Reverse lens Macro za slikanje kristala?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
Jel koristi neko DSLR aparate za slikanje i da li je probao sa metodom "reverse lens macro" da uslika kristale?
Nesto mi se bas ne uzima kineski mikrokop, a pre neku godinu sam probao ovu tehniku i recimo videla se svaka dlacica na osi.
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Ma jok, treba makro objektiv. Dlačice se fino vide kad se zumira i s 50mm fiksnim objektivom ali daleko je to od makro slike.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo

mario339

Medical Grower
Urednik
Grow Support
26.08.2012
2.148
8.324
258
Probao sam jednom i moglo bi funkcionirat ali tesko je ako ga rukom drzis...treba imati mislim neki nastavak to jest prsten koji omogucava da ga zavrnes naopako ili tako nesto ako se dobro sijecam
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp

doomer

Aktivan Član
24.09.2005
947
1.561
163
Probao sa reverse prstenom, i cini mi se da je leca bila 18-55. Ako dobro odradis mozes dobit vrhunske rezultate. Inace probao i sa macro objektivom profi canonov 100mm f2.8l is usm (na njega sam moro jos stavit extra prsten da mi dodatno priblizi), dobro je s oba ako znas sto radis : ) Ali definitivno se moze.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
Ranije sam radio sa 70-300 i obrnuto okrenutim 50mm prajmom, sa step down ringom i recimo dlacice ose su se videle super.
Posto sam taj objektiv prodao, ostalo mi je 17-55 i prajm 50mm f1.8,... step down prstenove imam, bas cu da probam ovih dana pa kacim ovde (doduse, ne kristale jer nisam dotle dosao :)

@Avantura
ne znam jesi me skontao, ali radi se o sistemu sa 2 objektiva, i to obicno je ovaj drugi koji je navrnut na prvi (obicno tele staklo) neki "svetao" prajm koji se okrene naopako pa dobijes min. 1:1 na senzoru.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
ne znam jesi me skontao, ali radi se o sistemu sa 2 objektiva, i to obicno je ovaj drugi koji je navrnut na prvi (obicno tele staklo) neki "svetao" prajm koji se okrene naopako pa dobijes min. 1:1 na senzoru.
Ma kontam ja tebe ali te inprovizacije su prekompliciranje.
Radije kupiti neki jeftini objektiv baš za to, sirovi, bez autofokusa i ičeg da je šta jeftiniji.
 

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
Bizzo, kad me vec pozurujes...:)
Evo pre par minuta fotografisana slika licnastog kabla 0.5mm i otisci u pozadini (valjda MUP nece uraditi proveru hahaha).
reverse-lens.jpg

Canon 17-55IS + 50mm prajm f1.8.
Hoce biti dovoljno uvecanje za kristale?

EDIT:
@Avantura
Jbg, jedini da valja macro od canona je 100mm f2.8 a on kosta boga oca...
 

doomer

Aktivan Član
24.09.2005
947
1.561
163
@mario339 Treba ti prsten za okretanje objektiva koji pase na tvoj foto aparat, googlaj : macro reverse ring

EDIT : @Avantura Nije nista skupo ni komplicirano, samo se upoznaj s tematikom, prsten kosta oko 2 eura a ako nemas pristup profesionalnim lecama uz koje takodjer treba prsten za makro ekstenziju ovo je odlican nacin. trichomi ispadaju savrseno skoro nema razlike od profi lece ako sve odradis skolski.

EDITx2 : ako ce tema biti ziva za koji dan prikljucim se i ja sa kojom fotkom, sada nemam vremena za te gluposti.
 
Poslednja izmena:

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
I taj obrnuti objektiv sam planirao isprobati, ali nikad vremena a baš me zanimaju rezultati. Adapterski prsten je jeftin za nabaviti.
Canon 17-55IS + 50mm prajm f1.8.
Hoce biti dovoljno uvecanje za kristale?
Mislim da hoće, malo još prođeš kroz fotošop...
Inače koristim obične macro prstenove uz uspješnost cca 5-10% :), gomilu okidanja za jednu ok fotku. Htio sam kupiti prstene sa autofokusom i automatskom blendom ali nisam imao love za to tako da i dalje treniram sa ovim što imam.

Ovo sa slikice me isto zanima!
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    57,8 KB · Pregleda: 31
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo and nerp

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
Tube, adaptere i macro stakla nisam nikada koristio, sta je to na slici konkretno?
Ovaj poor man macro mi se cini kao najjeftinije resenje, a cenim da bi trebalo biti bolje od kineskih mikroskopa.
Jedino mi krivo sto sam prodao 70-300 jer je sa njim reverse lens bio prava bombona..

Inace, ne mogu da nadjem nigde na netu da li Canon Macro 100m F2.8 (bez dodataka) moze zaista da uslika kristale...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo

deda

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
29.02.2008
707
2.684
163
56
ako je za zabavu i umjetnost, ovo je super fora, ali ako je samo za praćene jeli ready to harvest ovi novi smartphonovi sasvim solidno uslikaju. zumiraš ful, uslikaš, malo povećaš i vidiš jeli proziran, milky ili amber! kineski mikroskopi su tlačenje oka...
 

Rolipop

Aktivan Član
11.02.2012
357
692
93
Tube, adaptere i macro stakla nisam nikada koristio, sta je to na slici konkretno?
To na slici su dva prstena za "naslov teme" tj za obrtanje objektiva, ali uz dodatni konfor autofokusa i ekpsozicije. Moraju imati tu žicu i prsten na zadnjoj strani objektiva da bi se moglo upravljati objektivom.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nerp

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
@Zeleno :)
Odlicno izgleda! Koji su objektivi korisceni i koji aparat?

@Rolipop
Jasno, samo ne vidim drugi objektiv nakacen na prvi pa me zbunilo.
Ocigledno u takvom setupu treba samo jedan objektiv.
LM, ja koristim ovo (2 eur):
31EBhtU1SxL._SY355_.jpg

Pa na aparat zasrafim 17-55mm, pa navrnem ovaj ring na njega, pa sa druge strane ringa navrnem obrnuto okrenut prajm 50mm f1.8. Fokusiram rucno, gledam na LiveVIew (mnogo olaksava manuelni fokus ako ga aparat poseduje)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Rolipop

nerp

thc pozitivan
Poznanik Foruma
21.01.2015
1.220
6.424
258
Mlecni Put
Sjajno,
mislio si na CD ili DVD optiku, jer HDD nema optickih elemenata u sebi...?

Inace evo i ubedljivo najjeftinijeg resenja (0 din.) za mobilne telefone i makro sliku :D