Rock in ex yu !!!

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

deastate

Aktivan Član
25.09.2011
118
8
0
36
hooker puno ti hvala sto si me vratio malo u moje mlade dane kada se vrijeme provodilo na klupici u parkicu sa gitarom i pivom (ili nekim jeftinim vinom).
malo sam mladi od tebe ali i bilo je nas nekolicina koja je cjenila tu muziku i u ranim 2000.
pozz i samo nastavi ovim putem...
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
EKV-

Milan Mladenović je rođen 21, rujna 1958. godine u Zagrebu. Kako mu je otac bio vojno lice, šest godina kasnije se sele u Sarajevo, a 1970. porodica prelazi u Beograd. Prva ozbiljnija grupa u kojoj je radio bila je Limunovo drvo. Sastav je djelovao krajem sedamdesetih godina, uz Milana su svirali gitaristi Dragomir Mihailović Gagi i Milan Stefanović, a skladali su glazbu pod utjecajem hipi pokreta. Grupa je često mijenjala članove a posljednja postava u kojoj su bili Milan, Gagi, basist Dušan Kojić Koja i bubnjar Ivica Vdović, poslije koncerta sa Pankrtima u SKC-u travnja 1980. godine nastavlja uz novo ime, Šarlo akrobata. U toj kombinaciji nije bio Gagi koji je jedno vrijeme svirao sa Dr. Spiro.

Po raspadu Šarla, Milan veljače 1982. godine sa bišim članovima Spirina prateće grupe formira sastav Katarina II. Prvu postavu činili su: Milan Mladenović, gitara, vokal, Dragomir Mihailović Gagi, gitara, bubnjar Dušan Dejanović (ex Rock express, Limunovo drvo) i basist Zoran Radomirović Švaba (ex Limunovo drvo, Doktor Spira i ljudska bića). Grupa je naziv odabrala po Gagijevoj neuzvraćenoj ljubavi, djevojci Katarini. Poslije nastupa u sali kina Topčiderska zvijezda krajem 1982. godine, grupi se priključuje Margita Stefanović koja je imala obrazovanje klasičnog pijaniste, a tada je debitirala na rock sceni. Švaba prelazi u Du Du A, Dušan Dejanović u Disciplinu kičme, pa jedno vrijeme bubnjeve u grupi svira Branko Kuštrin Mango (ex Grupa I i Dr. Spira). Novu ritam sekciju Katarine II čine bubnjar Ivan Vdović VD (ex Šarlo akrobata) i basist Bojan Pecar (ex BG 5, Via Talas). Sa skupinom Via Talas, u kojoj je pjevala Mira Mijatović, Bojan je snimio LP "Perfektan dan za banana ribe" (Sarajevo Disk 1983.), ali su brzo prestali s radom.

U proljeće 1983. godine, Katarina II nastupa na Bijenalu u Zagrebu i dobiva vrlo povoljne kritike. Prvi LP snimaju u studiju Enca Lesića, ali se rad oteže u nedogled. Na snimanju je gostovao glumac Bule Goncić koji je svirao frule. Taj materijal propada i na poziv Srđana Marjanovića 1984. godine za RTV Ljubljanu ponovno snimaju iste pjesme u produkciji Đorđa Petrovića, a gosti su bili Mario Čelik na konga i saksofonista Jurij Novoselić iz sastava Film. Većinu tekstova na debi ploči radio je Milan Mladenović, tekstove za pjesme "Vrt" i "Platforme" potpisao je Gagi, a glazba je zajednička. U temama "Aut", "Jesen", "Radostan dan", "Treba da se čisti", "Ja znam", Katarina li je povezala Milanov deskriptivni senzibilitet sa enermom "Tatoo" članovi grupe su iscrtani po tijelu u maniri indijanskih obrednih tetovaža . Grupa prvi put nastupa u inozemstvu 22. ožujka 1985. godine u Torinu na "Danima kulture" i ostavlja pozitivan dojam na publiku. Odlično prolaze i na zagrebačkom nastupu u okviru akcije "Bolje vas našli". Tijekom 1985. godine Milan sa Mitrom Subotićem često snima u Novom Sadu. Dio tog materijala izlazi na ploči "Disillusioned" koju Subotić objavljuje pod pesudonimom Rex llusivii. Krajem 1985. godine Firči odlazi u vojsku, pa u Laboratoriju zvuka, a novi bubnjar je Ivan Ranković (ex Tvrdo srce i velike uši) Sa njim, u produkciji Milana, Margite i Dragan Čačinović snimaju LP "S vetrom uz lice" na kome se obilato služe tada novim instrumentom za sempliranje nazvanim Emule-tor II. Uz nove pjesme "Ti si sav moj bol", "Novac u rukama", "Stvaran svijet oko mene", "Kao daje bilo nekad" stižu i prve primjedbe mišljenja kako previše podsjećaju na grupu Simple Minds Upravo ovom pločom probijaju se do šireg kruga publike, što je zabilježeno na koncertnoj ploči "EKV 1986 live", snimljenoj na jednom od pet rasprodanih nastupa u zagrebačkom Kulušiću 2. studenog 1986. godine.Početkom 1988. godine grupa je na turneji, a na koncertima im se pridružuju pjeva-čica Tanja Jovićević (Listopad 1864) i gitarist Zvonko Đukić, čiji sastav Van Gogh u to vrijeme pauzira. Sa njima tada ponovno svira i Firči, sve do svibnja 1988 godine kada je otputovao u Ameriku gdje i danas živi Januara 1989. godine završavaju ploču "Samo par godina za nas" na kojoj su gostovali Mitar Subotić (klavijature). Tanja Jovićević (prateći vokali) i Teodor Jani (gitara) Ploča preslikava koncept prethodne, tako da nailazi na podijeljene kritike, a sa nje se pored naslovne izdvajaju pjesme "Iznad grada" i "Krug" Unatoč kritikama, grupa je na vrhuncu karijere, sviraju na EBU-UER rock festivalu u Novom Sadu, odlaze na festival Midem 90. u Cannes i svibnja 1990. godine sudjeluju na prvom Europskom bijenalu rock glazbe u Toulouseu Početkom 1990. godine Žika Todorović se sve više posvećuje glumi, au EKV dolazi bubnjar Marko Milivojević (ex Morbid i mnoći, U škripcu) Bojan Pecar odlučuje napustiti glazbu, seli se u Lohdon, a na koncertima bas svira Miško Plavi (ex Via Talas, D ' boys Piloti). LP "Dum dum" snimaju u proljeće 1991. godine a kao basisti gostuju Dušan Petrović i Bata Božanić, prateće vokale je pjevala Tanja Jovićević, a na svojim spravama je djelovao Mitar Subotić. Sumorno vrijeme utjecalo je i na pjesme pa su "Zabranjujem", "Idemo", "Dum dum", "Blijedo" direktan proizvod teške stvarnosti.Tokom karijere članovi grupe EKV radili su i na filmu. Godine 1985. u filmu "Tajvanska kanasta" redatelja Gorana Markovića glumili su i izveli pjesmu "Tatoo". Sljedeće godine Milan se pojavljuje u filmu "Crna Marija" redatelja Darka Bajića, za koji je napravio temu "Bus station". Krajem osamdesetih Milan piše dvije pjesme za kazališnu predstavu "Majka hrabrost". Uz njega, glazbu za tu predstavu još rade Vlatko Stefanovski, Zoran Erić, Đorđe Petrović i drugi. Milan je producirao ploče sastava Fit i Gustaph y njegovi dobri duhovi. Margita je radila glazbu za kazališne predstave "Klasni neprijatelj" i "Tri sestre" i za TV dramu "Plavi, plavi".

0 skupini su objavljene knjige "EKV" (Kamenko 1990.) u kojoj su fotografije Kamenka Pajića, a intervju s Milanom je radio Zoran Trbović. Knjiga "Dječak iz vode" (LOM 1997.) sadrži tekstove pjesama i fotografije, au pripremi je biografija "Mjesto u mećavi" (Matica Srpski), autora Aleksandra Žikića. Početkom 1997 godine objavljen je kon-certni CD "Live 88" na kojem su snimke nastupa Ekatarine Velike u zagrebačkom klubu Kulušić i Novom Sadu održani tijekom 1988. godine Zagrebački nastup najavljuje novinar Dražen Vrdoljak, au jednoj pjesmi gitaru sa njima svira producent Teodor Jani. Alatne tim snimkama je sačuvao Firči, ponio ih sa sobom u New York i inicirao objavljivanje ove ploče.Diskografija

Albumi:
"Katarina II" (RTV U 1984.)
"Ekatarina Velika" (RTV U 1985.)
"Svetromuzlice"(RTVU 1986.)
"EKV 86 LIVE" (RTV U 1987.)
"Ljubav" (PGP RTB1987.)
"Samo par godina za nas" (PGP RTB 1989.)
"DumDum" (PGP RTB 1991.)
"Neko nas posmatra" (PGP RTS 1993.)
"Live '88" (Global Music 1997.)[video=youtube;oDNxM2ZW3oM]http://www.youtube.com/watch?v=oDNxM2ZW3oM&feature=player_detailpage[/video]text sam skinuo sa jednog foruma znaci ipak shema copy paste ali ne u potpunosti
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Svaka cast za EKV Opa Cupa,:thumb:,ja nastavljam dalje sa "Novim talasom"...

Disciplina kičme (Beograd)

Po raspadu Šarla akrobate basista Dušan Kojić Koja(1961.)i bubnjar Nenad Krasavec Kele formiraju krajem 1981.godine Disciplinu kičme.Po Keletovom odlasku u vojsku 1982.godine kao bubnjar dolazi Srdjan Žika Todorović,danas popularni glumac u Srbiji,sin legendarnog glumca Bore Todorovića.
Bas i bubanj,neobična postava,težak zvuk i neobična muzika teško su nalazile put do izdavača.Debi album je odbila gomila diskografskih kuća dok ga početkom 1983.godine nije objavila slovenačka kuća Helion.LP se zvao "Sviđa mi se da ti ne bude prijatno".Radikalan i ogoljen,minimalistički zvuk je brzo našao put do ušiju slušalaca.Na sledećem albumu "Ja imam šarene oči" Koja je uveo i trubu koju je svirao Jugoslav Muškinja.
Neverovatna kombinacija,bas gitara,bubanj i truba.Specifičan zvuk,originalnost,hrabrust nikog ne ostavljaju ravnodušnim.Zvuk koji vrhunac dostiže na poslednjem albumu sa pesmom Buka u modi.

Njihova obrada pesme Čudna šuma od YU grupe je proglašena za najoriginalniju obradu u istoriji jugoslovenskog roka.
Poslednje koncerte Disciplina kičme je održala u Kopru i Puli 1991.godine.Koja odlazi u London gde 1996. godine osniva grupu Disciplin A Kitschme.Uspešno sviraju još uvek.

Diskografija

Albumi
Sviđa mi se da ti ne bude prijatno 1983
Ja imam šarene oči 1985
Svi za mnom 1986
Najlepši hitovi,koncertni 1987
Dečja pesma 1987
Zeleni zub na planeti dosade 1989
Nova iznenađenja za nova pokolenja 1991

[video=youtube;rmRv29Md6ec]http://www.youtube.com/watch?v=rmRv29Md6ec&feature=related[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Film (Zagreb)

Tokom 1977. i 1978. godine basista Marino Pelajic,gitarista Mladen Juricic i bubnjar Branko Hromatko svirali su sa Dzonijem Stulicem u Azri.Dzoni je pozvao pevaca Jurislava Stublica(1953.) koji je pre toga trebalo da peva u sastavu Aerodrom ali je zbog dubokog glasa ispao iz kombinacije.Azra je sa Jurom unkcionisala samo nekoliko meseci a kada su se posvadjali sa Dzonijem,krajem 1978. godine,osnovali su grupu Film.

Kao uspomena na rad sa Dzonijem nastala je pesma Roll Over Jura iz kasnijeg rada Azre.

Filmu se pridruzio saksofonista Jurij Novoselic koji je nastupao pod imenom Kuzma Videosax.I ostali su sebi dali nadimke:Jura Jupiter(vokal),Mario Baraccuda(bas) i Max Wilson(gitara).

Posle prvih nastupa Film je u Zagrebu stekeo status prvorazredne novotalasne klupske atrakcije.1980.godine izlaze pesme Kad si mlad i Zajedno a u jesen iste godine pobedjuju na omladinskom festivalu u Subotici sa pesmom Neprilagodjen. Debi album "Novo!Novo!Novo!" izdaju 1981.godine a producirao je Boris Bele iz Buldozera.

Dovoljno je pomenuti pesme Neprilagodjen,Zamisli,Radio ljubav,Moderna djevojka,Odvedi me iz ovog grada,Zajedno,Kad si mlad,Boje su u nama,Mi nismo sami... .Ko zna ,zna...Pesme koje su obelezile dobar period mog zivota...

Poslednji put su u srtaroj postavi svirali 1998.godine,samo za tu priliku,na open air koncertu"Zagreb gori".

Diskografija
Singlovi
Kad si mlad/Zajedno 1980
Zamisli zivot u ritmu muzike za ples/Radio ljubav 1981
Boje su u nama/Istina pise na zidu 1983

Albumi
Novo!novo!Novo! 1981
Film u Kulusicu-Live 1981
Zona sumraka 1982
Sva cuda sveta 1983
Signali u noci 1985
Sunce sja 1987
Zemlja srece 1989....

[video=youtube;tHakEyXLCQE]http://www.youtube.com/watch?v=tHakEyXLCQE&feature=related[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Idoli (Beograd)

Sastav je nastao 1.marta 1980. a u grupi su se nasli drugovi iz osnovne skole:gitarista i pevac Vladimir Divljan(1958.),basista Zdenko Kolar(1956.),bubnjar Boza Jovanovic i Divljanovi prijatelji iz gimnazije Srdjan Saper(1985.)i Nebojsa Krstic(1957.).Saper i Krstic su bili zaduzeni za komponovanje i vokale.

Prvi singl su objavili 1980. sa pesmama Pomoc,pomoc i Retko te vidjam sa devojkama.Uzeli su ucesce na novotalasnom albumu Paket aranzman sa Sarlom akrobatom i Elektricnim orgazmom sa pesmama Maljciki,Plastika,Scwule uber Europe i Amerika i izbijaju u vrh novotalasnih bendova.Na drugom albumu im je Jura iz Filma svirao usnu harmoniku a leta 1981. Film i Idoli organizuju zajednicku turneju.

Godine 1982.prave njihov antologijski album "Odbrana i poslednji dani".Zahvaljujuci tom albumu,sto uopste ne umanjuje vrednost ostalih,proglaseni su za najbolju grupu 1982. a album je ocenjen kao najbolji.Po izboru sedam evropskih magazina dosli su na cetvrto mesto rock grupa u Evropi ! Album "Odbrana i poslednji dani"proglasen je tokom sledecih godina za najbolju jugoslovensku plocu.


Posle koncerta u Ljubljani 1984. prestali su sa radom.Grupa sacinjena od jakih pojedinaca nije mogla da podnese uzajamna nezadovoljstva.Poslednji zapis pod imenom Idoli pojavio se 1985,kao album pod nazivom Sest dana juna sa muzikom radjenom za istoimeni film.
Diskografija
Singlovi
Retko te vidjam sa devojkama/Pomoc,pomoc 1980
Retko te vidjam sa devojkama/Maljciki 1981

Albumi
Ucesce na albumu Paket aranzman 1981
VIS Idoli 1981
Odbrana i poslednji dani 1982
Cokolada 1983
Sest dana juna 1985

[video=youtube;1W6fGh4TuCs]http://www.youtube.com/watch?v=1W6fGh4TuCs&feature=relmfu[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Električni orgazam (Beograd)

Grupa Električni orgazam je nastala početkom 1980.godine.Priča je čudna.Grupa Hipnotisano pile sa članovima bubnjarom Srdjanom Gojkovićem Giletom(1961.),gitaristom Ljubomirom Jovanović Jovecom i orguljašem Ljubomirom Djukićem je trebalo da ima koncert u SKC-u(Studentsko kulturni centar)u BG.Došli su na ideju da sami sebi budu predgrupa tako što će oformiti sastav Električni orgazam u kojem će da zamene instrumente.U Električnom orgazmu Gile je pevao i svirao gitaru,Ljuba klavijature i Jovec bubnjeve.Publici se mnogo više svideo nastup Električnog orgazma kao predgrupe nego Hipnotisanog pileta kao glavne grupe tako da su dalje nastavili kao Električni orgazam.Kasnije je Jovec prešao na gitaru a bendu se priključio bubnjar Goran Čavajda Čavke.To je to o nastanku benda.

Početkom 1981.godine su sa Idolima i Šarlom snimili prvi novotalasni album Paket aranžman a na njemu su se našle njihove legendarne pesme:Krokodili dolaze,Zlatni papagaj i Vi.Izdavačka kuća Jugoton im je odmah dala šansu da snime album.Karaktelisali su ih,u početku, čvrst Punk-Rock zvuk i žestoki nastupi.

Popularni britanski magazin New Musical Express ih je, posle njihovog prvog albuma ,okarakterisao kao najuzbudljiviji nebritanski sastav. Mislim da je dovoljno navesti samo neke od njihovih pesama i svi odmah znaju šta je u ex YU muzici značio Električni orgazam:eek:brada Locomotion,Kako bubanj kaže,Debela devojka,Ja sam težak kao konj,Vudu bluz,Kapetan esid....

Početkom 1992.su Gile i Čavke sa Milanom Mladenovićem(EKV) i Antonom i Canetom(Partibrejkers) oformili antiratnu grupu Rimtutituki (u prevodu,obrnuto Turim ti kitu)sa kojom su snimili singl Slušaj vamo i učestvovali u antiratnim protestima.

Grupa nikad zvanično nije prestala da postoji.

Diskografija

Singlovi
Konobar/I've Got a Feeling 1981.
Dokolica/Dokolica(dub) 1982.
Odelo/Afrika 1982.
Locomotion/Metal Guru 1983.
Kako bubanj kaže/Tetovirana devojka 1984.

Albumi
Učešće na albumu Paket aranžman 1981.
Električni orgazam 1981
Warszava 81. 1982
Lišće prekriva Lisabon 1982.
Les Chansones Populaires 1983.
Kako bubanj kaže 1984.
Distorzija 1986.
Braćo i sestre 1987.
Letim,sanjam,dišem 1988.
Najbolje pesme 1980-1988 1988.
[FONT=&amp]Seks,droga nasilje i strah/Balkan horor rock 1992

[/FONT][video=youtube;XItuG1l-a4Q]http://www.youtube.com/watch?v=XItuG1l-a4Q[/video][FONT=&amp]
[/FONT]
 
  • Sviđa mi se
Reactions: mr.dr.Smok

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Mislim da ću sa Prljavim kazalištem zaokružiti priču o Novom talasu i najbitnijim grupama Novog talasa.Ima ih još ali bi njih ostavio za kasnije.

Prljavo kazalište (Zagreb)

Pod uticajem panka,grupa je nastala 1977.godine a ime bendu su dali inspirisani stripom Alan Ford u kojem se pojavljuje pozorište nazvano Prljavo kazalište.

Prvu postavu su činili Jasenko Houra gitara (1960.),Zoran Cvetković gitara,Davorin Bogović vokal,Nino Hrastaek bas i Tihomir Fileš bubnjevi.

Prvim albumima su napravili bum.Pogotovo drugim albumom Crno bijeli svijet koji je snimljen 1980.godine.Prvi album koji se zvao Prljavo kazalište je imao pank podlogu dok su na albumu Crno bijeli svijet vise pažnje obratili na samu svirku i pomešeli pop i punk.Pun pogodak sa pesmama Mi plešemo,Crno bijeli svet,Neki moji prijatelji,Nove cipele...Vremenom su smirivali zvuk i po mom misljenju polako počeli da prelaze u komercijalu.

Medjutim to ni najmanje ne umanjuje nekadašnji značaj benda.Samo da navedem još par njihovih pesama koje su ostavile dobrog traga:Sve je lako kad si mlad,Ne zovi mama doktora,Heroj ulice,Zaustavite zemlju,Moderna djevojka....

Diskografija
Singlovi
Televizori/Majka/Moje detinjstvo 1978
Moj je otac bio u ratu/Noć 1978
Moderna djevojka/Crno bijeli svijet 1980
Mojoj majci/Topoteka House mix/Marina 1989

Albumi
Prljavo kazalište 1979
Crno bijeli svijet 1980
Heruj ulice 1981
Korak od sna 1983
Zlatne godine 1985
Zaustavit zemlju 1988
Sve je lako kad si mlad 1989
Devedeseta 1990 dalje ne idemo......



[video=youtube;891V5nni_Vo]http://www.youtube.com/watch?v=891V5nni_Vo[/video]

:thewave:
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Bijelo dugme (Sarajevo)

http://sr.wikipedia.org/sr-el/%D0%91%D0%B8%D1%98%D0%B5%D0%BB%D0%BE_%D0%B4%D1%83% D0%B3%D0%BC%D0%B5

Pokušao sam da napišem ukratko o Bijelom dugmetu ali to je jako teško uraditi.Bolje ovako,staviti link,pa koga zanima neka pročita.A ja ću nešto iz svog ugla....

Što se Dugmeta tiče,prema njima niko nije mogao ostati ravnodušan.Ili ih voliš ili ne voliš.Ja sam ih voleo,i danas volim da ih pustim i slušam.Mnogi im zameraju da su uveli folk u rock muziku,pogotovo oni što su tada bili zagrizeni pobornici Novog talasa.Nije jedino Dugme koketiralo sa folkom,u manjoj ili većoj meri to su radili Smak,Leb i sol,YU grupa,Divlje Jagode,kasnije i Azra,Darko Rundek,mnogi...Ne vidim ništa loše u tome ako se kvalitetno odradi i ako naravno preovlada Rock...

Po meni je Bijelo dugme = Zeljko Bebek.Neko je,ne mogu sad da se setim ko,rekao za njega da je čovek koji moze da ima lošu pesmu,ali nema šanse da je loše otpeva.Pevao je u Dugmetu do 1984.godine i udario pečat što se pevača tiče.Tifa mu je bio dostojna zamena ali se kratko zadrzao.

O Alenu u Dugmetu nemam komentara,mislim da je bio totalni promašaj.Albumi u kojima peva Alen,što se tiče same muzike nisu bili loši ali pevački su nula...Ponavljam,ovo je moje gledište,mnogi su voleli Dugme sa Alenom.

Uglavnom,volim Dugme,najviše period sa Bebekom,odlična muzika,odlični tekstovi....

Jedna zanimljivost koju sam skoro gledao na TV-u u jednoj emisiji o Dugmetu.Legendarni koncert kod Hajdučke česme 1977.godine u Beogradu,na kojem je bilo procenjuje se izmedju 70000-100000 ljudi,obezbedjivalo je 12 milicajaca!!!!!Tada nije bila policija nego milicija.

[video=youtube;9k0E84cdxBM]http://www.youtube.com/watch?v=9k0E84cdxBM&feature=related[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Riblja čorba (Beograd)

Borislav Bora Djordjević je rodjen 1.novembra 1952.godine u Čačku.Sa 13 godina je osnovao prvu grupu pod nazivom Hermelini.

U mladosti je upadao u nevolje.Čuvao je stražu dok su njegovi drugari upadali u tudje stanove.Od tog novca su kupovali instrumente.Uhvaćeni su i Bora je izbačen iz gimnazije.Za mali Čačak je to bila velika bruka i njegovi roditelji su odlučili da se presele u Beograd.

Bora je rešio da se smiri i uspešno je nastavio sa gimnazijom u Beogradu sve dok nije pristigao loš glas iz Čačka.Onda mu je,po njegovim rečima,pukao film.Prijavio se na audiciju za predstavu Isus Hrist superstar i dobio ulogu.Početkom sedamdesetih je oformio grupu Zajedno,radio kao saradnik na Radiju Beograd,pravio reportaže sa muzičkih festivala, i špice,džinglove i songove za Radio 202 i Studio B.

1975.osniva grupu Suncokreti sa kojom je stekao popularnost i imao dosta uspeha.Do razlaza sa Suncokretima dolazi iz razloga što se ostalim članovima grupe nije svidela Borina pesma Lutka sa naslovne strane i nisu hteli da je uvrste u repertoar.

Jedno vreme je saradjivao sa Djordjem Balaševićem ali Bora je sve više naginjao čvrstom roku,tako da je njihova saradnja trajala 45 dana.


Riblja čorba je zvanično nastala 15.avgusta 1978.godine u restoranu Šumatovac u Beogradu.Grupa je trebalo da se zove Bora i ratnici ali su se odlučili za naziv Riblja čorba.Bio je to u beogradskom slengu naziv za menstraciju.
Prvu postavu grupe su činili Bora Djordjević(vokal,ritam gitara),Rajko Kojić(bas),Miša Aleksić(solo) i Vicko Milatović(bubnjevi).
Prvi singl su objavili 1978.godine a pesma Lutka sa naslovne strane,koja je bila odbačena od Suncokreta, ih je lansirala u vrh YU rocka.Bora je planirao da se oslobodi ritam gitare i posveti samo pevanju tako da su za gitaristu primili maturanta Momčila Bajagića Bajagu.

Dalje je istorija.Toliko dobrih albuma i toliko dobrih pesama,pravi rock bend.Ostavio traga na generacije i generacije i pre i sada.Odrastali smo uz Riblju čorbu,jedan od najznačajnijih bendova u istoriji YU rocka.

Diskografija

Singlovi
Lutka sa naslovne strane/On i njegov BMW 1978.
R n R za kućni savet/Valentino iz restorana 1979
Nayad u veliki prljavi grad/Mirno spavaj 1980
Nesrećnice nije te sramota/Zašto kuče arlauče 1987

Albumi
Kost u grlu 1979
Pokvarena mašta i prljave strasti 1981
Mrtva priroda 1981
U ime naroda 1982
Buvlja pijaca 1982
Večeras vas zabavljaju muzičeri koji piju 1984
Istina 1985
Osmi nervni slom 1986
Ujed za dušu 1987
Riblja čorba 10 1988
Priča o ljubavi obično ugnjavi 1988
Koza nostra 1990 ....ima još,ali to izlazi iz vremena ex YU

[video=youtube;pQrFQ_By0vU]http://www.youtube.com/watch?v=pQrFQ_By0vU&feature=related[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Oktobar 1864. (Beograd)

Grupa koja je izdala samo tri albuma,a ostavila traga kao da je izdala trideset.Nastali su 1984. godine.Grupu su činili:fenomelna pevačica Tanja Jovićević,Goran Tomanović(gitara),Željko Mitrović(bas),Ivan Zečević(bubnjevi),Dean Krmpotić(klavijature),Marko Lalić(saksofon),Branko Baćović(truba) i Nebojša Mrvaljević(trombon).

Muzika koju su izvodili je bila mešavina rhythm i blues-a,jazz-a i rock-a.Prvi album su izdali tek 1987.godine mada su od nastanka svirali aktivno i pobedjivali na festivalima gde god su se pojavili.

Tokom 1989.godine su često svirali sa EKV,a Tanja je bila veliki prijatelj sa pokojnom Milanom Mladenovićem.Tanja i Milan(EKV) su 1990.godine na Festivalu moderne umetnosti u Ulmu izvela svoj performans koji je bio veoma zapažen.

Da navedem samo neke njihove pesme:Sam.Crni ples,Pratiš trag,Nadji me,Put....Sve je jasno.

1991.godine su održali oproštajni koncert.

Diskografija

Oktobar 1864 1987.
Igra bojama 1988.
Crni ples 1990.

[video=youtube;OGczEeUHQsQ]http://www.youtube.com/watch?v=OGczEeUHQsQ&feature=related[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Partibrejkers ( Beograd )

Čist i tvrd rock 'n' roll.Bez kalkulisanja...

Bend je nastao 1982.godine a osnovali su ga Zoran Kostić Cane(1964),bubnjar Goran Bulatović Manza,gitarista Nebojša Antonijević Anton i gitarista Ljubiša Konstadinović.
Shodno svom razuzdanom ponašanju grupi su dali ime Partibrejkers.

Još jedan od bendova koji nije izdao puno albuma,više su svirali uživo,ali im je svaki album upečatljiv,svaka pesma jaka.Zbog svog čvrstog zvuka a pogotovo zbog veoma angažovanih tekstova,slabo koji izdavač se u početku usudjivao da im izadje u susret.Na jednom od njihovih prvih nastupa zvuk im je radio Džoni Štulić,čak se ponudio da im bude producent.


Njihovi nastupi su prepuni energije,ne štede se i do danas su ostali dosledni svojoj muzici i svom načinu sviranja i komunikacije sa publikom.

Samo neke od pesama:Hiljadu godina,Stoj Džoni,Pet ispod nule,Prsten,Put....Jako,jako,jako...

Nastupali su kao predgrupa na svim jugoslovenskim gostovanjima grupe Motorhead.Tokom 1990.godine svirali su prvu veliku jugoslovensku turneju za koju se ubrzo ispostavilo da je bila poslednja u granicama SFRJ.

Diskografija

Singl
Hiljadu godina/Večeras 1984.

Albumi
Partibrejkers 1985.
Partibrejkers II 1988.
Partibrejkers III 1989.
još dobrih albuma koji izlaze iz perioda koji je vezan za ovu temu i samo iz tog razloga ih ne navodim....

[video=youtube;kEgdUsbGEpg]http://www.youtube.com/watch?v=kEgdUsbGEpg[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Time ( Zagreb)

Grupu je novembra 1971.formirao Adolf Dado Topić(1949.).Pre nego što je formirao grupu Time,bio je u nekoliko grupa a najzapaženiji je ostao kao član Korni grupe.Imao je izgradjenu reputaciju odličnog pevača soul i blues muzike.

Grupu Time su sačinjavali:Dado Topić vokal,Tihomir Pop Asanović klavijature,Vedran Božić gitara,Mario Mavrin bas,Ratko Divjak bubnjevi,i Brane Lambert Živković klavir i flauta.

Debi album Time izašao je polovinom 1972.godine.Skoro sve pesme napisao je Dado,većinu dok je bio član Korni grupe.Jedan je od najboljih rock albuma bivše Juge,antologija.Na albumu su pesme:fenomenalna Za koji život treba da se rodim,jazz orijentisana Kralj alkohol,udarna Istina mašina(kasnije je ovu pesmu obradila EKV),balada Pjesma No.3...Godinama kasnije album je doštampavan tako da se na poslednjim izdanjima nalaze i antologijske pesme Makedonija i Da li znaš da te volim.

Time je sa radom prestao 1977.godine.

Diskografija

Singlovi
Život moj/Pjesma br 3. 1973
Makedonija/Reci,ciganko ,što mi u dlanu piše 1973
Kad jednom otkrijem čovjeka u sebi/Da li znaš da te volim 1975
Tin i Tina/Dok sjedim ovako u tvojoj blizini 1976
Kad smo ja i moj miš bili bokseri/Dok ja i moj miš sviramo jazz 1976
Poželi nešto/Superstar 1976

Albumi
Time 1972
Time II 1975
Život u čizmama sa visokom petom 1976

[video=youtube;-4xdfEzFbrc]http://www.youtube.com/watch?v=-4xdfEzFbrc&feature=related[/video]

Dvoumio sam se koju pesmu da postavim,ipak Makedonija...:gothband:
 

pecurko

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
25.06.2009
211
156
43
41
Super tema obzirom da sam i ja dete podojeno na sisama Azre, Atomaca, EKV-a... ipak bih iznad svih odvojio Azru, ne zato što je bolja ili lepša, već zato što svaki text mogu da utkam u sopstveni život.
Sećam se kad sam od ujaka dobio njegove ploče pre nego li se odselio, bilo ih je oko 400 komada, ali mi je omot Filingrantsih pločnika odmah upao u oči, bio je to dvostruki LP sa tekstovima unutra, za tri dana sve sam znao napamet.
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Buldožer ( Ljubljana )

Ludi Slovenci u najboljem smislu te reči.Jedna od najsimpatičnijih grupa sa ex Yu prostora,ne umanjujući vrednost njihove muzike i angažovanih tekstova.Sebe su nazivali: jedan tipičan narodno-zabavni ansambl iz Slovenije (Eine tipische export artikel aus Slowenien).Stalno su bili na meti cenzure...Ali idemo redom.

Okosnicu grupe činili su:Boris Bele,Marko Brecelj,Borut Činč(klavijuature),Andrej Veble(bas),Uroš Lovšin(gitara) i Štefan Jež(bubnjevi).Grupa je nastala u martu 1975.godine. i iste godine su objavili i prvi album pod nazivom Pljuni istini u oči.Za to vreme veoma neočekivane pesme poput.Ljubav na prvi krevet,Blues gnjus,Život je feferon...

Izgradili su imidž freak grupe.Oni koji slabije poznaju rad Buldožera najviše ih znaju po pesmama Žene i muškarci i Novo vrijeme.Početkom 1980.godine su na koncertu pri izvodjenju ove pesme pozvali atraktivnu manekenku u podvezicama koje se skinula skoro do gola što je za ono vreme bilo skandalozno.Jedan od njihovih najorginalnijih ispada je bio kad su objavili da se Džoni Štulić u znak protesta zbog stanja u Poljskoj zapalio na zagrebačkom Trgu republike!

Da ne dužim,Buldožer = originalnost u svakom smislu,dobra muzika,tekstovi,sklonost ka crnom humor,omoti albuma,izjave,celokupan imidž...
Diskografija
Pljuni istini u oči 1975.
Zabranjeno platakatirati 1977.
Živi bili pa videli 1979.
Izlog jeftinih slatkiša 1980.
Rok end roul 1981.
Ako ste slobodni večeras 1982.
Nevino srce 1983.
Nova vremena 1989.
Usput,jedan od njihovih stihova,a vezan za nas:...popušimo drogu,posadimo cvijeće / komuna se naša rastaviti neće...


[video=youtube;SmOiOszU2ZA]http://www.youtube.com/watch?v=SmOiOszU2ZA&feature=relmfu[/video]
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
Divlje jagode ( Sarajevo )

Grupa je osnovana u maju 1977.godine a činili su je gitarista Sead Lipovača,pevač Anto Toni Janković,basista Nihad Jusufhodžić,klavijaturista Mustafa Ismailovski Muc i bubnjar Adonis Dokuzović.


Prvim singlovima su osvojili publiku sa pesmama baladom Jedina moja i obradom narodne pesme Moj dilbere.Ubrzo posle toga izdaju debi album sa pesmama ka što su Divlje jegode,Krivo je more,novom verzijom Jedina moja...Popularnost je zagarantovana.Tekstove je pisao Toni Janković.1981.godine u bend dolazi Alen Islamović kao basista.Te godine izdaju i drugi album Stakleni hotel na kojoj su udarne pesme bile Autostop,Dodirni me skloni bol i Potraži put.Sledeće godine objavljuju album Motori sa Alenom kao pevačom jer je Toni Janković napustio bend.

Hard rock bend,uzori su im bili,kako oni navode Deep Purple,Black Sabath i AC DC.Dobar bend,odličan rock zvuk.

Sad ću malo iz svog ugla.Prva dva njihova albuma su,za mene,najbolje od Divljih Jagoda.Nije Alen mogao dostojno da zameni Tonija Jankovića.Ne bih da umanjim vrednost ostalih albuma,bilo je odličnih pesama poput Zagrizi rokenrol,Šejla,Nasmiješi se,Ne želiš kraj...Ali Alenov glas mi jednostavno para uši.

Ali i pored ovog mog komentara preporučio bih svi mladjima koji nisu slušali Divlje jagode da preslušaju i čuju dobrog hard rock zvuka iz vremena ex YU.

Diskografija
Singlovi
Rock n roll/Jedina moja 1977
Moj dilbere/Prijatelj 1977
Patkica/Kad bi vi,gospodjo 1978
Nemam ničta protiv/Bit će bolje 1979

Albumi
Divlje jegode 1978
Stakleni hotel 1981
Motori 1982
Čarobnjaci 1983
Vatra 1985
Najbolje 1986
Wild Strawberries 1987
Konji 1988


[video=youtube;nGX9BTb-Pns]http://www.youtube.com/watch?v=nGX9BTb-Pns[/video]

Toni Janković :thumb:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Casper Hero

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.986
34.300
2.598
jebi ga Hooker nemogu nestisnuti lajk Partibrejkersima a da to nenapravim i Jagodama ili Buldozeru svejedno je ...pekla bi me savjest iz respekta prema svima njima,tako da ti slazem lajkove sa guštom.pozdrav
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.238
10.096
358
Ma evo, izbor je takav da je ziva istina to sto kaze opa cupa, pa da ne ponavljam, potpisujem...
Meni su jos jako dragi Animatori, Laki pingvini, U skripcu, Dorian Grey, ne znam jel si spomenuo Sarlo Akrobatu...ima ih jos.
Napisat cu nesto za Animatore, al to zavredjuje novi post.
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.238
10.096
358
ANIMATORI



Njihov frontmen Kreso Blazevic nije vise s nama...vec nekoliko godina. On za sebe ne bi rekao, iz skromnosti, da je njihov frontmen. To je covjek koji me u jednom cjelonocnom razgovoru vratio natrag poeziji i ljubavi prema samoj rijeci Mislim, ono s totalnim razumijevanjem. Steta kaj smo cugali, a ne pusili ili pili sok.
Njegove misli su bile i jos uvijek jesu estetski toliko lijepe, jasne i duhovno ciste, da covjek nakon njih mora pomisliti kako je zivot lijep i slaviti ga punim plucima. Kreso, pozdrav, ma gdje bio! :vb_wave:

KRESO BLAZEVIC

Veliki glazbenik, pjevac, kantautor, pjesnik,pisac i nadasve sjajan covjek..

http://www.youtube.com/watch?v=VsSIMYGOjfo
 

Hooker

music support
09.01.2012
929
2.318
163
55
jesam je napisao(la):
Meni su jos jako dragi Animatori, Laki pingvini, U skripcu, Dorian Grey, ne znam jel si spomenuo Sarlo Akrobatu...ima ih jos.

Šarlo akrobata je postavljen naravno,pregledaj,biće i ostali ...Jesam dopunjavaj temu ako želiš i kad imaš vremena.


jesam je napisao(la):
KRESO BLAZEVIC

Veliki glazbenik, pjevac, kantautor, pjesnik,pisac i nadasve sjajan covjek

Ps, ne znam zasto mi nije prihvatio spot, al sad vec debelo kasnim s ruckom. Budem poslije, a i oda cu nesto napisati o Animatorima, ili jos bolje, nek Hooker ak mu se da

Evo Jesam za tebe,sa zadovoljstvom.

Animatori (Zagreb)
Grupu su 1980.godine osnovali Krešimir Blažević (gitara,vokal),Andro Purtić(bas),Vatroslav Markušić(violina) i Tomislav Brežičević(bubnjevi).
Prvi ozbiljniji nastup imali su na YU rock maratonu 1982.godine,nastupili u finalu i osvojili drugo mesto.Slede'e godine objavljuju i svoj prvi album "Andjeli nas zovu da im skinemo krila".

Jako lep pop zvuk,pričali su da sviraju maturantski blues.Pesme koje se bave odrastanjem i nostalgijom. zapakovane u pop formu.

Posle drugog albuma "Svi momci i devijke" Blažević odlazi u vojsku i grupa prestaje sa radom.U izmenjenom sastavu počinju ponovo 1985.godine,treći album prave 1987. i onda posle duge pauze četvrti 1992. ali to već izlazi iz okvira ex YU.

I da ponovim tvoje reči Jesam: Krešo Blažević-Veliki glazbenik, pjevac, kantautor, pjesnik,pisac i nadasve sjajan covjek

Diskografija
Singlovi
Male curice/Živjeti mirno 1982.
Andjeli nas zovu da im skinemo krila/Ljeto nam se vratilo 1983
Ostat ću mlad/Kao ogledala 1984

Albumi
Andjeli nas zovu da im skinemo krila 1983
Svi momci i djevojke 1984.
Dok ležim cijeli dan u sjeni 1987.

[video=youtube;nymQwA7Rydw]http://www.youtube.com/watch?v=nymQwA7Rydw&feature=related[/video]

Molim za ples.... :)
 

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.238
10.096
358
Znam da nije ex you, a ni rock, al ak uzmemo rock i kao neki stil zivota...uostalom ovo morate vidjeti
DINO DVORNIK
Kad je umro dino dvornik fakat sam bila u soku i osjetila neodoljivu potrebu ici na sprovod..nisam ja njegov fan, ni niciji.
Frendovi su mi rekli da sam totalno morbidna, a dragi da mi tak nesto moze pasti na pamet samo od trave...i ja nisam otisla...ovo morate vidjeti, neponovljivo, pogledajte do kraja
Dino Dvornik - pogreb, krematorij na Mirogoju u Zagrebu ,10. - YouTube