Recepti...

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
Kako se govorilo u jednoj od tema u pdforumu kulinarstvo,odlucih otvoriti temu gde mozete pisati zeljene recepte za bilo kakve poslastice,slatkise,torte,kolace itd...
Uzivajte u predstojecem...
 

LucidDream

Miran dečak
26.02.2007
1.239
110
88
43
Umutiti 4 jaja i u to dodati 24 kasike secera.24 kasike brasna,24 kasike mleka,24 kasike zejtina,pecivo.
Fil:
Ushpinovati 125g secera,i izrendanu ili samlevenu pomorandzu,3kasike dzema,1\3 izdrobljene kore.Odozgo sipati cokoladu...

Enjoy...
 

Kurblaj Kan

Aktivan Član
15.12.2006
1.812
77
73
Krompir tijesto
SKuvat tijesto i skuvat krompir neam pojma koja količina to treba procijeniti ali krompir dabude dobro kuvan
Izdinstat luk i to sve potrpat u istu šerpu može se i napravit krompir pire od krompira prvo ali nije potrebno ejr se raspadne od miješanja.
I to u istoj šerpi posut s dosta slatke i ljute paprike i mješat ko lud.
I eto predobro bude.
E da i soli treba stavit
 

RedSh

Vutra Veteran
21.08.2006
821
141
63
45
ee obozavam krompir-tijesto!

mada je moj recep malo drugaciji, sve zavisi kako te baka nauci :)

za jednu osobu:

2-3 krompira narezat na tanke ploske, preliti sa uljem i zacinima nek se malo safta
skuhati 200gr neke paste/makarona (najbolje kratke neke: federe ili puzeve, ne spagete)
1 luk na sitno

ja luk dodajem pri kraju jer ako ga dodate na pocetku i ne pazite bas na njega i ne mjesate sve ce izgorit pa sve propalo...

ja lagano pirjam krompir dok se doslovno ne skuha. naravno pustim da je posuda di se pirja poklopljena da se krompira upari... kada je pri kraju ubacim luka, i jos neke zacine, pa jos malo mjesam i pustim da se malo cak i zapece krompir. kada je gotovo ubacim pastu i sve jos malo pomjesam...i bude njam....njam :)

jelo koje je oznacilo moje djetinjstvo, baka mi to spremala cesto:)
 

ZOKI

Aktivan Član
21.01.2008
1.257
42
73
16
imam ja jedan , idem da ga sprovedem u delo pred utakmicu..

uzmes one male batake neznam koko se to zeove od krila (pile)
ubacis u tiganj maslinovo ulje tako odprilike dve kasike velike
bacis u tiganj batake male (u zagrejan) zacine kakva vam je volja samo nesme biti mlevene paprike
osolis po volji i ukusu naravno biber kad je na pola peceno ubacis tamo jedno tri kasike meda i peces dog nepoprimi boju karamela to je to uzivajte u prelepom jelu...

inace ovo primenjujem i za rostilj .. napravim marinadu i u friz na jedno 6sati pa za drutvo ko dezert

pozzz i prijatno.. :)
sve recepte sam izmisljam mada mozda ima vec ovaj negde .....

EVO DANAS SAM SE SETIO DA SAM ISFOTKO PA DA BACI SLIKU BILO JE VEOMAM UKUSNO

http://img149.imageshack.us/my.php?image=1000372resizeue1.jpg
 
20.07.2009
12
1
3
LESNIK VUTRA

cokolada
1 kasicica vanile
1/4 solje seckanih lesnika ili oraha
3/4 solje kondenzovanog mleka
1/4 solje trave

Istopiti cokoladu na pari.Polagano usuti vanilu,mleko i travu.Skloniti sa ringle i dodati lesnike.Sipati masu u pleh namazan buterom(najbolje onim sto je Toma spremao ~) ).Ostaviti da se ohladi.
- konkretno za spremanje ovog, da nije mnogo 1/4 case trave, za pocetnike...i da li se cedi ili u kakvom se vec obliku stavlja!?? hvala :)
 

Svirač_Trube

Aktivan Član
08.11.2007
214
14
0
32
[FONT=&quot] Kraljice sa umakom[/FONT]
[FONT=&quot]Sastojci[/FONT]
[FONT=&quot]30 dag tikvica, 3 jaja, 15 dag šunke, 20 dag sira, 3 ml mlijeka, 1 žlica svježeg peršina, sol, bijeli papar, 7 žlica brašna[/FONT]
[FONT=&quot]Umak[/FONT]
[FONT=&quot]1 svežanj peršina, 300 g punomasnog jogurta, 1 žlica soka od limuna, 1 žličica senfa, prstohvat šećera, sol, papar[/FONT]
[FONT=&quot]Priprema[/FONT]
[FONT=&quot]Od brašna, jaja i mlijeka umutimo gušću smjesu kojoj dodamo šunku, sir, začine, peršin i na kraju ribane i iscijeđene tikvice. Kuhinjskom žlicom vadimo tijesto i pržimo ga u vrućem ulju te gotovog stavljamo na upijajući papir. Peršin sitno nasjeckamo .[/FONT]Pomiješamo jogurt, sok od limuna, senf, šećer, sol, papar i peršin. Umak poslužimo s prženim pogačicama.
 

Svirač_Trube

Aktivan Član
08.11.2007
214
14
0
32
Čoko Mufin
[FONT=&quot]90 g kakaa, 170 g vruće vode, 375 g brašna, 1 žličica praška za pecivo, 1 žličica sode bikarbone, 1 žličica soli, 250 gr maslaca, 350 gr šećera, 4 jaja, 200 ml kiselog vrhnja[/FONT]
[FONT=&quot]Krema [/FONT]
[FONT=&quot]500 ml slatkog vrhnja, 250 g fine tamne čokolade (70% kakaa)[/FONT]
[FONT=&quot]Priprema[/FONT]
[FONT=&quot]Pomiješamo kakao i vodu. U drugoj posudi pomiješamo brašno, prašak za pecivo, sodu bikarbonu i sol. Maslac i šećer otopimo na pari. Kad dobijemo jednoličnu smjesu skinemo sa pare i miješamo mikserom dok se ne ohladi. U ohlađeno dodamo jedno jaje i smjesu vode i kaka te dobro promiješamo. Pomalo zatim dodamo suhe sastojke, te na kraju dodamo kiselo vrhnje. Smjesom napunimo kalupe za muffine, ali najviše do 3/4 visine. Pečemo na 180°C oko 20 min.Ostavimo da se potpuno ohladi. Za kremu ugrijemo slatko vrhnje. U posebnoj posudi izlomljenoj čokoladi dodamo ugrijano slatko vrhnje i miješamo dok se čokolada otopi. Ohladimo u hladnjaku. Na hladne muffine priborom za ukrašavanje [/FONT]stavimo kremu.
 

Etajglecha

Aktivan Član
24.02.2009
160
23
18
30
"Zdrav dorucak" :)))

10 badema
3 brazilska oraha
2 suve smokve
2 suve shljive
2 suve kajsije
1,5 supena kasika mlevenih semenki lana bundeve i susama
1,5 kasicica kakaa
1/3 kasicice cimeta
1,5 kasicica lanenog ulja (moze i bez toga)
malo suvog grozdja

to se sve stavi u blender....izmelje... i eto :))) moze se jede kasikom...mogu se naprave kuglice...kako god zelite :)))

:banana_rasta::bonappetit::banana_rasta:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: oz

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.157
298
54
nije da se hvalim ali kakav sam danas [video=youtube;hqpPN8QZzBs]http://www.youtube.com/watch?v=hqpPN8QZzBs[/video] skuhao, da prste poližeš...

potrebno vam je:

bijeli ili žuti grah, oko 1.5 kg (ili koliko vam već treba)
svinjska sušena rebra
crveni luk
15 dag slanine
razni začini

i da usput napomenem, ja kuham bez Vegete, bez onih Fant mixeva i sličnih umjetnih gluposti i ojačivača okusa...

prvo se (dan prije) namoči grah iliti pasulj da stoji u vodi preko noći, ujutro se fino skuha i ostavi da se ohladi u toj vodi.

dok se kuha grah, uzmu se sušena rebra (domaća obavezno), fino se operu i onda se i ona skuhaju. također se ostave da stoje u vodi u kojoj su se kuhala.

e sad se fino uzme treći lonac, neka bude malo veći.

na sitno se sasjecka poštena glavica crvenoga luka i stavi se u taj lonac da se prži na svinjskoj masti te se malo posoli. dok se luk prži na njega ubacite 15 dag sitno sjeckane slanine neka se i to malo poprži (ne prejako jer će onda slanina biti tvrda).

odvojite dio graha (1/3 od ukupne količine) i stavite ga na stranu, ostatak ubacite u lonac i malo polijte vodom u kojoj se kuhao grah.
grah što vam je ostao sameljite štapnim mikserom da bude fina gusta kaša i onda to ubacite u lonac.

stavite rebra da se kuhaju zajedno sa grahom (možete ih narezati a možete ih i sve zajedno ubaciti).
vodu u kojoj su se kuhala rebra ne bacajte, nju iskoristite za podlijevanje.

dok se sve to lijepo kuha, dodajte papar, malo origana, 2-3 lovorova lista, podosta crvene paprike, ljute papričice po ukusu (može i sušene feferone ili čili, što već imate), svježi peršin, 2-3 listića kadulje, prstohvat majčine dušice i pustite neka krčka na laganoj vatri nekih 20 minuta.

nikako nemojte zaboraviti promiješati svakih par minuta da ne zagori na dnu.

ako je pregusto, ulijte još vode u kojoj su se kuhala rebra i pustite da malo prokrčka. ako je previše rijetko pustite neka se malo dulje kuha.

nakon 20 minuta vaše jelo je spremno za posluživanje.

(po potrebi još dosolite ali sumnjam da će trebati jer su slanina i sušena rebra već slani)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: oz
23.02.2008
1.048
1.455
188
Domaci Sladoled :

sastojci
200gr Slaga(ja najvise volim od cokolade ali to po izboru i sto bolji slag bolji sladoled)
1L Mleka
500gr secera
kasicica limontusa!

U mleko sipati secer i mesati dok se delimicno ne otopi secer, dodati kasicisu
limontusa i mesati dok se smesa ne zgusne. Staviti u frizider smesu i cekajte dok se smesa ne zamrzne.
Izmutiti slag i dodavati kasikom postepeno zamrznutu smesu i mutiti
na srednjoj brzini.

za nekih 2-3 Evra dobijete 2Kg odlicnog sladoleda :)

E posto se Thc rastvara u mleku moze prvo da se ubaci hedovina u mleko i
se napravi Vu sldoled ako je to moguce :)
 

Blade

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
11.07.2011
2.504
2.929
188
39
Negdje na Balkanu
Homemade medica...

5 lit dobre rakije i 1 kg do 1.5 kg domaceg meda...preporuka radite ovo na otvorenom...ja sam radio u kući napio i sebe i macka i sjebo staroj napu...

U lonac uspite rakiju i stavite na kuhanje..najbitnije je rakija vam nesmje zakipit nikako znaci postojana temp cijelo vrijeme...kd se rakija ugrije i pocne isparavati ...lol...pocnite mjesati i polako dodavati med...mjesajte cijelo vrijeme dok ne iscurite sav med unutra....i nastavite još 10-ak minuta....nakon tog vremena u loncu zapalite sa upaljacem i u istom trenutku poklopite poklopac....ostavite na sobnoj temp da se ohladi....prava stvar

još jednom...radite ovo vani....lol
 
22.08.2012
14
6
3
38
Čudo od čokolade (jednostavno)

Sastojci

Biskvit
:
4 jaja

10 dkg šećera

20 dkg margarina

10 dkg čokolade za kuhanje
4 žlice brašna

1 prašak za pecivo
Krema
0,5 l slatkog vrhnja

20 dkg čokolade za kuhanje

1 žlica šećera


Priprema:
Žutanjke i šećer umutiti, dodati istopljeni margarin i čokoladu, brašno pomiješano sa praškom za pecivo i na kraju snijeg od bijelanjaka (bijelanjke umiješati polagano, ne mikserom). Peći (u tepsiji cca 20x35cm) na 180°C oko 20 min… ovisi od pećnice… provjeriti čačkalicom kad je pečeno.
Izrada kreme:

Slatko vrhnje, čokoladu i šećer zagrijavati na laganoj vatri (miješajući polagano) dok ne provri.
Pečeni biskvit izbockati vilicom na nekoliko mijesta i dok je još topao preliti ga sa toplom kremom. Krema je dosta rijetka ali je ne treba dodatno miksati ili bilo što dodavati jer će se nakon nekoliko sati u hladnjaku stisnuti. Kolač ohladiti prvo na sobnoj temp. a onda staviti u hladnjak da se dobro ohladi i stegne krema…


ps. i skuvat tursku kavu , te zarolat joks :) link na sastojcima vas vodi na moju omiljenu kuharsku starnicu