Rastafarijanizam proglasen za sektu od strane SPC?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
20.11.2005
15
0
0
hm...
to da su svi nemci nacisti nisam rekao

dobro, mozda je nacisti preterano, mozda sam trebao upotrebiti antisemiti. evo ti objasnjenja mog vidjenja.(mada, kad se razmisli, obojica smo u pravu)

antisemiti ne vole jevreje
raste ne vole belce

ja tu nalazim slicnosti...

hocu reci da je cudno da neko gotivi bilo kakvu ideologije koja ne voli njega licno. zato nikad nisam razumeo skinse u srbiji. pa nacisti su mislili da smo mi sloveni najgori sljam, odmah posle jevreja i roma.
 

paramecium

Aktivan Član
20.05.2005
164
0
0
42
U svakoj religiji, filozofiji ili nekom pravcu postoje raliciti podpravci, koji mrza manje ili vise ljude koje razlicito razmisljaju, izgledaju ili imaju drugaciju veru.
 

Garinco

Aktivan Član
18.11.2005
111
5
18
Ne znam zasto su raste uzele tu ''eksklizivu ''da su oni provalili pusenje vutre,pa vutra se pusi i pre Selasija i pre ko zna koga,drugo puno vremena gubimo na ove price i sam sam primetio na drugim sajtovima da su raste se uvukle svuda i nemam nista protiv ali kad im kazes sta si ti a pri tom nisi rasta odmah si covek koji ne shvata tj ''nize bice''.Raste nisu Bogom dane taj car je bio bogat i trosio ogromne kolicine novca dok je njegov narod umirao od gladi u Etiopiji,ja mislim da pravi predvodnik svog naroda mora da bude s njim u dobru i zlu kao kralj u povlacenju preko Albanije,a Haile Selasije je ziveo udobno i nije ga bilo briga za smrt koja je bila oko njega i igrala svoj pir dok je on sa svojom zenom lutao po svetu tadasnjih nesvrstanih. kako mi to objasnjavate .Pitam raste?
 

Garinco

Aktivan Član
18.11.2005
111
5
18
Ja takodje mislim da su sekta. Meni je dovoljna rec od zivog svetca hodajuceg hrama pravoslavlja naseg patrijarha Pavla i svetog sinoda SPC oni su je proglasili za sektu pa necete li mi valjda reci da ste svi Vi pametniji od onoliko sedih glava koje su pri tom upucene u temu.A ne kao neki koji ni sami ne znaju sta pisu.
 

Vutragenjo

Sutra Genjo
Administrator
23.10.2004
5.421
8.733
298
Čikago, USA
www.vutra.org
Nemojmo zaboravit da je i Hriscanstvo nekad bila sekta.

Africkom narodu je trebala religija i makar pratila nekog kralja njihova je.

Licno mene da pitas a ovo sam vec spomenuo. Da sam se rodio Rasta bio bih rasta. Uopste me nimalo ne privlaci rastafarizam kad vec imam svoj uklesan krst na srcu.
 

kobasicat0r

Tehnička podrška
Administrator
23.10.2004
2.043
771
138
/dev/null
vutra.org
Garinco je napisao(la):
Ne znam zasto su raste uzele tu ''eksklizivu ''da su oni provalili pusenje vutre,pa vutra se pusi i pre Selasija i pre ko zna koga,drugo puno vremena gubimo na ove price i sam sam primetio na drugim sajtovima da su raste se uvukle svuda i nemam nista protiv ali kad im kazes sta si ti a pri tom nisi rasta odmah si covek koji ne shvata tj ''nize bice''.Raste nisu Bogom dane taj car je bio bogat i trosio ogromne kolicine novca dok je njegov narod umirao od gladi u Etiopiji,ja mislim da pravi predvodnik svog naroda mora da bude s njim u dobru i zlu kao kralj u povlacenju preko Albanije,a Haile Selasije je ziveo udobno i nije ga bilo briga za smrt koja je bila oko njega i igrala svoj pir dok je on sa svojom zenom lutao po svetu tadasnjih nesvrstanih. kako mi to objasnjavate .Pitam raste?

Raste nisu uzele "ekskluzivu" da su oni provalili pusenje vutre kako ti kazes, nego su samo prihvatili vutru kao nesto sto je dobro, sto prosiruje um itd itd... sto je tacno, zar ne? U principu su smao "normalniji" od ostalih po tom pitanju zato sto prihvataju prirodu onakva kakva je. Sto se Selassia tice, tu nisam kompetentan da pricam jer nisam dovoljno upoznat sa njegovim zivotom. Samo mogu da kazem da raste nemaju predvodnika i u tome je njihova snaga jer neprijatelji nemaju gde da napadnu i da onda sve "to" nestane. Rastafarijanska crkva nema neke ustaljene obicaje i sve se razlikuje od "plemena" do "plemena" :) Uostalom potrazi neke tekstove pa citaj malo o tome (www.reggae.co.yu // www.dreadlock-power.co.sr)...

Garinco je napisao(la):
Ja takodje mislim da su sekta. Meni je dovoljna rec od zivog svetca hodajuceg hrama pravoslavlja naseg patrijarha Pavla i svetog sinoda SPC oni su je proglasili za sektu pa necete li mi valjda reci da ste svi Vi pametniji od onoliko sedih glava koje su pri tom upucene u temu.A ne kao neki koji ni sami ne znaju sta pisu.

Niko i ne kaze da rastafarijanizam nije sekta. Ako znas "definiciju" (pod navodnicima zato sto ne znam da li je ovo prava definicija ali znam da je tacno) onda znas da je sekta svaka religija nepriznata od strane crkve. Po toj logici gledano kod pravoslavaca su sve ostale (manje) religije sekte osim pravoslavne, kod katolika sve osim katolicizma itd. A takodje moras znati da je sekta upravo to sto sam sada napisao a ne kako vecina ljudi pomisli neka organizacija koja te tera da ubijas ljude i posle sam sebe da ubijes, kako vecina ljudi pomisli kada cuje rec "sekta." Muka mi je od ljudi koji tako nesto pomisle.

Clan sam sekte, pa sta?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: oz

doors_of_perception

Aktivan Član
28.10.2005
1.095
51
0
37
"Kobaja je napisao(la):
Clan sam sekte, pa sta?

Ljubav prema neèemu i Sreæa koju nam Ono pruža nemaju Imena. Zato zvalo se nešto sekta, organizacija, udruga ili bilo kojom drugom gramatièki pojmovnom oznakom nije nimalo bitno naspram Onome što nam pruža i što mi pružamo Njemu. Uistinu Predivna Simbioza Emocija.

Avrame,
Smatraš li se Rastafarijancem?
 

iffkica

Aktivan Član
27.12.2006
115
4
0
Teško je zakljuèiti što je toèno rastafarijanizam, je li religija, kultura, pokret…
Njegove doktrine nisu uravnotežene, dogmatske, ali opet su prisutne; vjera u Boga. Njegovi obièaji, obredi više teže naèinu življenja nego religijskim obredima, no opet su vjerski povezani.
TO TI JE JEDNOSTAVNO NAÈIN ŽIVOTA....-Jah bless- :rasta:
 

iffkica

Aktivan Član
27.12.2006
115
4
0
ima ti ja jako puno dokumentaraca o tome i muzike pa ako te zanima javi i poznajem rastafarijanca koji mi je bio susjed i ako te bilo što zanima javi...-Jah bless- :sun:
 

vox

09.03.2005
113
105
28
45
www.facebook.com
Garinco je napisao(la):
Ja takodje mislim da su sekta. Meni je dovoljna rec od zivog svetca hodajuceg hrama pravoslavlja naseg patrijarha Pavla i svetog sinoda SPC oni su je proglasili za sektu pa necete li mi valjda reci da ste svi Vi pametniji od onoliko sedih glava koje su pri tom upucene u temu.A ne kao neki koji ni sami ne znaju sta pisu.

Garinco,

Posto nekadasnji sajt Sekte - Paracin nije zvanican sajt SPC,
molim te da me navedes gde i kada je Patrijarh odnosno Sindod navedeo da je Rastafarijanizam
sekta odnosno jeres?

Cak ni sajt (sekte Paracin) nije dugo zaziveo, a vecina "sekti" sa tog sajta je danas u Ekumenskoj zajednici sa SPC kroz Svetski savet crkava. Patriotsko odmaceno shvatanje Hriscanstva kao jedino Pravoslavlja jeste takodje zilotizam i priznata je sekta unutar Pravoslavlja, cak je i delom izopstena iz SPC i njeni (antiekumenisticki) stravovi nisu zvanicni stavovi SPC. Naravno da nije lako razumeti nesto sto dolazi sa drugog podneblja, ali sta mislis kako je bilo Indijancima kada su ih pokrstavali?

Sekta znaci ogranak vere, i ne sadrzi ama bas nikakvu negativnu konotaciju, pa su tako i Pravoslavlje (i pojedinacne crkve unutar pravoslavlja), Orijentalno pravoslavlje, Katolicizam, Protestantizam ... sekte Hriscanstva.

Pravilan pojam je DESTRUKTIVAN KULT za smisao koji se trazi u nasemu narodu (neko ko zloupotrebljava veru da bi terao ljude na nehumana dela ili da bi ih zloupotrebio).

Posto je bilo dosta kontraverzi,

a) Da, u samom pocetku, oslanjajuci se na Markusa Garvija i istorijat Afrike pre ropstva, rastafarijanizam jeste bila vera koja je zagovarala superiornost Crnaca. Vremenom, razumevajuci da su svi ljudi potekli iz Afrike, oslanjajuci se na govore Hajla Selasija protiv rasizma, kao i na Biblijsku istinu da su svi ljudi jednaki pred Bogom sam rastafarijanizam je ovo prevazisao.

Deo zasluge je svakako i na internacionalizaciji regea, pa su mnogi globalni propovednici regea beli ili mesanci. U ovom momentu cu se setiti samo Bob Marlija, UB40, Gentlemana i kompletne domace rege scene. Vaznije i iznad svega, Rastafarijanci za razliku od nacista i skinsa ne iskazuju rasizam prema belcima.

b) Shvatanje da je Vavilon sistem koji su stvorili belci (ropstva, mentalnog ropstva) se prosirio na svaki uredjeni represivni drzavni sistem, vodili ga makar i crnci. Ili, rastafarijanska poruka je postala globalnija od geta Jamajke.

c) Rastafarijanizam bi bio konzervativan ogranak Judeohriscanstva cije su vrednosti bliske monaskim,
a opet se upraznavaju u svakodnevnom zivotu (stroga ishrana, dosta verskih zabrana itd.)

d) Posto nema zvanicne Crkve, cak se Crkva prema citatima iz Starog zaveta smatra nepotrebnim posrednikom izmedju Coveka i Boga, jednostavnije bi bilo posmatrati ga kao nacin zivota, nego kao ustanovljenu Crkvu. Postoje odredjeni postulati, ali ne i verska hijerarhija.

e) Uzimajuci u obzir Biblijske vrednosti kao centralne, jako tesko bi bilo dokazati da je u pitanju nesto destruktivno. Zapovesti su doslovne pa i ne uzimaj sebi idola, te nema vizuelnog predstavljanja Boga, Jahvea. Isus se postuje kao prorok, a Hajle Selasije kao onaj koji je ispunio Novi Zavet, vraceni Isus. Iako je to centralna figura, dogmatika njegove Bozanstvenosti nije ista kod svih "kuca Rastafarijanaca" kao sto i shvatanje Isusove prirode i svetog trojstva delom varira u Hriscanskom svetu. Samo pominjanje imena Hajla Selasija, zanimljivo takodje ima i znacenje Svetog Trojstva, ali opet i Isusovo ime ima znacene "pomazanika". Kao i kod svake vere dosta toga je simbolicko, i vise je tu da ovu veru ucini razlicitom nego da je uspostavi kao suprotnu


Glavna veza sa nasim forumom, je sto su Rastafarijanci vec gotovo 80 godina glavni zastupnici legalizacije marihuane, i u praksi je primenjuju bez obzira na zakonska ogranicenja. Kroz muziku i svoj kulturni izraz su doprineli i internacionalizaciji ove teme.

I ateisti, pravoslavci, muhamedanci, deca Izrailja se mogu pronaci u mnogim Rastafarijanskim porukama.

I na kraju - o Orijentalnom Pravoslavlju

Aleksandrija je duhovni centar Hriscanstva jednak Jerusalimu, Rimu ili nekada Carigradu.

Odseceno je iz dogmatskih razloga pri prvoj sizmi oko prirode Isusa, i dugo je bilo anatemisano
zbog pojednastovljenja samo jedne dogme - o jednoj prirodi Isusa. Trpelo je udare Islama i ropstva,
da bi konacno te podele bile prevazidjene i crkve Egipta, Sirije, Etiopije ... danas bile ravnopravne clanice Svetske zajednice Crkava. Tvrditi da oni nisu Hriscani ili da su destruktivna sekta je negacija istorije Hriscnastva. Anatama je izbrisana i danas je u pomirenju sa ostalim Hriscanskim crkvama.

Zanimljivost je da u su u Etiopiji postojali i crnci Jevreji koji su danas preseljeni u Izrael (Beta Israeli)
kao i da zahvaljujuci rastafarijanizmu Etiopska pravoslavna crkva ima danas jak uticaj i na Karibima.

Hajle Selasije je bio branilac Hriscanstva i poglavar
 

Zabljak 1992

Aktivan Član
30.01.2008
449
20
0
38
rasta je crni odgovor na hriscanstvo,ako bijelac moze da ima bijelog boga moze i crnac,splet istorijskih okolnosti je radio za ponos crnaca,krunisanje haile selasija 1930. i odbrana od invazije musolinijevih fasista.raste su `pogledali` put Etiopije i vidjeli crnog kralja.ziva je istina da je preko 70 predstavnika raznih nacija pozdravilo novog kralja.rastafari danas ima nekoliko ogranaka ali se razlikuju dosta medju sobom,neki prihvataju bibiliju kao svetu knjigu npr. `twelve tribes` ogranak ciji je `ucenik` bio i marli,a neki potpuno odbijaju da gledaju na bibiliju kao na svetu knjgu,vec gledaju na knjigu kao na jos jedan mehanizam bijeloga covjeka.tako da je rasta dosta sirok pojam i kao homogena cijelina nema sanse da opstane.sto se tice selasija,dosta kontroverzna licnost,svakako ima zasluge za odbranu zemlje od fasista,pa i u prodor na tlo afrike,ali i bio je bahat vladar(apsolutista ako hocete).sahranjen je mislim 1977. ispod dvorsko toaleta,toliko o statusu koji je imao u etiopiji...kad cujem bijelca da kaze rasta analogija je slicna ka da etiopljanin dodje u sumadiju i kaze da je ponosni pravoslavni sumadinac.inace sam veliki rege `fan` i ove stvari su me interesovale.a sto se tiche spc to necu mnogo komentarisat da se neko ne bi naljutio odje,to nije crkva nego paravojna formacija.(ovo je najduzi post koji sam ikad iskucao na netu)

ako nekoga bas zanima tema,evo link za YT,jedan od najbitnijih rasta `filozofa` mutabaruka(a bogami i muzicar) na nekom jamjcanskom talk show programu:

http://www.youtube.com/watch?v=IdAXGmYRSlY part 1/11
 
  • Sviđa mi se
Reactions: vox

TotalUnderground

Aktivan Član
03.11.2008
64
6
0
35
mene zanima gde je granica izmedju jedne sekte i vecinom priznate religije..to shto je opshte prihvacena ne chini je ni manje ni vishe ispravnom..SPC sebi ne bi smela da daje za pravo da bilo shta naziva sektom ili bilo koga heretikom..zato valjda imamo "slobodu mishljenja"..sama rech sekta je takva da ce u umu prosechnog choveka izazvati loshe mishljenje jer su sekte,barem kod nas oduvek usko povezivane sa drogama,ispiranjem mozga etc..mislim da je SPC toga svesna i da namerno to koristi da bi eliminisala konkurenciju jer sve je to isti biznis braco..borba za moc i novac..
ni jedne religije se ne treba striktno drzhati,u sushtini vecina njih govori istu stvar na drugachiji nachin..biblija je isprepletena porukama mira i ljubavi,tako i kuran...jedini problem su ljudi...jer vecina koristi religiju kao jednu od bitnih crta u kreiranju svog identiteta,lichnog,nacionalnog,nebitno..preispitivati nekom religiju je isto shto i napadati ga..mnogo mi imamo problema sa egoizmom i nedostatkom mudrosti i zbog toga je religija u danashnje vreme potencijalno opasna i zlokobna stvar..
 
  • Sviđa mi se
Reactions: vox

vox

09.03.2005
113
105
28
45
www.facebook.com
rasta je crni odgovor na hriscanstvo,ako bijelac moze da ima bijelog boga moze i crnac,splet istorijskih okolnosti je radio za ponos crnaca,krunisanje haile selasija 1930. i odbrana od invazije musolinijevih fasista.raste su `pogledali` put Etiopije i vidjeli crnog kralja.ziva je istina da je preko 70 predstavnika raznih nacija pozdravilo novog kralja.rastafari danas ima nekoliko ogranaka ali se razlikuju dosta medju sobom,neki prihvataju bibiliju kao svetu knjigu npr. `twelve tribes` ogranak ciji je `ucenik` bio i marli,a neki potpuno odbijaju da gledaju na bibiliju kao na svetu knjgu,vec gledaju na knjigu kao na jos jedan mehanizam bijeloga covjeka.tako da je rasta dosta sirok pojam i kao homogena cijelina nema sanse da opstane.sto se tice selasija,dosta kontroverzna licnost,svakako ima zasluge za odbranu zemlje od fasista,pa i u prodor na tlo afrike,ali i bio je bahat vladar(apsolutista ako hocete).sahranjen je mislim 1977. ispod dvorsko toaleta,toliko o statusu koji je imao u etiopiji...kad cujem bijelca da kaze rasta analogija je slicna ka da etiopljanin dodje u sumadiju i kaze da je ponosni pravoslavni sumadinac.inace sam veliki rege `fan` i ove stvari su me interesovale.a sto se tiche spc to necu mnogo komentarisat da se neko ne bi naljutio odje,to nije crkva nego paravojna formacija.(ovo je najduzi post koji sam ikad iskucao na netu)

ako nekoga bas zanima tema,evo link za YT,jedan od najbitnijih rasta `filozofa` mutabaruka(a bogami i muzicar) na nekom jamjcanskom talk show programu:

part 1/11

Post je uglavnom tacan, sa izuzetkom da je i Rastafarijanizam evoluirao od svojih crno-nacionalistickih korena, i da danas prihvata ljude svih rasa.

Sto se tice Selasija, ubijen je od strane komunistickih revolucionara, posle cega su tek usledile glad ili patnje (ovime nimalo ne negiram da je i pao sa vlasti jer je premalo mislio o narodu). Danas je Etiopija republika, ali nema neke posebno izrazene zelje da se dinastija Solomonida (ciji je Selasije bio poslednji aktivni vladar) vrati na tron. Donekle je moguce vuci paralele sa nama.

Moguci su beli Rastafarijanci, mi eto imamo Kojota, Matica i nekoliko slicnih eldera, pre svega zahvaljujuci licnom izboru i miksu iskustva, filozofije i religije.

Sto se tice stava SPC ili barem njenog ekstremnog dela, i katolicizam, budizam i hinduizam se vide kao neprijatelji, a sve sto nije tradicionalna verska zajednica nastala pre par hiljada godina sektom. Tako se ne destruktivne male verske zajednice poput npr. Adventista ili Jehovinih svedoka ovde smatraju zlom sektom (od strane SPC-a) iako su globalno priznate crkve sa kojima je SPC u savezu kroz svetski crkveni savet https://en.wikipedia.org/wiki/World_Council_of_Churches

U ispravnom smislu citavo Hriscanstvo je sekta (ogranak, modifikacija) Judeizma, a Protestantizam, Katolicizam, Istocno i Africko pravoslavlje su sekte Hriscanstva, pa se zatim dalje usitnjavaju u ogranke. Pravi termin je destruktivni kult, a to Rastafarijanizam nije.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: oz

vox

09.03.2005
113
105
28
45
www.facebook.com
mene zanima gde je granica priznatih religija i sekte ... religija u danashnje vreme potencijalno opasna i zlokobna stvar..
Apostolska linija nasledjivanja (kod Rastafarijanstva loza cara Solomona), priznanje u OUN (da za raste), priznanje od vlade (da), priznanje od drugih crkava (dijalog da, kanonski ne) i masovnost (sem na Jamajci, rasti nema dovoljno da prodaju statistički nivo greške pri popisu)