Razni procistaci zrak, box, par pitanja, misljenja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

AndrijaJ

Aktivan Član
19.06.2010
172
124
0
46
Pokusavam osmisliti neki manji univerzalni box (cca. par biljaka), lijep, efektivan, bez mirisa al nikako da nadjem rjesenje kako efektivno otkloniti sve mirise a da je ugodno i oku i nosu :)


Jedna od stvari na koje sam naletio su pročistači zraka.
Ima ih raznih elektrostatski, pa sa dodatkom filtera od aktivnog ugljena, pa sa dodatkom UV svjetla uglavnom svi se reklamiraju da bez problema uklanjaju miris cigareta, neki cak i za prostorije za smece, i slicno pa s obzirom na to trebali bi uklanjati sve mirise ?


Ima li netko iskustva s ovim ?

Samo informativno, s obzirom da ovaj uredjaj s jedne strane uzima zrak a s druge pusta ocisceni dali bi ovo moglo funkcionirati u nekom zatvorenom krugu, npr da mi je jedini izvor zraka procisceni zrak iz tog uredjaja kojem je protok 36/90/150 m3 u sat vremena za box npr. 50x60x120cm ?

Pretpostavljam da bi mi temperatura bila problem :(
- U tom slucaju dodao bi par ventilatora koji bi uvlacili ostali zrak iz vanjske prostorije, koji bi hladili lampe i kojima bi regulirao brzinu vrtnje pomocu potenciometra te tako utjecao na temperaturu u boxu.
Znaci jedini izlaz zraka bio bi u taj procistac.

Za stvaranje umjetnog vjetrica u boxu koristio bi neki manji pokretni ventilator koji bi samo stvarao pomicanje zraka u samom boxu.

Palo mi je na pamet i postavljanje duplih vrata na box :)
Vanjska bi bila kao od normalnog ormara, a 2 unutarnja od stakla na koja bi sa unutarnje strane bila naljepljena ona folija za aute koja recimo u slucaju kada se stavlja na auto ne dopusta poglede izvana, pretpostavljam da onda ima dobru refleksiju ?

Sto bih dobio time :) ?
Pa recimo, u slucaju otvorenih prvih vrata brijem da bi to djelovalo opustajuce na prostor u kojem boravim, cjelo vrijeme mogucnost pogleda na djevojcice nesto kao akvarij s ribicama :)
U slucaju posjeta u sekundi samo zatvorim vanjska vrata, nema mirisa nema nicega sve stealth .

Znam da bi me ovo sve skupa dosta doslo i da urod od tih par biljaka ne opravdava investiciju, al to mi je ionako nije primarno. Napomena, sve je za osobnu upotrebu, od uzgoja :) pa do proizvoda :)

a sad malo OT, nadam se da se necete ljutiti :)

Prilikom mog trenutno slucajnog grow-a otkrio sam koliko je to ustvari prekrasna biljka, koliko psiholoski nagradjuje moju brigu za nju, kako samo promptno pokazuje znakove zadovoljstva kada su joj svi uvjeti ispunjeni te u isto vrijeme i mene cini sretnijim. Samo jedan letimican pogled na biljku u meni stvara neki neopisiv osjecaj zadovoljstva i srece.
A kad samo pomislim kako se sve moze s njom igrati LST, topiranje, bonsai .... ljudi moji umrjet cu od srece
Ne samo da je ljekovita (kako kazu) vec i sam uzgoj djeluje pozitivno na psihu covjeka kako nijedan psiholog, tablete, terapije, ljubimci koje cemo kad tad morati otpratiti na onaj svijet i tugovati za njima....
npr. pri uginucu ljubimca postoji sansa da mozda padnemo i u duboku depresiju, pa onda tablete, terapije i slicno
Kod ovog hobija toga nema, pozeljet cemo neku novu sortu, neki novi nacin LST-a....
Da napomenem nikad nisam probao nista drugo osim marice, nikad nisam imao zelju probati nesto drugo pa i kad se nije mogla nabaviti dok je bilo svih ostalih droga nisam pozelio nesto drugo, jednostavno nisam pusio kad je nije bilo i to je to.

Zasto ovaj tekst ?

Pa evo recimo neki ce reci da sam lud, vecina poznatih da sam puko, ak me skonta policija bit cu kriminalac cak i za tako malu kolicinu, olos, visak drustva, ovisnik, u novinama razpet kao da sam ubio nekoga .......

A sad vi meni recite izmedju ostalog ako si nezelim kupiti LCD od 127cm (trenutno imam 27" i cisto mi je dovoljan) vec za te novce zelim izgraditi savrseno lijep i uredan box za 2-4 biljke, dal sam ja normalan, zakon i vecina bi rekla da nisam !!!! uh, kako su nam nametnuli krive vrijednosti.....

A sto se tice zadovoljstva, dusevnog mira, utjecaja na psihu,stresa, zdravlja hoce li mi u buducnosti vise zadovoljstva priustiti takav box ili LCD od 127cm i gledanje filmova i televizije (reklama) ?

nesto slicno ovome sam imao u planu, samo bi ipak normalnije izgledalo izvana , kao normalni ormaric :)

growbox.jpg


p.s. sorry na podugom postu i malo offtopicarenja :)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
A kad samo pomislim kako se sve moze s njom igrati LST, topiranje, bonsai .... ljudi moji umrjet cu od srece
Haha dobar :icon_lol:
Ideja ti je ok,ali ne znam koliko bi bilo dobro bez izmjene zraka,odnosno bez ulaza svježeg zraka.
Karbonski filteri.koliko sam upoznat,dobro odrađuju posao,pa bi jači vent u kombinaciji sa filterom i cool tube-om ipak bio moj izbor,ali to je zato što nisam upoznat sa tehničkim karakteristikama uređaja koje si naveo,a ovo je isprobana i funkcionalna metoda.Na žalost,malo bučna,ali vjerujem da bi se sa flexi cijevima sa izolacijskim slojem (isoflex,sonoflex...) i adekvatnim prigušivačem dobar dio buke odklonio.
Druga opcija bi bila,kao što si i rekao,odvojiti hlađenje žarulje od ventilacije prostora.Kako trenutno koristim HPS 150W,mogu ti reći da jako malo grije,a vjerujem da ni 250W ne emitira puno veću temperaturu,pa bi kao tiše rješenje mogao koristiti PC ventove za hlađenje žarulje,dok bi za filtriranje zraka trebao ili nešto jači vent u kombinaciji sa karbonskim filterom ili dotični uređaj,a za ulaz zraka opet PC ventovi.
Kako sam u zadnje vrijeme dosta tražio razna rješenja,našao sam i dosta jake PC ventove na tržištu (barem po specifikacijama),ali su dosta skupi,tako da je ostalo samo na tome,a u uporabi su naj jeftiniji koji također odrađuju posao.
Što se ovih duplih vrata tiće,nisam baš sve pohvato :icon_lol: Bilo bi dobro da neke info o toj foliji nađeš,jer nisam siguran da znam o čemu je riječ :icon_lol:
Želim ti sretno i uspješno growanje :thumb:
Pozz
 
13.06.2010
25
3
0
32
imaš razno raznih ionizatora zraka koji kako kažu filtriraju sve neugodne mirise i alergene...inaće su dosta skupi....a tko zna jesu li doista efikasni.
možeš si staviti oko ormarića u neku zdjelicu štapić od vanilije i još neke mirisne stvarćice i eterićna ulja,pa ako neko pita reci da se to osjeti...a i možeš napraviti neki homemejd filter odaktivnog ugljena...
 

AndrijaJ

Aktivan Član
19.06.2010
172
124
0
46
to zlo&naopako : zaboravih navesti i kloniranje :)
sto u danasnje vrijeme samo pravi strucnjaci rade :)

a sto se tice porcistaca mislio sam na nesto ovako ( dal smijem postati ovakve linkove? )

npr. ovaj radi valjda sa UV svjetloscu
http://mikroklima.com.hr/biozone_pz.htm

ovaj sljedeci ima i aktivni karbonski filter :)
http://www.valmont.hr/products/PA-6...aka-s-hepa-filterom-i-plasma-generatorom.html

Uglavnom ima ih dosta raznih od cca. 500-1000 kuna , naravno ima i skupljih al to su vec pravi uređaji :)

A sto se tice folije doustat cu od toga, to bi mi dosta zakompliciralo stvari :) Inace s tim sam mislio kao imati otvoreni box, a da pritom sa unutarnje strane imam dobru refleksiju a da se opet vide biljke izvana...... kao akvarij :)
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
:thumb: to te ja pitam :icon_lol:
Sad si i mene zainteresirao,hehe.Sad nemam volje,ali pogledat ću malo tehničke specifikacije ovih proizvoda.Čine mi se kao neki marketinški trikovi na prvi pogled,ali nije isključeno da su ipak funkcionalni.
 

SuperAngel

Aktivan Član
15.12.2008
375
66
0
41
Identične dimenzije boxa imam i ja i 150w hps je idealna za to. Kod ventilacije ti je najbinije da znaš da nije bitno koliko zraka upuhuješ unutra več koliko izbacuješ van. Također ti je bitan tlak koji vent postiže, i protok, kod mene zrak izbacuje vent od 90m3/h i dobro odrađuje posao mada nebi bilo loše da je još jači, za filtriranje aktivnim ugljenom puno jači(carbon filter+centrifugalni ventza ovakav box= oko 100evra). Ulaz može biti i pasivni samo mora biti duplo veče površine od aktivnog izlaza. Temperatura mi u boxu zna skočiti i do 5 stupnjeva više od sobe. Bilo bi ti pametno prije nego što baciš novac na filter da proučiš koliko vuče, također imaj na umu da ti treba heavy duty oprema jer če raditi 12-20 sati dnevno mjesecima EDIT: zapravo vent radi cijelo vrijeme jer se u protivnom skoči vlaga na 95% i počne kondenzirat. Takav neki filter bi eventualno koristio u sobi da pobije ako je nešto mirisa pobjeglo iz boxa.

Ako bi išao na zatvoreni sistem tada ti treba puuuuuno više: klima za hlađenje, boca s CO2 i regulator i naravno bilo bi gotovo nemoguče uštimati sve to jer je box vrlo malen :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Z&N

Che*

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
10.09.2008
633
104
63
eh da ja malo popljujem sve proizvode na trzistu...


imao sam sve.... bas sve... normalno nisam bio lud pa isao kupiti prociscivac koji dodje 1500kn..posudio sam ga :)

i moj jedini zakljucak... Mislim svaka cast svima i tom filtru sa aktivnim ugljenom ali meni je uvijek smrdilo...ali bas uvijek..Jdnostavno pobjegne van,filter sam ne ocisti sve ,i kroz njega prodje.. :)

I sta sam ja napravio.... HILTOVFKu u ruke i rupu u zidu,spojio crijevo za napu izmedju zida i boxa,zasilikonizirao i sve super ... :D Jedino sto sad ponekad osjetim miris na cesti..ali nije bed :p