prvi box

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
08.05.2010
13
0
0
36
na početku pozdrav svima! ....

evo vec neko vrijeme pratim forum i od onda se lagano zabavljam biljkama, ali uz minimalne uvijete- 4 cfl-a u maloj ostavi uz jedan ventilator. i u takvim uvijetima sam uspio nesto napraviti, ovladao nekim osnovama, a sada kad sam nasao adekvatan prostor krecem napraviti pravi box. imam par ideja i pitanja u vezi njih na koje nisam nasao odgovor na forumu, a ispricavam se ako se o tome ipak vec pricalo u nekoj od tema :icon_smile:

radit cu od šperploce.. dimenzije bi otprilike bile 1mx1m ili 0.8mx1.2m s visinom od 2.2m. za rasvijetu bi stavio u pocetku 400w MH, pa kasnije 400w HPS. pala mi je ideja kako bi mogao sto vise izbjeci zezanje s cooltubeom(ako je uopce potreban za rasvijetu 400w +takve dimenzije boxa) i ventilacijom, pa me zanima jel izvediva i jel vec netko tako nesto slicno radio. uglavnom samu sijalicu bi drzao izvan boxa, a strop boxa bi bio od vatrostalnog stakla tako da svjetlost nesmetano ulazi, a topline dosta manje. nek udaljenost sijalice od stakla bude nekih 15ak cm i sa strane jedan ventilator samo da puse po tome. u tom slucaju lampa je nepokretna ali lako mogu biljke kako rastu spustati sa stropa boxa sve nize i tako odrzavati potrebnu udaljenost. iako kroz stakleni strop boxa moze ulaziti svijetlost iz same sobe za vrijeme kad mora biti u tami, to nebi bio problem jer je soba u potpunoj tami. iako u tom sucaju u boxu nema nikakvog izvora topline, dolazi toplo vrijeme, pa mislim da ce temperatura biti zadovoljavajuca bar do jeseni. naravno ubacio bi jos in i out ventilatore u sam box.

jel kombinacija izvediva? sto mislite koliko bi uz tih nekoliko ventilatora+400w lampu bila mjesecna potrosnja struje? razmatrao sam cak i od starta krenuti s 400w MH + 400w HPS sto bi vjerojatno bila super kombinacija, ali ne znam koliko bi onda problemi porasli sto se tice rijesavanja topline i racuna za struju...

hvala unaprijed i nadam se da se vidimo uskoro u dnevnicima uzgoja :sun2:
 
02.04.2010
33
1
8
33
Nije staklo na stropu boxa kao reflektor bas najbolje rjesenje, isto tako vise od 2.0m je overkill. Bolje bi bilo s cooltubeom, za naruciti imas najblize od hempatia.si, za 45,00€, a naravno mozes i homemade nest izvesti. Ako ces koristit obje lampe kroz cijeli uzgoj pod staklom, kao sto si rekao nece bit problema sa zagrijavanjem, u protivnom dobro sredi ventilaciju.

Sto se tice struje i potrosnje; http://www.super-grow.biz/Electricity.jsp

Prema mojim izracunima, pretpostavivsi da si iz HR, koristeci obje lampe (800W), 24 sata na dan u 30 dana ces potrositi 350kn. Pa si preracunaj za ostale varijante ;)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Ako već imaš to staklo,u redu,ali ako ga misliš kupovati,moram te obeshrabriti-skupo je u 3PM...
Radije uzmi 1 cool tube ako su pare problem i radi veg sa MH,cvjetanje sa HPS i to je to.A moše i bez CT-a,ako staviš cijev od venta odmah iza žarulje.Naravno,vent od najmanje 270 kubnih metara na sat,inaće pakao!
Nije ovo jeftin hobi i dosta treba uložiti u opremu.Jednostavno se ne isplati kemijati.Ja sam do sada potrošio para za 250W komplet s tjubom,a imam 150W+4 fluo,pa ti vidi.
 
08.05.2010
13
0
0
36
hobi nije jeftin....ali niti su sad to neki veliki novci niti imam volje nekoliko mjeseci kemijatii s nekim polukombinacijama tako da cu sigurno od starta sredit sve kako spada.

nakon malo razmisljanja odlucio sam ici na kombinaciju 400w s cooltubeom....vegetaciju MH i za cvjetanje HPS. sad vidim da na ovoj slovenskoj stranici gdje ima CT za 45 eura ima i kompleta za kupiti. ovaj cooltube je bez icega, a vidim ima komplet CT+ sylvania grolux i vec sve sto je potrebno za 130e (http://hempatia.si/izdelek_COOLTUBE-KIT-400W)

isplati li se ova kombinacija ili ima na 'nasem' trzistu i boljih opcija? vidim da se uglavnom spominju philipsove sijalice, ali cini mi se da je i sylvania ok? ..jos bi naravno morao nabaviti ventilaciju i jednu MH žarulju.

hvala na odgovorima još jednom!
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
To če biti ok,jeftinije u HR nije sigurno pa se ne misli puno.Drago mi je jer ideš na najbolje:)
Samo NIKAD ne naručuj nešto na svoju adresu tj. adresu growa!
 
08.05.2010
13
0
0
36
Kad smo vec kod same nabavke.... ne znam kako bi prosla opcija da odem na lice mjesta tamo u sloveniju ili u bg u *********** vidim da imaju sve, a nije mi problem provozat se. Pitam se naravno kako je na carini s opremom?? ako ne zajebavaju previše onda cu skoknuti.... naravno nebi sad neke grow boxove uzimao nego hps komplet, cooltube i ventove eventualno...
 
08.05.2010
13
0
0
36
pozdrav ekipi...


ubrzo imam nekog posla u beogradu.... pa bi usput skocio do hidroponike i nabavio mjerace... ovi sljedeci mi se cine ok, a da ne uzmem nesto bez veze evo da pitam znalce jesu li ovi aparatici dobri??

http://www.***********.com/?id=5a803a94f1bc9ca4a26e160ddcb126fc

http://www.***********.com/?id=bb36b6d179d37b6b13469b65293e5269


hvala!