koje udara na biljku 30-32C. Biljke su u plasticnim casama od 2 dl bez rupe. Case su u tacni u koju je sipana voda da isparava (pre 2 dana). Moj problem je sto su biljke pustile prve listice i tu stale, evo vec 8 dana. Prvo sam mislio da je neki sok ali sada mi je vec frka da ce propasti. Ako ima neko neki savet sta mi je ciniti?
ps: Ako je tema vec obradjena a sigurno jeste, nisam uspeo da nadjem te teme a nemam vremena da iscitam sve teme da bih nasao tako da se izvinjavam ako ponavljam temu.
 

bakalula

zgodan i nezgodan
Poznanik Foruma
13.10.2013
452
873
93
53
Ima tu par stvari;

1. ''neka zemlja za cvijeće'' - može bit do toga, nekvalitetna zemlja
2. ''svjetlo na 1m'' - predaleko, idealno ti je 40-60cm
3. ''manji vent izbacuje, a veći ubacuje zrak'' - krivo, ispuh ti je najbitniji. Iskoristi oba venta za ispuh (na vrhu boxa jer tamo ide topal zrak), a upuh nek ti bude pasivan - rupa (na dnu boxa)

Ako nemaš, također nabavi neki mali vent da ti puše između lampe i pitara (saksija). Smanjuje ti temperaturu i također mješa zrak.

Evo ja upravo sadim AK48 pa malo baci pogled na konfiguraciju boksa i tehničke karakteristike -> https://vutra.org/threads/ak48-hps-400w-prvi-indoor-by-bakalula.13331/
 
Poslednja izmena:
02.02.2015
9
1
3
Ima tu par stvari;

1. ''neka zemlja za cvijeće'' - može bit do toga, nekvalitetna zemlja
2. ''svjetlo na 1m'' - predaleko, idealno ti je 40-60cm
3. ''manji vent izbacuje, a veći ubacuje zrak'' - krivo, ispuh ti je najbitniji. Iskoristi oba venta za ispuh (na vrhu boxa jer tamo ide topal zrak), a upuh nek ti bude pasivan - rupa (na dnu boxa)

Ako nemaš, također nabavi neki mali vent da ti puše između lampe i pitara (saksija). Smanjuje ti temperaturu i također mješa zrak.

Evo ja upravo sadim AK48 pa malo baci pogled na konfiguraciju boksa i tehničke karakteristike -> https://vutra.org/threads/ak48-hps-400w-prvi-indoor-by-bakalula.13331/
Nemam zastitu na sijalici pa mi je pretoplo ako stavim blize inace box je uglavnom polu otvoren. Sutra cu presaditi pa cu izmesati zemlju za cvece sa obicnom da probam. Slike cu staviti sutra posto mi box nije na gajbi.

A zašto bar jednu sliku ne staviš,teško je bez slike bilo šta reći.
hocu,sutranijeminagajbi
 

bakalula

zgodan i nezgodan
Poznanik Foruma
13.10.2013
452
873
93
53
Nemam zastitu na sijalici pa mi je pretoplo ako stavim blize inace box je uglavnom polu otvoren. Sutra cu presaditi pa cu izmesati zemlju za cvece sa obicnom da probam. Slike cu staviti sutra posto mi box nije na gajbi.

Ako si pogledao moj dnevnik, vidio si da ni ja nemam cooltube (zaštitu na sijalici) i još imam 400W HPS koji proizvodi kudikamo veću temperaturu nego 250W. I sa dva venta zajedničkog kapaciteta na ispuhu od 320m3/h bez problema reguliram temperaturu (ne ide mi preko 26,5 nikad)

Ako me želiš poslušat i spasit to ako se spasit da uopće, postupi onako kako sam ti napisao u prethodnom postu. Također, zemlju uzmi Terramagmu, Potgrond H, Terra Brill ili tako neku bolju 'marku'.

p.s shemom poluotvorenog boxa ti se također rasipaju lumeni, imaj i to na umu.
 
02.02.2015
9
1
3
s
Ima tu par stvari;

1. ''neka zemlja za cvijeće'' - može bit do toga, nekvalitetna zemlja
2. ''svjetlo na 1m'' - predaleko, idealno ti je 40-60cm
3. ''manji vent izbacuje, a veći ubacuje zrak'' - krivo, ispuh ti je najbitniji. Iskoristi oba venta za ispuh (na vrhu boxa jer tamo ide topal zrak), a upuh nek ti bude pasivan - rupa (na dnu boxa)

Ako nemaš, također nabavi neki mali vent da ti puše između lampe i pitara (saksija). Smanjuje ti temperaturu i također mješa zrak.

Evo ja upravo sadim AK48 pa malo baci pogled na konfiguraciju boksa i tehničke karakteristike -> https://vutra.org/threads/ak48-hps-400w-prvi-indoor-by-bakalula.13331/
lic
Ako si pogledao moj dnevnik, vidio si da ni ja nemam cooltube (zaštitu na sijalici) i još imam 400W HPS koji proizvodi kudikamo veću temperaturu nego 250W. I sa dva venta zajedničkog kapaciteta na ispuhu od 320m3/h bez problema reguliram temperaturu (ne ide mi preko 26,5 nikad)

Ako me želiš poslušat i spasit to ako se spasit da uopće, postupi onako kako sam ti napisao u prethodnom postu. Također, zemlju uzmi Terramagmu, Potgrond H, Terra Brill ili tako neku bolju 'marku'.

p.s shemom poluotvorenog boxa ti se također rasipaju lumeni, imaj i to na umu.

Ako zatvorim box ode mi temperatura preko 50 stepeni, nema sanse da to i dva ventilatora izvuku. Sada sam ih stavio na dnevno svetlo da vidim sta da radim. Probacu sve...

kakvi skoro metar, sta ti je, lampu od 250w trebas tako hladiti da mozes da je drzis na 20~25 cm. pojacaj ventilaciju al ozbiljno, ovako dzaba trosis struju
Sutra cu da probam da podignem lampu skroz pa da je zatvorim sa staklom i dva ventilatora jedan da ubacuje a jedan da izvlaci vazduh i tako da je hladim a biljke cu podici pa cu ih spustati kako rastu ako uopste i krenu
 
Poslednja izmena od urednika:

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
50c mi je nerealno visoko za ovo doba godine, nekako ne vjerujem da je zaista tako vruče.
Vent za ubacivanje zraka ti je bezveze. Radije nek izvlači topli zrak vani.
 
02.02.2015
9
1
3
Plasim se da spustim da ne sprzim biljke. Jos jedno pitanje da li Alu folija utice na povecanje toplote?

Ne treba quote ako se odgovara na prethodni post!
Mod A.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Nisam pisao za spuštanje lampe več dodavanje venta za izbacivanje vručeg zraka. Jedini krivac za vručinu je lampa, a foliju...nek ti bude obložen box onom manje sjajnom stranom.
 

bakalula

zgodan i nezgodan
Poznanik Foruma
13.10.2013
452
873
93
53
Po meni čak i ona manje sjajna strana alu folije stvara tkz 'hotspotove'. Imaš one za šajbu prekrivače srebrene za kupit, skroz su ti jeftini. Možda i imaš doma to ili netko od tvojih pa iskoristi radije to.
 
02.02.2015
9
1
3
Po meni čak i ona manje sjajna strana alu folije stvara tkz 'hotspotove'. Imaš one za šajbu prekrivače srebrene za kupit, skroz su ti jeftini. Možda i imaš doma to ili netko od tvojih pa iskoristi radije to.
Spremio sam jedan za sajbu a naci cu jos koji. Sada sam pravim plan za sutra pa cu postaviti i slike box-a i sve ostalo da bi imali pravu sliku o situaciji. Danas sam izvadio biljke napolje da stoje u sobi da bi prezivele dok ne vidim kako da resim sve probleme. Hvala vam ljudi na korisnim savetima, mnogo mi znace sve informacije jer mi je ovo prvi grow. Smaracu vas malo sutra kada odredim sve parametre..slikacu i sastav zemlje sa kese pa onda da vidimo sta moze biti.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.261
35.798
2.698
Weed California USA
e sojka, dobro ti bakula kaze....tako nece ici :)
oprezno to izvadi van i svaku biljku stavi u svoju casu/posudu/teglu i spusti tu lampu dole do biljaka.
ak me oci sluze to je MH zarulja? kolko je to wata?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: bakalula
02.02.2015
9
1
3
Majstore pa ti si posadio 4 biljke u istu posudu, neće ti to tako ići
to sam danas presadio iz onih casa sa miksovanom zemljom da vidim da li je do zemlje, to je samo privremeno na 10tak dana da vidim da li ce se razvijati


e sojka, dobro ti bakula kaze....tako nece ici :)
oprezno to izvadi van i svaku biljku stavi u svoju casu/posudu/teglu i spusti tu lampu dole do biljaka.
ak me oci sluze to je MH zarulja? kolko je to wata?
Bile su biljke u casi posebno. Danas sam ih stavio u ovu saksiju jer sam mesao zemlju sa nekom starijom da bih za 5-6 dana video da li ima promena i da li je u pitanju zemlja zbog problema sa rastom. Imam velike saksije u koje cu presaditi, ovo je privremeno. Sijalica je 250w i ugasio sam je juce posto planiram da uradim staklenu pregradu ispod sijalice i sa dva ventilatora da hladim sijalicu...fazon one tube za hladjenje. Ako mi to uspe onda mi je lakse da podizem saksije i da ih polako spustam kada rastu tj. ako krenu da rastu.
 
Poslednja izmena od urednika:

bakalula

zgodan i nezgodan
Poznanik Foruma
13.10.2013
452
873
93
53
Dobro ti Tamara kaže.

Nego jesi ti okrenuo oba ventilatora na ispuh i napravio rupu za pasivan upuh?
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.245
10.144
358
Sijalica je 250w i ugasio sam je juce.

a di su ti sad biljke?

ako su ti biljke na prozoru, pod običnom žaruljom ili nisu pod adekvatnim svjetlom, isto ti neće biti dobro jer će se izdužiti

ono što bi trebao napraviti još danas je staviti biljke pod neku štednu žarulju ili neonku, po mogućnosti coolday - bijela svjetlost
velika je vjerojatnost da nešto od toga imaš doma
od toga za šajbe napraviš sjenilo i super za dan - dva :) i još žarulju tu štednu držiš 2,3 cm od biljozica

sutra kupiš zemlju, dobru neku, tu su već nabrojane ili ako su ti nedostupne google vutra+zemlja, ima i drugih šta se mogu naći u konzumu i sl i nisu skupe ni velika pakiranja

presadiš u pol litre, npr od jogurta i sl.

posvetiš se boxu i kad središ temp. i sve, presadiš u tegle koje si mislio i pičiš dalje :)

edit: sad vidim da ti je u sobi, ali svejedno
 
Poslednja izmena: