Projektiranje Boxa i velicina Pot-a

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Mascaret

Aktivan Član
04.10.2017
242
1.881
143
29
Moon
www.vutra.org
Pozdrav drugari, raspolazem sa prostorom 125cm x 60 cm x 140cm

Imam semena spremna.. u pitanju su Auto Night Queen (Dutch Passion) Gorilla Glue(nepoznata banka semena) , Zkittles Auto(nepoznata banka semena) ,

Sto se tice lampi tu je Mars Hydro TS600 ( 100 W LED ).. ostala oprema je isto tu samo me jos muci kontrolisanje visine biljke , velicina pota u ovom prostoru , procitao sam za razne metode od Scroga do LST-a , interesuje me da li bih mogao da preskocim te metode u ovom growu i posaditi ih u 6 L Potove i eventualno Odseci Vrh kad bude bilo vreme i to je to.. Dok se ubacim u stos oko svega jer sam bas Svez u Botanici ! stay safe ! ::volimj::
 
Poslednja izmena:

Wendigo

大麻鉴赏家
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.287
9.623
256
Ako se dobro sećam, TS600 pokriva 60cm X 60cm, van tog kvadrata ne dobijaš optimalno svetla, i biće samim tim i manji yield.
E sad, nznm šta je tu visina, pretpostavljam (zapravo nadam se :D ) 125cm - imaj u vidu sledeće:
- panel ti mora biti udaljen 30cm ~ 40cm
- na to dodaš još cca 10cm pošto ga sigurno nećeš lepiti za plafon šatora, biće na nekim kukama/nosačima
- na to dodaš još desetak santima visine pota (minimum, računaj odmah i 20cm)
Ono što preostaje ti je za biljku.
Ne možeš, to je barem moje mišljenje, izgurati to bez treninga - cela poenta treninga je da ukrotiš visinu biljke i pravilno rasporediš svetlo, u suprotnom najviši vrh dobija optimalno svetla, a sve ispod stagnira, neće biti isti kvalitet i opet yield pati. A vrlo lako se "zalepi" za panel bez kroćenja, spališ vrh i džabe sve
Takođe topiranje automata (ili bilo koji drugi high stress trening) se ne preporučuje, zato što je kod njih fiksni vremenski raspon i nemaš mnogo prostora za greške, ili da se biljka oporavi.
Svakako ti mnogo ne znači ako imaš problema sa visinom, pošto kad krene streč, nema više topiranja - preostaje ti samo LST ili slično, ili biljka ode put neba :)

Uobičajena formula za potove ti je galon (malo ispod četiri litre) za svaku stopu (30cm) rasta biljke. Šest litara je prilično malo - nije neizvodljivo, ali baš baš moraš da znaš šta radiš, mnogo češće se zaliva i postoji ozbiljna gotovo stoprocentna šansa za root bound - ovo se delimično može sprečiti upotrebom fabric potova, gde dolazi do tzv air pruning korena, i to ti je moja preporuka radije nego plastične da koristiš.
Imaj u vidu i staru maksimu:
Bigger roots - bigger fruits
U tom prostoru ja bih radije dve biljke u većim fabric potovima, ali plićim da dobiješ na visini

Sretno
 

Mascaret

Aktivan Član
04.10.2017
242
1.881
143
29
Moon
www.vutra.org
Planiram da uradim Scrog metodu i da se bacim na izradu mreze i PVC sipki .. radicu LST uz Scrog
125 cm je visina x 60 sirina i dubina je oko 140 cm.. jel bi ta dubina remetila biljku u smislu da nece svetlo dobijati sto posto, ili bih morao taj deo da ogradim
- panel ti mora biti udaljen 30cm ~ 40cm
citao sam da ovaj panel moze da se drzi i na 20cm.. ne znam koliko je to tacno...
imao sam neku racunicu da panel drzim na oko 20-25 cm ( ako je moguce ) i da ostavim slobodno tih 20cm za biljku ako je moguce...
Iskreno malo si me uplasio sa racunicom prostora, ali nije nemoguce uraditi i u tako tankim uslovima.. ali nadam se da cu moci napraviti 85-90 cm za biljke
potrudio bih se oko treninga maksimum, u ovaj grow cu uci sa malo vise iskustva, mnogo vise iskustva imam nego pre 3 meseca kad nisam imao veze s vezom:p
 
Poslednja izmena:

Wendigo

大麻鉴赏家
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.287
9.623
256
citao sam da ovaj panel moze da se drzi i na 20cm.. ne znam koliko je to tacno...
Nije nemoguće, nisam proveravao da budem iskren... svakako računaj uvek malo više visine, bolje da ljulja nego da žulja što kažu :D
Pazi samo to oko treninga, obzirom da imaš i autose - njih ne treba baš mnogo maltretirati, baš zbog fiksnog perioda vegetacije, tj nemaš mogućnost da produžiš vege da se oporave. Tu uglavnom blagi LST i to ti je što ti je posle :)
dubina je oko 140 cm.. jel bi ta dubina remetila biljku u smislu da nece svetlo dobijati sto posto, ili bih morao taj deo da ogradim
K'o što ti rekoh gore, TS 600 pokriva 60x60, sve van tog kvadrata ne dobijaš optimalno svetla.
E sad još jedan panel da turiš ako imaš opciju ikako, i to je bombona
 

Mascaret

Aktivan Član
04.10.2017
242
1.881
143
29
Moon
www.vutra.org
K'o što ti rekoh gore, TS 600 pokriva 60x60, sve van tog kvadrata ne dobijaš optimalno svetla.
Ahh je l bi mogao da ogradim daskama taj ostatak prostora i da ostavim 120x60x60
E sad još jedan panel da turiš ako imaš opciju ikako,
To je izvodljivo i moguce, ali hteo bih za pocetak da opipam situaciju da vidim kako to sve izgleda, grow posle toga ce vrlo verovatno biti sa dva panela , valjda me razumes

Oslanjam se na LST i na Scrog, kontam da ta zica bas zaustavi biljku da ide gore..uz neki manji pot, plici a siri, bih mogao ja mislim bez problema da odradim to...
Ako bih jos jedan panel stavljao, to bi morao da bude neki bas ozbiljan da bi pokrio to sve , duplo bolji od trenutnog
 

Wendigo

大麻鉴赏家
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.287
9.623
256
Ne ne, mislim isti takav TS 600 da turiš, i to je to - dva komada u tom prostoru bi trebalo da grme
A sigurno te neću odgovarati ako uzmeš nešto još bolje :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mravak

Mascaret

Aktivan Član
04.10.2017
242
1.881
143
29
Moon
www.vutra.org
Kad budem zapoceo ovaj grow, znacu da li cu uzimati jos jednu lampu( a vrlo verovatno da hocu) za 2-3 meseca..

Hvala puno na savetima i znaci mi dosta od iskusnih.. da li bih mogao da ogradim taj prostor daskama ili plocom nekom.. i da stavim dve biljoze dole i da vidimo rezultate...nakon toga vrlo verovatno ide jos jedna lampa..
 

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
461
2.554
143
space
Radije nemoj ici u smjeru budem vidio kako ide jer ne ide ako nije kako treba... Istegnut ce ti se biljke usljed manjka svjetla ako ce uopce narast... Djabe trosis struju i za pocetak ici s tri biljke je po meni van pameti... Sve ce to izgledati kao moj prvi uzgoj drz nedaj pa trci po lampe mjenjaj... Potrazi Pink Daisy u trazilici pa ces vidjeti kako se to ne bi trebalo raditi s tim da sam imao samo jednu biljku koja pritom nije automat... Priprema je 90% growa.

S obzirom na procitano odi max s dvije, imas jednu lampu, to ti je kapacitet... Box ne trebas smanjivat imas onda unutra mjesta da se ne ljepe po stjenkama boxa za potove smo pisali svuda po meni 15-20l minimum po biljci sve preko je bolje.

Mozes napravit za ostatak boxa i diy led panel sa E27 sa zaruljama od npr 8w max ( za kolicinu koristi mjeru od 300w/m2)

Jos jedan od problema je visina 120...vrlo nisko... Muku mucim na svojih 160 u boxu
 

Mascaret

Aktivan Član
04.10.2017
242
1.881
143
29
Moon
www.vutra.org
Ne planiram da pocnem sa tri biljke , mislio sam ubaciti dve Auto Night Queen i Zkittles Auto, 3 biljke sa ovom lampom mislim da je neizvodljivo...

Box ne trebas smanjivat imas onda unutra mjesta da se ne ljepe po stjenkama boxa za potove smo pisali svuda po meni 15-20l minimum po biljci sve preko je bolje.
Znaci ne bih morao da skracujem box, mogao bih da stavim dve biljcice pod 1 lampom i da oblozim sve to folijom, valjda sam lepo razumeo,

Zbog visine 120cm, odlucujem da uzmem pot od 6 litra ili od 9 litra jos sam u nedoumici ...

Ostatak boxa u buducnosti ce biti garantujem sredjen, sad mi je cilj da izmuvam dve biljke pod ovom lampom u tom prostoru bez ikakvih pregradjivanja, u slucaju da mora da pregradjujem, iscimacu se i odradicu 091CA1E3-AA90-42A2-96A6-118B1DAADDCE.jpeg
to je prostor o kojem pricamo
CBB7F4B8-F91F-4636-ADA6-70890942C2D0.jpeg
 

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
461
2.554
143
space
Oprosti, sad tek kuzim da ne koristim tocku i zarez ...nepismen sam dok ne popijem kavu :D
Pogledaj za potove mozda ima niskih i sirokih a opet da se zadrzis u dimenzijama 60*60 koliko ti iznosi povrsina za grow. Bijela boja je bolja od folije (obicne alu folije) a ako ides na foliju onda probaj kupiti foliju koja je za to napravljena da izbjegnes mogucnost "hotspotova" koji ce ti paliti biljku. Drzim fige :D

Edit: na ovaj vanjski zid stavi neki stiropor da izoliras, zahladit ce ubrzo a tebi temperatura u boxu ne bi trebala pasti ispod 20°C ...nece biti problem "dnevna" vec "nocna" temp kad lampe ne gore, mozda koji kvadrat one grijace mrezice za kupaone da kupis pa naljepis na najhladniju povrsinu (pod ili taj vanjski zid)
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Mascaret

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.023
2.718
twitch.tv
Na tu shemu vec mora paziti i na hladni prijelaz. Kondezacija unutar boxa radi tolike razlike temperature pa ujedno i pojava plijesni po zidu jel.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Mravak

Mascaret

Aktivan Član
04.10.2017
242
1.881
143
29
Moon
www.vutra.org
Uzeo sam Fabric pot od 11 L i Plasticni od 6,5 L
Ici cu da kupim izolaciju za zid, dal stiropor ili neki drugi materijal videcemo…Planiram bez filtera da odradim, miris u kuci nije problem, jedino da ne izbija napolje, sobzirom da je lokacija na spratu i da iznad nema nikog, ja mislim da to ne treba da me brine , u svakom slucaju zapocinjemo pricu cim se zavrsi trenutni grow.

Finalno pitanje, da li trebam da ogradim taj drugi deo ili bi mogao da zalepim foliju na pocetku ovog prostora i tu da stavim njih dve i sve standardno? Hvala puno kolege. Stay safe!
 

Cyric

~ Pa ćemo vidit
Poznanik Foruma
01.03.2009
736
5.162
233
Dalmacija
Pozdrav, ja sam takodjer ovog ljeta poceo grow bez filtera, isto kao kod tebe, miris nije problem, cak ni oko kuce ni u najblizem susjedstvu nije problem. I nakon nekog vremena odlucim ajde stavit cu ga reda radi, i samo dva dana iza toga dogodi se nesretan slucaj u susjedstvu, kuca do, i tri dana policija tuda hoda skuplja dokaze sta vec bla bla.. da nisam stavio filter, adio mare.. ti znas kako je kod tebe u susjedstvu, ali vjeruj mi, na neke stvari nemas utjecaj..nek ti naleti netko i nek vjetar puhne i odnese miris gdje ne treba, eto problema i sranja..
 

Wendigo

大麻鉴赏家
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.287
9.623
256
Ne bih se ja sa tim zahebav'o :)
Sigurnost je najbitnija, to prvo, drugo - pojedini strain-ovi i sa filterom hoće da se osete tj kad otvoriš šator ceo stan usmrdiš
Miris je težak, ide u talasima (terpeni su na bazi ulja) uvlači se u odeću, ostaje u prostoru duže.
Jedan komšija koji prođe i nanjuši, ne mora da zna da si ti - dovoljno je da zna da tu negde neko gaji, i eto belaja u najavi
Zapravo, najgore je što se prosto navikneš. Ti više ne osećaš taj intenzitet mirisa kao neko ko nije grower.
Uvuče se u kožu, meni žena kaže da mi znoj miriše na travu :D
 

Mascaret

Aktivan Član
04.10.2017
242
1.881
143
29
Moon
www.vutra.org
sobzirom da sam se odlucio bez filtera, imam neki kabinet ormar dugacak 80 x 40 sirok i visok 160 cm , jel bih mogao u taj prostor da postavim jednu od 11L i da radim Scrog, Lst na njoj , ili da stavim dve od 6.5 L i da uradim isto , odlucio sam se za ovaj prostor iz razloga sto mogu da ga stavim gde hocu, i da ne brinem oko mirisa , filter je potrebna stvar ali nije neophodna i moze se bez ali nije preporucljivo

image.jpg
 

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
461
2.554
143
space
Ako ides bez filtera sto se nikako ne preporuca ( imas sad 4 savjeta da se ne upustas u grow bez filtera ) ormar skoro pa ti i ne treba osim da kontroliras ulaz svjetla sto je jedino bitno za fotoperiodne.. A ti imas automate . Dakle samo rijesis grijanje tj da temp ne pada ispod 20 i to je to...
 

Mascaret

Aktivan Član
04.10.2017
242
1.881
143
29
Moon
www.vutra.org
u principu, mogu da je drzim pored ormara, svetlo na distanci i da to sljaka kako sljaka? ako sam te razumeo dobro, koju svrhu onda ima reflektujuca folija van boxa
isto me interesuje, da li mogu da drzim vrata otvorena od ormara u slucaju da tamo bude grow?

temperatura je oko 20 C trenutna a pod lampama bude i do 25 C ( u ormaru ) Voleo bih savet da dobijem da li u ovaj ormaric da odradim to ili van njega
 
Poslednja izmena:

Mravak

Aktivan Član
Poznanik Foruma
19.05.2020
461
2.554
143
space
Reflekektira svjetlo ali se treba nalaziti u unutrasnjosti boxa... Vani nema smisla ne znam mozda je naopako okrenut... Ako mozes kontrolirati uvjete u ormaru stavi u ormar ako joj je ok vani moze biti i vani... Nisam siguran kako si mislio rjesit ventilaciju, grijanje, vlagu i ostalo
 

Mascaret

Aktivan Član
04.10.2017
242
1.881
143
29
Moon
www.vutra.org
Sto se tice ventilacije, uzeo bih clip on Fan jedan od 15 cm i da duva, sto se tice grejanja nema problema, vlagu cu moci iskontrolirati ventilatorom nadam se.. ako joj nekad bude bilo hladno, imao bih grejalicu da stavim pored ormara i da greje... jedan deo ormara ne mogu da zatvorim skroz, jel to nije problem?
Na slici se vidi deo koji ne moze da se zatvori, jel bi to pasalo tako da stoji
image.jpg
 
Poslednja izmena: