Proklijale semenke ne rastu dalje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
02.05.2018
11
6
3
Cao ljudi,imam problem vec opisan u naslovu.Moj set up je mh 600w za rast,hps 600w za cvetanje,boks od punog drveta,dva pc venta i jedan obican ventilator,svi ukljuceni dok je svetlo upaljeno.Temperatura dok je ukljuceno svetlo 28,dok je iskljuceno 23 najnize,ali uglavnom 24-25.Vlaznost oko 40-43.Na poklon sam dobio barneys pinnaple expres auto 5 kom,proklijale su za dan-dva sve u vlaznoj maramici bez problema i odmah sam ih presadio u velike saksije.Sad,imao sam problem oko nabavke zemlje,mozda je to u pitanju,stavio sam sumsku zemlju koju sam pazljivo odabrao i dezinfikovao u rerni na 200 stepeni da ubijem bakterije i insekte.Zemlja je ispala skroz dobra,rastresita.Zemljiste sam malo nakvasio i ubacio klice nadole,sve kako treba,ali evo vec 5-i dan i ni pomaka,nista se nije promenilo.Necu da ih diram,ali mislim da mora bar nekog znaka rasta da bude,ali ovde nista.Da,zalivam mojom vodom iz bunara 6,2 je ph.Nemam mogucnosti za sliku,ako se budem snasao,kacim slike
 

Easygoer

Aktivan Član
04.05.2015
129
413
63
43
Problem je verovatno u tome što si zemlju sterilisao na velikoj temperaturi, umesto da je npr pasterizuješ. U prvom slučaju pobiješ sve mikrobe i gljivice, u drugom uglavnom patogene. Sterilizacijom zemljišta se stvara pogodno tlo za razvoj patogenih mikroba i plesni jer nema korisnih da ih suzbijaju. Da sam na tvom mestu isklijao bih u šumskoj prosejanoj zemlji bez ikakve sterilizacije i sl. Ili u humusu od lišća ako baš nema neke fine kupovne. Da je za veće biljke, tj za presađivanje ne bi mnogo smetalo ali za klice mislim da je to bio problem. Jer patogena imaš svuda, i po rukama i u vazduhu, i lako ih uneseš sa semenom. Bar da si zalio npr slavolom ili vodom od komposta vrvtno bi bilo ok. Možda je nešto drugo bio problem ali ovo mi prvo pada na pamet. Ako su još žive pomoglo bi da ih zaliješ malo tim slavolom ili vodom od komposta - compost tea izguglaj. Nije potrebno komplikovati sa tim isklijavanjem van supstrata, stres je to za biljku kad je najfragilnija, po meni potpuno nepotreban korak. Ako je neko toliko radoznao i nestrpljiv (a svi smo manje više) da baš vidi da je isklijalo, neka seje u providnim plastičnim čašicama za sok, prvo upaljačem napraviti četiri manje rupice sa strane na dnu, napuniti zemljom, staviti ih u posudu sa vodom do pola njihove visine da se napiju, seme staviti sa strane uz zid čaše, da se vidi, 5mm ispod površine i staviti na tamno prozračno i toplo mesto. Proveravati uz crveno osvetljenje da se ne ometa klica, mada ja mislim da je to preuveličano, ja i sejem i kloniram u providnim čašama pa koren raste normalno, ne buni se zbog svetlosti. Kad krene da raste može da se oblepi crnom izolirkom.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Vutra Samotnjak
02.05.2018
11
6
3
Ovo mi je drugi grow,prosli sam izgurao sa istim set up-om,i to sa najgorom zemljom na svetu "Carobnom zemljom",a ja sam iz tog grada gde se pravi,i znam da je krs najveci,ali ipak sam izgurao sa zelenom i crvenom plantelom dva white widow autosa.Ova zemlja mnogo bolje izgleda,crna,rastresita,i pratio sam savete bake koja mi je rekla da je najbolja ispod kopriva i ispod korena velikog drveta.Malo pomesao sa pepelom od drveta i stvarno izgleda dobro.Verovatno si u pravu,ja sam baksus,dodje mi da placem,nijedna ljuska se nije ogulila,nema ona dva lista prva na vidiku.Probacu sa tim compost tea,hvala ti na odgovoru brzom
 
02.05.2018
11
6
3
1 cm,vire samo ljuske malo.klice su bile mozda malo kratke i krace od 1 cm,mozda sam jos trebao da ih drzim u maramici.nemam fotke iz maramice,imam nesto od sad,ako ko sta vidi jer je 4 mp aparat,hteo sam dnevnik da okacim,ali mislim da je sad kasno

da,ovo je vec 6-i dan od kako su iz maramice presadjene u ove saksije
 

Prilozi

  • DSCN2337.JPG
    DSCN2337.JPG
    400,1 KB · Pregleda: 103
  • DSCN2339.JPG
    DSCN2339.JPG
    796,1 KB · Pregleda: 99
  • DSCN2342.JPG
    DSCN2342.JPG
    659,6 KB · Pregleda: 95
  • DSCN2343.JPG
    DSCN2343.JPG
    636,1 KB · Pregleda: 87

zumba

Aktivan Član
03.08.2015
91
707
83
Zagreb
odmah sam ih presadio u velike saksije

Stavljati sjemenke nakon što su proklijale odmah u velike posude nije dobro. Bolje ih je staviti u čašice od jogurta pa, nakon cca desetak dana do dva tjedna, presaditi u finalne posude. Iz razloga što se stavljanjem prvo u manju posudu stvori korjenska masa koja, nakon presađivanja u veliku posudu "eksplodira" (u nedostatku prikladnijeg izraza).
Kada tek proklijalo sjeme staviš odmah u veliku posudu, korijen kreće odmah prema dolje dok ne dođe do dna posude. Na taj način se izgubi i do 30% mase korijena.

stavio sam sumsku zemlju koju sam pazljivo odabrao i dezinfikovao u rerni na 200 stepeni da ubijem bakterije i insekte.Zemlja je ispala skroz dobra,rastresita.

Steriliziranje zemlje je loša ideja. Ništa u prirodi nije sterilno. Bakterije su dio eko-sustava već jako dugo vremena. Biljke su razvile simbiozu sa bakterijama daleko prije nego što je čovjek bio u planu :)

Ja uzgajam hidro pa mi je Fitobaccilus obavezan. Bakterije su nezamjenjive za održavanje korjenskog mikro-sustava.
 
02.05.2018
11
6
3
tako sam ja stavio,malo zemlje pomerio sa vrha da slikam,da se vidi

napravio sam onaj compost tea,pa cu i njega sutra da probam,drzacu jos dan,dva da vidim oce li krenuti,pa bacam sve,jer trosi struje ovo dzabe.nije ni ova vutra sto je bila,nekad si mogao samo da bacis seme u zemlju.sta je ovo koji *****,kao seme princeza,ne verujem jos jednom,iznervirao sam se ne verujem da cu vise i zapaliti buksnu
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: H2O888

Easygoer

Aktivan Član
04.05.2015
129
413
63
43
Ma uzmi odmah humus iz bašte stavi ga u flašu jednu šaku i kašičicu šećera i uzmi tu bunarsku vodu nali do pola promućkaj dobro pa otvori pa posle desetak minuta opet zatvori i mućkaj dobro i tako pola sata sat pa to malo nali gde su ti semenke, ne moraš puno, par mililitara.
 

klada1115

Aktivan Član
09.05.2015
298
267
63
Ja vec dugo sjeme odmah u zemlju nakon cca 5 dana 95% su vani, u pocetku sam proklijavo po maramicama pa sam znao imat problema tak da
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri

Easygoer

Aktivan Član
04.05.2015
129
413
63
43
Taj wet towel method koriste banke semena da procene klijavost, za nas je to nepotrebno. Pomaže da se seme stavi u rastvor hidrogen peroksida što zbog patogena što zbog bolje apsorpcije kiseonika.
 
Poslednja izmena:

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.463
2.598
Najprirodniji oblik klijanja je u zemlji..maramice i razne druge kerefeke znaju napraviti sranje..ja stavim u casu vode 12 sati i odmah u zemlju.Otkada tako stavljam nikad da ljuska ne padne sama,sve prokliju i evo ih...rastu odlicno:)
tako sam ja stavio,malo zemlje pomerio sa vrha da slikam,da se vidi
Stavi to cm u rupu,dobro zali i pusti par dana ispod lampe..prskaj povrsinu dva,tri puta dnevno:)
 
02.05.2018
11
6
3
Pa izgleda da idu,mislim nije ona ljuska spala da izadju listici prvi,ali se izdigla iz zemlje,i jasno se vidi telo biljcice,mozda bude sve kako treba.Hvala puno svima na odg.Inace napravio sam onaj compost tea i sipao po malo svakoj.Odo da im dam imena sad
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Easygoer

h0nda

"easy skanking"
Prijatelj Foruma
02.03.2016
2.659
13.851
358
Ako se izdigla iz zemlje znaci da krecu , ako ce biti problema da nece moci skinut ljusku od sjemenke stavi par kapi vode na nju da omekani pa mozda sama spadne ako vec vidis da ne ide onda oprezno skini s necim ali prvo pricekaj jos malo da vidis situaciju.
 
02.05.2018
11
6
3
ove dve su najbolje,druge dve su malo nize,ali vidi im se stablo,belo,zdravo.izgleda da ce tesko zbaciti ljusku,ali bicu strpljiv.peta izgleda nije dobro,nije se izdignula,i modro joj stablo
 

Prilozi

  • DSCN2344.JPG
    DSCN2344.JPG
    566 KB · Pregleda: 75
  • DSCN2345.JPG
    DSCN2345.JPG
    495 KB · Pregleda: 74
  • DSCN2346.JPG
    DSCN2346.JPG
    559,8 KB · Pregleda: 72
  • DSCN2347.JPG
    DSCN2347.JPG
    343,9 KB · Pregleda: 70