Psihoza i kanabidiol (CBD)

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
02.05.2012
5
1
0
30
Bok svima! ;)

Ovak, imam frenda koji boluje od akutne psihoze i pod teškim je lijekovima. Konkretno dijagnoza mu je F 23.2 i glavni lijek koji pije je antipsihotik (Zyprexa). Problem je u tome što je on od tih lijekova zatupljen, pasivan i ravnodušan. Psihijatar mu je rekao da ce ih morati piti najmanje 2-3 godine.
Nedavno sam otkrio za kanabidiol (CBD) koji navodno ima djelovanje kao antipsihotik i gotovo nema nikakvih nuspojava http://sr.wikipedia.org/wiki/Kanabidiol. Moje pitanje je ima li netko iskustva sa psihozama i kakve su šanse da se ulje od CBD-a koristi kao zamjena za Zyprexu.
Također nedavno je napravljena (neznam kako da se najbolje izrazim) sorta koja ima više od 16 % CBD-a i manje od 1% THC-a, zove se Avidekel.

Hvala, lijepi pozdrav!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Brahmastra

XsmokemashineX

not careful whit dosage
28.04.2013
689
1.053
163
Pozz gonnzo,ja sam pio Zyprexu i istina je da te otupi.Nisam imao nikakvu psihozu ali mi je diagnosticirano poremecaj u ponasanju,napadi panike i paranoje.Obolio sam od depresie pa sam morao i piti normabele,praxitene i prazine.Kad sam poceo duvat sve je krenilo na bolje i evo danas ne pijem nikakve tablete.Ulje bi isto pomoglo ako ne zeli duvat vise nego duvanje cak bi ja rekao_Od ulja nisam nikad imao nikakvbe nuspojave a smiri mi zivce i sve probleme mi je rjesilo :).
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Sta košta frenda, da se pokusa zdravit sa uljem? Nista, jedino to da ce znat
da ne unosi kemiju u sebe.
Frend ti rabi za spavanje ulje Indike, a po danu vise sative. Moje mišljenje
Je, da ulje sa 16% cbd i 1% THC ne valja. To je za mene najobičniji marketing, da izbace THC.
/kao THC je droga i štetan/ treba imat sve kanabiode, da zdrave. Sto vise thc i cbd.
Imaš na netu puno sorti, ukucaj medical cannabis pa traži.

Sta si mislio, da ce od te kemije biti fit. Ne može, može bit ko zombi.

Ekipa sto ima iskustva potem ulja, ce ti vise napisat koju sortu ti preporučuju.
 

XsmokemashineX

not careful whit dosage
28.04.2013
689
1.053
163
Ajd pokusat cu bit jasniji.Nema boljeg lijeka od cannabisa,cannabis lijeci sve bolesti cak i one koje zdravstvo ubraja u neizljecive.Kannabis ima pregrst canabinoda od niih najpoznatiji je THC,CBD i tu ti lezi medicina.THC je najpsihoaktivniji kanabinod u cannabisu i tu dolaze mnoge kontrovrze jer farmacije se izvlace na sistem da THC mjenja svijest i da doslovno nije ni bitno jel medicinski djeluje zato je to i jedan od razloga zasto je cannabis ilegalan.THC se veze za mozdane stanice tj. receptore u mozgu i na taj nacin poboljsava cjeli imunoloski sastav tijela jer imas i doslovno po cjelom tjelu THC receptore.Ono sto ti zelim reci da sa canna terapijom nemozes pogrijesit bilo pusenje hranjenje mazanje vaporiziranje.Definitivno ce mu pomoc a ulje bi bilo tu najbolje samo sto je jako skupo a da bi uzgajao treba ti dosta zenskih cvijetova da bi mogao napravit ulje.A i to traje jer treba docekat biljke da sazriju da bi mogao ulje na kraju napravit.Oko 120g hedova ti treba za 10ml ulja.I to sto je kolega Chill rekao to su gluposti da ima cbd a jako malo thcea,jer bas taj spoj thcea i cbedea je prava medicina i izljecit ce sve bolesti.Ja vjerujem da krene samo pusit i prestane sa tabletama isti dan bi osjetio poboljsanje.Ako oce biti veseliji nek pusi sative a ako oce zaspat i opustit se malo nek pusi indike. :)
 

XsmokemashineX

not careful whit dosage
28.04.2013
689
1.053
163
Power seed pogledaj film od Rick simsona bijeg od lijeka ili jos bolje pogledaj film cannabis zabranjeni lijek gdje covijek koji je otkrio THC prica kako nepostoji bolest koju cannabis nemoze izljecit.Odkad je legalna uporaba cannabisa dosla u Colorado,ljudi su tamo izljecili autizam,epilepsiju,turetov sindrom i mnoge druge teske bolesti:Nakon pravilnog tretmana svi simptomi nestaju.Cak i na youtube odi i upisi cannabis cure hard and rare daisies pa ces i sam vidjeti svjedocanstva ljudi koji su svakojake bolesti izljecili,a jos odavno je poznato da ulje ljeci rak i mislim da nema pogovora i diskusije kad dolazi u pitanje canna i njena medicinska svojstva. :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: tri u jednoj

Jolly Joker

Compost your enemies!
Prijatelj Foruma
14.10.2010
1.320
8.359
258
E, jesi tvrdoglav... Pa bar ovde ljude ne moraš ubeđivati u lekovita svojstva drage nam dame. Ali da leči sve bolesti, možda si se malo zaletio. :D Mada, kad se Tesla izlečio od kolere studijama, što da ne lečimo i mi sve travom... :D
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
@ 0Owerdoze0 malo pretjerujes i previse vjerujes youtubu to sto je netko tamo rekao to je jako upitna stvar nebi ti dalje htjeo obrazlagat svoje misljenje i iskustva da nebi otisli predaleko ali poznavao sam dosta ljudi koji su probali to sto ti gore navodis al nazalost oni vise nisu sa nama....ulje ima lijekovita svojstva e sad kolika to se najbolje na svojoj kozi nauci samo se nadam da ti nikad nece trebat takvo iskustvo
 

XsmokemashineX

not careful whit dosage
28.04.2013
689
1.053
163
Ne znam necu da opet ulazim u rasprave sa vama,ali prije god dana smo ja i kolega poklonili jednoj starijoj zeni spricu 3x filtriranog ulja,imala je rak dojke.Htjela je na kemo i ostale stvari ali se ipak odlucila za ulje jer je vidjela str od dr. Zivkov.U mjesec dana joj je nestao rak dojke bez ikakvih daljnjih terapija i kemo uopce.Na svojoj kozi sam izljecio neizljecivu bolest Psorijaza sa uljem i pusenjem tako da mislim da ne pretjerujem.
Ovo je klip covjeka koji je otkrio THC on je jedan od najzasluznijih ljudi zbog koji je cannabis danas legalan.Trebali bi se vi malo educirat prije nego krenete osudivat ono sto pricam,jedini razlog zasto ja koristim cannu je medicina meni nije uopce bitno satiranje od heda jer sam se ja i previse u zivotu satiro,sad se samo lijecim.Kad pogledate ovaj film (ako cete ga uopce gledat) onda promislite sta pricate jer nema smisla pricat nesto u sto niste sigurni.Ja sam proveo mjesece istrazivanja zapravo godine a ne mjesece i pricao sa oboljelim ljudima koji koriste cannabis u med svrhe tako da znam sta pricam.A ovo nije samo jedan klip na youtubeu ovo je covjek zbog kojeg i ovaj forum i svi ostali forumi i ljudi koji koriste cannu pricaju sta je THC i ostala medicinska svojstva pa molim ljude koji mnek pogedaju ovo i vide odakle su uopce dosli izvori i saznanja da je canna medicinski nadarena za sve bolesti a tu se i ukljucuju i znanstveni dokazi i svjedocanstva ljudi!Svaki istinski ljubitelj canne ce plakat na ovaj klip koji uopce nije bezazlen.A i nebi nikog htio vrijedat al ovo ispada da vi ni ne znate sta je zapravo cannabis?!I istina je da netko ne uspije se izljecit jer je prekasno ili kvaliteta hedova nije bila dobra a pogotovo kad netko koristi ulje koje je kupio online jer su te kvalitete jako upitne!

https://www.youtube.com/watch?v=hpVNtCyj2TY
 
  • Sviđa mi se
Reactions: lucijaivan

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
video je ok i vec sam ga gledao (verovatno ne samo ja), ali isti se zove What If Cannabinoids in Cannabis Cured Cancer & Other Diseases? a ne Cannabis cures all the diseases, no hvala sto si nam ukazao na potrebu da se edukujemo, pa cemo u nekom doglednom vremenu verovatno saznati sta je kanabis. sad bi bilo lepo vratiti se na temu, konkretnu, ako neko ima iskustva ili saznanja iz svoje okoline... tema je psihoza a ne psorijaza, samo da podsetim
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Nitko ne osporava medicinske uspijehe i samu ljekovitost cannabisa i proizvoda od cannabisa...od kožnih bolesti pa do najpodmuklijih i najtežih bolesti poznate čovjeku....ako i nema potpunog uspijeha nerjetko ima napredka ili bar olakšavanja bolova...i osobno imam iskustava u proizvodnji ulja...ukratko u obitelji ima clanova i s kožnim bolestima,majka prije godinu i kusur obolila od raka dojke itd itd..da ne laprdam bezveze.
Dakle svi se slažemo s mogučnstima,uspijesima i same ljekovitosti naše voljene biljke.

Činjenica koju nemožemo zanemariti i čiste sebićnosti i u neku ruku opsjednutosti ovom biljkom jest da nažlost masa ljudi nije uspijela...zbog kojeg toćno razloga nitko ovdje nije kompetentan tvrditi pa tako ni ja....nagađanja...od pogrešne upotrebe pogrešnog odabira ili pak ne ragiraju svi ljudi isto....za takva otkrića potrebana su dugogodišnja istraživanja tako da ovdje ovako samo lupetati je glupo...po meni naravno...

Još jednom napominjem da nitko ovdje ne osporava ljekovite mogučnosti koje ova biljka ima...bez daljenje rasprave...no tvrditi da ljeći baš sve u kranju ruku bilo bi ako ništa drugo onda bar neodgovorno...

Bilo kako bilo dao bog da vam nikad ne zatrebalo..poz raja.

EDIT: psihoza...otac mi pokupio težak oblik PTSP-a ranih 90-ih a službeno dijagnosticiran 94... nije isto al sve se svodi na isti cilj..čuspajz u glavi...isto pio Praxitene,Missar i jedno vrijeme i Xanax i Prozac...zabrinuti zbog svega toga...smatali mi njemu đoksu pa nek se proba....te noći otac mi se skoro ubio,brat je slucajno naletio kad je ovaj već imao spreman....isto da ne laprdam detalje...cannabis je na njega djelovao KATASTROFALNO...korz 2-3 sata kad je djelovanje prestalo on se smirio...neko vrijeme pio još praxitene i missar i evo hvala bogu već 10 godina je dobar...radi živi normalan život...
Zašto vam ovo pišem...čisto da imate na umu da se s ljudima koji imaju psihicke probleme ne ZAJEBAVATE..samo to..poz
 

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
0Owerdoze0 je napisao(la):
Svaki istinski ljubitelj canne ce plakat na ovaj klip koji uopce nije bezazlen.A i nebi nikog htio vrijedat al ovo ispada da vi ni ne znate sta je zapravo cannabis?

https://www.youtube.com/watch?v=hpVNtCyj2TY
dobar dokumentarac nisam ga gledao ima godina, i bez brige nevrijedjamo se mi tek tako mozda bi barem to mogao od nas nauciti ;)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI
02.05.2012
5
1
0
30
0Owerdoze0 je napisao(la):
Pozz gonnzo,ja sam pio Zyprexu i istina je da te otupi.Nisam imao nikakvu psihozu ali mi je diagnosticirano poremecaj u ponasanju,napadi panike i paranoje.Obolio sam od depresie pa sam morao i piti normabele,praxitene i prazine.Kad sam poceo duvat sve je krenilo na bolje i evo danas ne pijem nikakve tablete.Ulje bi isto pomoglo ako ne zeli duvat vise nego duvanje cak bi ja rekao_Od ulja nisam nikad imao nikakvbe nuspojave a smiri mi zivce i sve probleme mi je rjesilo :).
Pozz Owerdoze0. Imam pitanje, koliko dugo si pio Zyprexu i kak je teklo skidanje sa nje, odnosno jel bilo kakvih nuspojava? Ulje planira i nabaviti, odnosno mozda cak i napraviti (Sve ovisi o tome koliko mu psihijatar odredi da ce biti na tabletama).

CilI je napisao(la):
Sta košta frenda, da se pokusa zdravit sa uljem? Nista, jedino to da ce znat
da ne unosi kemiju u sebe.
Frend ti rabi za spavanje ulje Indike, a po danu vise sative. Moje mišljenje
Je, da ulje sa 16% cbd i 1% THC ne valja. To je za mene najobičniji marketing, da izbace THC.
/kao THC je droga i štetan/ treba imat sve kanabiode, da zdrave. Sto vise thc i cbd.
Imaš na netu puno sorti, ukucaj medical cannabis pa traži.

Sta si mislio, da ce od te kemije biti fit. Ne može, može bit ko zombi.

Ekipa sto ima iskustva potem ulja, ce ti vise napisat koju sortu ti preporučuju.
Slazem se s tobom da je to štetna kemija i da si od nje gori od zombija. Pitam za ulje s vecim postotkom CBD-a, zbog toga što je THC psihoaktivna tvar i izaziva deluzije i halucinacije, odnosno može izazvati/pogoršati psihozu. Kaj kažete na ove sorte http://cbdcrew.org/varieties/cbd-mix/?

Jack-Sparrow je napisao(la):
EDIT: psihoza...otac mi pokupio težak oblik PTSP-a ranih 90-ih a službeno dijagnosticiran 94... nije isto al sve se svodi na isti cilj..čuspajz u glavi...isto pio Praxitene,Missar i jedno vrijeme i Xanax i Prozac...zabrinuti zbog svega toga...smatali mi njemu đoksu pa nek se proba....te noći otac mi se skoro ubio,brat je slucajno naletio kad je ovaj već imao spreman....isto da ne laprdam detalje...cannabis je na njega djelovao KATASTROFALNO...korz 2-3 sata kad je djelovanje prestalo on se smirio...neko vrijeme pio još praxitene i missar i evo hvala bogu već 10 godina je dobar...radi živi normalan život...
Zašto vam ovo pišem...čisto da imate na umu da se s ljudima koji imaju psihicke probleme ne ZAJEBAVATE..samo to..poz
Da, toga i takvih situacija se upravo bojimo. Ipak THC je psihoaktivna tvar i na svakog djeluje drugacije.
Neznam, frend otkad je pod tom kemijom vise nije isti, to ga totalno umrtvljuje i zatupljuje. Žao mi je ga je takvog gledat, pa evo trazimo alternativne nacine odnosno vracamo se prirodi.
 

userNomore

Aktivan Član
16.09.2013
193
606
93
Mozak je organ ko i svaki drugi i podložan je "ozljedama". Kad nezgodno doskočimo i iščašimo gležanj i on nam otekne, moramo mirovati određeni period da oteklina splasne i tek onda krećemo s laganom rehabilitacijom. Sa mozgom je ista stvar, jedino je problem što ga je teško umiriti, i tu na scenu stupaju propisani lijekovi koji će mozak umrtviti na neko vrijeme dok se kemija mozga ne stabilizira.

Da, lijekovi su često neugodni i pacijentu i okolini koja je navikla na određeni karakter, ali morate razumjeti da je riječ tek o akutnoj psihozi, prolaznoj pojavi, izlječivom obliku i ne treba dramit oko toga, već se smirit i sanirat upalu, a potom poraditi na otkrivanju i otklanjanju uzroka te psihoze.

Mislim da u ovom trenutku uvođenje psihoAKTIVNE supstance poput kanabisa nikako nije pametan potez (bez obzira THC ili CBD sorta) i da riskirate da jednu akutnu/prolaznu pojavu potencirate na razinu kroničnosti, a onda je to doživotno i nikako nije poželjno, ni obitelji ni pacijentu, kojeg prijatelji u tom slučaju jako brzo napuste.

Inače, po meni nema razlike između ljudi koji smatraju da je kanabis isključivo lijek kojim bi morali sve bolesti liječiti i ljudi kojima je kanabis isključivo otrov i korov kojeg treba bezuvjetno iskorijeniti. ;)

Pozdrav gonnnzo, frendu želim brz i potpun oporavak!
 

CilI

Habanero Maya Red
Banovan
24.10.2012
5.179
7.241
258
54
Texas,USA
Gonnzo,
Cbdcrew mi djeluje OK. Moraš probat, da bi znao. Uzmes još ww auto od rqs uzgojis i
nek popuši. Budi tad sa njim pa ćete videt, reakciju. Atmosferu pripremi ono
laganini, opuštenu. Pa računajući, da prva par puta pusenja neće osjetit nista ili malo. Par dimova
ne previše, da ga ne razvali previše. Koju rakijicu nek popije, legne onda i opušteno. Tako je
mene prijatelj uveo davna vremena nazad.
 

Strijela

Aktivan Član
16.05.2011
98
46
28
106
Da li ti frend puši inače?
One spike da je cannabis lijek za sve, nisu istina, i tog si valjda svjestan.

Ako inače ne puši, neka proba koji tjedan pušit/konzumirat na druge načine.
Ako se ne napušava inače redovito, isto neka proba koji tjedan biti redovit.
Pri tom pokusu, gledajte da s radi o biljci sa nivoima kanabinoida vrlo bliskim onome što misli long-term konuzmirat.

Na neke ljude kanabinoidi djeluju malo drugačije, te im mogu pogoršati psihozu (znatno!).
Ne pišem isključivo o CBD-u jer ostali nisu zanemarivi niti kad se radi o medicinskoj sorti (uglavnom, primarno CBD, ostali slabije).

Vidio sam dosada dvije osobe da ih uhvati takvo stanje, i kod obje je to bilo kad su probali pušit medicinske sorte na dnevnoj bazi iz sličnih razloga kao tvoj frend.
Kod jedne sam vidio takve "nuspojave" čak i prije, no ne toliko jake kada je bila neka malo jača sativa u igri.
Ako ne puši redovito, dosta je bitno da se proba neko vrijeme redovito, jer se tolerancije na različite kanabinoide ne razvijaju jednako NITI linearno.

Ovo je malo prejako generaliziranje, uz to da nisam stručnjak, pa sve ovo uzmi sa dozom kritike, kao da si vidio na onom yahoo anwers siteu.
bodovi Happy : happy, relaxing,...
bodovi Sad: psihoza, panika i sl.
Može biti da mu je bilo super kad je zapalio, jer je imao 100 Happy i 20 Sad.
Kad drugi dan zapali, biti će 70 Happy i 18 Sad.
Pa će biti 50 / 17, pa 40/17, 30/17, pa 20/16.

E sad, taj happy feeling mozda nece biti dovoljno jak nakon nekog vremena da se nosi sa ovim lošim.

Znam nešto malo, lagano se obrazujem malo više, jer sam jako neurotičan, ako je vjerovati Big 5 testu, i šansa da će mi se razvit psihoze njie zanemariva (gledao statistike..).

Probaj pročitati neke studije (ima ih dosta), bar ove psihološke laici mogu proučavati (za razliku od math, fizike gdje je teško čitati ako ne vladaš znanjem).
Studije čitati sa zrnom kritike! Stvari koje ljudi ovdje pišu(i ovo moje) čitati sa punom teglom kritike :)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
Strijela je napisao(la):
...jer sam jako neurotičan, ako je vjerovati Big 5 testu, i šansa da će mi se razvit psihoze njie zanemariva (gledao statistike..).
statisticki gledano, upravo je zanemaljiva, to su dve razlicite vrste poremecaja
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.248
10.174
358
Moja jako dobra prijateljica boluje od shizofrenije, baš je ,ono, školski primjer mladenačkog tipa. Nisam se dosta dugo čula s njom, ali ne vjerujem da je ozdravila. Jedan dio njenje bolesti sam prolazila s njom, nekih desetak godina sigurno. Nije da nikad nije zapalila joint prije mene, ali eto, to se nekako uz mene učestalo, dok nisam sve to stopirala. Danas ne bi više zapalila joint s njom, niti ikim tako bolesnim. Njeno iskustvo je bilo da ju smiruje. Međutim, ja sam gotovo sigurna da je jednom baš izazvalo akutno stanje, nakon čega je završila u bolnici, ali smo prije toga na njen nagovor bili kod istjerivača đavla, :vb_devil: hehe, i tip je odmah rekao da tu nema ništa đavolskoga u njoj, hehe. Uglavnom, nakon tog joxa je totalno zblokirala, ukočila se, i to ne onako kao što je znala od, mislim Moditena, nego je i osljepila. Sva sreća da smo bile doma kod mene i da je moja mama bila na apaurinima, pa se nakljukala tableta, strpala sam je u krevet i držala za ruku sve dok nije zaspala. Kad se probudila, sljepila nije više bilo, ali je vrag ostao mjesecima, a i ona skupa s njim u bolnici.
Uglavnom, što se ljekova tiče, danas je puna paleta izbora, pa ih svakih par mjeseci može mijenjati dok ne nađe nešto odgovarajuće. E, i da, svaki put kad bi prestala piti ljekove završila bi u bolnici bar na dva tri mjeseca.
Njena mama mi je godinama pekla najfinije kolače :) jer je bila jako zahvalna na pomoći, koja je, eto, slučajno upalila. Moja prijateljica ni nakon višemjesečne bolnice i ljekova nije mogla izlaziti iz kuće zbog đavoljih prijetnji, ali sam ju nekako uvjerila, iako nije baš neka vjernica bila, a ni ja, da ako izmoli Oče naš da tjera vraga, eto, to je godinama isto palilo, možda i sad.
Bitno im je pružiti stabilnost i povjerenje i mislim da bez ljekova im je kvaliteta života puno niža, a i svašta se može desiti lošega.

Ljudi, budite odgovorni prema sebi i drugima. Nemojte se hvatati u koštac s onim s čim niste jako dobro upoznati i ako ne znate što vas čeka. To može biti medvjeđa usluga i za bolesnika i za vas :).
A to za ulje nemam pojma.
 

Strijela

Aktivan Član
16.05.2011
98
46
28
106
PowerSeed je napisao(la):
statisticki gledano, upravo je zanemaljiva, to su dve razlicite vrste poremecaja
Ah, ne pričam o neurozi (koja je vrsta poremecaja, kao sto je i psihoza), nego o neuroticizmu kao dimenziji u big5 testu.

EDIT1: Neuroticizam.Psychopathology (nije se vidio link) :ENDEDIT1
http://en.wikipedia.org/wiki/Neuroticism#Psychopathology

Ja se stvarno nadam da si u pravu :)
Ako griješim, bio bih vrlo sretan da mi to netko pokaže/dokaže.
(Može i na pm, ili druga tema, ne znam baš da je relevantno za ovaj topic što uzrokuje tj. "korelaira" sa poremecajima, jer je osobni navednoj u prvom postu vec nesto dijagnosticirano)

(no istrazivanja koja sam citao su me malo uplasila (vjerovatno vise nego nekog tko ima malu dimenziju neuroticizma))
Kroz idućih par dana ću opet malo vidjeti el ima kakvih novih studija, više od nekoliko godina nisam čitao konkretne studije na ovu temu nego samo meta-analize.

Uglavnom, oprezno sa uzimanjem lijekova i cannabisa.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: gonnnzo

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
neuroticizam je u odredjenom obliku prisutan kod svakog coveka i nije uzrocnik neke vrste psihoze. uostalom, tekst za koji si dao link kaze:

"Neuroticism is a risk factor for the "internalizing" mental disorders such as phobia, depression, panic disorder, and other anxiety disorders, all of which are traditionally called neuroses."

takodje:

"Mood disorders tend to have a much larger association with neuroticism than these other disorders... The remaining personality disorders had either modest positive or non-significant associations with neuroticism."

uz sve to, korelacija koja se ovde spominje (correlations ranging from .28 to .49) ne govori o uzrocno-posledicnom odnosu, te se ne moze tvrditi da neuroticizam uzrokuje psihozu (ili odredjeni poremecaj iz te sfere) nego samo da te pojave u odredjenoj meri "idu" jedna uz drugu sto je po pravilu uzrokovano nekim drugim faktorima koji istovremeno deluju na obe pojave