Projekt: Ormar

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
pozz...trebao bih ovih dana dobiti ormar, dimenzije neznam u cm ali otprilike nekih 180-90 cm visine, 60tak dubine i 100 sirine...planiram ga urediti za grow pa bi molio neke savjete i sugestije...ofarbat cu ga u bijelu boju nakon sto zatvorim sve pukotine...na dnu ormara izrezat cu otvor za pasivni ulaz zraka, stavit neku metalnu resetku i na nju zalijepiti spuzvu
lampa ce biti navjerovatnije hps 400w, a mozda i hps 600...u cooltubeu...na jednom kraju cijevni ventilator a na drugom fleksibilna cijev obavijena nekom vrstom izolacije (radi buke)
cijev je prvobitno trebala ici u dimnjak ali zbog nekih komplikacija odustao sam od toga tako da ce cijev biti sprovedena direktno na prozor (cijeli prozor bit ce pokriven najlonom, u sredini ce biti otvor za cijev i izlazit ce u atmosferu

znaci od ventilacije....pasivni ulaz zraka, ispuh cijevni vent i unutra jedan stolni vent za mjesanje zraka

napominjem da nista jos nisam nabavio od opreme jer cekam taj ormar da imam neku bazu otkud krenuti, znaci trenutacno u fazi planiranja

uglavnom evo i neka skica svega toga pa pucajte sa savjetima

Image Upload !
 

$DoLaR$

Aktivan Član
16.06.2011
489
36
0
40
jel ti ovaj vent 298m/h3 onaj kupaonski fi150?....spoji neka onda uzima zrak od vana i neka bude samo za lampu hladit a za ventilaciju napravi poseban vent...jer ovaj ti neće šljakat na 600..lažu da ima toliki protok..meni dva jedva šljakaju na 400....a za 600 mi puše od 500m/h3 i to pravi centrifugalni....razlika je u 8 decibela ako ti je zbog buke.....
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Ne znam hoće li bit moguće obuzdati 600W u tome. Poslušaj Dolara, a ja bih ti savjetovao da ipak 400W uzmeš. Pasivni ulaz će ti još dodatno otežati ventiliranje, radije pukni kojih 10-tak pc ventova na tu rešetku (dobro, možda sam puno rekao) i po mogućnosti ipak izreži negdje u visini biljaka taj otvor. Možda ćak da rasporediš pc ventove na nekih 20-30 cm od dna nekoliko komada, pa onda na slijedećih 20-30 cm još nekoliko.
Ja sam imao slićan box-ormar, ali nisam htio rezati ništa, pa sam uklonio zadnju stranicu i produbio ga za nekih 15-tak cm i na tome "produbljenju" izvodio ventilaciju. Imao sam svega 2 pc venta 120mm za upuh, a ispuh sam rješio pomoću dva kupaonska. Jedan od 180m3/h je upuhivao direkt u CT, kao što si i ti isplanirao, a drugi od 100m3/h je bio na kraju cijevi i upuhivao je direkt u filter od aktivnog ugljena.
 

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
ventilator sam mislio ovaj zadnji...ventilator 150
SPIEL d.o.o.
cijevnih ventilatora sa vecim protokom nemaju
onda neka bude 400w, zelim sto manje problema s temperaturom

zar nije bolje da vent povlaci zrak iz filtera, nego da puse zrak iz njega?

ideja za pasivni je bila da bude sto manje vntilatora u igri jer manje mi se buke cuje sa jednim jacim ventom za ispuh (nekih 40-50) db nego neki slabiji + deset pc ventova (svaki po 20tak db)

kako bi bilo recimo da stavim ovaj treci po redu...ventilator vk 150
SPIEL d.o.o.
i pasivni ulaz...bi li tako bolje funkcioniralo?
 

$DoLaR$

Aktivan Član
16.06.2011
489
36
0
40
ja mam box 150x75x250 i imam tri tih ventova a koristim dva na 400 i kad zatopli i treći odmah moram stavit....tako da ti je najbolje kupit onaj od fi150 ali kaj izbacuje 495m/h3 i frkneš 600 stavi ako imaš mogućnosti i da vidiš......a dolje staviš taj kaj si brijo da ti ubacuje zrak unutra i bok ili pasivni sam odluči....filter spojiš skroz na vrh, na njega bubneš vent na onim rastezljivim kaj imaju na svakom kraju kukice da ne vibrira..od venta do tubea fleksibilna cijev i s drugog kraja van isto fleksibilna cijev....i bit ćeš miran četiri growa nakon čega ćeš samo lampu mjenjat.......
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Vk 150 je puno bolje je jer večeg "pritiska" i bez broblema radi s filterom dok VKO ne baš.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
MarcoPolo je napisao(la):
zar nije bolje da vent povlaci zrak iz filtera, nego da puse zrak iz njega?

Nije bilo mjesta u boxu :)

ideja za pasivni je bila da bude sto manje vntilatora u igri jer manje mi se buke cuje sa jednim jacim ventom za ispuh (nekih 40-50) db nego neki slabiji + deset pc ventova (svaki po 20tak db)

Zato sam i rekao više komada, pa na manju voltažu, ali to je tvoj izbor, nemoj da ispadne da te nagovaram ;)

Samo da se osvrnem na nešto vrlo važno. Dobar centrifugalni vent ti košta petstotinjak kn i to je naj bolje rješenje, ako mene pitaš. Dugotrajniji je i podnosi opterečenje filtera daleko bolje od kupaonskih. Meni je to bila jedna od naj boljih investicija što se opreme tiće ;)
 

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
ok...hvala svima na savjetima...uzet cu sve navedeno u obzir

al imam jos jednu semu...mali wc nekih 1.5x1.5x2.5 (moze se pregradit nekim paravanom) koji vec ima izvedenu ventilaciju i montiran kupaonski ventilator...neznam koji je, ne pise nista izvana...na zidovima nema plocica vec je pofarban u bijelo, znaci to je rjeseno, ispuh zraka takodjer (nije potreban filter jer ta cijev od vetilacije ide na krov zgrade i u atmosferu)

jedino ce vjerovatno biti potrebno zamjeniti taj kuponski vent necim jacim...e sad trebao bi propisno zabrtviti ulazna vrata od wc-a sto povlaci za sobom jedan veliki problem a to je...vakum
pitanje je da li ce, ako na tim vratima izrezem ventilacijski otvor (onu resetku), miris ulaziti u prostoru ili ipak nece od podtlaka sto ga stvara ispusni ventilator?

nekako mi se ovo rjesenje puno vise svidja jer nemam puno zafrkancije...okacim lampu, zamjenim vent i to je to
vrata mogu zabrtvit i zakljucat, nema light leakova, buke...jedino me brine to da miris nece ulaziti na hodnik
 

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
izgleda da ce ipak biti ormar...cisto iz sigurnosnih mjera a i zbog mobilnosti...imam par stvari koje mogu iskoristiti a to su 2 pc venta vrlo dobrog protoka...Jedan je Corsair 2600rpm, 120mm, 156 m3/h, 39db a drugi Coolermaster excalibur 2000rpm, 120mm, 145.5 m3/h, 30db...ideja je da stavim jedan do drugoga (nesto kao boost), pa ct (hps 400), pa flexi cijev do vrha unutrasnjosti ormara i na kraju cijevi ide cijevni vent promjera 150 i protocnosti cca 325 m3/h i fleksi cijev sa izolacijom dalje u otvor u ventilaciju...dakle
bez filtera...hoce li ta kombinacija ventova biti dovoljna?

pc ventove imam, taj cijevni mogu dobit povoljno...da ne bacam sad bezveze lovu na neki turbinski od 600 kn ako ce ova kombinacija raditi?

e da zaboravih spomenut...ct je 120, pc ventovi takodjer, kao i fleksi cijev...jedino je cijevni vent 150, stavit cu neku redukciju ali me interesira kako ce to utjecati na protok?
 

DEDE

Aktivan Član
04.08.2005
444
38
0
51
Pozz

Klimu ?
Mnogo skupo na kraju ispadne. Kod mene radila mesec dana i nikad vise. Sad skuplja prasinu u cosku.
Vecinom se klima koristi kod komercijalnih grovova jer drugacije nije isplativa.
 

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
ma dobro pustimo sad klimu...to sam naveo bzvz, pa nema sanse da to stavljam...guta 2 kw struje

jel neko primjetio ona pitanja iznad klime?
 

SimasZg

Aktivan Član
27.10.2008
500
57
0
38
ja bi stavio onaj 5 vent po redu jer ima pritisak jači, pa to bi ti moglo biti najbitniji faktor uz protok zraka, jer ipak ces filter stavljat..

nije ni puno skuplji....a mislim da ti je važnije da ima jači pritisak zbog filtera, nego sto ima manji protok zraka...na te dimenzije je 388 m3/ min dovoljno skroz..

a ovih 40 Pa više, bi ti moglo spasiti zbog filtera
 

mr.dr.Smok

Prijatelj Foruma
13.03.2010
1.495
3.538
188
57
MarcoPolo je napisao(la):
izgleda da ce ipak biti ormar...cisto iz sigurnosnih mjera a i zbog mobilnosti...imam par stvari koje mogu iskoristiti a to su 2 pc venta vrlo dobrog protoka...Jedan je Corsair 2600rpm, 120mm, 156 m3/h, 39db a drugi Coolermaster excalibur 2000rpm, 120mm, 145.5 m3/h, 30db...ideja je da stavim jedan do drugoga (nesto kao boost), pa ct (hps 400), pa flexi cijev do vrha unutrasnjosti ormara i na kraju cijevi ide cijevni vent promjera 150 i protocnosti cca 325 m3/h i fleksi cijev sa izolacijom dalje u otvor u ventilaciju...dakle
bez filtera...hoce li ta kombinacija ventova biti dovoljna?


pc ventove imam, taj cijevni mogu dobit povoljno...da ne bacam sad bezveze lovu na neki turbinski od 600 kn ako ce ova kombinacija raditi?

e da zaboravih spomenut...ct je 120, pc ventovi takodjer, kao i fleksi cijev...jedino je cijevni vent 150, stavit cu neku redukciju ali me interesira kako ce to utjecati na protok?

Da ideš na manji fi bi utjecalo na protok al kad ideš na veči nemaš brige!
Samo napred sa tim projektom!Bit če to prava stvarčica!
 

$DoLaR$

Aktivan Član
16.06.2011
489
36
0
40
mr.dr.Smoke kaj neide on sa 150 na 125? barem sam ja tako skužio....

ja sam hladio agro400 sa dva vko od fi150 protočnost 298m3/h bili su na reduktorima jer mi je tube 125 i nije baš bila najbolja solucija dok nisam stavio i treći i bilo je na knap s tim da je jedan bio na vrhu drugi direkt puho u lampu a treći na izlazu iz boksa....onda sam kupio vk150 500m3/h i on je napravio svoj posao....
 

MarcoPolo

People Can Fly
Poznanik Foruma
09.02.2010
617
1.294
163
znaci ide cijev 120, pa vent 150, i onda dalje cijev 120...po nekim online izracunima na prijelazu iz manjeg promjera u veci (cijev 120/vent 150) dogodit ce se smanjenje brzine strujanja ali proporcionalno povecanju brzine strujanja iz veceg u manji promjer (vent 150/cijev 120)...ako sam ja to dobro skuzio

inace jako dobar kalkulator sa hrpom opcija...obavezno pogledati

Pressure Drop Online-Calculator


inace, nece biti filtera...kao sto rekoh, cijev ide direkt u ventilacijski otvor