Rock in ex yu !!!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Momčilo Bajagić Bajaga ili Bajaga i instruktori ( Beograd )

Zaslužio je i Bajaga da se nadje ovde. Neću puno da komentarišem ono što radi danas, ne svidja mi se, komercijalno i monotono po meni, mada, klinci ga slušaju, jbg bolje da slušaju njega nego Karleušu, Cecu i slične.

Ova tema je vezana za ex YU, a tada je i Bajaga pravio dobre pesme.Treba mu prvo odati priznanje za ono što je uradio dok je bio član Riblje čorbe.Sa Čorbom je snimio pet albuma, komponovao je muziku za legendarne pesme " Nemoj srećo nemoj danas" , "Evo ti za taksi" , "Dva dinara druže" , "Ostavi je" , "Kazablanka" , " Mangupi vam kvare dete" a kompletan je autor pesama "Ja sam se ložio na tebe" , "Muzičari koji piju" , "Baby, Baby I Don t wanna cry" i "Kad hodaš". Eto, samo da je to uradio pa je zaslužio svoje mesto ovde.

Buduće Instruktore su uz Bajagu činili i Dejan Cukić,Miroslav Cvetković bas, Nenad Stamatović gitara, Vlada Golubović bubanj i Žika Milenković.Prvi album " Pozitivna geografija" prave još dok je bio član Riblja čorbe. Odličan album. Pesme " Pustite me druže", "Tekila gerila" , " Limene trube" , " Marlena"...da ne nabrajam dalje, svaka je bila dobra na svoj način.Sredinom 1984.godine odlazi iz Čorbe i posvećuje se samostalnoj karijeri.Krajem iste godine dobija titulu rokera godine u anketi lista "Rock" a muzičari njegov album stavljaju na prvo mesto. Dalje ide sve svojim tokom, velika popularnost i dobri albumi... Svaka čast za period do 1990. godine .

Diskografija
Albumi
Pozitivna geografija 1984.
Sa druge strane jastuka 1985.
Jahači magle 1986.
Prodavnica tajni 1988.
Neka svemir čuje nemir 1989.
Četiri godišnja doba 1991.
...dalje ne idemo...to je to...

[video=youtube;rAr7QyWnq3U]http://www.youtube.com/watch?v=rAr7QyWnq3U[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Cod ( Sarajevo )

Poslednji album su izdali kad sam imao 9 godina. Mali sam ja bio dok su oni svirali. Nasam ih nešto posebno slušao, postavljam ih zbog jedne pesme, meni jako drage a to je " Deni ". Ali ajde , red je i nešto napisati o njima kad sam počeo.

Grupa je nastala 1972. godine a osnovali su je Džemo Novaković gitarista, Izidor Kajić bas i Nenad Jurin klavijature, medjutim prve uspehe postižu sa dolaskom gitariste i kompozitora Enesa Bajramovića. Svirali su neki rock koji je dobio naziv "humpa-cumpa", inspirisan bendom Uriah Heep, a takav im je bio i imidž.

E,sad,pesma Deni. Ma nema veze, nešto veoma lično, uglavnom, obožavam ovu pesmu, da sam napušen možda bih nešto i napisao, ovako ne ide, izvinjavam se ...

Diskografija
Singlovi
Dodji mi na čaj / Želim tu igru 1975.
Ciciban / Rok za moju bivšu punicu i njenu prijateljicu 1976. ( kakav naziv pesme,a? )
Novi štos / Nisi mala beba 1976.
Ekskurzija / Kad smo bili savim mali radili smo divne stvari 1977.
Semafor / Ja i moja mala 1978.
Slušaj me, majko / Djiha djiha 1980.

Albumi
Dodjite na čaj 1977.
Bijeli bagremi 1978.

[video=youtube;cihF_13WMU8]http://www.youtube.com/watch?v=cihF_13WMU8[/video]

Jeste,jeste,naravno da je jedna devojka u pitanju ali se nije zvala Deni, toliko...
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Pankrti ( Ljubljana )

Jedna od najboljih i prvih, ako ne i prva, punk grupa u ex YU. Nastala je krajem 1977. godine. Naziv grupe Pankrti na slovenačkom znači kopilad.

Bend je osnovao pevač Peter Lovšin a uz njega su tu još bili i Greg Tomc, Boris Kramberger bas, Dušan Žiberina gitara, Mitja Prijatelj gitara i Slavc Colnarič bubanj. Prvi singl su objavili 1978. i dobili povoljne kritike. Zanimljivo je da ja 200 primeraka prodato u Americi a kasnije je Yello Biafra iz sastava Dead Kennedys saopštio da je i on ponosni vlasnik jednog primerka.
Debi LP objavljuju 1980. i kritičari ga proglašavaju najboljim za 1980-tu godinu. Punk energija i angažovani tekstovi, ono što je svojstveno toj vrsti muzike. Odličan bend.

Poslednji album objavljuju 1987. godine i prestaju sa radom.

Diskografija
Singlovi
Lublana je bulana / Lepi in prazni 1978.
Namesto tebe / Gospodar / Jak i glup / Še žmeri mislim 1981.
Slovan / Adio Ljubljana 1985.

Albumi
Dolgcajt 1980.
Državni ljubimci 1982.
Svoboda 82. 1983.
Rdeči album 1984.
Pesmi sprave 1985.
Sexpok 1987.

[video=youtube;ziyGvWc4IX8]http://www.youtube.com/watch?v=ziyGvWc4IX8&feature=related[/video]

Zato je osmi dan ustvaru rock
ja, osmi dan je bog ustvaru rock.
 

artistic

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
26.07.2011
346
1.478
143
Universe
Upravo sam potrosio 1h na citanje ovog svega hehehe...ali bilo je zanimljivo, puno tih stvari nisam znao, a zanimljivo je...ali nisam vidio jedan bend koji sam jako volio kao klinac...

Tutti frutti band :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 11111987

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
artistic je napisao(la):
Upravo sam potrosio 1h na citanje ovog svega hehehe...ali bilo je zanimljivo, puno tih stvari nisam znao, a zanimljivo je...ali nisam vidio jedan bend koji sam jako volio kao klinac...

Tutti frutti band :)

Tutti Frutti Balkan Band ( Split )

Grupa je osnovana negde 1985.godine, a osnovao je gitarista Nenad Ninčević. Članovi benda su bili još i Ivo Amulić pevač, Tomislav Mrduljaš gitara, Nenad Bego bas i Vojo Stojanović bubanj.

Pesme su im bile u pop stilu, dominiraju lepe balade koje prijaju ušima. Prvi album izdaju 1986. godine a poznat je po obradi hita " Tutti Frutti" Little Richard-a. Uoči objavljivanja drugog albuma skraćuju ime u Tutti Frutti Band. Neke od odličnih pesama kojima su stekli poplarnost - "Gore iznad oblaka","Stvari lagane","Krila leptira","Ti me izludjuješ"...

Diskografija
Brzi vlak u nogama 1986.
Gore iznad oblaka 1987.
Stvari lagane 1988.
Krila leptira 1989.
Opusti se i uživaj 1990.

[video=youtube;vOlALQsX0G4]http://www.youtube.com/watch?v=vOlALQsX0G4[/video]

Pozdrav artistic. Drago mi je da si odvojio vremena za ovu temu ...
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.238
10.096
358
PSIHOMODO POP


“Zagrebačka grupa Psihomodo Pop nastala je 1983. godine nakon raspada kultne punk rock grupe Klinska Pomora iz koje dolazi pjevač Gobac. Pridružuju se kultnoj underground grupi Neron koja nakon Gobčevog dolaska mijenja ime u Psihomodo Pop. Psihomodo svoj glazbeni izričaj grade na čvrstim post punk rock temeljima, a od samih početaka im je bila važna odrednica.”
Eto, tako oni pisu sami o sebi, a ja bih jos dodala da su prvi s ovih prostora koji su zavrsili na MTV-u sa songom I’ m in love with Gobac I da su im koncerti jedna velika rock&roll zezancija, uostalom, kao I oni sami.
Psihomodo pop su: Davor Gobac, Vlatko Čavar – Brada, Jurij Novoselić – Kuzma, Tigran Kalebota – Tigi, Smiljan Paradiš – Šparka I bivsi clan Saša Novak Radulović – Sale

Diskografija:
Godina zmaja (1988)
Live in Amsterdam (1989, live)
Sexy Magazin (1990)
Tko je ubio Mickey Mousea (1992)
Srebrne Svinje (1993)
Unpljugd (1996)
Sextasy (1997)
Das Beste aus der grosse Hit Parade (1999, live)
Debakl (2000)
Tekućih 20 (2003, 2CD kompilacija)
Tekućih 20 (2004, DVD kompilacija video spotova)
Plastic Fantastic (2004)
The Ultimate Collection (2007, 2CD kompilacija)
Jeee! Jeee! Jeee! (2009)

Psihomodo Pop - Lagano Padam - YouTube
Psihomodo Pop - Boeing 747 live spot (2000) HQ - YouTube
 
  • Sviđa mi se
Reactions: budalin

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Sad sam se lomio gde da ovo pišem ... Da li u Naduvanom postovima pošto sam otkinut ili ovde... Pa reših ovde...Ko je meni malopre pao na pamet, ne mogu da verujem. Pokidan mozak, pa privede ovo iz zaborava -

SENAD OD BOSNE - kakav lik, a?

Što mi ovo dodje u "pamet" pojma nemam , ali spada u ex YU, tako da nema problema :icon_smile:

[video=youtube;w7Nk71fUptQ]http://www.youtube.com/watch?v=w7Nk71fUptQ[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Dragoljub Djuričić ( Beograd )

Bilo bi nepravedno da se ne pomene i ovaj čovek. Bubnjar. Rodjen 1954. godine na Cetinju.

Tokom 1978. svirao sa Zdravkom Čolićem, krajem iste godine postao član YU grupe, 1981. godine prešao u Leb i Sol, od 1985. godine u Kerberu. Usput saradjivao sa Dejanom Cukićem, Srdjanom Šaperom, Djordjem Balaševićem... Rambo Amadeus i on su nastupali zajedno dok se Rambo probijao u postavi bubanj - glas.

Učestvovao na snimanju preko 70 albuma. U katalogu firme "Premier" koja proizvodi bubnjeve uvršten je medju 50 najznačajnijih svetskih bubnjara.

Mislim da je dovoljno ... Izdao i dva samostalna albuma ali u vreme koje ne obuhvata ova tema....

[video=youtube;3pJdNGX1fPY]http://www.youtube.com/watch?v=3pJdNGX1fPY[/video] , posebnu pažnju obratiti na bubnjeve, neverovatna pesma, neverovatni bubnjevi, Dragoljub
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Ako sam dobro izbrojao , postavljeno je 77 grupa ili izvodjača . Veliku većinu od njih sam slušao i još uvek im se rado vraćam, neki su mi omiljeni, neki baš i nisu ali im kvalitet priznajem, uglavnom što se mene tiče to je to.


AZRA , SMAK , ATOMSKO SKLONIŠTE , LEB I SOL , INDEXI , MILADIN ŠOBIĆ , MAJKE , ŠARLO AKROBATA , HAUSTOR , EKV , DISCIPLINA KIČME , FILM , IDOLI , ELEKTRIČNI ORGAZAM , PRLJAVO KAZALIŠTE , BIJELO DUGME , RIBLJA ČORBA , OKTOBAR 1864 , PARTIBREJKERS , TIME , BULDOŽER , DIVLJE JAGODE , ANIMATORI , DINO DVORNIK , YU GRUPA , BALKAN , TELEPHONE BLUES BAND , GENERACIJA 5 , KUD IDIJOTI , DJORDJE BALAŠEVIĆ , NERVOZNI POŠTAR (za malo razbijanje teme) , METAK , ZLATKO MANOJLOVIĆ , ZABRANJENO PUŠENJE , ELVIS J KURTOVICH & HIS METEORS , VATRENI POLJUBAC , KERBER , FIT , AERODROM , PARNI VALJAK , LABORATORIJA ZVUKA , POINT BLANK , PLAVA TRAVA ZABORAVA , DRUGI NAČIN , PEKINŠKA PATKA , S VREMENA NA VREME , BOA , PARAF , DRAGO MLINAREC , LOVE HUNTERS , MESSERSCHMITT , OBOJENI PROGRAM , LET 3 , DEL ARNO BAND , RITAM NEREDA , GORI UŠI WINNETOU , HLADNO PIVO , ATHEIST RAP , RAMBO AMADEUS , JOSIPA LISAC , VAN GOGH , LAZAR RISTOVSKI , JADRANKA STOJAKOVIĆ , POSLEDNJA IGRA LEPTIRA , DENIS DENIS , STIJENE , SUNCOKRET , GALIJA , morao je biti postavljen i nezaobilazni sarajevski tra,la,la pop rokić sa grupama CRVENA JABUKA , HARI MATA HARI , MERILIN , PLAVI ORKESTAR , VALENTINO , onda idu BOYE , OSMI PUTNIK , BAJAGA I INSTRUKTORI , COD , PANKRTI , TUTTI FRUTTI BAND , PSIHOMODO POP i DRAGOLJUB DJURIČIĆ .

Ne znam da li se ijedna država može pohvaliti sa ovoliko kvaliteta u relativno kratkom vremenu. Malopre sam na brzinu preleteo preko teme od početka dovde i veoma sam zadovoljan. Ima tu dosta toga, i ne treba dozvoliti da se zaboravi. Naravno da nije gotovo. Ako ima neki bend koji slučajno nije pomenut a ima sigurno, postavljajte.

A mislim da bi bilo dobro pomenuti i neke značajnije festivale i koncerte toga doba na kojima smo bili ili smo imali želju da budemo... Što da ne !

[video=youtube;OwTSLA6wYUQ]http://www.youtube.com/watch?v=OwTSLA6wYUQ[/video], i ovo je rock n roll
idemo dalje
http://www.youtube.com/watch?v=TpMAfJv7J2Y
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Nešto listam po temi i baš mi je milo što smo se potrudili da ispadne ovako kako je ispala. Svega tu ima. Nego, listajući primetih da nije navedena jedna grupa koja je postala poznata po obradi pesme i niko nije imao ništa protiv toga a to je

Griva ( Novi Sad )

Grupa je osnovana 1982. godine. Izdali su ukupno četiri albuma i od toga tri u ex YU. Osnovali su je gitarista Zlatko Karavla i pevač Josip Sabo koji su bili i okosnica grupe a osim njih kroz grupu je prošlo dosta muzičara. Svirali su neki Heavy rock, imali su par hitova kao što su Što te tata pušta samu, Svega će biti al nas nikad više, Vojvodino što si tako ravna... Sve u svemu, dobar bend.

Diskografija
Kog sam djavola tražio u tebi 1983.
Griva 1987.
Što te tata pušta samu 1988.

Ali najviše ih pamte po obradi ili prepevu pesme od madjarske grupe Omega - Gyöngyhajú lány (Pearls In Her Hair). Griva je pesmi dala naziv Devojka biserne kose. Evo i obrade i originala.

[video=youtube;yd731aO48Bs]http://www.youtube.com/watch?v=yd731aO48Bs[/video]

Omega - Gyöngyhajú Lány - YouTube

Usput, čak je i legendarna grupa Scorpions obradila ovu pesmu ...
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Kako sam mogao da zaboravim na njih. Nisam zaboravio, jednostavno mi je promaklo u gomili dobrih bendova iz vremena ex YU. Prva grupa, a mislim i jedina koja je svirala psihodelični rock, to radila na svoj način i ne kopirajući nikog

Igra staklenih perli ( Beograd )

Do pojave Igre staklenih perli u drugoj polovini 70-tih nije bilo nijednog benda koji je mogao istinski prisvojiti epitet psihodelične rok grupe. Ekipa prijatelja i istomišljenika okupila se 1976. godine i to klavijaturista Zoran Lakić Švaba, gitarista Vojkan Rakić i perkusionista Predrag Vuković. Dolaskom basiste Draška Nikodijevića – Drakule grupa se upotpunjuje i prelazi iz podruma u koncertne prostore.

1978. ulaze u studio i za RTB snimaju fenomenalni, istoimeni album prvenac. Nažalost, tipično za užasno tretiranje svega što je bilo iole dobro u domaćem roku, bend dobija najgore moguće uslove, a što je još užasnije, dve snimljene pesme misteriozno nestaju iz završnog mastera. Ipak, tih 25+ minuta koji su ugledali svetlost dana (i sasvim se solidno prodali) ostaju zauvek zabeleženi kao najbolja psihodelična ploča ikada objavljena u celoj bivšoj Jugoslaviji! Dokaz za to je da se RTB izdanje u inostranstvu već dobrih 20 i više godina prodaje po jako visokoj ceni, te da je album bar tri puta bio piratski objavljen na Zapadu (dva puta na CD- u, jednom na vinilu). Pomama za pločama Igre staklenih perli je dovela do objavljivanja čak tri njihova vinilna albuma za nemački Kalemegdan Disk – sva tri sa do tada neobjavljivanim snimcima.


Inspiraisani muzikom Pink Floyd-a, originalni, odličan bend, imali status kultne grupe. Zvanično prestali sa radom 1985. godine ali se početkom 90-ih ponovo okupljaju na kratko.

Diskografija
Albumi
Igra staklenih perli 1979.
Vrt svetlosti 1980.
Soft explosion live 1991.
Inner Flow 1991.

[video=youtube;qwNc1RR0pzY]http://www.youtube.com/watch?v=qwNc1RR0pzY[/video]

Ko nije slušao Igru staklenih perli a voli psihodelični rock, moja preporuka. odličan bend
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Prevideo sam i njih a zasluzili su da se nadju ovde…

Lačni Franz
( Ljubljana )je osnovan juna 1979. godine. Činili su ga Zoran Predin (pevač), Oto Rimele (gitarista), Andrej Pintarič (bubanj), Zoran Stjepanović (bas), Mirko Kosi (klavijature) i Nino Mureškić (perkusionist) članovi grupe. Predin je dotle pisao tekstove i počeo da pravi muziku. Lačni Franz znači Gladni Franz, što je u vremenu vladavine disko muzike značilo da su gladni roka. Franz je promenjen od Franc, ,,iz zezanja”, kako su rekli članovi, zato što je to najčešće ime u Štajerskoj. Grupa nije imala nastupe neko vreme, jer su vežbali aktivno, zbog toga što nisu hteli da nastupe bez dvadesetak pripremljenih stvari.

Prvi veći nastup su imali na Omladinskom festivalu u Subotici 1981. godine, kada su osvojili nagradu za interpretaciju. Vrlo brzo su snimili prvi album, koji je snimljen za samo 36 sati. Naredni koncerti su obuhvatali i Predinove duge priče i anegdote izmedju pesama, po kojima su postali prepoznatljivi.


1989. godine Lačni Franz uz Bajagu i EKV predstavljaju Jugoslaviju na medjunarodnom EBU rock festivalu u Novom Sadu. Poslednji veći koncert Lačni Franz su održali u Sarajevu 1996. godine.

Diskografija

Albumi


Ikebana 1981.
Adijo pamet 1982.
Ne mi dihat za ovratnik 1983.
Slon med porcelanom 1984.
Sliši školjka poje ti 1984.
Na svoji strani 1986.
Sirene tulijo 1987.
Tiha voda 1989.


[video=youtube;Lwz72QfGg5I]http://www.youtube.com/watch?v=Lwz72QfGg5I[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
KO GA JE ZABORAVIO...

BEBEK=BIJELO DUGME

Papa Romeo pogledaj malo po temi i nadji Bijelo Dugme ...I pogledaj na strani br.2 ove teme šta sam napisao za Bebeka. Mada, nema ga zasebno a ovo je tema o muzici u ex YU...

Ne mogu trenutno da se skontam da li je on svoj prvi samostalni album izdao u SFRJ ili posle...

Najbolji glas u Jugi definitivno...

I naduvan sam, definitivno ...

Uf
 
29.09.2012
31
9
8
Možda ne spadaju u potpunosti baš u ovu temu, ali prvi dodir s njima sam imao kao 8-godišnji klinac koji je poskrivećki slušao od 10 godina starijeg buraza kazete. I tako između čorbe, azre, divljih jagoda, filma, idola ,talkingheadsa i ostalih se našla i ta jedna kazeta divljih anđela Kasnije je buraz to s vremenom prestao slušati, kazete je prekrila prašina zaborava ja u međuvremenu totalno zaboravio na dugi niz godina. No sad kad god čujem ovu stvar probudi se nešto u meni, neka žeđ, i poželim ponovno piti iako dugi niz godina više ne pijem, nešto zaigra u grudima, probudi se zver....

Divlji anđeli su bivša jugoslovenska pop grupa iz Beograda. Grupa je objavila samo jedan album „Divlji anđeli“ 1982. na kojoj im se našao jedini hit u karijeri „Voli te tvoja zver“. Osnovali su je 1982. gitarista Dragan Đorđević, pevač Nebojša Savić, basista Dejan Lalević i bubnjar Miroslav Lekić. Pored njih na na albumu su se pojavili Marina Švabić kao prateći vokal i Saša Habić na klavijaturama, koji je i producirao album. Tekstove na albumu napisali su Marina Tucaković i Nebojša Savić, koji je takođe komponovao svu muziku za album. Grupa se raspala 1983. ( sa wikipedije)

Divlji Andjeli-Voli te tvoja zver - YouTube
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.238
10.096
358
Nisam dugo bila tu, al ću sad sve nadoknaditi. Nema baš puno pjevačica koje bi mogli tu staviti, a zaboravili smo i na one koje bi moglli.

Xenia


Grupu Xenia (1981.-1984.) činili su Vesna Vrandečić (vokal), Robert Funčić (gitarist), Marinko Radetić (basist) i Joško Serdarević (bubanj). Vesna danas u Zagrebu živi mirnim obiteljskim životom, Marinko se u Njemačkoj bavi glazbom, Joško svira u country bendu Crooks & Straights, a Robert je skladatelj i producent u Rijeci. Ma, evo linka:
Xenia - Uzlet do vrha hrvatskoga rocka - RiRock scena - RiRock.com © - glazbeni internet magazin

XENIA - Troje (1984) - YouTube
XENIA - IZNENADI ME (1983) - YouTube
 
09.02.2013
27
9
3
36
Stvarno se jugoslavija mogla pohvalit svojom rock scenom a oni jadnici zatupljeni grdili i grdili...eto sad tako je to i sve završilo zbog zaostalosti!..Eh da je nekom drugom bilo dati takvo nešto u ruke mislim da bi to jako dobro iskoristio..A svima nam vjerujem poznatog Branimira Johnny-a Štulića ..jeste čuli priču što su sa njim napravili?? Vjerujem da večina jest...ma sramota to je talent talenata bio ,a oni ga protjerali!
 

usrname

Banned
Banovan
14.04.2012
501
676
0
11
Toma Bebić (Split, 6. studenog 1935. - 4. veljače 1990.), je hrvatski multidisciplinarni umjetnik.

Za života je radio kao mornarički dočasnik, nastavnik pa tajnik škole, novinar u Nedjeljnoj Dalmaciji i Vjesniku, sudski pljenitelj, trener Hajduka, mehaničar, pomorski strojar i još mnogo toga. U umjetničkim područjima bio je glazbenik, slikar, kantautor, pjesnik i aforističar, performer. Kako sam kaže u svojoj otkačenoj autobiografiji na početku ovog izdanja, mijenjajući različite interese, nikako nije mogao postati ono što je želio, ili kako je sažeto rekao: "Do mrvice znanja kroz tisuću zvanja".

Bio je anarhist i humanist. Sve što je radio bilo je prožeto ljubavlju prema čovjeku, prema prirodi i prema životu. Sve to pomiješano s njegovim posebnim i originalnim humorom.

Knjiga aforizama: "Volite se ljudožderi" je objavljena nakon njegove smrti od njegovih prijašnjih neobjavljenih knjiga, rukopisa i zvučnih zapisa, a promovirana je i prodavana u WC-u restorana Bellevue. U cijelosti je objavljena prva knjiga poezije "U sakatu vremenu" te druga pjesnička zbirka "Tata-rataata- bum". Zbirka je izašla 1984., ali je nastala mnogo ranije, 1979., i bila je posvećena Međunarodnoj godini djeteta. Tada je Bebić, u povodu otvaranja Mediteranskih igara u Splitu, osmislio recital "Djeca Mediterana", gdje je kombinirao klapsko pjevanje, rock i disco elemente.

Njegova dva vrlo popularna albuma iz 1975. "Volite se ljudožderi" i 1980. "Oya Noya" postaju sve popularnija, svaki cijenjeniji hrvatski umjetnik pronalazi inspiraciju u njegovoj karakterističnoj lirici i glazbi. Ispod Bebićeve kabanice izašla su mnoga današnja splitska glazbena, pjevačka i spisateljska imena i projekti, a jedan od njih je i Feral Tribune. Njegove novinske kartice u Nedjeljnoj Dalmaciji predstavljaju začetak tog budućeg splitskog satiričkog lista.

Poznata splitska hip-hop grupa TBF u šali koja sadrži mnogo istine kaže da skraćenica u imenu znači "Toma Bebić Fan".

Poznato je da je bio iskusan i educiran travar, smatrajući da se može preventirati svaki oblik raka, osim plućnog, ako se pravovremeno liječi. Nažalost, bio je u pravu, i 4. veljače 1990. Toma Bebić je umro od raka pluća.

izvor: wikipedia

http://www.youtube.com/watch?v=dWsVbneJiyk
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Hooker and maverick