Puštanje i klasike i ostale glazbe biljkama za bolji rastu

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
23.03.2011
2
0
0
34
Pozdrav ekipa novi sam na forum onedavno sam se počeo rekrerati i odlučio sam da gajim svoje..Ugl pređimo na stvar gledo sam nešto davno na tv-u da puštanje mozarta i neku klasične glazbe pomaže biljkama raznim u rastu i krave da daju više mljeka tako nešto pa me zanima dali je neko probo ovo sa svojim ljepoticama i dali to funkcionira(ne kravama naravn)?Žao mi je ako sam stavio ovu temu u krivi pod forum ili ako ova tema več postoji novi sam ovdje...
 

Sekach

Tekst kojim se isticem
30.07.2010
797
149
63
Dokazano pomaze...ali tesko je izvesti posto mi svi tezimo stealthu...pa bi bilo malo cudno mozda nekome da cuje glazbu 24h dnevno... XD

I nisam siguran jel ima u ova dva clipa(mrsko mi gledati), ali preporucam ti death metal umjesto klasike...bilo sto zestoko...vise im odgovara... =)
 

Punxer

Aktivan Član
01.03.2010
208
15
18
31
Kao prvo, dobrodosao na forum :D
Kao drugo, pogledaj si linkove sto ti je dao he-man, izveli su interesantan test i kao sto kaze sekach, zakljucili da death metal najvise odgovara biljkama (go figure xD)
zanimalo me to prije pa kao posljedicu imam par tekstova na kompu o tome, stavit cu sutra koji posto sam na mobu trenutno :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Ludi Gonzales
08.09.2010
28
1
3
37
Ja mislim da im pomaze , posto kada mi je ovaj "prodavac" dao semenke pitao sam ga za par saveta i on mi je posle ukratko ispricanog "tutoriala" rekao da joj pustam neku muziku-najbolje METAL...sad moze bit' da im pomaze :)
 

oz

Vutra Veteran
Poznanik Foruma
06.03.2008
1.401
7.652
258
Ushuaia, Patagonia
neki kažu ovako, neki onako. navodno u nekim testovima najviše im odgovara indijska klasična glazba zatim bach dok kod puštanja hendrixa biljke su krepivale. s druge strane ljudi govore da biljke ne mogu čuti nego samo osjetiti dobre ili ioše vibracije. šta je točno a što ne ko če znati. ipak ja sam odlučio puštat im 3-4 sata dnevno indijske klasične glazbe pa čemo vidit. da se razumijemo bez ljubavi prema biljci, svijetla, dobre zemlje, vode i zraka nema ništa... no možda i ovo pomogne:sun2: ako je netko radio kakav test na našoj biljci neka javi!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: AnnaNirvana

tinitus

Aktivan Član
19.08.2010
202
11
0
43
ja sam cuo negdje da ima bas odredjena frekvencija koja biljkama odgovaracak mislim da sam u nekom growerskom magazinu vidio i reklamu za takav audio cd..
 

matia

Aktivan Član
13.04.2011
590
260
83
45
Scolex Tripsylon je napisao(la):
sori ali ovo su krajnje gluposti, imamo 64 kombinacije za 20 aminokiselina i nikako nemožeš ''otključati'' više niti bi ti to koristilo

Druže, nekoristim to za meditaciju, nego samo audio za moje cure, a neče one otključati svoje codone :sun2:
 

Napušena Vjeverica

Napušen Čan
Banovan
24.12.2009
1.002
189
88
Prije desetak godina sam gledao dokumentarac o utjecaju glazbe na biljke. Davno je bilo i sjecam se da su rekli da biljke vole iskljucivo Mozarta i nista vise.
Zato sam htio malo vise istraziti...

Naisao sam na jedan clanak, prevest cu ga ovdje ukratko. Jako je zanimljiv i moze posluziti. :vb_wave:




m8d9.jpg


Ova simpaticna :icon_lol: gospoda sa slike se zove Dorothy Retallack. Jos davne 1973 iznijela je svoja istrazivanja u knjizi "The sound of music and plants".

--
Uglavnom, u 3 komore je stavila 3 biljke, po jednu u svaku komoru te dodala zvucnike. Svakodnevno je pratila razvoj biljaka te se izenadila rezultatima istrazivanja. :D
U prvoj komori je biljci svaki dan po 8h pustala konstantan jednolican ton. Biljke su umrle za 14 dana.

U drugoj komori je biljci pustala isti ton 3h samo ali isprekidano, u dijelovima. Biljke su se razvijale iznadprosjecno.

U trecoj komori nije pustala zvuk, biljka je bila izolirana od svih zvukova u potpunoj tisini. Razvijala se prosjecno.
--



---
U sljedecem eksperimentu je koristila 2 komore, umjesto zvucnika je postavila radio stanice.
U prvoj komori je na radiju svirala lokalna rock postaja.
Nakon petog dana, biljke su pokazale smanjen i losiji rast.
Nakon 14 dana, biljke su rasle deformirano i odmakle su se od radija (kao da im smeta).

U drugoj komori je na radiju svirala vise komercijalna stanica, ne znam tocno kako bih vam to preveo... uglavnom, svirala se laganija muzika, bilo je i jazza i crkvene muzike i reklama vise i zvukova voditelja radija itd.
Nakon petog dana, biljke su se razvijale iznad prosjecno.
Nakon 14 dana, biljke su bile prekrasne.
---



--
Uslijedio je i treci eksperiment.

Napravila je mix pjesama od
Jimi Hendrix, Vanilla Fudge i Led Zeppelin.
Biljke su se ponovno odmicale od izvora zvuka.

Onda im je dala pjesmu sviranu na celicnim bubnjevima.
Biljke su se ponovno odmakle od izvora zvuka ali ne toliko kao kod mixa rock pjesama.

Potom im je pustala glazbu sviranu na zicanim instrumentima.
Biljke su se PRIMAKNULE izvoru zvuka.
--


---
Ponovo je smjestila biljke u 3 komore.

U prvoj komori je pustala sjeverno-Indijsku tradicionalnu glazbu, lagani i ugodni tonovi.
Biljke su se razvijale normalno te su se primaknule izvoru zvuka jace nego u Bachovoj komori.

U drugoj komori je pustala Bacha te su se primaknule izvoru zvuka.
Biljke su se razvijale normalno

U trecoj komori nije bilo zvuka.
Biljke su se razvijale normalno.
---

--
Tokom daljnih eksperimenata, koristila je country, jazz, rock i klasicnu glazbu.

U country komori nije bilo promjena, kao da je bila samo tisina.

U jazz komori biljke su se primaknule izvoru zvuka.

U rock komori biljke su se odmaknule izvoru zvuka 30 do 70 stupnjeva.

U komori s klasicnom glazbom (Arnold Schonberg i Anton Webern izvodaci) biljke su se odmaknule od izvora zvuka 10 do 15 stupnjeva.
--




Eto, to je to ukratko. Izvorni clanak je:
The DoveSong Foundation -- The effect of Music on Plants (The Plant Experiments)




;)
 

DEDE

Aktivan Član
04.08.2005
444
38
0
51
hahahahahahahahahahahahahahah

Nemogu da verujem da je to dokazano. Toliko sam se smejao citaju da me stomak zaboleo a jos nisam zapalio.
Svasta ima na ovome svetu a tek ono sto neznam.

Itekako zanimljiva materija.