Putujem

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

sinsemila_smajl

Aktivan Član
02.02.2006
286
3
0
43
...e mislija san svašta pisati, ali nose me talasi valovito i silovito, a lepo, pa htjedoh podijeliti...

...ponešto...malo...

...uz muziku razlièitih...

...dobrih, dobrih, savršenih...

...odnesoše me...

_______________________________________________
 

Tripco

Aktivan Član
23.11.2005
312
99
0
suptropia.4t.com
Eto, vrnuo se ja otuda, pa da vas davim malo slikama.
Prvo, bio sam u Paralia Katerini(s), tj. ona ista vrlo popularana Paralija. Ko nije bio ili ne zna ništa o tome mestu - to je nekada (do sredine sedamdesetih) bila samo gradska plaža (paralia na grèkom znaèi plaža) obližnjeg grada Katarine (u originalu Katerini). U to vreme mesto otkrivaju turisti iz YU i s pravom se može reæi da su uveliko zaslužni za razvoj mesta, a takoðe i dobrog dela obale oblasti Pieria. Sama oblast Pieria ima najdužu neprekidnu pešèanu plažu u Grèkoj - oko 55km, od èega na Parliju otpada oko 3,5km.
Ja sam dugo godina izbegavao to mesto (i njemu slièna) jer je to meni bio sinonim za "paradajz turizam", puno porodica s dosadnom deèurlijom koja se dernjaju po plaži. Takoðe ne volim da idem u mesta gde ima puno našinaca, jer to znaèi narodnjaci i hteo ne hteo, èuješ aktuelne dnevno-politièke teme.
S obzirom da sam sada i ja porodièan èovek (što se kaže, kad ideš na more sa ženom i decom, ne ideš na odmor, nego zbog zdravlja), a inaši dobri prijatelji veæ uplatili za tamo, pa mi još i mnogi rekli da se situacija u Paraliji znatno izmenila, ja potopih neke svoje predrasude.
Ali, tek tamo sam video da (najveæim delom) nisam bio u pravu kad sam se pribojavao takve atmosfere. O.K, na plaži jeste gužva (ali bez problema može da se svirne jedan kraæi džoks), uveèe se svuda èuje srpski, ali mi smo bili na delu plaže gde su mahom Poljaci i Maðari, koje slabo razumem, tako da me nisu smarale prièe o politici i fudbalu.
Samo mesto ima oko 50 hotela (veæina su ipak bivši pansioni sa pridodatim restoranom i room service-om), a pansiona sa apartmanima nebrojeno mnogo. Gyros i souvlaki na svakom koraku.
Cene. Giros/suvlaki na ulici 1,5-2EUR (bolje sesti u tavernu i naruèiti duplu poštenu porciju u tanjiru + dupli pomfrit + salata + pita + pivo, sve za 4-4,5), pivo 1,5-2EUR, domaæa žestoka piæa 2,strana 3-5, 2dl vina 1,5. U diskotekama sve to za evro skuplje + upad sa konzumacijom 5-15 (u zavisnosti od eksluzivnosti lokacije). U prodavnicama limenka piva 0,5l (grèkog, koje ne zaostaje za stranim, naprotiv) 0.45-0,7, amstel (isto grèki) 0,7-0,8, heineken 1EUR. 1,5l vina 2-2,5. 1l ouzo 4-6, metaxa 7-15 (u zavisnosti od broja zvezdica). Litar domaæeg vina na toèenje (koje je i najbolje, naravno, i dobro je i za bevandu) 1,5-2.
A sad malo o pušenju. Nekada, pre 10 ili još bolje 15 godina, nije bilo baš slobodno duvati u Grèkoj. Nije bilo lako ni pronaæi vu (mada su oduvek imali veoma dobre stvari). Sada i dalje nije baš slobodno duvati na ulici (u Atini i Solunu još i može), ali se može lako naæi po kafiæima i klubovima. Samo pitaš barmena i za desetak minuta (ili manje) doðe lerdi.
Cene za gram. Loša albanka 2-4EUR, dobra albanka i dobar domaæi outdoor za 5,6, kvalitetniji domaæi outdoor za 8, indoor za 8-10, a najbolji indoor i najbolji domaæi outdoor (sa Krita ili Trakije, prema Turskoj) 10-12, možda i više. Nisam saznao cene za hash, ali ima turskog crnog (jako dobar), avganca (slabijeg kvaliteta) i marokanca (kako šta naleti).
Ovaj cenovnik shvatite uslovno, moguæe je evro gore-dole (naroèito su malo više cene u nekim eksluzivniojim letovalištima), a dobio sam ih od vlasnika jedne suvenir radnje koja ima ne samo grèke stvarèice, nego džidžu-bidže iz celog sveta, a takoðe ima sasvim solidnu ponudu lulica, bongova, papira za motanje i nargila. Ako ko navrati u Parliju, neka ga ne zavara postojanje glinenih figurica rastamana sa joint-om koje možete naæi u svakoj suvenir radnji. Samo jedan shop je pravi, a to je ovaj (u celoj prièi zaboravih da pitam èoveka kako se on zove i kako mu se zove radnja, a bio sam u više navrata kod njega, baš se lepo isprièasmo). Nalazi se na nekih 30m od glavne gradske plaže u ulici koja ide ka parku sa deèijim toboganima, klackalicama i sl. A raznolike majice na temu duvanja možete naæi na više mesta u gradu (5-8EUR). Evo slièica
paraliabongspipesux7.jpg
 

Lowrider

Aktivan Član
16.07.2006
69
2
0
Eto nije bilo crnog, al si ti pocrnio praaavo.

Znaci i dole ubija suncika. Znas, mislio sam i ja u griis krajem avgusta i upravo sam trazio neki info kako je dole, pa stoga zahvaljujem.
 
07.06.2006
20
0
0
hehe... ja bio bacio pogled na te stvarchice kad sam svratio do Paralie, pre par nedelja.
U centru u Tesalonikiju aka Solunu na par mesta sam video rastamane sa jebeno velikim dredovima kao prodaju ko'ekave zanimljive stvarchice...
Ma u sushtini svi nigeri koji prodaju razne suvenire i te shitove uvek imaju neki grass na prodaju, samo morash lepo da ih pitash :D

A u Platamonu sve mirishe na weed, kad je moi cale to skontao onda... ;p
 

Tripco

Aktivan Član
23.11.2005
312
99
0
suptropia.4t.com
Ma ima tamo puno ljudi iz Afrike (najèešæe zapadne) koji prodaju svakojake stvari na plaži. Ima i Kineza ili šta su veæ, koji rade masažu na plažu ili rade one kratkotrajne tatue (svaka druga klinka je morala malo da se šarne pa to ti je). Albanci prodaju lokumades, Srbi i Makedonci rade po restoranima i buticima, Ruskinje i Ukrajinke po radnjama s krznom...ma èist eksploatatorski kapitalizam, nema šta.
A ovi Afrikaneri, nema šanse da proðu plažom a da se ne zaustave kod mene, u fazonu, "ðe te naðo u tuðini, zemljaèe", jer sam, ali neverovatno, bio jedini s dredovima. Nisam mogao da se naèudim da su ljudi pokazivali prstom na mene.
Bio tu i jedan tip iz Kameruna što prodavao piratske diskove za 5EUR (nisam imao srca da mu kažem da su kod nas duplo jeftiniji), pa sam malo talaškao njergovu kolekciju, ali ništa od afrièke muzike (kad sam ga pitao ima li Fela Kuti ili Manu Dibango, silno se raveselio, ali samo toliko). Fino se isprièasmo u par navrata.

Brotha from Cameroon and me
pict0091gn4.jpg