Prvi InGrow - 2xAK48 Auto & HPS250

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
20.08.2016
65
187
33
44
Sto bi rekao cika Tile - drugovi i drugarice.

Postao sam clan ovog divnog foruma relativno skoro, trazeci informacije o mari... Anyway, odradio sam prvi out ovog leta i to je proslo OK manje-vise (uplasile me hladnoce - prerano skinuo - prilicno slabo...) pa je sad red za prvi in (da i ja nekad budem IN). Citao sam MNOGO, prevrnuo 1000 tema i pokupio jos vise informacija pa da vidimo sta ce da se desi... Evo informacija o boxu i ostalim stvarima.

Seme - 2 x AK48 Auto (Nirvana)
Box - homemade, ormar 90x50x200 (trenutno visina manja)
Posude - 2 x 10l (nadjene kante u kuci, izbusene rupe na dnu)
Zemlja - Potgrond H & CompoSana (jedan AK u jednoj, drugi u drugoj; kupio i FloraBella-u ali ona ce cekati sledecu priliku)
Ventilacija - dva ventilatora 12cm (jedan na dnu za ubacivanje, drugi za izbacivanje gore) i vent sa stipaljkom da glumi uragan
Folija - diamond
Rasveta - super grow 250W & HPS super bloom 250W
Voda - voda Vrnjci :D
Djubrivo - jos nista ne stavljam ali sam kupio kokos, Plantella list & cvet

Seme stavljeno na klijanje u casu sa vodom 14.10.2016 @ 23:00, prebaceno u male jiff saksije (napunjene ovlazenom zemljom) 15.10.2016 @ 13:00. Nije billo klice ali ipak prebacio. Posto MH preterano susi zemlju,, ubacio 2 obicne sijalice od po 45W da greju i svetle. Nista se nije desavalo pa sam malopre (17.10.2016 @ 23:30) malo probrckao po jiff saksijicama i obe semenke su imale oko 2cm korena (na dole) pa sam ih bez preteranog kontakta povukao navise da samo seme bude na povrsini (svetlu) a koren je u zemlji oko 2cm (kod obe biljke). Malo sam ih poprskao vodom i ostavio.

To je manje-vise start mog prvog InGrow-a pa me zanima sta mislite o svemu i da li bih trebao da palim super grow lampu ili da jos par dana idu ove obicne? Temperatura uz ove obicne sijalice je oko 22-24, kad je upaljena super grow temperatura je oko 28-31.

Naravno, iako sam sve zivo procitao znam da sam greenhorn i da cu smarati pa se unapred izvinjavam. :)
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    194,2 KB · Pregleda: 137
  • 2.jpg
    2.jpg
    219,9 KB · Pregleda: 121
  • 3.jpg
    3.jpg
    163,6 KB · Pregleda: 119
  • 4.jpg
    4.jpg
    601,3 KB · Pregleda: 120
  • 5.jpg
    5.jpg
    375,6 KB · Pregleda: 115
  • 6.jpg
    6.jpg
    226,2 KB · Pregleda: 122

Chan

Chasing dreams
01.11.2015
898
3.715
163
Hladni sever
Sretno:thumb:
Ne cackaj korenje, seme, klicu
Pusti ih da na miru izadju
Razmisljaj o boljoj ventilaciji
Kokos nije djubrivo, plantela list ti nece trebati
Zaboravi na kupovnu vodu, moci ces da ulozis u opremu ako budes koristio cesmusu:D:D:D

Vodi racuna o zalivanju

Ziv bio;)

Edit: nemoj citirati kad odgovaras odmah iza posta
Dobra zemlja ima dovoljno hrane za vegetacijski period, tako da ti je plantela list visak
Strpljenje je majka grow-a
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: michael10
20.08.2016
65
187
33
44
Sretno:thumb:
Ne cackaj korenje, seme, klicu
Pusti ih da na miru izadju
Razmisljaj o boljoj ventilaciji
Kokos nije djubrivo, plantela list ti nece trebati
Zaboravi na kupovnu vodu, moci ces da ulozis u opremu ako budes koristio cesmusu:D:D:D

Vodu racuna o zalivanju

Ziv bio;)


Hvala na oddgovoru @Chan Chan :) Nisam hteo da cackam korenje ali bilo jace od mene, ocekivao da izadje za 48h a nije pa rekoh da pomognem. :D Nadam se da nisam totalno zajebo stvar, ako jesam brzo ce ovaj "dnevnik" u djubre. :) Sto se tice ventilacije - mislim da je OK za ovaj zimski period, duva ko ludo kad se upali, cuje se kao mlin. :D U pravu si, onaj presovan kokos sam uzeo jer znam da treba za nesto al sad... Naci ce se valjda. :) Plantelu list sam planirao za vegetaciju a cvet za cvetanje, mada ako kazes da ne treba... A kupovnu vodu sam uzeo jer se nadao da je bolja od cesmuse, a i sam je pijem svaki dan pa ce valjda i biljkama prijati. :) Jos jednom hvala i svako dobro. ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 1310 and Chan

-BäR-

-skill from hill-
Poznanik Foruma
13.01.2016
734
5.256
233
Čudna šuma
Pročitao sam negdje da im se najviše svidja black sabbath odnosno metal al nema veze... Puštaj im što tebe čini sretnim činit će i njih ;) !
Samo opušteno,polako i sve će doći na svoje...
I ne trebaš citirati postove iznad,samo tipkaj :thumb: osim ako baš nemaš namjeru naglasiti nešto :cool23:...
 

Corleonev

Aktivan Član
03.09.2016
511
1.637
163
Sicily
Puno srece! Kolko god procitao najvise ces nauciti u hodu i kad na svojoj biljci u svojem boxu vidis kako stvari stoje..onda gledas okolo malo i nades rjesenje i odgovor --- procitat ces jos 1000 tema na ovih "1000" ;) ..Nego malo mi se daleko cini HPSica pa ako se izduzuju biljke približi.cini mi se kao da je vise od pola metra a to je prevec .. ..nije ti sada bas neka ventilacija tako da rade priblizuj biljke lampi nego lampu biljkama..da se manje zagrijava prostor kod njih. Ostalo se cini ok :thumb:Pozz!
 

baobab

vutropush
Poznanik Foruma
25.03.2014
970
2.139
188
Hvala na oddgovoru @Chan Chan A kupovnu vodu sam uzeo jer se nadao da je bolja od cesmuse, a i sam je pijem svaki dan pa ce valjda i biljkama prijati. :)
Sretno, i nemoj vise nista cackati dok ne izadju kao sto ti je i Chan rekao. A kupovati vodu za zalijevanje biljke je besmisleno, radije ulozi te novce u opremu. Ako hoces kvalitetnu vodu onda nađi neki šumski izvor i sa niom zaljevaj, ali i ova iz pipe će biti i više nego dobra. ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: michael10
20.08.2016
65
187
33
44
@vito869, hvala! :) Reflektor je bio na oko 110cm od saksija i biljke su se malo izduzile pa sam malopre spustio reflektor i sad je udaljenost od saksija 59cm - nadam se da je sad OK? :) Biljke nisam podizao jer ispod imam posluzavnike sa vodom zbog slabe vlage ali ovih dana stize ovlazivac vazduha pa ce te posude ici napolje i onda mogu i saksije da dizem/spustam. ;) Sto se temperature tice, dok radi lampa je od 27 do 30 (18h radi HPS) a onih 6h rade dve sijalice (jedna obicna i jedna LED, prvenstveno zbog grejanja) i temperatura je 20-22.

@baobab, hvala! :) Nisam ih vise dirao, izasle i lepo napreduju (barem meni tako izgleda, prvi IN pa i ne znam sta konkretno da ocekujem). :) Posto i ti kazes a i jos par clanova, odustao sam od kupovne vode. Sutra stize PH metar pa cu sredjivati cesmusu jer izvore nemam u blizini. :)

I evo par reci o tekucim desavanjima. :)

Jos malo pa ce biti 72h od kad su obe biljke ugledale svetlost dana (lampe, tacnije) i meni kao laiku solidno izgledaju - leva (CompoSana) je 3cm a desna (PotGrond) 4cm. Kao sto sam napisao, 18h ih svetli HPS a ostatak vremena obicne sijalice (da odrzavaju temperaturu). Vlaznost je 35-45 kad radi HPS a 55-60 kad rade obicne pa sam narucio ovlazivac da bude malo vlaznije. Vodu im sipam malo, kad vidim da je suva zemlja, jos uvek ide kupovna dok ne stigne PH merac. Imam pitanje u vezi ovih jiff saksijica u kojima su - da li ce se one same raspasti i dozvoliti korenu da sam prodje kroz njih i razvija se ili bih trebao da ih nekako izvadim iz tih saksijica?

Evo par slicica, svaki komentar je dobrodosao i jos jednom hvala svima na savetima. :thumb:

comp1a.jpg pot1a.jpg obe1a.jpg
 
Poslednja izmena:

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.595
2.598
Imam pitanje u vezi ovih jiff saksijica u kojima su - da li ce se one same raspasti i dozvoliti korenu da sam prodje kroz njih i razvija se ili bih trebao da ih nekako izvadim iz tih saksijica?
Trebalo bi da korjen prođe kroz njih no bit će bolje da ih makneš kad malo biljke porastu. Taj karton je ok kad je vlažan ali kad se osuši tvrd ko' beton.
Ja sam u 2 navrata kretao sa jiff karinama i nisam bio zadovoljan ;)
 

Corleonev

Aktivan Član
03.09.2016
511
1.637
163
Sicily
Racunaj da kad pocnu cvjetat ce trebat biti potpuno u mraku , kazem zbog sijalica i temperature ;)

edit . Mozda ce i tih 60 cm biti predaleko pa reagiraj kad vidis da se izduju ako se pocnu izduzivat
 
  • Sviđa mi se
Reactions: michael10
20.08.2016
65
187
33
44
@VenloNL, hvala za info. ;) Tako sam i mislio, pusticu jos nekoliko dana da budu u jiff saksijicama pa onda ih vadim i stavljam bez njih... A ja mislio to nesto extra pa kupio brdo. :D
@vito869, mislim da je trenutno dovoljno tih 60cm, ne deluje da se izduzuju vec sire listove a kad stavim ruku iznad njih oseca se taman prijatna toplota. No, hvala, praticu sta se desava. ;) Btw, zasto ce im trebati mrak? Mislio sam da auto vrste mogu i sa 24/0 da "rade" kako treba? Nazad na citanje. :zvezda::
@vager, hvala! :rasta:
 
20.08.2016
65
187
33
44
@hazeri, hvala na informacijama. :thumb:

Spustio sam opet reflektor i sad je na 35-36cm od vrhova biljaka. ;) Malo me zeza temperatura (30-31 kad radi HPS) tako da cu danas i drugi ventilator postaviti gore da izbacuje a ulaz vazduha ce za sada biti pasivan. Ko bi reko da ima ovoliko zezanja sa biljkama, a tek nikle. :D Kako god, zanimljivo je. :gled:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: hazeri
20.08.2016
65
187
33
44
@Mad Rabbit, hvala! I mene jako zanima kako ce izgledati, citao da je dobra, mada prvi grow pa mozda ispadne i lose. No, videcemo. ;)

@Corleonev, hvala, ispade da su te jiff posude scheiss... Jos ih nisam izvukao iz njih, ne znam ni kako bih to uradio, mada se na dodir lako raspadaju i cepkaju, prilicno su meke... Jos par dana cu pratiti pa onda to resavam...

Evo malog update-a.

Danas je 5. dan od kako su biljke ugledale svetlost.
Po preporuci @hazeri, rezim osvetljenja je 18/6, temperatura dok radi lampa je od 26 do 29 (20-22 u mraku), vlaznost 40-45 (55-65 u mraku). Prethodnih nekoliko dana me je vlaga uzasno mucila (padala do 30%) pa sam u box ubacio ovlazivac vazduha koji radi dok je svetlo i sad je situacija malo bolja, verujem da ce se popravljati kako bude vise listova i zalivanja. Kupio sam i digitalni tajmer pa je s te strane ceo sistem automatizovan, i to evo par dana funkcionise OK. :) Kupio sam i PH metar i dobio uz njega dve kesice sa praskom (4.01 & 6.86) - pokusao sam kalibraciju, 6.86 je proslo OK ali kad sam posle probao i drugi rastvor, merac se skroz pogubio i otisao na 7.60... Tako da necu koristiti PH metar dok ne nadjem nove praskove za kalibraciju (ako neko zna gde moze da se nabavi - neka javi, ovde ili PP) a voda ce ici kupovna ili cesmusa (ostavljacu da odstoji malo). Za kraj i par reci o biljkama - leva je visoka 4cm, desna 4.5cm dok je precnik (raspon listova) kod obe 5cm.

Eto, kratki update, meni sve deluje OK ali ako imate neki savet ili kritiku - pisite. :thumb:

comp2.jpg pot2.jpg obe2.jpg temp1.jpg ovl1.jpg ph1.jpg

PS: Ne znam zasto, ali kad god slikam unutar box-a po slikama se pojavljuju ove linije....
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.463
2.598
Linije su od lampe zato slikaj bez jer hps dobro prikrije eventualni problem na listu.Ovlazivac pusti 24 sata prvih 15-20 dana.Tamo kada pocnu cvijetati makni ga potpuno.
Samo strpljivo i pusti da raste.:thumb:
Edit;eto Chana...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: michael10 and Stipe