Radna temperatura ballasta?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
16.12.2014
353
246
43
30
Pozdrav ekipa! :)

Pred nekih mjesec dana sam od kolege vutraša kupio hps 150W, znaci sve u paketu, ballast, prigusnica i ostatak..

Sve radi savrseno, biljcica raste ko luda, ali ballast je vruc ko vrag, stavim ruku gore, ne mogu ju drzati...
Jos kada sam vidio post di se jednom forumasu zapalio (a moj je u ormaru) mozete misliti kakav sok sam dozivio. :D Pogotovo zbog ovog u zagradi...

Uglavnom, htio sam pitati jel to normalno, dali bi trebao biti zabrinut? Inace radi se o sljedecem balastu: http://changmingelectrical.en.aliba...Electromagnetic_ballasts_BSN_150L_300ITS.html

Ja nemam s cim izmjeriti njegovu temperaturu, imam jedan termometar sa sondom za box, ali ne vjerujem da s tom plasticnom sondom mogu izmjeriti njegovu temperaturu, tu u specifikacijama pise da je maksimalna radna temperatura 130C, pa stvarno nisam siguran...(iskreno se nadam da je ispod :p)

E sta se tice hladjenja, dobio sam ideju pa me zanima sta vi mislite o tome, znaci samo staviti balast na keramicki tanjuric malo deblji i na balast staviti jedan, cisto preventivno ako dodje do ikakvog incidenta da keramika zastiti od daljnjeg zahvacanja, jer jebes balast, ako se ormar ulovi ode sve u pm... I da odvode malo topline, skoro zaboavih..

Moje pitanje je u stvari..: ako se desi da se zapali/grune, mogu li ta dva tanjurica kako zastititi okolinu jer ne znam sta bi na trafu ostalo goriti nakon sta se desi sta se desi

Uglavnom, nadam se da ste shvatili, veselim se vasim odgovorima, pozurite jer sjedim i grizem nokte od jutra, necu moci ni spavati pored boxa dok ovo ne rijesim xD (da, ako se ormar ulovi, vjerojatno cu i ja posluziti kao drvo za potpalu)
 

M a n d o r

Banned
Banovan
12.01.2013
720
747
113
za sad je,čini mi se ThcBoss sorry ak nije taj član,jedini kome je to uspjelo :D,130c maksimalna temp.,pa jel ti se čini da je toliko vruć...ako još uvjek ga možeš pipnut a da se ne opečeš bi trebalo bit ok....a i da radi na 100 stupnjeva već bi ti spalio drvo ili gdje već je,za novije kažu montirat okomito,a svi bi trebali bit van box-a po mogućnosti....stavi cooler od pc-a nije puno al ide dole temp za pokoji stupanj....sretno
 
16.12.2014
353
246
43
30
Ma mislim da nije 130, kada stavis dlan, odmah moras maknuti jer pece, nije me sprzilo ili nesto :)
Ja iskreno ne mogu ni priblizno odrediti, otkad sam poceo aktivno pusiti smisao za odredjivanje temperature/daljine me zeza hehe :D
Mada sam spreman to zrtvovati ako na ovaj smrdljivi okrutni svijet mogu gledati sa crvenim ocima :p
Nema smrada, cudnih zvukova, jbg, ne mogu ga nigdje drugdje staviti nego na vrh boxa u ormaru, ali je na prednjoj strani i vrata su ili pritvorena ili otvorena, osim po noci kada ne radi. :)

Hvala puno :)
 

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.158
298
54
ne znam točnu temperaturu, ali dosta je da podgrijavaš čaj gore. :)
moj od 250W je bio vruć ali ga se moglo držati sekundu-dvije, znači vjerojatno manje od 100°C.

inače, temperatura paljenja drva je 270°C, tako da se drvo sigurno neće zapaliti, osim ako dođe do nekog defekta pa balast počne gorjeti otvorenim plamenom (a tu će tanjurići sigurno pomoći)
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
Ili uzmes tepsiju/protvajn za pecnicu. ja sam svoj ballast stavio na tepsiju, a ispod sam stavio termo paste (za pc cpu). Izmedju ballasta i tepsije da bolje prenosi temp. I sad mi jedan 120mm vent hladi ballast i tepsiju i skoro pa je hladan. I ako se sto zapali, nece dalje od tepsije :)
 
16.12.2014
353
246
43
30
Ma ja to ovako tuljav nisam ni primjetio, inace drzim spricu na boxu u blizini balasta s kojom zaljevam klinke da ne napravim glupost ako previse vode odjednom izlijem, idem si uzeti spricu i sokiralo me :D

A ne znam sta sam ni mislio lol, uopce nisam razmisljao da bi trafo grijao xD
 

markokurizarko

Aktivan Član
24.09.2008
119
477
63
37
sve sam ti napisal u PM-u! i sve stoji kaj ti ekipa kaze.cigla i tanjuric su dosta jer nema tu sad nesto specijalno za zapalit se.
samo ako ti je u boxu bilo bi ti bolje da ga izvadis van jer ti grije box bzvz
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

huana.meri

Banned
Banovan
30.11.2010
1.110
7.467
258
Položaj ormara također pomaže, npr. ako je balast pozadi uz zid koji je vanjski ili krajnji u stanu, odnosno da se prostor s druge strane zida NE grije, nego hladi zid/balast. Postoji pločevina koja je slitina i sluzi za odvajanje ovakvih uredjaja(balast) od materijala koji su zapaljivi(ormar), nesjećam kako se zove, meni ju stari pokazo, dao da iskoristim.Veča wataža je opasnija, opreza nikad dosta.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
Postoji pločevina koja je slitina i sluzi za odvajanje ovakvih uredjaja
Vjerovatno bakelit ploca ;)

Veča wataža je opasnija
ne nuzno. imam 600w ballast a imo sam i 250w ballast. 250watni je grijao barem duplo ako ne i 3x vise od ove 600w. doduse ta od 250w je bilo puno starija.

Bitno je samo staviti nesto na pod i da je dovoljno siroko da vatra ne predje dalje. temperatura ce rijetko napraviti stetu(tipa pozar), plamen(iz ballasta) je taj koji radi probleme.
 
Poslednja izmena:

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
normalno je da se balast greje, temperatura zavisi od vise faktora, broja namotaja, debljine zice, kvaliteta kucista... jednostavno ne dirati rukama dok radi i drzati ga na nekom termickom "izolatoru" pa ne bi smelo biti problema
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo
16.12.2014
353
246
43
30
Balast je na boxu, ne u boxu, tako da ne uzrokuje neku tesku promjenu temperature unutar boxa, evo cekam ponoc da se lampa ugasi pa cu staviti jedan tanjuric i ispod balasta. :)

Hvala vam puno svima, olaksanje i pol. :)
Ne brini Marko, lampa radi perfektno vec tjedan dana, bilo me strah da nije pri kraju balast, ali ako je ovako kako je, brige nemam. ;)
 

t@mara

Aktivan Član
10.12.2013
2.278
5.762
258
9
Ispod mog je obični tanjurić i nema problema nikakvih a isto grije ko lud :)
Nego zašto iskopčavaš u ponoć šta ti nije bolje po jeftinoj struji da radi?
 

Bizzzo

https://twitch.tv/vutraorg
Urednik
Moderator
11.02.2008
7.429
30.048
2.718
twitch.tv
Nemaš šta brinuti niti kupovati išta s e-baya. Od 70 W kod mene je isto vrel. Plus moja tolerancija je jako mala :D Ja sam zašarafio metalnu pločicu ispod njega na drveni zvucnik. Nikad problema. Imam 2 identicna s 70 W u oba i jos uvijek nisam završio u potpali :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: savagestrain