PROPRATNA OPREMA

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

gloss_zelenky

Vutra Veteran
01.09.2006
920
28
48
77
hmm...mislim da je ovome mjesto tu:icon_lol:

Gledam malo po internetu ventilatore koji se prodaju za uzgoj i svuda vidim
oznaku CFM!
Malo se zamislim i skužim da znači cubic feet / minute.

Onda htjedoh pretvoriti to u metre kubne ili cubic meters (m3), ali nigdje ne nađoh ništa o tome...

nakon potrage od 10min nalazim stranicu gdje piše:

1 m/s = 2.24 mph
1 cubic meter = 35.31 cubic feet
1 cubic meter/sec = 2119 CFM (cubic feet / minute)


iz kojega bi trebalo izaći da ventilator (npr. od kompa) dimenzija 120x120x25mm
koji ima protok zraka 78CFM, pretvoreno..ima protok zraka od 133m3/h!

ako sam ja to dobro izračunao:vb_whip:

znači imamo 78cfm kojeg podjelimo sa 35,31 (koliko iznosi 1m3) i dobijemo
protok zraka od 2,2m3 u minuti, odnosno 2,2 x 60min = 133m3/h

Valjda je to dobro..ako nije neka netko ispravi...lako moguće da sam pogrješio..
bemti imperial/USA sustav!!!


P E A C E !:maryjane:
 
03.02.2007
24
21
3
Nisam racunao zesce sam umoran, ali skoro sam imao neki ceski katalog koji je izmedju ostalog imao stotinak ventilatora, od 2cm-25cm. Iznenadio sam se koliki protok u m3/h imaju. Tako da je ovo potpuno tacno.Verovatno bi mogo da skeniram par strana i da okacim, ali tesko da takvih ima kod nas, mozda samo radi uporedjivanja.
 

Schlomo

Aktivan Član
26.07.2006
123
65
28
gloSS_ZelenKy je napisao(la):
iz kojega bi trebalo izaći da ventilator (npr. od kompa) dimenzija 120x120x25mm
koji ima protok zraka 78CFM, pretvoreno..ima protok zraka od 133m3/h!



Ako smijem, ja bi samo nesto dodao na ovu temu o mjerenju protoka zraka, tek toliko da ljudima bude jasnije :)

Protok zraka tj. CFM je direktno povezan sa brojem okretaja ventilatora, a broj okretaja je povezan sa naponom, tako da na to treba obratiti paznju.

To govorim za one manje zahtjevne uzgajivace , koji koriste ventilatore iz komp. kucista.
Skuzio sam da ljudi koriste svakave improvizacije za napajanja tih ventilatora,npr.punjace za mobitele.
Mogu se kupiti univerzalni adapteri na kojima je moguce kontrolirat napon od 3V do 12 V , što nam ujedno može poslužit kao potenciometar za reguliranje brzine ventilatora.
No, htjedoh rec, punjaci za mobitele i takvi "slicni adapteri imaju svoj napon, obicno dosta nizak, ( skuzio sam da punjaci za mobitel nemaju preko 6V ), što znaci dosta slabo i kad prikopcate ventilatore na to, ne dobijete protok zraka kakav piše u deklaraciji.

evo, samo sam htio obratiti paznju na to!

pozdrav
laku noć i sretno !
 

gloss_zelenky

Vutra Veteran
01.09.2006
920
28
48
77
@Shlomo...istinu zboriš :icon_lol:

Adapteri od moba imaju 5V (svaki kojeg imam u kući je toliko)...kada piše za neki ventilator neka cifra koliki je protok zraka najčešće se misli na maksimalni!
A opet logika nalaže da ako pri 12V ima protok 78cfm-a, na 5V je duplo slabiji :costumed-smiley-027

Inače na stranicama proizvođača bi se moglo možda naći koliki je omjer na 100%,75% 50% itd. snage
...

Naravno da je i sam protok u direktnoj vezi sa bukom koju stvara!

P E A C E !:maryjane:
 

gens

Aktivan Član
20.07.2006
426
29
18
Ej ljudi... imam problem!

Kupio sam komplet HPS 400W u Lipaprometu, dobio sam prigušnicu i propaljivač (starter) sa različitim shemama spajanja.

Prvo sam spojio po shemi sa prigušnice - kao da spajam SN58 propaljivač... prilikom uštekavanja u struju je iskočio osigurač.

Onda sam pokušao spojiti po slici sa brainchipovog drugog primjera i nije radilo...

Pitanje je jesam li osim osigurača skurio što od komponenti?

Da li su oni pogriješili i dali mi krive komponente?

Ne znam da li ta prigušnica može raditi sa običnim propaljivačem?

Evo i shema...

propaljivač

prigušnica
 

Silent Bob

Aktivan Član
09.06.2005
291
35
18
Posto imas isti balast kao moj, mozda ti ovo bude od pomoci. U povezivanju, tj. crtanju dijagrama, pomogla mi je ekipa sa foruma... ;)
 

b r a i n c h i p

Vutra Veteran
12.12.2006
1.145
90
0
17
Moze raditi, i raditi ce, samo ako spojis prema shemi sa propaljivaca. Postoje dvije osnovne vrste propaljivaca, a prigusnice su iste.
Slika sto je dao Chmaka (ja sam crtao haha) ne vrijedi za tebe jer ti imas drugi sistem pripaljivaca.

edit: mislim da se koriste samo dva izvoda sa prigusnice (prvi i zadnji) ako nisi ni ti siguran stavi svu opremu na stol, i fotkaj... pa ti ja spojim (u ms Paintu) :)
 

gens

Aktivan Član
20.07.2006
426
29
18
Eto me nazad... bio sam u Lipaprometu i jedan jako ljubazan lik mi je pokazao kako se to čudo spaja. Uglavnom, brainchip u pravu si spajaju se samo dva krajnja na prigušnicu!
 
17.09.2007
22
0
0
44
b r a i n c h i p je napisao(la):
Inace uz tu prigusnicu ide SN58 pripaljivac i spaja se ovako:

Imam potpuno iste spravice kao na slici koju si postavio i otprilike mi je jasno sta gde trebe utaknuti ali mi nije jasno pošto vidim da na slici su utaknute po dve žice u jedno ležište na upaljaču pa me zanima jel to tako treba
 

b r a i n c h i p

Vutra Veteran
12.12.2006
1.145
90
0
17
Evo primjetio sam da pises 'povezivanje hps' na shoutboxu umjesto na search, pa da ti odgovorim tu. Ako imas potpuno iste spravice kao na slici, spoji ih potpuno isto kao na slici. Ispravno je, znam jer je moja slika... I da, treba po dvije u jedno. Ne vjerujes meni, vjeruj shemi na prigusnici i upaljacu. Uzivaj.
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
da li netko ima prigusnicu vs nahj 400.737 iz zaruljoteke?
trebam ju spojit a bas i ne kuzim kak. kuzim shemu i sve to,
ali na prigusnici ne pise gdje je 0 gdje 240 220. tj ne kuzim
koji je koji od ona 4 ulaza-izlaza. poslo bi sliku al neznam.
aj ak netko ima takvu jel bi posto sliku?
 

delboy

Prijatelj Foruma
Vutra Veteran
04.06.2006
523
553
113
balkan
gens je napisao(la):
Ej ljudi... imam problem!

Kupio sam komplet HPS 400W u Lipaprometu, dobio sam prigušnicu i propaljivač (starter) sa različitim shemama spajanja.

Prvo sam spojio po shemi sa prigušnice - kao da spajam SN58 propaljivač... prilikom uštekavanja u struju je iskočio osigurač.

Onda sam pokušao spojiti po slici sa brainchipovog drugog primjera i nije radilo...

Pitanje je jesam li osim osigurača skurio što od komponenti?

Da li su oni pogriješili i dali mi krive komponente?

Ne znam da li ta prigušnica može raditi sa običnim propaljivačem?

Evo i shema...

propaljivač

prigušnica


Dakle imam istu opremu kao i kolega gens,ako netko moze tko se razumije u spajanje spojit mi u paintu kak bi to trebalo spojit.
Nisam bas najspretniji sa elektronikom,jer sam vec spajao napajanje od kompa na ventilatore pa sam sve spalio...tak da se neusudim vise spajati sam.
Bio bi vam jako zahvalan!
evo slike

 

delboy

Prijatelj Foruma
Vutra Veteran
04.06.2006
523
553
113
balkan
HVALA BRAINCHIP CAR SI!


Napokon kad sam spojio nisam vjerovao.
Cijelo nogometno igraliste i dva sela osvijetlis s ovim cudom.

Jos jednom hvala!!!

Zivio sto godina!
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
@ mr.skunk :
jos mi nitko nije dao link na istu stranicu gdje sam postavio pitanje...
ne mislim time nista lose sam se cudim. naime pogledo sam sve te slike,
kuzim shemu, jedino neznam sto je sto na prigusnici pa ako netko
ima istu (vs nahj 400.737) molio bih prosvjetljenje