Rastafarijanizam proglasen za sektu od strane SPC?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.733
298
Čikago, USA
www.vutra.org
The 1955 Ethiopian constitution stated, "The Ethiopian Orthodox Church, founded in the fourth century on the doctrines of Saint Mark, is the established church of the Empire and is, as such, supported by the state."


Orthodox Church = Pravoslavna Crkva


Mada koliko sam shvatio crkva je podjeljena od 1975 godine.


Broj dva:

Haile Selassie je bio pravoslavac!

Sa Wikipedie:

"Haile Selassie's attitude to the Rastafarians

Haile Selassie was never a member of the Rastafarian faith. During his lifetime, the Emperor was a devout member of the Ethiopian Orthodox Church. His views towards the Rastafarians varied from polite interest to unsettled concern. Selassie did not personally believe the divine claims made of him by the Rastafarians. When interviewed by the Canadian Broadcasting Corporation's Bill McNeil in 1967, Selassie denied that a man could be an emanation from God."


Cak je i sahranjen od strane pravoslavne crkve:

"On November 5, 2000 Emperor Haile Selassie was given an Imperial funeral by the Ethiopian Orthodox church."


http://en.wikipedia.org/wiki/Haile_Selassie
 

Spirit Dancer

Aktivan Član
25.03.2005
94
2
0
36
Ovu temu je trebao da zaobidje svako koga ne zanima Rastafari.Tema nije vredjanje HAile Selassija i molim vas da to vise niko ne radi .Nije mi jasno zasto je BlackinMind napisao onakve gluposti "od savrsenog mesa" drame ... GDE SI TO PROCITAO ? Avrame kikuj ga sa topica izbaci sve gluposti koje je pisao !!!!!!!!
Lepo ime crno umesto mozga .. svaki nadimak odgovara karakteru osobe ....
Avrame posto se ovde ljudi bore za legalizaciju i samo za legalizaciju , ne znaju ni od koga je ta ideja potekla onda ok nek se bore !!! Bez znanja nikad nece pobediti i kraj.
Za rastafarijance nije toliko bitno da li j e legalna ili ne.Oni je sve jedno puse ne zure sa legalizacijom jer su svesni da ce to vreme doci.
Boli mene uvo da li na nekom tamo papiru pise da je to legalno ili ne ako mi MURIJA ne pravi frku i ako mogu slobodno da sadim...
Ovde u VRanju je manje vise tako niko se nesto ne trudi da te privede da te pretrese ... samo nemoj na javnom mestu !!! ISkreno se nadam da je ce tako biti i u ostalim gradovima...

Pozdrav
 

paramecium

Aktivan Član
20.05.2005
164
0
0
42
Etiopljane pravoslavcima nazivaju zapadni izvori koji grese jer etiopska crkva zasniva svoje uchenje na drugachijim principima:
http://www.reggae.co.yu/rasta/etiopija.htm
http://www.bethel.edu/~letnie/EthiopiaHomepage.html
To uchenje je pripada tzv. monofizitima,( monofiziti na grèkom: monos-jedan i fizis-priroda), smatrali su da je Hrist imao samo jednu prirodu, koja je istovremeno bila i božanska i ljudska... To uchenje je proglaseno jeretichkim jos 451 god. pne od strane i rimske (katolicke) i carigradske (pravoslavne crkve).
toliko od mene
 

kobasicat0r

Tehnička podrška
Administrator
23.10.2004
2.043
771
138
/dev/null
vutra.org
ma necu da komentarisem gluposti koje neki ovde prichaju neki... chak se nosim mishlju da zakljucham ovaj topic, ali vidim da josh ima normalnih ljudi koji diskutuju na ovu temu...

a tvoje postove nisam ja dirao... to si se ti preshao neshto, ili je neko prune-ovao (cistio) board... ja nisam...
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
Da ja vas sve sad lepo pitam sta mislite odakle bre tolike vere,crkve,sekte i sta ti ja znam?

INTERES=KAPITAL=NOVAC=MOC!!!

Sve,ali bukvalno sve na kugli zemaljskoj,nazalost,pociva na toj "religiji"!
Sve sam sigurniji da su sve vere izmisljene samo zbog toga.Ako ne sve,onda velika vecina.


Nisam nacitan,nisam expert za istoriju ili teologiju,ovo sam zakljucio prostom logikom na osnovu svakodnevnog zivota.Rodjen sam kao pravoslavac,krsten sam,i kao klinca su me vodili u crkvu i pred spavanje se krstio i recitovao "Oce nas",ucio pesmice za Svetog Savu.A onda odjednom poceli u crkvu da idu novokomponovani "biznismeni","patriote" i kojekakav olos,a sve ne bi li okajali grehe.Pa popovi poceli da se druze sa takvima,da voze dzipove i da se kurabecaju po ratistima(cast izuzetcima)...e tu sam se dobro zamislio... Bog i ako postoji izgleda je digao ruke...

p.s.Naravno ne treba nikoga vredjati,omalovazavati ili bilo sta drugo zbog toga sto veruje u nesto ili nekoga.
 

paramecium

Aktivan Član
20.05.2005
164
0
0
42
Pa i ja se INTERESUJEM da dodjem do KAPITALA da ga pretvorim u jos NOVCA da vih stekao MOC, ali nikako da predjem INTERESOVANJE.

P.S.- U sta li se pretvotio ovaj topic? Ako ovako nastavimo doci cemo da kremanjonaca.
 

kobasicat0r

Tehnička podrška
Administrator
23.10.2004
2.043
771
138
/dev/null
vutra.org
@GreenMan: morash skontati da Rastafarijanizam nema crkvu kao instituciju... da ne izmisljam sad toplu vodu :), evo:

Rastafarijanizam je pokret pripadnika crne rase koji prepoznaju Afriku kao mjesto roðenja sveg ljudstva. Pokret se javio iz potrebe crnaèkog naroda potisnutog od strane bijelaca da zadrži svoj ponos, pokuša ukloniti ostatke ropstva, te se osloboditi iz kolonija, steæi jednaka prava kao i bijelci, dokazati da su i oni ljudi, te da zavrjeðuju slobodu i poštovanje. Oni se zalažu sa slobodu, poštovanje, jednakost svih ljudi, te se zalažu za mir.

Rastafarijanizam se prvotno javlja na Jamajci, te je usko povezan sa Marcusom Garveyem i njegovom filozofijom. Datum roðenja pokreta se može smjestiti u Etiopiju 2.11.1930. kada princ Ras Tafari Makonnen biva proglašen vladarom Etiopije, te time ispunjava proroèanstvo Marcusa Garveya koji je prorekao da æe crni kralj biti okrunjen u Etiopiji.

Rastafari su prvotno pripadnici niže klase, iako se pokret proširio i na pripadni-ke srednje klase. Procjenjuje se da u svijetu ima otprilike milijun rastafarijana-ca. To je patrijarhalan pokret, društvo gdje žene imaju sporednu ulogu. Žene su identificirane samo kao supruge rastafarijanaca.

Smatrali su da žena može doživjeti rastafari vjeru samo kroz muškarca. Mogle su pristupiti zajednici samo uz muškarca. Tokom vremena izborile su se za veæi status i slobodu, no uloga im je još uvijek sporedna.

Rastafarijanci, Raste, Rastafi, Rastafari, uzeli su naziv od predkrunidbenog imena Haile Selassia. Tradicionalni rastafarijanci žive u zajednicama, komunama u šumama i selima Jamajke,
Dok oni Raste pripadnici
srednjeg staleža, oni konvencionalni, uzimaju samo neka od obilježja rastafarijanaca.



Raste u principu ne slave nikakve blagdane, jedino etiopijsku Novu godinu
( 17.9. ) i etiopijski Božiæ ( 6.1. ). Poznati su po njihovim frizurama, èudnom i specifiènom rjeèniku odnosno jeziku, prehrani, te glazbi.


Teško je zakljuèiti što je toèno rastafarijanizam, je li religija, kultura, pokret…
Njegove doktrine nisu uravnotežene, dogmatske, ali opet su prisutne; vjera u Boga. Njegovi obièaji, obredi više teže naèinu življenja nego religijskim obredima, no opet su vjerski povezani.

izvor: http://dreadlock.freeownhost.com/content.php?article.23
i: http://dreadlock.freeownhost.com/content.php?article.3

Sta sam hteo da kazem? Kod Rastafarijanaca nemas nikakva okupljanja (kao kod nas [srbija] u crkvama) gde ti neko (kod nas [srbija] pop) i niko ti ne prica o tome kako je neko (neshto) kreirao ceo svet (osim poneki totalno napusheni rastaman, i to samo ako ga smarash da ti filozofira o tome), te zbog toga mislim da je kontrola ljudi od strane "crkve" znatno manja.

Mozda gresim...
 

GreenMan

Grizem beton,zvacem armaturu
Vutra Veteran
24.10.2004
1.801
169
88
49
www.legalizacija.org
paramecium je napisao(la):
Pa i ja se INTERESUJEM da dodjem do KAPITALA da ga pretvorim u jos NOVCA da vih stekao MOC, ali nikako da predjem INTERESOVANJE.

P.S.- U sta li se pretvotio ovaj topic? Ako ovako nastavimo doci cemo da kremanjonaca.

INTERES koji sam spomenuo nije interesovanje za nesto nego interes kao interes,kao PROFIT.Ali nije ni bitno.Zaista odosmo u offtopic totalni.
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.733
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Moje misljenje


Pa znate ne bih trebalo odbacivati nijednu religiju. Svaka je posebna i veoma lijepa. Religije imaju jedan problem a to je suocavanje sa promjenama modernog svijeta i nauke.

Budisti su medju prvim shvatili da njihova religija mora da se mjenja kako se vrijeme mjenja. Da rasaznaje mnoge duhovne puteve kroz nauku. Svaka religija ima svoje svetce ljude koji su prkosili vremenu i prostoru. Ljude koji su pobjedili ovaj okrutni realni svijet i otisnili se medju pojedine rodjenjem odabrane.


Kod srpskih pravoslavaca postoji jedan svetac kojim se cjela Srbija dici. Sveti Sava je stvarno jedan od posebnih. Ja cu oduvjek biti pravoslavac ne zbog Svetog Save nego zato sto sam rodjen pravoslavac. A opet mozda sam rodjen pravoslavac samo zbog Svetog Save.


I da sam rodjen bilo koje druge religije ne bih je mjenjao.

Svaka religija ima tu istoriju prenosa ucenja sa svestenog lica na svesteno lice. I ma koliko ti mislio da sam mozes nesto nauciti postoje knjige i knjige napisane od svestenika koji su vjekovima proucavali boga. Kao na primjer Sveti Sava

Vjezbe disanja i molitve. Vjezbe uzdizanja duha i samokontrole.
Kao na primjer:
http://metaxu.to/buddhism/texts/lo_jong.html

Religije shvatam kao skole Svetog duha. A ostalo sto se vrti oko crkve je samo djelo covjeka i njegove zbunjenosti. I ne postoji religija koja nema ljudskim mana i slabosti. Religije ipak nije stvorio Bog no sam covjek.
 

paramecium

Aktivan Član
20.05.2005
164
0
0
42
Vutragenjo je napisao(la):
Moje misljenje

...
Religije shvatam kao skole Svetog duha. A ostalo sto se vrti oko crkve je samo djelo covjeka i njegove zbunjenosti. I ne postoji religija koja nema ljudskim mana i slabosti. Religije ipak nije stvorio Bog no sam covjek.

Tako je brate. Ali jednu stvar smo zaboravili. Koliko je meni poznato rastafari su veoma zasluzni za sirenje kulture vutre po svetu. Oni su sve pruzeli od indijanaca. Zato im se klanjam 0023 0023 0023 0023
 
S

San Pedro de Peyote

Guest
....Izabrah ovu "rubriku", da se Pojavim, mada ... pitanje je , da li sam uoèljiv i koja determinanta to treba da definiše. Link mi poslao deèko, mada ni "deèko" nije prava reè. Ja sam, negde dawno zamislio da nadjem ovakvo mesto kao ovaj forum, ali moja traganja su ostala bezuspešna. Imam jedno duboko uverenje da mnogi ljudi koji kao Vi ili Mi, što mislite, mogu da žive složno.

O rastafarijima ne znam mnogo, ali ono što znam mi je dovoljno da ih posmatram sa simpatijama. Možda bih im dodao izvesnu dozu arogancije koju na žalost nisam video kod veæine Rasta. Nisam uspeo u dugogodišnjoj "extenziji" Sebe, da osmislim Reè koja bi mogla da me odredi ili svrsta. Oni koji su me svrstali, nisu mi nikad postali Prijatelji. Nemojte mi reæi da sam Grub. Svestan sam svega što pišem, napišem. Moja svesnost prodire sa mnom kroz Orgazme Jasnovidnosti, svake "para-misli" Ako Vas moje reèi udave ili smore, izmuèe kad-kad, recite mi više nego Slobodno. Budite direktni i ne oHolišajte. Wrlo teško me možete uvrediti, a još teže uveriti da neæu primetiti kad ne govorite istinu i kad ste nešto namerno sakrili.


Reè " Ras " znaèi Slobodan Èovek, mada je znaèenje ove reèi starije od svih kolektivnih seæanja. Svrstao bih se sam u Ras-a. Pripadam Opšte Poznatoj sekti koja upražnjava žiwot kroz neprestanu sexualnu komformost, tako da me podjednako privlaèe svi polovi, muški, ženski, i ... vanzemaljski. Ljudi koji umeju bez ometanja da uživaju sobom, u sebi ili sa mnom, i u meni, i kroz n a s, u svakom pravcu ali BEZ OMETANJA, su mi Sabraæa, Pobraæa, Prijatelji i Svetinja. Ne postoji motiv koji bi me naveo da ikada ikom zasmetam u ma èemu, a još manje da postoji opcija da postoji Interes. jedinim Interesom nazivam svoj svakodnevni "Konkurs" za slobodni i još slobodniji Izbor po sopstvenoj Volji. Ja sam sam sebi najveæi Resurs Woljenja, i wolim ljude oko sebe nepotkupljivom Obradovanošæu, neiskrzanim Seæanjem i nepremostivom Jarosti. Jer...ima tako mnogo jer... no znam da nikada neæu naæi prave reèi i objašnjenja. Kao što ni sexualnost ne smatram samo fizièkom tako ni voljenje ne doivljavam nekim posebnin nacinom ili posebnošæu kao takvom.


Svidelo mi se mnogo Zelenog i to jako lepo napravljeno i videh da mi je ovaj forum, bar po boji, MMMM, wrlo prijatan.
Travu sam probao više puta ali moje doze su jako male. Jedan majušni udah, i eto mene gde su i svi... Stoga, uopšte hemije i sliène stvari, vezano za ukuse, tj. jela, zaèini, i sve što se oralno uzima, udiše ili miriše, ima esencijalno jake uticaje na moj naèin ponašanja. Poznajem jako mnogo halucinogenih supstanci, ali od hemijskih ne priznajem efektivno prihvatljivom, ni jednu. tako "teške" droge u mom životu nikad neæe biti ni pozivane. Travu ne smatram drogom, veæ derivatom ljudske rase a nju samu doživljavam od prvog trenutka, slièno kao što doživljavam sestru od strica u Australiji.


I kad je koristim, varim ili kako god ljudi to kazivali, procenat doze je udah, i to jako mali...


Mnogi ljudi su mi rekli da se ne razlikujem ni u tom ni u onom "svakodnevnom" stanju iako ja kažem da razlike i te kako postoje.



Jedina biljka ovog tipa o kojoj se ovako ovde razboruje, je San Pedro mada je Peyotl mnogo dugotrajniji ako tako mogu da kažem. Ne hvalim je niti je nudim u smislu kao, znate ovo je bolje. NE! Nema Bolje. Ima drukèije. Znam samo da sam posle njih dva, zauvek završio sam neznanjem. I ovde sam došao da vidim Ima li sliènih medju vama, meni. S takvima, koji m i slièe, baš volim da se smatram drugom.



To je sve od mene ::histerija
 

dzontra

Aktivan Član
28.09.2005
68
0
0
al si izfilozofirao druze ...
pricaj malo da te svi ...
ili ti gusis sa tolikim postovima...
rekao si da budemo iskreni pozdrav
 
20.11.2005
15
0
0
stvarno postujem raste, super je propagiranje stvari kao sto su one love, svi ljudi zajedno, protiv mrznje i tako to.
ali mislim da je to kultura crnog coveka, i koliko se god neko beo lozio na to nikad to nece biti, jer nikad nije doziveo ono sto su crnci doziveli. cak stavise, vecinu nedaca crnih ljudi je prouzrokovao beli covek.
stoga nije cudno sto mnogi rege muzicari propagiraju mrznju prema belcima. dobro, ovo svi znamo.
ono sto zelim reci je da biti belac rasta je pomalo biti kao jevrejin nacista.
 

kobasicat0r

Tehnička podrška
Administrator
23.10.2004
2.043
771
138
/dev/null
vutra.org
Moram da ti kazem da si pogresno uporedio... bolje da si rekao kao kad bi nacista pokusao da bude jevrejin (ako me razumes?). Mada je nacista isuvise precizno, bolje da si rekao nemac. Sad ispada, po tome kako si ti rekao, da su svi nemci nacisti i da svi nemci mrze jevreje. To nije tako. Tako ni svi belci ne mrze crnce. I eto zasto beli covek u stvari moze da bude rasta.