Različiti spektrumi, i njihov utjecaj na rast biljke?

• Vutra Radio is back. Možete ga slušati preko web plejera. Slušamo se!
Hempatia Canna iGrow Mills Nutrients

Tema1

Sve je to za ljude
08.02.2011
686
2.401
163
World travel
Imas video na youtubeu, zapravo više njih,a posebno o led svjetlu i usporedni growowi istih biljki u istim uvjetima pod svim spektrima,plavi,bjeli,crveni..jos su neki bili nezz..ugl., najbolji rezultati iskoristivosti leda su plava i crvena,dok ima puno previse zelenog,neupotrebljivog spektra.rađene su usporedbe pojedinih spektrova led vs., clf na rast bilja ,također u istim uvjetima,. Nezz kako se zove video ali ako ukucas kljucne rjeci u tražilicu ,sigurno ces nac dosta eksperimentnih videa na ovu temu:vutra:

Sviđa im se: 420Florist

Mad Rabbit

I am not stoned, I am herbally medicated ;)
Poznanik Foruma
17.11.2014
1.399
4.842
188
Meni se kao najbolje svjetlo za vegetaciju pokazao cfl 6500K. Za jednu biljku 125w ili 250w za dvije biljke. Ako se drži u dobru Ventilaciju na svega 5-10cm konstantno, biljke budu predivne, nabite ( kratak razmak između internoda), te najljepše listaju.. Za cvat svakako preporučujem led full spectrum ili hps.. Stay high.. :idea::idea::lol::smoke::cool::cool::puuuh::

hazeri

RF
Prijatelj Foruma
25.01.2016
7.072
29.300
1.058
Er-Rif
Sto se tice vegetacije...moja zapazanja su da ispod fluo cijevi meni najbolje radi,a radio sam i ispod hps-a,led-a punog spektra i plavog..uglavnom Starligh reflektor sa dvije 55w osramove neonke najbrze stvori klimu potrebnu za dobar pocetak.Tako sam ja zapazio u mom slucaju.Fino grije,ne previse..susi zemlju prirodnije..Dok za cvijetanje...hmmmm...ono sto sam ja radio sa hps-om sa led-om nisam...ali to pripisujem svom trazenju sredine sa led-om jer vjerujem u led kad buducu grow rasvijetu.Mada...da trebam raditi za kuru ulja,za bolest...hps-double ended..Gavita,20 lit,5 kom...to sigurno napravi ono sto trebas...:thumb:

waynejohn

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
01.07.2016
370
787
93
5000k 90cri, više tamnijih manjih listova sa više pigmenta, žbunjasta vega, na prelazu uglavnom utvrđuje već postojeće grane ne radi puno novih, duže cvijetanje, više snijega
3000k 90cri, manje listova i veliki dugački listovi malo svijetliji sa manje pigmenta, mrvicu previse izduživanja u vegi, tanje grane, na prelazu radi više novih grana sa cvijetovima, kraće cvijetanje

grisnak

Glycyrrhiza Glabra
Poznanik Foruma
20.09.2015
1.128
5.685
258
https://www.vutra.org/threads/led-sijalice-žarulje-e27.17178/post-526084

edit: evo još malo...

Fitokrom je protein koji sadrži specifičnu molekulu (kromofor) koja apsorbira svjetlost. Kromofor fitokroma je otvoreni tetrapirolski lanac koji je tioesterskom vezom kovalentno vezan na protein. Kromofori PC i PTC razlikuju se uglavnom u broju dvostrukih veza. Osim toga, PTC ima metenski most u prstenu A vezan na jednu ili dvije aminokiseline. Prirodni fitokrom ima molekulsku masu oko 240 kDa i predstavlja dimer dviju ekvivalentnih podjedinica.

PC je fiziološki neaktivan oblik fitokroma koji apsorbira crvenu svjetlost i on se pojavljuje isključivo u tami. PTC je fiziološki aktivan oblik pigmenta koji apsorbira tamnocrvenu svjetlost.

Određivanje i mjerenje fitokroma u biljnim tkivima temelji se na spektrofotometrijskim mjerenjima razlike u apsorpciji svjetlosti kod 660 nm i 730 nm nakon osvjetljavanja s crvenom ili tamnocrvenom svjetlošću. Ovom metodom otkriveno je da etiolirana tkiva sadrže velike količine fitokroma, a najveće količine su nađene u meristemskim tkivima, uključujući vrškove izdanka i korijena i kambijsko tkivo. Sadržaj fitokroma u zelenom tkivu je prenizak da bi se mogao odrediti spektrofotometrijski, iako su male količine nađene u ekstraktima listova brojnih vrsta.

Svjetlost nije jedini čimbenik koji regulira nastanak ili nestanak PTC. U nekim vrstama biljaka PTC u mraku spontano prelazi u PC (reverzija u tami). Razina fitokroma regulirana je također stopom njegove sinteze i razgradnje. Fitokrom se u tami sintetizira u PC obliku. Svjetlosni poticaj koji ga pretvara u PTC i time ubrzava njegovu razgradnju, također smanjuje stopu sinteze.

Imunokemijskim tehnikama uspjelo se utvrditi mjesta gdje se fitokrom nalazi unutar stanice. Pokazalo se da neaktivni oblik fitokroma (PC) nije strogo lokaliziran u stanici, te da se javlja u mitohondrijima i plastidima, kao i u citoplazmi općenito, ali ga nema u jezgri i vakuoli. Međutim, nakon konverzije u aktivan oblik (PTC) izlaganjem crvenoj svjetlosti, položaj je nešto specifičniji, odnosno fitokrom se brzo veže na membrane.

Misel06

Aktivan Član
05.09.2017
97
250
53
27
Pozdrav..evo primjer neke kombinacije sa slikama..za vegetaciju se za sada cini super..led svjetla 2x23w 3000k i 12 komada jeftinih led svjetla 6w gu10 grlo iz bata..vegetacija mozda je nesto malo sporija..nezz sad tocno jer je biljka pod dosta stresa bila od samog pocetka da se dobije siroki i niski grm zbog niskog boxa..a za cvjetanje imam spremno 4x23w 3000k kaj se vidi na sliki i 12x6w 2700k gu10 grla..biljka je stara nekih 3 tjedna a box je 50x50x110..

Prilozi