Prvi pokušaj, ormar, 2x18W cool white, domačica, konstantno svijetlo

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
17.08.2010
11
0
0
44
Pozdrav svima,

Prije mjesec, dva kad sam saznao da neće biti ništa od mora ove godine (cura tek promjenila posao) odlučio sam si naći novi hobi za ovo ljeto pa sam zasadio par sjemenki od vutre koju smo tih dana duvali.
Nakon prve sadnje nekoliko sjemenki na prozoru u zemlju od nekog cvijeta koji se upravo osušio, biljčice vrlo brzo izrasle 3,4 cm da bi se jedno jutro probudili i vidjeli da ih je mačak sve pojeo.
To je bio znak da ili nađem neki drugi hobi ili da se malo organiziram, uložim nešto para i malo više vremena. Odlućio sam se za ovo drugo.

U Bauhausu sam kupio opremu:
- 2 fluo cijevi od 18W, 1350 lm
- 6 kalenica od 2,4L, dvije od 5L, jednu od 9 (objasnit ću kasnije zašto)
- 2 pakovanja Compo zemlje od 20L
- Compo gnjojivo za zelene biljke (NPK 7-3-6) i gnjojivo za biljke u cvatu (3-6-6)
- nešto vrtnog alata

Ukupno sam uložio oko 700 kn (100€). foliju, kablove i ormar već sam imao.

Duvam više-manje redovno više od 10 godina pa sam osnovne stvari o uzgoju već znao (bio je jedan neuspjeli pokušaj za vrijeme faksa), ali sam večinu toga tek trebao naučiti u čemu uveliko pomogao i ovaj forum pa je red da se svima zahvalim. hvala!

Dnevnik uzgoja:

Biljke su pod konstantnim svijetlom 24/7. Na to sam se odlučio iz više razloga. Zbog straha da je svjetlo preslabo, zbog što manje brige oko održavanja svjetlosnog režima i zato jer sam pročitao po forumima da biljke brže pokažu spol kad su pod stalnim svjeltlom, što se pokazalo istinito.

Zaljevam ih destiliranom vodom.

1.7. zasadio sam 8 proklijalih sjemenki. Nakon par dana dvije su jako zaostale pa sam ih odstranio.

9.7. presađujem ovih 6 u posude od 2,4 L gdje bi trebale provesti prvih mjesec dana dok ne budem mogao odrediti spol. nalaze se po 3 u svakom krilu ormara.

20.7. odstranjujem daleko najmanju koju sam oštetio prilikom presađivanja. Ostaje 5 podjednakih. Frka panika da li će biti barem dvije ženke..

24.7. veliki stres za biljke. Dolaze obje mame u posjet za vikend i biljke provode ukupno 22 sata u potpunom mraku u kartonskoj kutiji u garaži. Srećom, nije bilo posljedica.

26.7. prva gnjojidba sa 1/2 preporučene doze. Vrhovi nekih listova su malo požutili (višak N?), ali se oporavili nakon dobrog zalijevanja destliliranom vodom.
U ovom trenutku bilje su visoke oko 25 cm.

1.8. primječujem prve kvržice na internodovima, ali još ne mogu odrediti spol.
Dvije biljke su primjetno šire i par cm više od ostalih i imaju veće pupoljke.

Sljedećih par dana na netu tražim sve moguće slike pre-flowera, ali još nisam siguran kojeg su spola. Sumnjam da su dvije najrazvijene mudonje.

10.8. drugo gnjojenje s 1/2 snage i opet se na dan-dva pojavlju žuti završeci listova. Bolje malo previše, nego premalo

11.8. izbija prvi pistil! Dvije biljke imaju potpuno isti pupoljak kao ova, samo bez pistila. nažalost, ove dvije najveće i najlijepše su sigurno muški i odstranjujem ih.

14.8.
izbijaju pistili na preostale dvije. Imam 3 ženke, baš kako sam se nadao. Jednu presađujem u posudu od 9L i radim joj LST. Druge dvije idu u posude od 5L i uskoro ću ih prebaciti na 12/12 pa nek cvijetaju. Nakon presađivanja opet su malo požutili neki vrhovi listova..

17.8. Registriram se na vutra.org

Slijede fotke (od danas, ranijih nemam) i par pitanja...
 
17.08.2010
11
0
0
44
Fotke:

17.8.

Pogled na moj grow box, ili kako bi ga laici nazvali - ormar. Od 3 ormara u stanu dopušteno mi je koristi ovaj najmanji. Malo izgleda skučeno.

U lijevom krilu je LST, u desnom dvije obične.

Znam da ovo izgleda amaterski, a nekima i smiješno, ali drugih opcija nisam imao. Ovo je diskretni low-cost uzgoj i zasad se pokazuje efikasnim.


87B8C3BF-DB50-0D4D-9FD7-4AEACDE00DB2_thumb.jpg
Ovako izgledaju kad su zajedno na stolu



Jedna po jedna s visoka



pistili



Eto, to je sve zasad. Plan je da svaki tjedan updejtam ovaj dnevnik.

Kako vam se čini? Negdje griješim?

Biljke su stare 47 dana i visoke su oko 50 cm.
Zbog ograničenog prostora htio bih da što prije počnu cvijetati. Od sljedećeg tjedna planiram ih staviti na režim svijetla 12/12.
Kada da počnem s gnjojivom za cvijetanje?
Koja je ovo vrsta biljke uopće?
Koliki ukupni urod mogu očekivati?
Imam milijun pitanja....

Unaprijed se zahvaljujem na savjetima, primjedbama, pohvalama....
 

Vutra Samotnjak

VenloNL
Poznanik Foruma
07.06.2010
8.479
43.585
2.598
Dobro došao na vutra forum.
Nadam se da ćeš dobiti odgovore na sva pitanja oko uzgoja.Ljudi znaju dosta toga i spremni su znanje podijeliti sa drugima.
Znači....očekujemo neke slike :).
Samo tiskaj :)
 

Cannabeast

Aktivan Član
13.06.2010
53
7
0
37
prijatelju ja mislim da im je to malo svetla,nisam jos video da je neko izgurao grov sa 1350 lum,
jeli mislis jos neke sijalice ubaciti ili ostajes na ovima do kraja????
u svakom slucaju srecno....
 
17.08.2010
11
0
0
44
Ne znam. Pročitao sam da je dovoljno 2000 luxa (lum/m2) ako se svijetlo drži dovoljno nisko. S obzirom na mali prostor ove žarulje daju više od 2000 luxa. I da, svaka daje po 1350 lm, što je ukupno 2700 lm:)

Stabljike su zasad prilično čvrste i elastične što bi trebalo značiti da imaju dovoljno svijetla. Mogu dodati još po jednu kompaktnu warm white žarulju, to bi sigurno bilo dovoljno. Vidjet ćemo...

edit:

kaže ovako
- Light deprivation
Although your plant may be receiving light, particular strains may require higher light levels than others. A recommended light level for full bud development is 50 watts/m2. Full sunlight is 100,000 lumens max.

dakle 50 W/m2. Ja imam ukupno 36W na površini 0,435m2 (75cm*58cm) što daje 82,75 W/m2 uz minimalno rasipanje svijetla. Trebalo bi biti dovoljno
 

4herbs

BANOVAN
Banovan
03.06.2008
468
96
0
34
Moj savjet je da ih prebaciš na 12/12 režim i staviš pod pravu lampu,barem 250 wattni hps,inače jako lijepo izgleda i samo tako nastavi!pozz
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Dobre su s obzirom pod čim rastu,čak jako dobre!Nažalost,mislim da ih tim svjetlom nečeš procvjetati pogotovo jer su cijevi u pitanju.da su štedne pa da ih raspoređuješ blizu vrhova bilo bi nešto.
dakle 50 W/m2. Ja imam ukupno 36W na površini 0,435m2 (75cm*58cm) što daje 82,75 W/m2 uz minimalno rasipanje svijetla. Trebalo bi biti dovoljno
Uzalud si računao,jednostavno nije dovoljno!Nemoj se zamarati tim brojevima,kao šta reče 4herbs,ispod HPS 250w nečeš im pružiti 100%.A ja ti kažem da si trenutno na 20% od onog šta im treba.HPS vs. neon je totalno drugi tip svjetla,Provaj sad staviti Hps samo 10 dana pa češ viditi šta je svijetlo i kad se listovi udvostruče za tren.
Ali to sad nije važno,cijevi su preslabe za cvijetove,praxa je pokazala.
 
17.08.2010
11
0
0
44
Greenpower1 je napisao(la):
Dobre su s obzirom pod čim rastu,čak jako dobre!Nažalost,mislim da ih tim svjetlom nečeš procvjetati pogotovo jer su cijevi u pitanju.da su štedne pa da ih raspoređuješ blizu vrhova bilo bi nešto.
Uzalud si računao,jednostavno nije dovoljno!Nemoj se zamarati tim brojevima,kao šta reče 4herbs,ispod HPS 250w nečeš im pružiti 100%.A ja ti kažem da si trenutno na 20% od onog šta im treba.HPS vs. neon je totalno drugi tip svjetla,Provaj sad staviti Hps samo 10 dana pa češ viditi šta je svijetlo i kad se listovi udvostruče za tren.
Ali to sad nije važno,cijevi su preslabe za cvijetove,praxa je pokazala.

Sad si me zbedirao:(

Znam da su cijevi daleko od idealnog. Glavni problem je u dimenzijama ormara jer bi HPS stvarao previše topline pa bih morao ugraditi i neku ventilaciju, a za sve to jednostavno nema dovoljno prostora. Svjestan sam da im dajem skoro pa minimum potrebnog svjetla, zato sam i radio LST kako bi što veća površina bila što bliže svijetlu. Cijevi nisu udaljene od vrhova više od 7,8 cm.

Misliš da ih neću uopće procvjetati? Pa nije valjda tako... Našao sam hrpu primjera gdje ljudi uzgajali u ovakvim uvjetima i uspjeli su. I sam kažeš da dobro izgledaju pa se valjda imam čemu nadati...

U cijelu ovu operaciju sam ušao sa skromnim očekivanjima i nikad nisam mislio da ću izvuči 100% .

Kad bih od ove 3 biljke dobio ukupno 30ak grama suhih cvijetova bio bih prezadovoljan. Da li je to moguće uz ovo svijetlo i dimenzije ormara?
Da li je preoptimistično očekivati nekoliko dobrih vrhova na LSTu i lijep glavni vrh na ostale dvije?

Hvala svima na dobrodošlici
 

Remus

Banned
Banovan
31.01.2009
116
8
18
41
Amater.zg je napisao(la):
Ovo je diskretni low-cost uzgoj i zasad se pokazuje efikasnim.

..ali samo u vegetaciji..
mislim da ces se vremenom ipak predomisliti a i shvatiti da je 30mica daleko od takvog svetla i bez ventilacije.

preporucujem lst ili toping i na druge dve,u suprotnom odose u komsiluk:icon_lol:

pozz,sretno
 
17.08.2010
11
0
0
44
Vratio sam se na site na kojem sam našao podatak na je dovoljno 2000 luxa i stvarno tako piše. Međutim postoji caka - riječ je o američkim mjerama lm/ft2. Sad vidim u kolikoj sam bio zabludi. 1m2 sadrži 10ak ft2 što znači da je minimum za optimalni uzgoj 20000 luxa po našim mjerama.

Na trenutak mi se srušio svijet, ali sam se ubrzo sjetio da postoji *********** grow shop u Beogradu i da poslom idem u Bg u ponedjeljak. Da izbjegnem komplikacije oko postavljanja i povezivanja svijetla u ormaru odlučio sam kupiti ovo http://www.***********.com/?id=6fe86f10998b2460ab658416eff45939, komplet HPS + MH 250 W, plug&play:) koliko mi je poznato 8300 RSD je manje od 90€ što je prihvatljivo.
Na kraju će ukupna investicija ispasti puno veća od očekivanog, ali sad neću odustati.
I dalje postoji prblem dvokrilnog ormara i ne pada mi na pamet kupovati 2 kompleta pa ću od sljedećeg tjedna odmah prijeći na 12/12 na način da će od 7-19 h dvije biljke biti u ormaru pod HPSom, a LST biljka u mraku u drugom krilu, a od 19-7 obrnuto. Znam da će biti malo zajebano svakodnevno premještanje, ali šta je tu je. Najveći problem je da će u 19h sljedećih mjesec i više uvijek morati biti doma jer je cura rekla da se nema namjeru s tim baviti i već pomalo pizdi na mene, ali preživjet ću:)

Druga opcija je da nabavim neki tajmer koji će paliti i gasiti svijetla, ali onda moram likvidirati LST jer sve tri ne stanu u ormar.

Koko god bilo, u utorak postam slikice mojih biljaka pod novim HPS kompletom:))

Koliko će im otprilike trebati da procvjetaju do kraja u tim uvjetima?
 

Remus

Banned
Banovan
31.01.2009
116
8
18
41
pazi..moraces da seces ormar,stavljas ventilaciju.. kasnije u cvetu,mozda ces morati da se pobrines oko filtera da uklonis mirise..

70ak dana traje faza cvetanja...i svakodnevnog pomeranja..nema sanse..zapostavices curu..ima da leti sve napolje:))))))))))

oprosti se od jedne biljke da ne komplikujes previse..
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Možeš proči i nešto jeftinije jer ti MH trenutno netreba jer je vegetacija u principu gotova,jedino za ubuduče jer bi s MH to naraslo puno puno brže nego li naraste pod cijevima.To češ ti več znati.Nemoj previše da se misliš za HPS jer se nečeš pokajati,vjeruj mi.Možeš i tu pogledati da se ne zamaraš granom,carinom...LINK
 
17.08.2010
11
0
0
44
Evo još malo matematike. Moglo bi biti korisno drugim početnicima, vi iskusnjare sve ovo već znate.

Za početak tablica:

lux=lm/m2

Light Requirements of "High Energy" Plants
1000 - 5000 lux
Min. necessary for life
10000 - 15000 lux
Min. necessary for consistent but sparse growth
20000 - 25000 lux
Min. necessary for robust growth
25000 - 30000 lux
Max. Efficiency for Sub Tropical varieties
25000 - 50000 lux Max. Efficiency for Equatorial varieties

Plants need 25000-50000 lux too grow fast.


Zaključili smo da neću ništa postiči cijevima od 18W pa sam odlučio uzeti neko drugo svjetlo.


Opcije su:
- HPS 250W 29000lm, cijena kompleta oko 90€

- HPS 150W 13500lm, 60€

- CFL 200W 13650lm, crvena za cvjetanje, 35€



Imam dvokrilni ormar površine 0,435 m2 ili 0,217 m2 po krilu. Dobra stvar je što je stražnja strana do zida malo odvaljena s obje strane što može poslužiti ventilaciji.
Plan je ili da uzmem jednu HPS i uzgajam u jednom krilu ili da uzmem dvije CFL i koristim oba krila.

Iluminacija po krilu ormara, 0,217m2:

HPS 250W - 133640 lux - puno previše, ne dolazi u obzir
HPS 150W - 62211 lux
CFL 200W - 62903 lux

Vrijednosti su nominalne, tako da je efektivna nešto manja što znači da bi ove dvije bile savršene.

Na svim forumima kažu da je HPS najbolje riješenje i da je u idelnim uvijetima efikasniji za nekih 30% od CFLa. Problem u mom slučaju je da HPS puno više grije od CFLa i da je dobra ventilacija obavezna, a ja je jednostavno ne mogu osigurati u ovim uvijetima. CFL zagrijava malo više od ovih mojih cool white cijevi.

Znači, ako uzmemo u obzir skučen prostor koji mogu donekle ventilirati (ormar je uz prozor pa i to pomaže) crvena CFL 200W bi bila idealna za mene, dok bi za HPSom napravio više štete nego koristi. CFL moram držati puno bliže biljkama, ali to nije problem jer isto već radim sa cijevima. Čak ih mogu držati malo poviše jer će iluminacija biti dovoljno snažna s obzirom na mali prostor. Nije beznačajno da je CFL dosta jeftiniji.

U ponedjeljak kupujem:

2 kompleta CFL 200W crvena
timer za svjetla
pH tester i podizač pH vrijednosti
možda neku bolju foliju

Na temeraturu i vlagu ne mogu previše utjecati pa se ne mislim time zamarati.

Kako vam se čini? Hoće li biti nešto od svega toga?
 
17.08.2010
11
0
0
44
mali update

Ostale su dvije biljke i od jučer su pod crvenom CFL od 200W, 13650lm. U samo jednom danu napredak je nevjerojatan, propupale su na sve strane. Sad imam i timer koji pali svjetlo u 13h i gasi ga u 01h. Uzeo sam i novu foliju, koja navodno reflektira 95%.
Visoke su 64 i 60 cm. I ova dva nova vrha nakon topiranja se lijepo razviajaju.

Na koju visinu iznad vrhova bi trebao postaviti sijalicu? Sad je na nekih 25 cm, taman da toplina ne dolazi do vrhova. Reflektor spašava stvar jer izvlači dobar dio topline u gornji dio ormara, inaće bih imao problem.

Koliki urod mogu očekivati ako sve bude kako treba?

Evo i par slikica

 
26.03.2010
45
3
0
47
e, daj molim te reci di si kupio CFL 200w i kolika je cijena.......
njuskam ali nigdje da nadjem tu u zg....
koliko se grije????
 
17.08.2010
11
0
0
44
Bio sam jučer poslom u Beogradu pa sam tamo kupio. CFL sa reflektorom košta oko 40€.

Uzeo sam CFL komplet, nosače, timer, pH metar i membranu za upijanje mirisa sve skupa za 65€. Foliju sam dobio gratis.

Grije toliko da je bez problema možeš držati u ruci 10ak sekundi, dakle ne previše s obzirom na snagu