Projektovanje mog prvog GrowBoxa

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
06.08.2019
24
5
3
Prije svega pozdrav za ekipu, pozdrav za cijelu komjuniti. Niste me mogli vidjeti kao 'aktivnog' clana, jer nisam puno pricao, vise sam nastojao da slusam. Pa s vremenom doslo vrijeme da se i ja oglasim. Opet se oglasam s namjerom da sto vise cujem nego da pricam. Naime, odlucio sam zapoceti growati. Napokon kockice su mi se poslozile, prilika ukazala pa steta propustiti. Pa da krenemo.

Nemam u planu konstruisati box, imam u planu kupiti box. Dimenzije 1x1x2. Koliko mi mogucnosti dozvoljavaju, planiram ga 'našpiciti' pa da me sto manje glava boli u buducnosti. Koliko sam primjetio kroz do sada moja vise dnevna citanja, sto se svjetla tice vidim da je HPS na dobrom glasu sto se zime tice. Grije, daje temperaturu, dobri lumeni, a moze i za obje faze. Pa mi se nekako on najvise svidja u ovom trenutku. Medju postovima sam procitao da bi ta jacina bila dovoljna za ovaj prostor koji imam u planu, ispravite me ako grijesim.

Na red nam dolazi ventilacija, ispuh: fillter can 125/150mh3 u kombinaciji sa turbinskim ventilatorom vk125. Izlaz bi mi isao na dimnjak ( ne znam da li mi treba filet, a opet ne zelim da mi se gornji spratovi osjete) znam da su neki imali tih problema. Onda, za bolji upuh zraka jos uvijek nisam odlucio sta bi i kako bi, mada sam razmisljao i o nekom vidu filtera i na upuh iz razloga da sprijecim unos/ulaz stetocina. Sta mislite/predlazete ovdje ?

Nisam napomenuo da bi se box nalazio u prizemlju, taj sprat nije bas funkcionalan mada nije ni prazan. Ne mogu ga nazvati podrumom, a ni ostavom ali je sve u svemu natrpan stvarima i zapusten. Da imate viziju o prostoru u kojem se nalazi box, odnosno kako sam to planirao.

Improvizacija vjetra, tu bi isla neka kombinacija s pc venticima. Tu i planiram osnovni set alata, pH metar regulator temp vlagomjer.

Par stvari do kojih nisam uspio do sada doci, ovi grow boxovi... Da li 'olako' pustaju temp u zimskim uslovima. Ova prostoria/sprat se ne grije u toku zime, pa zbog toga pitam.
Interesuje me i ovi filteri, nakon duzeg koristenja da li se cisti ili mjenja nesta u njima zbog 'funkcionalnosti'.

Unaprijed se zahvaljujem na pomoci. Prijedloge, kritike, sugestije sve rado prihvatam.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Pozdrav :)

Medju postovima sam procitao da bi ta jacina bila dovoljna za ovaj prostor
400w hps je za taj box. mos i vegu i cvjetanje odradit, a mozes i mh 400 uzet samo za vegu pa bude kao skolski :)
Sta mislite/predlazete ovdje ?
aktivan upuh nije potreban. imat ces prozore sa mrezicama na boxu koje otvoris i imas pasivan upuh. ispuh sa filterom ide iz boxa u dimnjak i to je to.
Improvizacija vjetra, tu bi isla neka kombinacija s pc venticima.
nista od pc ventova, osim ak ne mislis na neke skupe 120mm al to je skupo. ili 2 clip fana ili kucni vent ili 2. ili jos bolje stupni kucni vent pa vodoravno. idealno bi bilo npr 4 clip fana u sva 4 kuta.
Ova prostoria/sprat se ne grije u toku zime
Morat ces grijat jer box uvlaci zrak iz vana. Nebitno jel drzi temp ili ne kad ti svi ventovi i turbina rade 0-24. Kod mene je 600w hps i prostoriju drzim na cca 21-22-23°C da bi unutar boxa bilo 26-27-28°C. Kako si zamislio da ce biljke bit na 5°C kad se lampe ugase?
teresuje me i ovi filteri, nakon duzeg koristenja da li se cisti ili mjenja nesta u njima zbog 'funkcionalnosti'.
promijenis ugljen i pici dalje.

Prijedloge, kritike, sugestije sve rado prihvatam.
Ili ces grijat prostoriju ili ces kemijat nesto sa grijalicom i automaticima na 24-0 ne znam.... na to se fokusiraj, ostalo si manje vise sve pohvatao.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: oaza
06.08.2019
24
5
3
Shvatam, a i ova stvar.
Taj pasivni upuh, svjestan sam ja njega... ali volio bi tu neku caroliju da uradim da pokusam da na sto bolji nacin sprijecim unos/ulaz stetocina. Pa mi je iz tog razloga palo napamet neki upuh s filerom. Strahujem najvise jer kao sto sam spomenuo taj prostor nije apoteka, moguce da negdje u nekom kutu postoji po koji pauk.. Zbog toga me hastra taj pasivni upuh ostaviti tako 'gol' da kazem. Ne znam kako da taj 'potencijalni' problem rijesim.
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Da se nadovezem vezano za dimljak jer ne vidim da si naveo. Taj dimljak nije u funkciji? Jer ako je onda otpada taj sistem

Ti prozori imaju mrezicu jako finu i nece nista uc tu unutra, ne znam koliko mikrona su mrezice ali nemoras brinit oko toga. Fokusiraj se na ovo sto ti je Stipe rekao za temp jer ce ti to biti najveci problem.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
ne vidim problem sa dimnakom koji je u funkciji. box je u prizemlju, dim tako i tako ide gore i dimnjak ima svoj potlak a i turbina je jos tu da pomogne.
za upuh ti ne treba nista i ne moras ni razmisljat o tome. box ima svoj upuh i mrezicu. ispuh ustekaj u dimnjak, zabrtvi okolo cijev tu i to je to.
 

FatOne

Budi dobar, da bi bio sretan!
Poznanik Foruma
09.10.2016
1.642
7.505
258
Iskreno ja nikad nebi stavljao na aktivni dimljak, ta vlaga koja ce ic kroz njega lovit ce se za stjenke dimljaka, a cim su stjenke vlaze lovit ce se i đađa (ono crno), samim time dovodis u pitanje protok zraka koji ako je premalen moze izazvat cak i pozar u sezoni grijanja. Sve je to rijesivo uz malo truda ali ja nebi riskirao.
A opet Stipe je masu islusniji, pa mozda govori iz iskustva, ako on kaze da mozes onda rokaj ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: jazilicious
06.08.2019
24
5
3
Malo si me zabrinuo, moram ti priznati... ali opet citam dnevnike, ljudi su to vec radili koliko sam primjetio. Promislit cu jos malo o ovome, mada volio bi cuti jos koje misljenje nekog od kolega komjunitija.