Prvi grow za ulje, Chemdog

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
15.01.2015
50
24
8
Ovako ljudi. Prvo da objasnim situaciju da me ne bi previše kritikovali :rolleyes:
Kao i verovatno mnogima koji postuju na ovom forumu zadesilo me da mi je ocu dijagnostifikovan karcinom pluća. Naravno, pošto situacija iziskuje hitnu reakciju odmah sam se dao u akciju da mu obezbedim ulje.Zbog toga sam stvari malo zbrzao i nemam sve spremno već u hodu rešavam. Odlučio sam se da pokrenem svoj grow.

Pokušaću detaljno da objasnim dokle sam stigao i šta planiram.
Nabavio sam seme iz holandske uzgajivačnice (valjda se tako kaže). 10 semenki chamdog feminizirane. Da bih što pre dobio proizvod od koga ću napraviti preko potrebno ulje malo sam zbrzao stvari. Stavio sam 3 semenke na klijanje u vlažne papirne ubruse i pokrio ih najlonskom kesom. Na moje iznenadjenje trebalo im je manje od 24 sata da proklijaju. Ostavio sam ih tu jos jedan dan a nakon toga sam ih zasadio u zemlju za cveće u čašu od jogurta na malu dubinu (par milimetara) i dodatno zalio. Na još veće iznenadjenje sutra ujutru nakon nekih 15 sati izbile su na površinu. 2 su jos bile u onoj opni od semena a treca je pokazala listiće. Pošto sam očekivao da se to sve zajedno neće desiti za nekih 4-5 dana uhvatilo me prilično nespremnog. Tu sam napravio grešku i umesto da odem i kupim štedljive sijalice (kakve takve) rešio sam da ih stavim pod živinu sijalicu kontajući da su jos mladice i da im ne treba bog zna kakvo svetlo. Pošto ta sijalica greje ko grejalica morao sam da je odmaknem nekih 30 centimetara da ih načisto ne sprži. Bile su pod tom sijalicom čitav dan i čitavu noć i ujutru sam vidio problem. Sa listanjem nije bilo nikakvog pomaka. Ova jedna sto je izbacila listove je i dalje imala otprilike iste veličine. Druge dve su i dalje bile u opni od semenke. Al su zato ludače narasle nekih 5-6cm u visinu. I meni ko laiku je jasno da to nije dobro s tim pre sto je ova prva izbacila listove čim je izašla iz zemlje a ove druge su narasle tliko a bile su još uvek u opni. Brže bolje sam ih sklonio na mračno (taman da im dam 6 sati mraka što bi bilo po JUS-u) otišao u prodavnicu i kupio 2cfl sijalice u marketu od 32w sumnjivog kvaliteta (nema oznake koliko ima lm, skarabudžio kartonsku kutiju, oblepio je nekim belim stvarima (mušemom za sto:) i belom debljom kesom) iznutra, spojio 2 grlića i ubacio glupače unutra. Dno sam poprskao vodom da im da malo vlage. stavio sam ih na nekih 9-10 cm od sijalica, nisam smeo bliže bez ventilatora nekog. Moram napomenuti da je u mraku jedna počela da se otvara iz opne a ovoj drugoj su se pocela formirati dva mala listica odmah iznad onih početnih. Već su mi u toj kutiji nekih 6 sati. Primećuje se mali napredak. Ona 2 listića što su počela nicati su velika kao prva dva. Druga je skoro skroz izašla iz opne a treća počinje da se pomalja. Ne treban ni spominjati da su i dalje rugobe nako neproporcionalne sa uskom i visokom stabljikom i minijaturnim listovima/semenkama na vrhu. Jebi ga.

E sad ko je iščitao sve do sada ima moju zahvalnost do groba o_O
Nemojte da mislite da ja ništa nisam isplanirao već da sam ih samo stavio da klijaju po principu viđećemo. Jok. Naručio sa 6 CFL Phillips Tornado 64k 75w 5550lm sijalica. Takodje sam naručio termometar sa higrometrom sa sondom. Sve to bi trebalo da stigne sutra-prekosutra.
Uzeo sam potrebni materijal (stiropor 8icu, daščice, silikon...). Sutra hoću da napravim box tako sto ću pregraditi jedan deo sobe sa stiroporom. Planirao sam da prostor bude veći al sam skonto da sam se zahebao u proračunu oko svetla pa ću da pravim 1,4m širine, 75cm dubine i visina klasičnog plafona nisam tačno merio.

E sad pitanja. Da li da ostavim samo tako bez nečega sto će reflektovati svetlost pošto su zid i stiropor beli ili da oblepim alu-folijom? Trenutno para za mylar nešto nemam a i da imam ne znam gde da nađem da kupim u Bosni.
Da li su im dovoljne ove dve sijalice trenutno dok ne dođu sijalice koje sam naručio i dok ne završim box?
Kakvu ventilaciju mi preporučujete (najbolju a i najeftiniju varijantu da "može da prođe")?

Seme: 3x Chemdog feminized, naknadno zasadjene jos dve
Zemlja: Plantella Ideal
Saksije: 2x25l, 1x15l
Gnojivo: Green House za zelene biljke-vegetacija, Plantella cvet- za cvetanje
Ventilacija: izduv 190m3, uduv 160m3 (za kupatila) + sobni ventilator za strujanje vazduha u boxu
Box dimenzije: 1.4m duzina, 0.75m širina, 2m visina
Box materijal: stiropor, zid
Svetlo: 6x75w CFL (6400k)+ 100wHPS-vegetacija; 100w HPS+ 250wHPS + CFL-a po potrebi-cvetanje
Ostalo: Termometar sa higrometrom, obicni termometar, kineski lakmus papirici za merenje PH vode, hobi varijanta merac za PH i vlaznost zemlje (naknadno nabavljeno)

Svi dodatni saveti su jako dobrodošli. Hvala unapred.
 
Poslednja izmena od urednika:
  • Sviđa mi se
Reactions: @Perdajz

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Joj sve s brda s dola :eek:.
Ako će ti stići za 2-3 dana te CFLke onda nije bed da se krpaju pod tim sumnjive kvalitete još tih par dana. Pod tim cflkama što su sad trebale bi biti 3 centimetra od sijalice a ne 9-10. Nemoj da ti se izdužju i pazi da je vlaga u boxu visoka. I box od stiropora ti nije pametno, borit ćeš se sa temperaturom velikom, trebat će ti jaka ventilacija i riskiraš požar, pogotovo da ostavljaš ne obložen stiropor. Neznam i zašto si uzeo te CFL-ke pa onda opet trebaš nove za cvijetanje, i na kraju te ispadne toliko da si mogao hps komplet od 600w komotno ubosti.
Uvjek se prvo opremi box pa se onda klija a ne obrnuto kao u tvom slučaju, kako god sretno ti bilo, po svemu sudeći trebat će ti mnogo sreće ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: jolly
15.01.2015
50
24
8
Hebiga, čitao sam ovde na forumu da može stiropor. On ne može goriti samo se topi. Biće 3 strane stiropor a 3 bez (pod, zid, i plafon). Imam jednu HPS od 100w. Mozda zbavim još jednu za cvetanje. Nadam se da će moći mix CFL i HPS.
Znam da je zbrda zdola. Hebiga nemam iskustva nikakvog, a morao sam da krenem što pre. Valjda neće propasti, a ako propadne ima semena još, jedino što ću vreme izgubiti...
I da, hvala na interesovanju i odgovoru!
 

Bassman

Aktivan Član
07.10.2013
516
1.403
163
34
Dobrodosao na forum.Zasad barem kontroliraj temp ako nemas ventilaciju, pa ih priblizi CFLkama kolko ide, za vlagu mozes stavit neke mokre rucnike u box.Nemoj stavljat alu foliju, ostavi ovako zasad.Ako su se jako izduzile ucvrsti ih s necim da se ne slome..
Citaj forum i sretno ti bilo, tebi u growu a ocu s oporavkom!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: jolly
15.01.2015
50
24
8
Temperaturaim je unutra od 25 do 28 stepeni. Ostavio sam par rupa u kutiji da mogu da dišu i da se ne gomila temperatura. Pošto mi je dole nejlon od kese poprskao sam ga vodom da napravim efekat rose:) Mater im da imaju jaja ja bih im titrao a one meni tako:D Stabljike stoje prilično čvrsto uspravno tako da mislim da nema potrebe za pričvršćivanjem. Hvala na savetu za foliju, baš sam razmišljao da je metnem.
Hvala ti na lepim željama i odgovorima.
P.S. Čitam čitam, još malo pa oči ko u čivave.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bassman

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
cim stigne oprema i to montiras presadi u vece posude i dublje zakopaj, trebao si staviti pod hps i nabaviti jos jedan od 250w umesto da se trosis na tih 6 koje su ako dobro kontam 6400K (napisao si 64k), to ti je rasveta samo za vege fazu, sta ces kasnije... sretan grow
 
15.01.2015
50
24
8
Pa problem mi je bio da nadjem gde da kupim hps a i mislio sam da je pretopla i da ima los spektar za mlade biljcice. Jebem li ga stavicu za cvetanje ovu hps sto imam ostaviti ove cfl... valjda moze? Ako ne probacu zbaviti jos jednu hps. Posto po drugim temama vidim da si car na ovom forumu ako mogu da te priupitam za ventilaciju. Citao sam temu o ventilaciji al nisam bas najbolje shvatio pa ako moyes da mi kazes od koliko m3/h bi mi trebao vent? Jel mogu oni za kupatila? Pošto su cfl koje ne greju mnogo hoće li morati da radi vent non stop (da ne gubim vlagu dok je u vege)? Dal mi treba i za uduvavanje ili samo rupa? I mnooogo me interesuje dal da stavim alu foliju u box koji pravim ili da ostavim bele zidove/stiropor? Hvala
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Trebaš minimalno 400 w hps. Sve ostalo ćeš premalo dobit za ulje.
Ostalo ti ekipa već napisala.

Gore imaš link od sponzora hempatija. Idi na njega i potrazi grow box na 3
stranici imaš kompleta. Tamo sve piše sta trebaš.
 
15.01.2015
50
24
8
Znači ništa im neće značiti cfl u cvetanju. Negde sam pročitao da je kombinacija čak dobra stvar... Hvala na odgovorima ljudi!




***
ne treba citat kada odgovaras odmah nakon posta
pwrsd
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
pa i ja sam ti rekao da mozes ici na dual, znaci mozes da kombinujes al za cvetanje ti treba jako svetlo crvenog spektra ako hoces da dobijes kriticnu masu za ulje. nisi napisao koliko je box, il koliki planiras u finalnoj verziji, od velicine boxa zavisi i rasveta, a sto je vise sijalica veca muka sa temperaturom. najbolje i najekonomicnije za tebe ako je ulje u pitanju je 1x1x1.8(2.00) i 400w sa 4 biljke. gledaj da napravis kako treba ako vec radis za lek. 100w hps je malo u bilo kojoj opciji za 3 biljke, kao sto rekoh nabavi bar 250w + te cfl
 
15.01.2015
50
24
8
Planirao sam da prostor bude veći al sam skonto da sam se zahebao u proračunu oko svetla pa ću da pravim 1,4m širine, 75cm dubine i visina klasičnog plafona nisam tačno merio.
Napisao sam nego se izgubilo u masi teksta:p
U pravu si, pošto je za lek ne treba se zezati. Ma samo da mi hoće izrasti nabaviću sve što treba.
Možeš mi i naslov teme promeniti u nešto tipa početnički grow chamdoga, ili kako misliš da treba pošto planiram postovati do ulja ovde ako ne smeta
 
Poslednja izmena:

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
jbg. mnogo teksta pa se izgubih :) 6x75w je ok ali ne taj spektar svih 6, jbg. mozda uz taj hps izguras ovaj grow, al najbolje za sledecu turu samo ubodi 400w hps-a, koji cak mozes pojacati sa npr. 2 cfl koje postavis na krajeve boxa, biljke unutra povremeno rotiras i mora biti very good, zapravo excellent ;)
 
15.01.2015
50
24
8
Imam još jedno pitanje ako bi neko bio ljubazan da mi odgovori. Hocu odmah da povezem cfl i hps od pocetka u grow box. Planiram praviti reflektor iznad sijalica da bih usmrio svetlost ka dole. E sad cfl mogu da prmaknem koliko hocu al hps ne mogu. Sta da radim? Kako da izvedem da mi bude najoptimalnije? Da li da ih sve stavljam na visinu na koju moze hps? Da li će u tom slučaju da se izgubi ucinkovitost cfl? Da ih odvojim pa da stavim hps vise a cfl nize (samo sto ne znam kako to dA IZVEDEM U 140X75)?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
Olaksaj si zivot i stavi cfl u kutove boxa kak je i Power reko. Kutevi su najmanje pokriveni sa svjetlom pa im pomozi malo :)
Cak ne trebas ni radit reflektore...sam ih stavi da vise...vodoravno ako je moguce....
 
15.01.2015
50
24
8
Pa da, tako sam i mislio, ali kako onda da iskombinujem da ubacim i cfl i hps kad ih moram staviti na razlicite visine od biljaka. Mislim da bi trebao neki reflektor i na njega staviti sijalice (mislio sam staviti lanac na reflektor pa zakaciti na kuke na plafonu da bih mogao podesavati visinu) al ocigledno ne mogu i hps sa cfl jer on mora ici vise. A opet ako hps stavim na visu poziciju nece moci svetlost sa nje stici do biljaka jer ce smetati reflektor u kom su cfl. Jedino ako ne smeta da cfl idu na istu daljinu od biljaka kao hps tj. da ih sve stavim zajedno pod isti reflektor. Koja bi to visina bila pozeljna ako moze tako?