Računi za struju!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

milutin

Aktivan Član
14.01.2012
168
41
28
82
recimo da na jesen planiram opremiti dobar box, 2,8m2 dakle 2x600W svjetla. Po plavoj tarifi kWh iznosi 0,8803 kn, dakle 1.2 KW koji dnevno rade 18,12,12 sati (kroz 3 mj). Prvi mjesec izađe 570 kn samo na lampe, drugi i treći po 380 kn svaki. Skok od 570kn prvi mjesec, za ventilatore nisam siguran koliko trose, ali recimo 250W, kroz cijeli dan, je jos 160 kn, sto je u prvom mjesecu skok racuna struje od 730KN. Recimo da ću se prisiliti i nekako pristedjeti 100 kn struje taj mjesec - i dosli smo na iznos od 630 kn.

Cinjenica je da je upadljiva promjena troska struje s 300 kn mjesecno na 930, ili 1000 KN. Sad, zanima me koliko je ljudi na ovom forumu koji su se upustili u ovoliki projekt, sto se tice potrosnje, a da su izvukli zivu glavu? Isto tako, ako postoje neke greske u mom izracunu, molio bih nekoga da mi ukaže na njih.

Dalje, bijeli tarifni model, ili ti ga, dvotarifni model košta 0,9299 odnosno 0,4711 kn/kWh. Selidba potrosnje svjetla na vrijeme nize potrosnje bi drasticno smanjila troskove, sat vremena struje bi bio 0,57 kn umjesto 1,12 kn u skupom ili umjesto 1,06 kn u plavoj standardnoj tarifi. Moje pitanje je - postoji li nekakvo pravilo kod uzgoja (temeljeno na prirodnim pojavama jer po danu je naravno toplije nego po noći) kod kojeg postoji problem ako svjetlo radi po noći, a po danu je mrak. Dakle je li bitna temperatura zraka biljci u odnosu na stanje mrak/svjetlo?

Uglavnom moj je cilj, kao i vjerojatno svaciji, drzati lampe upaljene za vrijeme nizeg obracuna (22:00 - 07:00), no postoje li problemi vezani za sami uzgoj i regulaciju temperature u tom slucaju?
 

Snjezana1971

Aktivan Član
17.01.2012
527
140
83
Mišljenja sam da je to preveliki skok glede razlike u raćunu sa 300kn na cca 1000kn možda se neće nitko ništa pitati 1mj. ali ostala 2 i nebi baš bio siguran, mislim da su ti apetiti preveliki i da bi bilo bolje odraditi 2 manja growa(npr.zasadiš 10kom pa nakon 1mj opet 10kom tako da se nadopunjuju) jedan za drugim npr. sa automatik sjemenom na režimu 12/12 od poćetka i s manje potrošnje, to je moje mišljenje jbg. nemam baš nikakvog iskustva glede takvog obimnog zahvata(ja osobno nebi tako napravio) a ti kako želiš i poslušaj naravno ostatak znalaca glede toga.I naravno sretno u što god da se upustiš.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Purepleasure4life

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
ajde kada već raspravljamo o tvojoj pukoj "želji" za ulazak u uzgajanje ove ilegalne biljke, zašto nebi odradio neki grow, 2,3,4,5 ili čak 6 prije nego vidiš i naučiš kako to sve funkcionira, dali ti shvaćaš posao i komplikacije koje moraš držati ispod 2x600w, ili jednog extra finog growa ispod 250w ili 400w... brojevi ne igraju ulogu u ovom sportu.. ja preporučam da se maniš toga... ionako limit predstavljanja dnevnika na forumu je do 600w... stoga, daljnja diskusija neka bude ispod svega što prolazi 600w i molim te bez množine kada pričaš o kombinaciji growanja.. 2 ljudi čine organizaciju, 1 čovjek radi iz gušta...

PiS...

p.s. pričam čisto iz razloga jer će ti se desit da je netko sa foruma izvukao više gr/m2 ispod 250w nego ti ispod 2x600...
 

not smoke

Aktivan Član
26.12.2011
766
126
63
41
samo me zanima ko ce te pitati koliko si potrosio

jedino je sex stan bas da trosis 700kw jeftine,a ide leto

zimi je druga prica.zato growajte zimi!
 

Big L

B.I.G.
Poznanik Foruma
11.09.2009
1.841
2.187
188
Brooklyn NY
Mislim da te nitko nista nebi pitao o potrosnji struje dok god uredno podmirujes racune i placas ih sam....


A i racunaj na ovo šta je SiD reko, nemoj se prekrcavat nekom masnom opremom pa se na kraju češat jer si ispod 1,2kW izvuko 150 grama.... (koje btw mozes izvuc i pod 250W)


:)
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
milutin je napisao(la):
... Moje pitanje je - postoji li nekakvo pravilo kod uzgoja (temeljeno na prirodnim pojavama jer po danu je naravno toplije nego po noći) kod kojeg postoji problem ako svjetlo radi po noći, a po danu je mrak. Dakle je li bitna temperatura zraka biljci u odnosu na stanje mrak/svjetlo?

jok, meni (i verovatno vecini drugih) lampe rade nocu, a "noc" im je po danu ;)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
@milutin

Poslušaj SiD-a i odradi prvo koji grow. Predlažem ti da ulupaš što manje para u te prve pothvate i naućiš kako stvoriti uvjete za rast biljke. Tek tada uzmi sve pare koje ćeš uštedjeti samim time što ćeš prvo vježbati i kupi svu potrebnu opremu za pre bolestan setup i kad ga predstaviš svi će past na guzicu od čuda, a ja ću ti prilepit ban, jer si komercijala :punch:
 
20.03.2012
30
1
0
31
Malo citam ovo sve i onak ne brine me cjena struje...al me brine da netko od ukucana ili ti glava kuce ne skuzi...posto vodi strogu evidenciju potrosnje i plaćanja iste. Makar ja bi platio i duplo ak treba ali postavilo bi se pitanje "kaj radiš ti u toj sobi?" ...Tako da ono pala mi je ideja solarne ploče na pamet. Posto imam vec jedan komplet i kolko vidim na njemu rade 4 cfl lampe...sad detalje neznam al ploca je za pod ruku stavit. Mozda je skupo al mislim da je isplativo, pogotovo za nekoga tko se brine oko potrošnje struje.. Mozda je ovo vec neko spomenuo na forumu al necu sad trazit.. Eto ideje nekom ko misli krenut a problem mu je struja :)
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Ne znam da li je ovo već netko postao, ali evo, u slučaju da nije:

Izracun potrosnje struje

Radi se o kalkulatoru potrošnje struje. Izračun je prikazan u kunama, ali može se primjeniti bilo koja valuta, ako znate cijene struje u vašoj zemlji.
 

the Dreamer

drimerica
03.03.2012
488
296
63
39
Ah sorry onda ak je bilo,:sick: gdje je Zlo, neka obriše.

btw. osobno, meni je super da sam uspjela precizno izračunat da me HPSica dođe 65 kn (8,5 eur) mjesečno, a ne da me iznenadi obračun struje nakon šestomjesečnog perioda...ok tu je još i prigušnica i ventovi ali ono..okvirno to je to.
 

mar1o

Aktivan Član
08.03.2012
262
133
43
Možda malo glupo pitanje al zanima me kad da upalim svijetlo ako bi išao na 16/8 režim vegetacije(400w hps sjeme neka domaćica)Prvi mi je grow i nebih želio potrošit puno struje a na kraju šipak.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
pa raspitaj se kada (od koliko sati) ti krece jeftinija struja pa tada pali, a gasis naravno kada prodje 16~18h svetla (i tad vec nece biti jeftinija ;)
 

mar1o

Aktivan Član
08.03.2012
262
133
43
PowerSeed je napisao(la):
pa raspitaj se kada (od koliko sati) ti krece jeftinija struja pa tada pali, a gasis naravno kada prodje 16~18h svetla (i tad vec nece biti jeftinija ;)

Hvala trebalo bi bit od 22:00 do 8:00 jeftina.Palim večeras u 22:00. :sun2: Izračunao sam cca 140kn (18 eura)mjesečno za vegu nije strašno.
 
16.05.2013
10
3
0
dragi prijatelji,forum je odlican.vec 3 dana (tj noci) citam i mnogo toga sam saznao.izvinjavam se moderatorima na spamu,ali nigde nisam mogao naci za ova 3 dana odg na po meni najbitnije pitanje, a ova tema je usko povezana sa tim.elem,ortak mi je rekao da je veoma rizicno raditi uzgoj u kuci, jer navodno skapiraju da ti je racun za struju mnogo veci nego sto je pre bio i murija bane na gajbu da proveri i dovidjenja.posto vidim da ovde to ljudi masovno rade,zanima me koliko veci racun za struju se dobija za jedan PC grow? za bracu iz hrvatske,korisno bi bilo u evrima da mi napisete.peace&love! jos jednom molim moderatore za pomilovanje. :)
 

SkyHighatrist

Aktivan Član
18.10.2012
101
147
43
54
Bgd
milos123 je napisao(la):
...,zanima me koliko veci racun za struju se dobija za jedan PC grow? ...

A gle, to izračunati je stvarno na nivou 3. razreda osnovne.

Nek ti sijalica od 200w gori 12h kroz ceo mesec, dakle troši 0.2kw na sat, 2.4kw dnevno x 30 dana - 72kw.
Sijalica od 400w gori 12h kroz ceo mesec, dakle troši 0.4kw na sat, 4.8kw dnevno x 30 dana - 144kw.
Sijalica od 600w gori 12h kroz ceo mesec, dakle troši 0.6kw na sat, 7.2kw dnevno x 30 dana - 216kw.

Ako gajiš sa CFL sijalicama, saberi koliko imaš komada i izmnoži.

Direktnu cenu nije preterano teško izračunati ako uzmeš u obzir po kojoj tarifi gajiš (da li sijalice gore danju ili noću).
1kw više tarife košta od 5 do 7.5 dinara, a niže od 1.2 do 1.9 din. Ovo od-do zavisi koliko struje inače trošiš u kući, i da li prelaziš iz zelene (do 350kw/mesec) u plavu (do 1600kw/mesec), odnosno crvenu tarifu(preko 1600kw/mesec).

Moje domaćinstvo (nas četvoro) troši ispod 600kw mesečno - znači ako cepam HPS 600, porašće mi potrošnja za trećinu. Ako je ta trećina realizovana u najskupljoj tarifi, račun će biti veći za 1650 dinara (15 eur). Ovo je računica samo za svetlo, mada ventilatori troše zanemarlljvo malo. Treba eventualno uzeti u obzir i recimo klimu koja ti hladi prostoriju u kojoj gajiš, to će već zavisiti od slučaja do slučaja.

Sve u svemu, ako ne praviš indoor plantažu sa 5x1000w, ne beri brigu da će liku iz Distribucije koji čita strujomere biti sumnjivo.

Edit: plus sve ovo već ljudi računali, samo valja potražiti...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: visimir