Psihopatija

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Psihopatija je jedan vrlo zanimljiv, kompleksan mentalni poremečaj. Ljudi pod tim pojmom često povezuju krive stvari kao npr. ljude koji su vrlo emocionalno negativni smatraju nekom vrstom psihopata, međutim to nemora značiti da se radi o psihopatskom poremečaju. Psihopat je zapravo kao potpuno drugačija biološka vrsta nego ljudi. Oni nemaju osjećaje, ne osjećaju empatiju, ni savjest. Ne razlikuju činjenice od vlastitih uvjerenja. Možda najbolji opis bi bio čovjek bez "duše". U generalnom smislu, možemo reći da je jedna od glavnih psihopatskih osobina - jedna opsesivna potreba za nametanjem svoje volje, stavova, ideja ili iluzija drugima, s ciljem da bi se oni kontrolirali.
Psihopati su inače vrlo inteligentni i znaju za svoju "superiornost" prema ljudima. Nemaju osjećaje ali ih znaju dobro glumiti i imaju izrazitu sposobnost manipulacije ljudima. Najčešće teže da budu vladari i zbog toga najviše ih ima na području politike. Normalni ljudi vrlo lako padaju pod njihov utjecaj jer tendencija normalnog, objektivnog ljudskog bića je da u životu traži puteve, odgovore i sreću. Psihopati nemaju objektivnost, ne traže puteve, odgovore ni sreću . Oni su potpuni egoisti, oni imaju svoj snažan cilj kojeg se nikada neće odreći i nametat će ga drugima tako dugo dok ljudi te tuđa uvjerenja neće prihvatiti kao normalnu stvar.
Adolf Hitler je vjerojatno najbolji primjer psihopata u bliskoj prošlosti, dok je sada u novije vrijeme najbolji primjer Hillary Clinton (može se primjetiti po vrlo zanesenim govorima nabijenim emocijama koje dovode ljude - emocionalna bića, gotovo u trans. Te emocije su umjetne, one su vrlo dobra kopija ljudskih.)

Ono što čini sve te ljude različitim od ostatka nas, to je jedna potpuno prazna rupa u njihovoj psihi, gdje bi normalno trebale da se nalaze najrazvijenije od svih humanih karakteristika.
Psihopatu se nemože izlječiti jer je to mentalni hendikep, dok se ljudi mogu lako trasformirati i pridobiti psihopatske osobine kada im se one nameću kao društveno prihvatljive.
Već dugo vremena se provoti psihopatizacija čovječanstva putem medija. Psihopatija se pokušava prikazati kao normalano društveno ponašanje zbog toga da pravi psihopati što manje bodu u oči i da se njihovi postupci što više smatraju normalnim i logičnima unatoć tome što su oni postpuno nehumani i pokvareni.

Vrlo dobar tekst o psihopatiji možete pročitati na ovom linku: http://www.galaksija.com/planeta/psihopatija_i_politika.htm


:::::::::::::::::::::

Dr Robert Hare; Ček-lista za provjeru psihopatije
1. SLATKORJEČIVOST I POVRŠINSKI ŠARM – tendencija ka milozvučanosti i uglađenosti; privlačnost, šarmantnost; glatkost i tečnost govora. Šarm psihopate ni u kom slučaju ne sadrži u sebi tragove stida, samo-svjesnosti, niti on ispoljava strah od bilo čega. Psihopati nikad ne zastaje jezik u grlu. Oni su se oslobodili od društvenih pravila ponašanja kao npr. kod razgovora, odnosno, uzimanja riječi kad na njih dođe red.
2. GRANDIOZNA SAMOVRIJEDNOST – jedan uveliko naduvan pogled na svoje sposobnosti sa pretjeranim samopouzdanjem, jaka tvrdoglavost, samouvjerenost i hvalisanje. Psihopate su arogantni ljudi koji vjeruju da su superiorna ljudska bića.
3. POTREBA ZA STIMULACIJOM ili SKLONOST KA DOSADI – jedna prekomijerna potreba za novim, neobičnim, uzbudljivim iskustvima odnosno stimulacijama koje izazivaju uzbuđenje; vole da rizikuju tj. skloni su upuštanju u riskantne radnje. Psihopate često imaju lošu samo-disciplinu kod potpunog izvođenja zadataka, zato što im brzo postaje dosadno. Na primjer, nisu sposobni da obavljaju isti posao duže vremena, ili da obavljaju zadatke koje oni smatraju glupim ili rutinskim.
4. PATOLOŠKO LAGANJE – može biti umjereno ili pretjerano; u umjerenoj formi oni će biti lukavi, prepredeni, prevejani, tajanstveni i bistri; u eksteremnoj formi, oni će biti varalice, lažovi, podmukli, beskrupulozni, manipulativni i nepošteni.
5. VARANJE I MANIPULACIJA – koriste se obmanama, skloni su svakoj vrsti prevare ili obmanjivanja drugih kako bi stekli neku ličnu korist; za razliku od tačke #4, u stepenu u kome je eksploatacija, bezosjećajnost i nemilosrdnost zastupljena, što se odlikuje nedostatkom obzira za osjećanja i patnju njegovih ili tuđih žrtava.
6. NEDOSTATAK KAJANJA ILI OSJEĆAJA KRIVICE – nedostatak osjećanja ili obzira za gubitak, bol i patnju žrtava; tendencija ka ravnodušnosti, nepristrasnosti, hladnokrvnosti i potpuni nedostatak svake empatije. Oni to većinom ispoljavaju ohološću, prezirom ili omalovažavanjem svojih žrtava.
7. PLITKA OSJEĆANJA – emocionalno siromaštvo, ograničen opseg ili dubina osjećanja; ispoljavanje hladnoće uprkos izraženim znakovima društvenosti od strane drugih.
8. NEOSJETLJIVOST I NEDOSTATAK EMPATIJE – nedostatak osjećanja prema ljudim uopšte; hladni, prezrivi, bezobrazni, bezobzirni i netaktični.
9. PARAZITSKI ŽIVOTNI STIL – jedna namjerna, manipulativna, sebična i eksploatatorska finansijska zavisnost od drugih koja se odražava nedostatakom njihove motivisanosti, niskom samo-disciplinom i nesposobnošću da započnu ili ispune svoje obaveze.
10. LOŠA KONTROLA PONAŠANJA – izražavanje iritacije, dosade, nestrpljivosti, prijetnje, agresivnosti ili verbalno vrijeđanje drugih; nedovoljna kontrola ljutnje i temperamenta; ponašaju se prenagljeno.
11. PROMISKUITETNO SEKSUALNO PONAŠANJE – niz kratkih, površnih, mnogobrojninih seksualnih afera i nasumično biranje seksualnih partnera; održavanje nekoliko "ljubavnih" veza u isto vrijeme; stalna tendencija ka navođenju drugih na seksualne aktivnosti ili pričanje s ponosom o svojim osvajačkim uspjesima i seksualnim avanturama.
12. RANI PROBLEMI U PONAŠANJU – razne vrste ponašanja u periodu do 13 godina, uključujući laganje, varanje, vandalizam, nasilje nad slabijim, seksualne aktivnosti, podmetanje požara, drogiranje ljepkom, korištenje alkohola i bježanje od kuće.
13. NEDOSTATAK REALNIH DUGOROČNIH CILJEVA – nesposobnost ili stalni neuspjeh kod donošenja i izvođenja dugoročnih planova i ciljeva; nomadska egzistencija, besciljnost, nedostatak životnog smijera.
14. IMPULSIVNOST – ispoljavanje postupaka bez predumišljaja i nedostatak reflekcije i planiranja; nesposobnost odoljevanja iskušenjima, kontrolisanja nagona i frustracije; nedostak promišljenosti i uzimanja u obzir mogućih posljedica svojih postupaka; ludo odvažni, nepredvidljivi, nestalni i nesmotreni.
15. NEODGOVORNOST – nisu u stanju da ispunjavaju ili ispoštuju svoje obaveze, kao npr. kod plaćanja računa i vraćanja dugova; aljkavi su na poslu, često odsustvuju s posla; ne ispunjavaju na vrijeme ugovorene posove.
16. NESPOSOBNOST ZA PREUZIMANJE ODGOVORNOSTI ZA VLASTITE POSTUPKE – nesposobnost preuzimanja odgovornosti za vlastite postupke, kao rezultat nedostatka savjesti; nedostatak predanosti na poslu, antagonistička manipulacija, negiranje svoje lične odgovornosti i pokušavanje manipulacije drugih.
17. MNOGOBROJNE KRATKOTRAJNE BRAČNE VEZE – nisu u stanju da budu privrženi bilo kome ili čemu.
18. MALOLJETNIČKA DELIKVENCIJA – problemi u ponašanju u starosnom dobu između 13 i 18 godina; ispoljavaju kriminalne radnje ili neke druge antagonističke aspekte u smislu eksploatacije, agresivnosti, manipulacije, bezosjećajnosti, bezobzirne tvrdoglavosti.
19. OPOZIV USLOVNOG PUŠTANJA NA SLOBODU – opoziv uslovnog oslobađanja iz zatvora zbog nepromišljenosti, nepažnje ili neredovnog javljanja zakonskim organima.
20. KRIMINALNA VIŠESTRANOST – razne vrste kriminalnih radnji i prestupa, bez obzira na to da li je osoba bila uhapšena ili optužena za njih, osjećaj velikog ponosa kad nekažnjeno obave neke kriminalne radnje.
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
Naravno, samo prisustvo nekih od ovih osobina kod čovjeka, ne znači automatski da on pati od ovog mentalnog poremećaja. Dr Hare se koristi bodovanjem u smislu prisustva i stepena izražajnosti svake od ovih osobina, tako da mu krajnji rezultat indicira da li neko "boluje" od psihopatije ili ne.


Glavne karakteristike psihopata su sljedeće:
1. Uvijek nastoje da se stvari rade onako kako oni misle da treba i jedino im je njihova ‘pobjeda’ na pameti.
2. Ambiciozni su kad se radi o sticanju moći i dominaciji nad drugima. Oni uvijek teže da budu oni koji su gore i da kontrolišu druge. Koriste cijeli jedan arsenal suptilnih i efikasnih strategija kako bi zadobili prednost u međuljudskim odnosima.
3. Mogu da budu veoma kulturni, šarmantni i zavodljivi. Oni znaju kako da dobro izgledaju i kako da pobjeđuju, ‘otapajući’ našu odbranu. Oni znaju šta će vam reći kako bi vi zaboravili na onaj svoj ‘osjećaj u stomaku’ koji vam govori da im nipošto ne vjerujete, a onda im dali sve ono što oni žele.
4. Mogu da budu beskrupulozni, podmukli, i osvetoljubivi borci. Znaju kako da kapitaliziraju na svakoj čovjekovoj slabosti a pojačaće svoju agresivnost ukoliko primjete da se posrnuli. Oni znaju kako da uhvate čovjeka u momentu kad je ovaj nesvjestan i nepripremljen. Ukoliko smatraju da ste ih u nečemu nadmašili ili da ste dobili više od njih, oni će to pokušati da preokrenu u svoju korist ili da vam se osvete. Oni bitku ne smatraju završenom sve dok oni ne pobijede.
5. S obzirom da nemaju savjesti, ne postoji ništa što može da ih koči. Oni znaju da razlikuju ispravno od pogrešnog, ali ne dopuštaju ničemu da im stoji na putu do onoga što žele. Prema njima, cilj uvijek opravdava sredstvo. Tako, su skloni da varaju i sebe i druge u vezi onoga što stvarno rade.
6. Eksploatišu ljude s kojima su u vezi. Gledaju na ljude kao na pijune u njihovoj životnoj igri. Gnušaju se svake slabosti i iskorištavaju svaku slabost koju nađu kod protivnika.
Psihopate su često dobri stratezi, međutim, nisu u stanju da vide suštinu stvari, većinom su preokupirani vanjskim izgledom ("ambalažom") a nisu u stanju da uče na osnovu vlastitih iskustava, kao što je to slučaj s normalnim ljudima.
1. Nemaju smisla za određivanje kada je stvarno potrebno da se bore a kad nije, niti imaju osjećaj za ‘fer-borbu’. Za njih svakodnevni život predstavlja jednu bitku i svako ko im stoji na putu da ostvare ono što žele, automatski se smatra neprijateljem. Opsjednuti su ‘pobjedama,’ uvijek su spremni i voljni za borbu.
2. Ne mogu da shvate da se dugoročne pobjede mogu ostvariti i tako da se ponekad nekome malo i popusti.
3. Konstruktivna ili fer borba njima je nepoznata. Smatraju da je svaka fer borba riskantna, tj. sa prevelikom mogućnošću za gubitak. Ili jednostavno, oni sebi ne mogu dopustiti nikakav rizik ukoliko su sigurni da na jedan nepošten način mogu doći do pobjede. Njih mahom zanimaju samo kratkoročne pobjede.
4. Nisu u stanju da prevaziđu svoju sebičnost i egocentričnost. Ne mogu shvatiti da nemaju pravo na baš sve što žele. Nakon svake uspješne manipulacije drugih, njihov ego postaje sve veći.
5. Ne mogu istinski da poštuju druge ljude niti da osjete empatiju. Znajući emotivne slabosti kod drugih, majstori su u pritiskanju pravih ‘dugmadi,’ kako bi kod drugih izazvali željene emocionalne reakcije. [In Sheep’s Clothing; Dr George K. Simon]
 

Beyond

Vutra Veteran
07.08.2006
1.948
335
0
38
a nebi baš išlo, daleko od toga. psihopati gotovo da nisu ljudi
kompleks više vrijednosti samo je jedna stavka od mnogih u profilu psihopata
 

Misticni Yarac

Aktivan Član
28.02.2007
61
7
0
32
Bravo Weedrane :)
Inace, ovaj tekst o psihopatiji sam procitao na galaksiji pre par nedelja, i provalio sam da mi je jedan od blizih ortaka PSIHOPATA ! Prica je malo poduza, ali poenta je da se taj moj drugar poklopio sa skoro svim crtama po kojima mozemo prepoznati psihopatu, ukratko, on mora da bude vodja bez obzira na sve, uopste nema sazaljenja za druge ljude, medjutim moze se tako ponasati da bi zadobio paznju i pohvalu drugih osoba, pogotovo zenskih. Nema uopste osecaj povezanosti sa ljudima, u ljudima vidi samo alatke kako da ubije svoju dosadu i malo se razonodi. Kad krene da vredja, uopste ne ume da stane, u stanju je da dovede coveka do placa a da mu se ne promeni izraz lica. Postane paranoican kada pokusamo da pricamo o njegovoj "malko" bolesnoj licnosti.. Itd itd. Ali, sve u svemu, glavno je da kada prepoznate psihopatu, da se svi udruzite protiv nje/njega i da mu **bete sve po spisku, ako zelite da se zastitite od njegove/njene dalje mentalne represije nad vama. Samo pokazite zube i budite istrajni u tome da mu/joj pokazete da ne moze da se zajebava sa vama... Ili jednostavno prekinite svaki kontakt sa njom. Ovo govorim iz licnog iskustva, nadam se da ce nekome da pomogne. ;)
 
03.11.2010
3
0
0
51
Moze li mi neko pomoci, kako da se spasim od jednog psihopata , koj se kako kaze " do srz zaljubio u mene i jas sam zena negovog zivota". Ima preko deset karakteristika iz profila , sho znaci da ja imam PROBLEM. On se potpuno opsednuo sa mom i ne prestaje vec 5 meseca. Jako je teshko spraviti se sa neko ko nishto ne oseca, skoro sam sve tehnike upotrebila , od finog objashnenja do histericnih ispada, ali on ostaje ist i josh mi dishe u vrat. Ako neka zenska osoba ima slicno iskustvo kao ja ili bilo kakav predlog, molim da mi se pomogne, imam osecaj da cu poludeti od njega , a isto se i plashim od negovog bolnog uma i nasilje.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Nisi ni dužna da komuniciraš s njim.Ako ideš u dijalog s njim nakon nazovimo to maltretiranje,pokazuješ svoju slabost a njemu potvrđuješ nadmoč i da se dalje tako uzdiže i ponaša.Lady Brida,kvaka je u tebi a ne u njemu.S čim tj. kim se uopče zamaraš...Rješenja da se riješiš nepoželjnih ljudi ima na pretek.Razmisli,budi svoja,uživaj u životu.Jao da mi je naiči na takvog,ja bi uživao samo da ga hladno promatram,prosto bi mogao da mi duvne u dupe:)
 

papandopulo

Aktivan Član
05.10.2010
63
5
0
53
slazem se sa tim da nemoras s njim komunicirati ali u praksi je to puno teze ponekad i nemoguce.psihopata obicno pronalazi pravi trenutak i izabere mjesto gdje te dovede u situaciju kada nemas puno izbora cak u vecem djelu on ispada zrtva sto je dokaz njihove inteligencije i jos ako osjeti da si nezasticena tu bukvalno mislim na frenda,brata ili nekog tko ce mu objasniti kako se smije ponasati preuzet ce kontrolu.znaci bezbolnu palicu i dopunska nastava
 
03.11.2010
3
0
0
51
ucio je za ljubav iz knige, mozete li zamisliti. Kada govori za svoje emocije , to zvuci kao strucan seminar iz oblasti kvantnu fiziku. Bojim se na shta je spreman njegov bolan um i kako da se inteligentno spasim od ovog monstruma.Nemam brat, nemam drug koi bi se snjima bavio. Jednom sam mu spomenula policiju, a on se samo smeao i poceo da se dere shta se ja zamisljam," ako hocesh mozemo i zaedno da idemo"..rekao je. Samo vidite njegovu reakciju.
Ajde, ima li neko ideje ili iskustvo sa psihopata ili da pitamo neki psihopat kako da reshimo drugi psihopat????
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Meni je jednostavno nejasno šta dolaziš u kontakt s njim.Nazove te pa reče "volim te" nađimo se i ti dođeš?Sretneš ga na ulici pa kreneš u dijalog s njim?
Ne javljaj se na telefon.Izbjegavaj mjesta na kojima on boravi.Opet ti kažem,stvar je u tebi!Omg....
Ako si žensko ne znači nimalo da si slabija od mene recimo.Ja jednostavno ne dopuštam u životu da me netko maltretira nego sa guštom ignoriram takve,mogu klimat glavom da je sve ok bez da prozborim išta,kad se maknem zaboravim na tu osobu jer uopče nije stavka u mom životu o kojom moram voditi ikakvu brigu.Na kraju krajeva tu su organi reda da pomognu ako ne izlaziš na kraj s nekim osobama.Tako češ organe reda usput preusmjeriti da se bave istinskom problematikom ovog svijeta a ne da klince s jointom u ruci trpaju u zatvor.
Dođe mi na pamet da svijet zapravo zbog ovih stvari ide u neku stvar,policija se bavi krivim stvarima i samo sve tone dublje i dublje,a to je opčenito radi psihopatije samoh političara,ljudi bez duše i razumjevanja,vlastitog interesa...
 

ventilator

Aktivan Član
22.09.2012
52
9
0
33
Ja sam cjeli zivot okruzen sa psihopatima i to toliko velikim da sve sto je nabrojano gore sam vec dozivio,i zivio sam u uvjerenju da je to sve pravilno dugo godina da sam i sam na kraju skoro postao psihopat i sad kad sretnem nekog takvog automacki ga prepoznam i vidim konkurenciju,ali ja ne bi rekao da je to problem nego mislim da je to bolest koja je itekako prelazna ako imas imalo inteligencije i shvatis kakose kolo vodi.
 

Sativa Diva

miljenica bogova
23.04.2012
1.517
5.238
258
opis je dosta opširan.. po njemu, gotovo svaki drugi čovik kojeg poznajem je psihopat.. điiizzz.. :/ pogotovo gledajući onaj dio o kriminalnim aktivnostima i dobivanju svega šta se poželi, šarmiranje i laganje.. zajebano..
dosta toga bi pripisala odgoju, to jest, ne odgoju i zapravo manjku samopouzdanja.. osobu sa zdravim samopouzdanjem takve stvari nebi ni zanimale.. rješenje sigurno postoji, a to bi po meni bilo, ignoriranje medija, boravak u prirodi, društveno korisni rad itd.
 

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
(a zasto postoje psihopati?)svi mi digo recemo u pm,i promislimo boze zasto si ovo ovako sve stvori i osvrnes se oko sebe i vidis ovi danasnji svjet i shvatis da je sve u ku...(sto se ljudi tice)...zar je bog to tako stvori,zar je on hti da bude ovako..e ja mislim da nije,do tega smo mi dogurali i sve sjebali..DANAS TE ZIVIOT I OKOLINA NATJERAJU DA POSTANES PSIHOPAT..TOGA CE S VREMENOM BIT SVE VISE I VISE!!!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: rKj420

dite_splita

Aktivan Član
04.05.2011
228
261
63
somewhere in space
ma dobro kaze sativa, manjak samopouzdanja i iskompleksiranost kombinirana sa osjecajima manje vrijednosti. 99% psihopata su jako jako, ali neizmjerno ljubomorne osobe, a sta se tice okoline da nas cini takvima hmmmm, pa nebi bas reka da ljude cini psihopatima prije bi reka da ih cini depresivnima i sklonijima suicidima, pesimistima. ali psihopata se moze nanjusit, baren ja.
kriminalne radnje mogu i nemoraju bit naznaka toga (otac pijanica majka prostitutka - sanse da dite nebude kriminalac i da ga ne odgoji ulica su jako jako male tako da....)
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
Psihopatologija svakodnevnog zivota i Tumacenje snova su mi omiljeno gradivo iz ove sfere zivota.

Sve sto je navedeno kao osobine psihopata je ispravno, samo sto bi trebalo drugacije formulisati znacenje.

Psihopat nije strani organizam sa neke daleke planete, vec covjek od krvi i mesa, kao i svi mi sto smo. Mi u sebi nosimo sve lijepe osobine; dobrotu, ljubav, srecu, solidarnost, smjernost.., ali i ove navedene ruznije osobine; srdzbu, mrznju, sebicnost, asocijalnost, nametljivost itd., a kakvi smo mi sami zavisi od osobina koje dominiraju u nama, a one se razvijaju i imaju hranjivu podlogu u porodici i drustvu u kojima se krecu.
Iz toga proizilazi da samo oni kod kojih dominiraju ove losije osobine izadju kao kandidati na politickim izborima, jer onaj kod koga su izrazene "humanije" osobine nije u stanju preci preko cinjenice da preuzima veliku odgovornost za drustvo i zajednicu, kao i cinjenice da su problemi koji se ticu zajednice daleko iznad linije normale. U ovakvim situacijama, samo psihopate koji su amoralni, neodgovorni i pohlepni mogu bez trunke grize savjesti sjesti za upravljacki mehanizam i unesrecavati narod, pa vi razmislite.

Recimo patolog je, takodje, psihopata. Trebas prihvatiti u glavi ideju da su ljudi kao automobili, a ti kao da radis na auto otpadu, pa ih fino rastavljas na sastavne dijelove.

Zamislite prvi rez na lesu koji trebate naciniti, kakva vam se osjecanja pobudjuju? Meni mnogo neugodna, ali to ne znaci da ja svojom jakom voljom ne mogu savladati taj osjecaj i odraditi posao te time postati psihopata.
Malo je primjera u prirodi gdje cete zivot provesti na nacin da svaku radnju radite sa zadovoljstvom, na neke se mora malo smrknuti obrvama i zaskiljiti ocima, a to je vec psihopatologija koja nam trenira vijuge.

Svi smo mi, u neku ruku, psihopate, samo sto smo manje ili vise izrazeni.
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
Psihopate su ustvari predatori sa vrlo suzenim spektrom emocija. Sve im se svodi na tri glavne emocije (bijes,tuga,radost)uskraceni su za vjestine ophodjenja prema drugim ljudima.Svaku slabost ljudi u svojoj blizini smatraju svojim triumfom i jako je tesko rehabilitirati takve osobe.Osjecaj straha im je znatno smanjen,pa su u stanju napraviti nevjerovatne stvari.Osjecaj krivice im je stran i zato je tesko doprijeti do psihopate koji ce i najinteligentniji i dobronamjeran savjet iskoristiti kao oruzje cim bude imao priliku.Majstor manipulacije,vrhunski lazov koji je uz sve to emotivno slijep.Neiskoristiv i neizljeciv:(