Recesija box

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Bosnafaria

Aktivan Član
14.06.2013
73
92
18
Kao što sam i rekao, odlučio sam se za svoj prvi uzgoj. Pošto sam skeptik općenito, a tako i skeptik u sam sebe, odlučio sam se za izradu mini box-a, za štih probu. Osnovni cilj mi je odraditi jedan grow i zapaliti bar jedan dobar jox... :smoke18:

* Box - drvena gajba iz shoping centra 40x30x21 cm
* Plexiglas - shoping centar, deklariraju ga kao fol kao neko plastično staklo, ali prodaju muda pod bubrege, obični plexi

* Ventilacija - 1 upuh 9 cm dole, 1 ispuh kod sijalica 9 cm, i jedan 5 cm za hlađenje sijalica. Ovi od 9 cm su iz starog napajanja, ovaj mali sam kupio. Spojio sam posebno jedan prekidač da mogu isključiti ispuh i hlađenje sijalica
* Rasvjeta - štedni Kinezi po 2x30 W, piše 1920 l svaki 6500 K. Stara grčka poslovica: nikad ne vjeruj Kinezu. Imam još jedno grlo u shemi, ne znam da li da stavljam još kakavih sijalica s obzirom na mali prostor. Sjenilo sam napravio kod limara, nemam pojma valja li to za biljku. Ispod sijalica sam stavio plexi za zaštitu od grijanja.
* Saksija - četvrtasta 18 cm, sa tanjurićem naravno :)
* Zemlja - Florahums standard supstrat
* Reflektirajuća folija je od zaštite za šoferšajbu auta, zalijepljena univerzalnim ljepilom za stijenke. Cijena 2 marke :)
* Drenaža - ručno mrvljen stiropor, dopizdilo mi nakon 20 minuta pa ima većih komada kao što se vidi na slikama
Nažalost, u ovoj mojoj vukojebini imamo 4 velika šoping centra i 3 poljoprivredne apoteke. Ali po starom dobrom običaju u BiH, šta ima u jednom kupiti, ima u svim ostalim, ponuda se ne razlikuje, niti imaš mogućnosti birati. Tako da sam se morao snaći sa onim šta sam imao.
Radionicu također nemam, pa sam sve radio u stanu na balkonu, uprljao sve živo i mrtvo piljevinom i ostacima od izolacije sa žica, ali uspio sam. Barem se nadam. Žena se samo smije. :costumed-smiley-027
Jbga, nisam mogao nikakvom majstoru otići pa reć' da mi napravi box za uzgoj, a jaranima ne smijem ni reći, jer će me svaki dan daviti kako napreduje.

Najveći zajeb mi je bio što sam u stanu našao strujni kabel od renoviranja stana, ali tek kad sam počeo raditi s njim, vidio sam da je prekrut za sitne vratolomije, ali nisam odustao. Zato me sad prsti bole do jaja.
Uloženo cca 60-70 mariola, pravi recesijski. Moram još kupiti nešto za temperaturu i vlažnost, zelenu plantelu sam već kupio.

Kad sam se već ovako raspisao, imam glavno pitanje. Da li ću ja uopće uz neki amaterski LST moći uzgojiti do kraja biljku s obzirom na box ovako malih dimenzija?
Imam i par sporednih. Kako najlakše riješiti totalno zatvaranje vrata koje sam stavio na one staromodne baglame, jer one šta se zatvaraju same ne mogu staviti na plexi? Da li kad je biljki mrak, treba staviti neko sjenilo na ventilatore, da bude baš-baš mrak?

I na kraju šefica u novom domu, barem se nadam da će biti šefica.
Kontam da ću uhvatiti vremena i za neki dnevnik za dan-dva...

Do čitanja!
:wave:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: jesam and rKj420

rKj420

2rep❤️
Poznanik Foruma
07.04.2013
1.375
6.806
258
Morocco
:signs046: nadam se da imas i 2700k za cvetanje,kreni odma sa lst-om ili neku mrezicu za scrog napravi i spusti je kolko god mozes na 5-10cm od saksije.
Nisi rekao koje je seme u pitanje,predpostavljam da je domaja, a ona zna da raste ko luda i presisa taj prostor za mesec dana, zato je na vreme ukroti.Kad je mrak pokri nekom krpom,canabis je osetljiv na svetlost.
Koji rezim svetla koristis?(za tako mali prostor mora 12/12 od starta)
Srecnoo :smoke18:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: jesam

Bosnafaria

Aktivan Član
14.06.2013
73
92
18
Imam par nekih od 2700 K, čak sam našao i Osram od 100W. Ne znam smijem li sa ovako malom biljčicom odmah krenuti u LST, pravo da ti kažem malo me i strah da ja to sve ne izlomim za prvi put :)

Sjeme jeste neka domaja, ali dobra je bila, imam još dio jednog topa, bio je mljac-mljac. Kupio sam onu PVC mrežicu za cijeđenje valjka za krečenje (hahahah, koja ideja) pa sa njim mislim raditi scrog, pošto naravno nisam našao pravu cvjećarsku mrežicu. Ali i za to ne znam da li mi je vrijeme, pošto je biljka barem za moj pojam dosta mala. Ali pogledajte ljudi na slici pa pomozite.

Režim svjetla je bio svakojak do večeras, jer tek od večeras imam nešto što barem liči na box, do sada je bila pod neonkama, na prozoru, u kartonskoj kutiji, prava lutalica :) Ne znam da li da stavljam na 18/6 ili 12/12 po tvom savjetu...
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Stavi na 12/12 jer je riječ o domaji pa da što prije saznaš spol, a ako bude curica onda se odlučiš hoćeš li je revegetirati ili pustiti u cvjetanje. Velika šansa ti je da ćeš dobiti mudonju i baš iz tog razloga se uvjek pri sadnji domaje sadi bar 3,4 sjembe. U tvom slučaju je to nemguće jer ti prostor ne dozvoljava pa je velika vjerovatnost da ćeš za mjesec dana na novo. Po meni u tako mali prostor nema smisla saditi ništa drugo osim feminiziranog sjemena jer je u većini slučajeva sa domajom sve to uzaludno. A tek da ukrotiš tu domaju treninzima, huh, skoro bi sigurno rekao nemoguća misija. Ja bi volio da ti dokažeš suprotno i da te posere curica koju ćeš ukrotiti do kraja, ali s obzirom na sve čisto sumnjam. Što se tiče kineskih CFL-ki računaj 30% manje lumena nego što je navedeno i računaj da ti je velika vjerovatnost da ti pregore. Moj prvi grow je bio sa kinezima od 6 kineza u samo 3 mjeseca, su dva pregorila i jedan je skiknuo u zadnjem tjednu growa.
I još da te upozorim na jednu stvar a to je pleksi. Super to kod tebe izgleda ali ja bih na tvojem mjestu obratio pažnju na to dodirivanje žarulje sa pleksijem. Pleksi je načinjen od stakla i plastike, ali je podosta topljiv i osjetljiv i gotovo sam siguran da će ti se već nakon 5-6 sati rada žarulje u doticaju sa pleksijem taj pleksi početi topiti, to jest zamutit će se i izgubiti na prozirnosti, pa pribazi na to da nebi zapalio kuću.
Sretno :thumb:
 
07.06.2013
29
16
8
Svakako manje nego kroz staklo, jer pleksi ima bolju propusnu moc od obicnog stakla. Kad si zadnji put video da pleksi pravi jaku refleksiju kao staklo?
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Pleksiglas clear ima prozirnost od 98,8% a staklo oko 94%. Mnogo je lakše pleksi namjestiti nego staklo, al mu je jedini nedostatak osjetljivost na temperaturu koju žarulje proizvode, al to se riješi da se odmakne najmanje 2,3 centa od žarulje. Definitivno gubiš više lumena kroz materijale sa manjom prozirnosti, ali to je sve nezamjetno.
 

Naduvani_Zeko

Aktivan Član
04.07.2012
65
27
18
40
iza coska
E vako da se i ja malo ukljucim u pomoc.
Za mjerenje temp i vlaznosti imas na pik.ba nije skupo ,ja sam svoj platio cc 25 km (sa dostavom) .Dodje zapakovano i niko nista ne pita.
Gledo sam i tajmer za elek.energ koja se krece od 12 km pa nadalje(sve od kvaliteta) .Ja sam nabaso na neki digitalni sto ide u uticnicu za 15 km(ispod ruke nisam pito)
Samo napred. :hippy:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: pocetnicki

pocetnicki

Aktivan Član
31.12.2012
298
220
43
35
ssh tunneling
dobro je, imas porculansko grlo i nema veze sto je stedna kinez, cini se ok, dinastija se nastavlja :)
to je to, pomazite si, tu ste na vutra forumu posto ste zemljaci da si pomognete, ajde pohvala i za to :)
a glavno ono, oces imati mudonju ili curicu, ili to jos neznas? :)

da ti i ja pomognem, pusti lumene i propusnost, box je sklepan, mozes cak u njega hladno staviti 70w hps koji ti nebi nista grijao, to kasnije kad se upraksas.

ako planiras koristiti sjeme iz paketa, odma da ti kazem da je to njesra, jer je box mali, a sta ako ti naleti visoka sorta? a ti u tim malim dimenzijama...

neznam mislim da je bolje da se pobrines oko toga, pa neces valjda gajiti mudonje? Tako ces proliti krvi i krvi dok naletis na curu... :) mada dobro, peglaj, pohvala za home-made box to cijenim, ulozio si truda i imas volje. Samo polako.
 

Bosnafaria

Aktivan Član
14.06.2013
73
92
18
Najradije bih i ja uzeo kakvu kvalitetnu patuljastu sortu, ali zbilja nemam hrabrosti se peglati sa naručivanjem iz nekih seed banaka, jer mala čaršija, zadrta, tako da bi me u pošti provalili iste sekunde. Iskreno se nadam, da će mi se kakav zemljak ovdje javiti da ima par viška, pa eto da uz pivicu riješimo i moje probleme :)
Ne znam hoće li biti mudonja, nadam se da je curica, sutra poslijepodne ću uslikati pa da vidi netko iskusan, ja sam teška njubara.

Naduvani, dobra ti je ideja to sa pika, odoh se odmah baciti u pretragu, a što se tiče tajmera, pravo da ti kažem, vidio sam neke i ovdje kod mene da ima kupiti, koliko je kvalitetno vidjet ćemo.