Promrzle semenke?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

21 gram

Aktivan Član
08.04.2008
146
666
93
In the magic forest
Pozdrav svima!
Malo sam guglao, malo sam pretraživao forum, pa kako ne nađoh odgovor, reko' ajde da pitam... Otvoram novu temu zarad nekog budućeg nestretnika koji će se možda, susresti sa istim problemom.

Loša serija po pitanju growa kao da se nastavlja i ove godine kada sam ja u pitanju. Ovoga puta, seme neće da proklija.
Seme je iz originalnog RQS pakovanja (1 semenka Dance World i 1 Special Queen #1) i obe vrste su prošle/pretprošle godine fino isklijale iz tog istog pakovanja.

Šta je problem? Pa od nekog momenta, recimo juna prošle godine do pred kraj novembra, te semenke su skladištene zajedno sa mojim ostalim nelegalnim produktima. Štek je bio plitko ukopan u zemlju, u šumi. Jbg, ne pitajte kako, zašto... komšija iznad opasan pandur, već navatavao ljude itd... morao sam to da odem i da zakopam, a na gajbi samo ono neophodno.
Situacija se od onda, srećom, promenila.

Nego... Prvo nisam očekivao da će temperatura ići u minus (mada nije da sam o tome razmišljao kad sam zakopavao - bilo je leto, jbg, a ja nisam kontao biti na toj gajbi do zime), drugo, ipak je to šuma, mikroklima je malo drugačija, uvek je za par stepeni toplije nego izvan šume. Treće, sneg jeste možda provejao u nekom trenutku sredinom novembra, ali je u principu veći deo jeseni bio topao.

E sad, seme sam ubacio u vodu 10.01. Iz vode ga prebacio na maramicu 11.01. i ono se do sad nije otvorilo. Malopre sam ga pogledao detaljnije kroz mikroskop, na jednoj semenci se čak na vrhu počela hvatati buđ. Vratio sam semenke pod vodu (žao mi da ih bacim, ali čini mi se da ide u tom pravcu).

Ima li neko iskustva sa smrznutim semenom? Zna li se do koje temperature može da izdrži, a da ne izgubi klijavost? Čuo sam da ga neki drže i u zamrzivaču i da bude ok... Znam da se ljudima dešava da staro seme krene i posle 10 dana, ali ove semenke su u prošloj turi klijale posle 2 dana.

Možda još nije vreme za paniku, ali ja grow iz drugih razloga moram da startujem u narednih 7 dana najkasnije. Imam još semenki, ali sve su skladištene na isti način. Jesam li uspeo da ih sjebem?
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
Znaci ovako...Sjemenke drzim u frizideru i nisam nikada imao problem sa klijavoscu.U zamlji zakopano bi trebalo da drzi dobru temperaturu..mislim da nije tebi problem hladnoca ali pricekajmo iskusnije...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: deda and StepaTHC

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
nema to veze sa smrzavanjem. nebrojeno puta mi u outdooru, kad skidam biljku, po neka menka padne na zemlju, prezimi i narednog proleca proklija. cesto kad dodjem na sajt od prosle godine nadjem po neku samonikulu biljku, znaci prezivi celu zimu i sve uslove i kad se s proleca stvore uslovi krene sama. po pravilu te biljke budu odlicne, naravno ako izadju cure :)
 
27.06.2016
149
216
43
81
pa kako biljke koje se gaje napolju i oko njih sto popada seme,cim dodje toplije vreme tj prolece lagano proklijaju,jos temperature budu u debelom minusu. Baci ti to direktno u zemlju,i nek je na toplom mestu,pa ces videti sta se desava;) evo vidim da power ima istu pricu.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
seme sam ubacio u vodu 10.01. Iz vode ga prebacio na maramicu 11.01.
Promijeni metodu jbga. Sjemenke staviš u vodu ugodne sobne temperature u mrak na 12-24 sata i to je samo preporuka za starije sjeme(3-4 godine) i onda u zemlju pod jaku lampu da ih grije na 30 stupnjeva, i nema da zakaže.
Ne kužim iz vode u maramicu, čemu to? To je recept za truljenje sjemena a ne promrzavanje.
Još je najbolje direkt u zemlju, grijati i svjetliti do 30 stupnjeva(napraviti ljeto!!!) prskati svakih par sati jer toplina brže isušuje zemlju. Za 2-3 dana je napolju, ako prođe 5 dana obično ni neče. Pokriti s max 1cm zemlje, i to prašnjave ja je usitnim prstima poviše sjemena, da se ne nađe gromada zemlje i da ne radi otpor kad sjeme izlazi.
Ali nema da ne proklija.
 

form

... .. .
Prijatelj Foruma
23.03.2015
703
3.744
163
Sličan slučaj i kod mene, prvo dvije fem sjemenke propale, a poslije i nekoliko regularnih. Ove potonje sam nakon nekoliko dana s police premjestio direktno na radijator i onda su malo pustile klicu ali iz zemlje poslije nisu izišle. One prve fem su se pretvorile u nekakvu bijelu masu, klica se uopće nije formirala u potpunosti već samo malo vrha. Doh su ove reg. bile formirale klicu al su nekako zapele i ni mic dalje, jako čudno:sadbanana:
Moje su bile skladištene blizu radijatora pa pomišljam da je to uzrok nikakvoj klijavosti:fuck:još sam ih i malo protresao kroz tuljac od brusnog papira ali nije pomoglo.
 

21 gram

Aktivan Član
08.04.2008
146
666
93
In the magic forest
Pa i logično mi je to što @PowerSeed i @ubica zmajeva kažu... Kako se to u prirodi inače dešava. Ne bi trebao mraz tek tako da ih sjebe.

Ne znam, ovde je sobna temperatura 23 stepena, idealna za to. Prvi put kad sam radio, tako sam uradio i bilo je sve ok (potopio na 24h, pa prebacio u maramicu, kad je pustilo klicu prebacio u zemlju). Dosta ljudi tako radi, pa uspeju, ne znam baš dal' je to problem.

Ali uradiću kao što @Avantura kaže, staviću nove direkt u zemlju, pa ću videti...
 

Himalaya

.!. .!.
Urednik
Moderator
10.08.2012
6.668
34.971
2.598
11
Himalaya
www.vutra.org
Svakako treba pripaziti kako se menka stavlja u zemlju a pogotovo kad se ide direktno u zemlju,menka zna nekima ostati u zracnom dzepu i dok vi mislite da je vlazite preko zemlje ona ostaje suha jer nema doticaja sa zemljom
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Ali uradiću kao što @Avantura kaže, staviću nove direkt u zemlju, pa ću videti...
Ako su sjemenke starije od 3-4 godine u pakovanju onda je dobro bar 12 sati u vodu, ja sam tu napomenu dobio doduše jednom ali sam znao da to znači da su starije sjemenke. Imao sam klijavost 100%. Ako su friške u zemlju i mora izači kroz 3-4 dana.
Još da napomenem da bi ih čekao da izađu iz zemlje isključivo pod HPS jer jednom kad sam stavio neonke(fluo cijevi) to je tako slabo i ništa grijalo pa odonda samo pod HPS, koja je pravo zamjensko sunce.
 

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Slažem se sa Avanturom.
Jedino bi još nadodala za starije sjemenke u tu istu vodu malo root boostera.
Ako je sjemenka friška i temperatura dobra,onda treba što manje filozofirati i uspjeh je zajamčen :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: form

Blader

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
06.03.2015
1.324
4.892
188
Meni dosad sve isklijale 40+ sjemenki. Stavim ih u vodu 24 sata cca, da omekša pa onda u papirnate i odmah sutra je već korijen vani. Ofc, pokušavam da budu na toplome dok klijaju.

Ono što bi naglasio kao bitno je da kad stavim u papir nagnem tanjurić da se sva voda iscjedi da ne pliva u vodi jer će istrunit...

Dok radi ne minjam :thumb:.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Nogud and hazeri

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.461
2.598
Potpisujem...Isto tako..znao sam raditi i u vlaznoj maramici i samo u vodi na sobnoj temperaturi.Nije mi se jos desolo da nije proklijala.Uvijek bi trebalo dan,dva da izade korijen i cim vidim "bijelu tockicu"bubam u zemlju na nacin kako avantura opisuje:)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: thugsta187

Gaf

07.01.2016
343
225
43
46
Prijatelju, mozemo mi svi sada kemijati zasto se to desilo, zbog cega itd., ako ne proklijaju, necemo nikada ni znati kaj je lobi.Al ebiga, kad su svi iznijeli svoje misljenje, iznijet cu i ja.Spomonjao si da su to sjemenke od prije 3 godine, sto su sjemenke starije, to im je ljuska tvrđa i srce menke pocinje polako se susiti, ti si ih dobio prije 3g., mozda su negdje bile jos godinu, dvije i evo ti njesra. Po meni je do toga, jel velis da su menke iz istog paketa proklijale za dan, dva.A pljesan na menki se pocne stvarat kad je menka duze u vodi, a ne proklija(cista logika), zato ja menke metnem odma u zemlju, onako kako majka priroda radi i kako ce raditi jos dugo i kad nas nebu bilo, dok jednog dana ne bemosje nasu dragu zemlju do kraja, jel mi ljudi sto se tice zemlje mozemo samo batsje tu ljepotu.Oso malo s puta, al ebiga, desi se, odnela me jutarnja vicaka i malo dima :idea:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: aceofspades

aceofspades

Aktivan Član
10.09.2016
109
316
63
ovdje
moj royal dwarf od rqs isto nije htio proklijat, menka je pukla, pokazala embrij i tu stala, a druga white widow isto od rqs koju sad vozim na 85 danu je za 2 dana pustila 10cm klice... mozda je do njihove banke... kroz mj dana mi ide amnesia na klijanje, menka stara 4-5 mj jos zapakirana u rqs pakiranju pa cmo vidit... ali i oni napominju da klijavost nije 100% i da je pametno pri narudzbi narucit bar 3 komada bas zbog tog postotka...
 

deda

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
29.02.2008
707
2.684
163
56
Dogodi se svašta ali čuvanje u frižideru i ubacivanje u čašu vode na +24 sata meni radi ko sat... Nema ona što klicom rovati po nekim pamucima, wc papirima i sl... A da je frižider za čuvanje dokazuje mandalin ganesh od prije 5 godina koji i dalje klija i raste!
 

21 gram

Aktivan Član
08.04.2008
146
666
93
In the magic forest
mozemo mi svi sada kemijati zasto se to desilo, zbog cega itd., ako ne proklijaju, necemo nikada ni znati kaj je lobi
Pa sve mi se nešto čini da će ostati misterija... One prve dve nisu proklijale još, dakle ni neće. Dodao sam bio i treću, jednu Power Plant regular semenku, koja mi stoji 2 godine i nije iz originalnog pakovanja. Ništa ni od nje za sad.

Sad čekam ove što sam posle natapanja bocnuo direkt u zemlju. Ako ni one ne krenu, znači da se seme ipak nekako sjebalo, jer nije mi realno da ni jedna od 4 brendirane semenke ne proklija, a iz pakovanja su koja su već dala ispravno seme.

Pokušavam da se setim da ih nekad u transportu nisam držao blizu nekog izvora toplote ili sl. al' ništa mi ne pada na pamet.