Prvi grow, ormar - trebam par savjeta

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

milutin

Aktivan Član
14.01.2012
168
41
28
82
Pozdrav ekipa,

odlucio sam se za ovaj hobi jos prije skoro 2 mjeseca, no zbog praznika i odsutnosti odlucio sam prvo pricekati novu godinu pa krenuti s radom. U medjuvremenu sam se malo obrazovao, no uglavnom se tu radilo o psihickom pripremanju, tako da sam sad sigurniji no ikad. Action time! :icon_biggrin:

Ormar:
http://img221.imageshack.us/img221/1376/dsc00105ijn.jpg
http://img715.imageshack.us/img715/3636/dsc00106ep.jpg

E sad, ormar je malo specifican, vrlo je visok, nije pretjerano dubok. No ipak cini mi se da nije bas prakticno ni isplativo raditi "na kat", tako da prepolovim ormar po sredini i imam 2 growa jedan povise drugog. Ili bi se moglo takvo sto napraviti, koje je vase misljenje?

Ovaj video Weed Growing Closet - 1 Week from Harvest! Growing Marijuana Indoors! - YouTube me inspirirao za ormar, da posadim 1 ili 2 biljke (odmah 2 za slucaj da jedna bude musko) na ovakav nacin, no njegov ormar je cini se masu veci od mog.

Od sorti su mi za oko zapele Fem Moby Dick i Original Amnesia od "Dinafema", Sweet Seeds Female Jack 47, no nije da se pretjerano kužim u to, želja mi je uzeti nešto ekstra, nije mi žao dati pare za sjemenke ako će na kraju ispast bolje od ulice :)

Sutra narucujem simena pa ako imate nesto dobro za preporucit prije nego sam odaberem, samo dajte. Preferirao bi prevlast Sativa gena pored Indice, no za prvi put i ovakav ormar budem napravio sto mi najbolje pase. Postoji jos jedan uvjet, trebalo biti pobrano do 07.04.2012. , ili da biljka prezivi 4 dana bez nadzora, ako je to uopce moguce ...

Eto, culi ste moje zelje, pa bih vas sad molio nekakav komentar :)

dsc00106dt.jpg
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
....za ormar tih dimenzija preporucio bi ti HPS 250W, jeftine komplete HID zarulja drzi sponzor gore s bannera EMGD shop, pogledaj kod njih al 250W vjerujem da je jeftiniji od 600 kn.......MH zarulje jesu za vegu al vegu mozes vrlo dobro odradit i sa HPS-om tako da ako si kratak sa lovom HPS ce odradit posao od pocetka do kraja.......za tajmer ne brini, mehanicki tajmeri kostaju od 20-40kn.......

......sad ventilacija je sirok pojam.......prvo dal ce zarulja bit u Cooltubu ili bez....to je bitna stavka......ja bi ga preporucio jer je sa CT iskoristivost lumena puno veca posto lampu uz adekvatnu ventilaciju mozes spustit na 10 cm od vrhova........

....miris kontroliras tako da stavis filter od aktivnog ugljena koji ubije mirise.......

.....imam vrlo slican setup, ormar 75x50x160 sa HPS-om 250W, baci oko mozda ti sjevne koja ideja......

https://forums.vutra.org/dnevnik-uzgoja/9576-skunk-1-250w-hps-ivach.html
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

milutin

Aktivan Član
14.01.2012
168
41
28
82
Sjemena,

dvoumim između

- Barney's Tangerine Dream
- GreenHouse Super Lemon Haze


​S čim mislite da ne mogu pogriješiti? :)

____

Ivach, zanima me kako si napravio taj sistem rasvjete. Je li u redu da ja kupim ovo http://shop.emgd.hr/zarulje/paketi/250w-shp-ts-kit.html. Što mi osim toga treba? Recimo da ću uraditi sve kao ti, znači Cooltube.

Koristis li ti ugljeni filter? Sto ti znaci da je ulaz zraka pasivan?

Najbolje da uradim SVE kao i ti, copy-paste :)
 

Kenny Dalglish

Aktivan Član
15.03.2011
378
690
93
milutin je napisao(la):
Sjemena,

dvoumim između

- Barney's Tangerine Dream
- GreenHouse Super Lemon Haze


​S čim mislite da ne mogu pogriješiti? :)

Ako misliš do 07.04. imati berbu, obrati pažnju na preporučeno vrijeme cvjetanja - treba ti nešto sa 60 i manje dana, nebih rekao do ove dvije gore navedene su u toj kategoriji. Pazi da sutra niknu iz zemlje i da su otpočetka na 12/12 - pokazat će spol tek za 20-25 dana.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

milutin

Aktivan Član
14.01.2012
168
41
28
82
Sve mi se cini da je ta berba do 7.4. neizvediva. Moze li biljka ostati solo doma na 4 dana kad budem morao ići? :)

U kasnoj fazi cvjetanja vjerojatno ...
 

Kenny Dalglish

Aktivan Član
15.03.2011
378
690
93
milutin je napisao(la):
Sve mi se cini da je ta berba do 7.4. neizvediva. Moze li biljka ostati solo doma na 4 dana kad budem morao ići? :)

U kasnoj fazi cvjetanja vjerojatno ...
Može 4 dana bez problema
Ako ovaj tjedan središ box i staviš sjemenke na klijanje, 3 tjedna dok ne pokažu spol- ostaje ti skoro 8 tjedana, ima vrsta koje zadovoljavaju te uvjete tako da na tebi je ...sretno u svakom slučaju
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
....uz lampu za CT ti treba staklena cijev, 2 limena nosaca za CT i na jednom od ta 2 nosaca CT se montira nosac grla odnosno komad lima na koji fiksiras grlo......uz to ti treba vent koji ce hladit lampu i fleksi crijevo........

....evo pogledaj ovdje kako je kolega Alien slozio CT......dobit ces koju ideju......

https://forums.vutra.org/oprema-za-unutrasnji-uzgoj/7852-jos-jedan-ct-easy-way.html

....ja filter ne koristim zato sto mi taj zrak iz boxa odlazi u ventilaciski dimnjak pa mi filter netreba......a pasivan ulaz zraka znaci da ne koristim nikakav vent za upuh zraka nego samo za ispuh a za upuh je na dnu boxa napravljena rupa i onda potlakom svjez zrak ulazi u box.......

.....a taj datum 07.04 tad odlazis samo na 4 dana pa te brine dal bi biljke izdrzale same ta 4 dana ili pod svaku cijenu biljke do tog datuma trebaju bit gotove........

....i nije berba do 7.4 nemoguca misija......neki automatic odradi posao za 70 dana i taman ih skines pred put.......
 

milutin

Aktivan Član
14.01.2012
168
41
28
82
Hmm, promjena plana :)

Prijatelj će mi posuditi svoje svjetlo, ima 400w HPS zarulju, pripadajući reflektor s grlom te prigusnicu koja u sebi vec ima starter ako se ne varam. Znaci fale kablovi, tajmer i nosači.

Mislite li da je 400W previse za moj ormar? Cooltube onda mi ipak ne treba jer mi je ormar dovoljno visok, a s 400W valjda nebi trebalo faliti svjetla iako budem drzao visoko iznad biljke?

Naručio sjemenke s Aliena, GHS Super Lemon Haze :)

To tvoje crijevo je sastavni dio cooltubea? Meni to neće trebati onda? Ventilaciju riješim s 2 manja ventilatora, jedan upuhni, jedan ispusni s filterom, te jedan ventilator koji rasprsuje unutar ormara i hladi cijev?

Mislim, valjda nebi trebalo bit prevruce u ormaru, zagreb, zna biti hladno u sobi :)
 

GreenRyder

.....always green.....
Poznanik Foruma
17.12.2010
1.067
1.322
188
......na tom prostoru 400W bez CT s manjim ventovima (na kakve tocno mislis) i sa filterom meni zvuci kao cisti overkill i imam osjecaj da to nece funkcionirat....daj se tocno izjasni kolko ventova i kakvih......

....kolko biljaka mislis stavit unutra i koju tehniku uzgoja ces koristit?......

......i jasno ti je da ce se taj SLH kod tebe suncat min 100 dana.....vidim da je cvjetanje kao 70 dana i jos dok pokaze spol ili nesto vege........tako da do 07.04 nema sanse da zavrsi.......
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
:read:
https://forums.vutra.org/oprema-za-unutrasnji-uzgoj/4304-diy-vutra-org-kolekcija.html
https://forums.vutra.org/content/191-profi-box-za-uzgajanje-marihuane.html
https://forums.vutra.org/content/192-svetlo-i-ventilacija.html

Preporuka:
Da bi zbjegao oštećenja na ormaru možeš skinuti stražnju stranicu i još ga produbiti malo. Tako ćeš dobiti još grow prostora, manje problema sa temperaturom i prostor za izvođenje ventilacije-rupe ne radiš na samom ormaru.
400W grije jako! Bez CT-a računaj oko 50 cm razmaka između žarulje i bilja. Dobar oscilirajući vent unutar ormara je must have u tom slučaju.

Na sva pitanja koja postavljaš već postoji odgovor, pa te molim da ne forsiraš, jer vjeruj, vrlo smo strpljivi :) sve mi neobićno što ti netko već nije rekao nešto u stilu: " da ti dođem doma napravit i uzgojit još" :icon_lol:

:wave:
 

milutin

Aktivan Član
14.01.2012
168
41
28
82
Nije mi jasan kod tog "ventilacija guida" taj "box gore navedenih vrijednosti", a gore nema nista :)

isto tako "adapter kao na slici" a nema slike :D

Hehe, resetate me s protupitanjima kao da sam ja kompetentan birati ventilatore, tehniku i sl. Kazem vam da imam besplatno 400W sustav od prijatelja, a ovo ostalo kupim sta mi vi kazete :)

Produbljivanje ormara bas i ne dolazi u obzir jer sam podstanar a ta straznja stranica je zajednicka sa susjednim ormarima ... previse bi stete napravio.

Zanima me samo hoce li funkcionirati 400w na pravoj visini, da se ne osteti biljka i ormar, uz ventilatore (koji su 500kn max).

Tehnika uzgoja, ne znam, htio bih napraviti nesto kao lik na videu s mog uvodnog posta. 1-2 biljke da narastu sto bajnije ... shvacam da do 7.4 necu zavrsit, sto nije problem jer cu biti odsutan samo 4 dana, a receno mi je da ce biljka izdrzati i bez mene :)
 

Pocetnik_cro

Aktivan Član
12.10.2011
80
38
0
33
Pozdrav,

evo imam ti ideju za tvoj problem sto nesmijes "produbljivati" ormar, mozes otici u bilo koju stolarsku radionu u kojoj rezu ivericu na mjeru ,izaberes neku najjeftiniju "sto ti je cca 60-90 kn m2 te im kazes da zelis ivericu dimenzija ovih prednjih vrata i da ti izbuse rupe ( za ventilatore) i sve ostalo sto ti je potrebno i zamejnis ova vrata od ormara sa tom ivericom, dosta jeftino i efikasno

sto se tice lampe 400W ce biti i vise nego dovoljno za ormar tvojih velicina, ali bi stvarno bilo potrebno da napravis neki cool tube jer koliko sam citao obuzdavanje jedne hpsice i nije macji kasalj ... tako da mozes uzeti neki jaci vent od 150-200 kn i improvizirati neki cool tube s njim te jos dodatno uzet 4 X 120 mm PC vent (1kom 50 kn), dva za upuh zraka i dva za mjesanje zraka u boxu i mislim da bi to bila jedna dobra ventilacija u ranku do 500 kn ( cca 400 kn)

zelim ti napomenuti jos da za zemlju uzmes teramagmu ili composanu !!

sretno
 

pigtail

Aktivan Član
19.11.2011
89
5
8
56
A da probas mozda s nekim microgrowom cisto da se upoznas sa growanjem i sa svime...Uzmeš fino lampu 150w hps i pregradis dio ormara....Mislim da će ti biti jako teško kontrolirati temperaturu s 400 hps jer imam takve lampe na poslu i stvarno se jebački griju...A 150-eticu ćeš moći sve lijepo ohladiti s 12cm pc ventovima bez cooltubova i s puno manje buke, jer računaj da ti za 400w treba barem 180-200 m3/h ventilator, a to se čuje...Tako da mislim da ćeš samo imati problema s tim, nažalost...
 

milutin

Aktivan Član
14.01.2012
168
41
28
82
A ništa, kupit ću onda cooltube, isplativije nego ići na manju wattažu kad u budućnosti planiram ići u veći box.

Je li u redu ovaj CoolTube 125 mm? Najjeftiniji je.

coool%20tube.jpg


Ili se možda isplati uzimat ovaj sa 2 grla, pa sad drzat samo jednu zarulju a kasnije dvije.

Dual%20cool%20tube%20125%20mm.jpg



Ne odgovara mi kupovina druge rasvjete, pogotovo ne slabije, jer 400W imam džabe (od frenda).

E da, pitanje vezano za grow. Stize mi 5x fem S.L.Haze, na koji nacin mi ih je najbolje raditi? Vidim dosta ljudi stavlja po 4-5 i vise biljaka, ali nesto ne znam da li bi to kod mene funkcioniralo. Da krenem s dvije, dobro vegetirane?
 

pigtail

Aktivan Član
19.11.2011
89
5
8
56
Da tako kreni...jer ako će ti to propasti, imas jos 3...jbg moras paziti na pocetnicke greske i onda ti se to nece dogoditi ;)