Razmišljanja o uzgajanju - još malo priče za početnike...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Barbarossa

tata brada
Poznanik Foruma
20.12.2014
2.688
26.638
1.058
Jugoistočno odavde
Kada nam padne na pamet da uzgajamo biljku, najbitnija od svih želja mora biti vezana za njeno zdravlje.
Sa zdravom biljkom možete raditi čuda, a sa bolesnom gotovo ništa.
Padaju u vodu svi zanimljivi treninzi, skupa rasveta, vrhunsko đubrivo...
Zato je neophodno znati nekoliko fundamentalnih činjenica o samoj Biljci, da bi uspešno ispratili njen put od semena do masnog cveća.
Bez tog osnovnog znanja, koje često proističe iz čiste logike, uzgoju se pristupa sa strahom, nesigurnošću i sa nestrpljenjem.
Masa je onih koji su teoretski nabubali da je Azot najbitniji makro element u vegetaciji, ali da nisu zapravo svesni da se i kao takav Biljci dodaje onda kada je suštinski potreban, a ne formalno po principu redosleda i pretpostavke.
Uspeli ste da isklijate seme i pred vama je biljčica od par centimetara, par kotiledona i parom prvih listića.
Pretpostavka je da koristite kvalitetan supstrat.
E sad, primetio sam gomilu ljudi koji u komentarima pored slika biljaka u ovom stadijumu, gotovo uvek pominju NPK.
Od svih stvari na koje bi trebalo u ovom trenutku da misle, oni se uhvate za fucking NPK! To je poslednja stvar na koju treba misliti u prve tri nedelje života biljke. Čak i u potu od 10l, na primer, ako je sve urađeno kako treba, ne treba žuriti...
I beba od mesec dana je gladna i da bi se razvijala treba hranu, a ta hrana je majčino mleko. Ne meso, jaja i riba. Ne zato što to nije dobra hrana, već beba nije sposobna da je koristi; njen sistem još uvek nije dovoljno razvijen. Možda je takva analogija preterana, ali ubeđen sam u to da je dobar, "živi" i rastresit supstrat fundament za dobru biljku. Uzalud sva kvalitetna đubriva ako se Biljci ne dopusti "povezivanje" sa zemljom punom korisnih mikro organizama. Svako prerano hemijanje smanjuje efekat takve konekcije. Što se kasnije odražava i na sam prinos.
Što je kvalitetniji proces razvitka korenovog sistema, to je potencijal biljke veći, a takođe i njen metabolizam.
Prvi pravi deficiti mogli bi da se jave tek u ranom cvetanju (srazmerno veličini pota i dužini vegetacije), dok se većina problema tokom rane vegetacije sasvim pogrešno vezuje sa deficitom hrane.
To je zapravo tačno, ali ne zato što hrane nema u zemlji, već zbog nemogućnosti da je biljka usvoji, zbog poremećenog metabolizma i preranog "hemijanja", čestih ph fluktacija, pri čemu se višak đubriva zadržava u zemlji, dok svakim sledećim đubrenjem zemlja postaje sve mrtvija, a često i toksična.
Druga je stvar kod iskusnijih growera, koji znaju koliko smeju da idu sa tim "guranjem" biljke.
Ima sjajnih uzgajivača koji se drže ranog đubrenja, ali kod svih njih su stvoreni preduslovi za tako nešto.
Iskustvo dopušta mnogo toga.
A sve je u growu uzročno-posledično.
Tako se čudimo nekom ko sa dva topiranja adekvatno popuni odabrani prostor sa dosta kratkom vegetacijom, dok se kod drugih to otegne, često sa lošijim rezultatom.
To je naročito izraženo kod toppinga, fim-a i croppinga. Da bi ti treninzi imali puni efekat, biljka mora da neometano raste, da je zdrava. Ukoliko pokazuje određene simptome, svako seckanje još više će je usporiti, dok će imunitet nastaviti da pada.
I na kraju, najgore od svega što može da se uradi, kad već stvari tako stoje, to je da se biljka u tom trenutku prebaci na režim za cvetanje.
A to je upravo boljka neiskusnih, jer iz straha što im biljka izgleda sve lošije, žele da što pre završe, nekad čak nadajući se da će problemi u svetanju nestati.
Obično to budu jako mršave berbe...
U ovim svojim razmišljanjima se često vrtim u krug i preširoko idem sa pričom, ali smatram čak i korisnim ako se ponavljam malo...
Ovde ću da stanem, a u nekim narednim razmišljanjima nadovezaću se sa tim koliko je svetlo, temperatura zemlje i zalivanje takođe deo početničkih muka...sad sam prilično napušen.
Živi bili...
 

daktilograf

Aktivan Član
03.09.2019
197
712
93
Somalirana de Pufna
Od prve koju sam provalio, izlistah razne crtice... Veoma lepo razmisljanje i baš prijatan pristup tematici. I sam sam uvideo da logika u najviše slučajeva funkcioniše izvanredno kad se lepo kombinuje sa svojim ili tuđim iskustvom pa se baš saživim sa razmišljanjem... :respect:

Mora čovek da se oslobodi viška informacija, previše ljudi brinu. Živa je istina da se previde esencijalne stvari zarad nekih trivijalnosti... I to ne samo u ovom životnom segmentu...