Room 170x140x200

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
16.10.2018
139
88
28
Pozdrav svima,

volio bih kada biste mi pomogli da završim projektiranje prostora, jer muka ne pita :)

Evo kako to izgleda
5LJ3Szz-RlaOGuz4azLZBQ.png


Na broju 1 bi bio izduv, ventilator, a na broju 2 pasivni usis.

Planirao sam ubaciti 250MH/HPS set koji trenutno imam, te https://www.aliexpress.com/item/LED...wer-Plants-Vegetative-indoor/32813966680.html od 1000w, ili Bestva od 800w, u zavinosti koji budem napravio.

Da li je ovaj prostor, te odabrana rasvjeta dovoljna za 4 biljke medicinskog uzgoja za ulje :) Jos nisam odabrao koje sorte. Da li mozete preporuciti neki za reumalni artritis odnosno pocetni stadij lupusa?
 

Ribadow

Herbalist
24.05.2017
119
1.112
143
pozdrav,
čini mi se da tu greškom fali neka slika, tako da slobodno daj više detalja o samom boxu koji planiraš koristiti unutar ovog prostora, ili se radi o prostoriji?
ako već imaš taj set to ti je ok za pokriti do 1m2 vegetacije nešto manje za cvat, isto vrijedi za ovaj prvi link sa alija, taj panel od 1000w zapravo vuče oko 200w iz utičnice, u cvijetanju ne pokriva više od 80x80cm ali zajedno s hpsom bi se dalo pokrit više prostora, bestva isto tako, on troši oko 240w +/- 5%....e sad, sve od navedenog zasebno ti je ok za prostor do 1m2, pitanje je planiraš li uzgajati automatike, fotoperiodne sa dužim vegetacijama, sea of green klonova ili neku desetu kombinaciju to sve treba uzeti u obzir, znači trajanje vegetacije, općenito informacije breedera o rastu određene genetike, zapreminina potova, trening....moj odgovor na tvoje pitanje je: da, 4 biljke ćeš bez problema uzgojiti s bilo kojim od navedenih rasvjeta u boxu znači do max 1m2 (npr 100x100cm).

najjednostavna solucija bi bila recimo 250w hps koji već imas, 4 kvalitetna automata u potovima do max 18l, svaki dobije cca 50x50cm prostora, lst + scrog.
osobno nikada nebi koristio hps ali kada ga već imaš definitivno ga iskoristi.
strejnove ti ne mogu preporuciti da me nebi optužili za nadriliječništvo :lol:
 
16.10.2018
139
88
28
Ridaow,

puno ti hvala na jako finom odgovoru. Čovjeku u muci je veliko olakšanje kada zna da ima nekoga ko razumije situaciju i želi pomoći, jer sam ja i dalje u "neobranom grožđu" i pokušavam izvući što bolje sa onim što raspolažem, radi mame kojoj ulje pomaže, bukvalno je diglo iz kreveta.

Da se vratimo na projektovanje prostora. Radi se o prostoru u podrumu, koji je ograđen sa finim materijalom (korišteno 5 vrata koji su postali zidovi). Temperatura je minimalno 18 stepeni, tako da mi to ne pravi problem.

Što se tiče izbora biljke, to tek trebam da ustanovim sa mentorom, koja je najbolja za njeno stanje. Sada koristi kombinaciju CBD dnevno i THC ulja noci.

Što se potova tiče, nisam ograničen, mogu da nađem bilo koju veličinu po vašim savjetima.

Trening sam radio LST,lollipopping i super cropping bez ikakvih problema, odnosno učio sam se :)

Miris, buka, ili privatnost mi nisu problem. Keš, tu i tamo, jeste :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Ribadow

superoperater

Aktivan Član
17.04.2015
186
634
93
Ni ja ne vidim fotku boxa, ali procitah sad da je kucna radinost, stoga probaj kolegin prijedlog: smanjiti box na 100*100 ili jos bolje 120*80 (manja akusticnost/buka i laksi pristup biljkama).
Kolega Ribadow ti je objasnio sustinu u vezi snage svijetla i vel. boxa, te izbora nacina uzgoja (sve je povezano), pa ti odluci kako ces.. Za sve ostalo tu su forumasi a posebno mentor :) Sretan grow
 

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.193
258
taj panel od 1000w zapravo vuče oko 200w iz utičnice, u cvijetanju ne pokriva više od 80x80cm

Nije mi bas jasno na koji nacin potrosi 200 umjesto 1000W?
Kontam da je razlika izmedju LED i obicnih sijalica u kolicini proizvedene svjetlosti. Recimo LED panel od 1KW potrosi struje isto kao obicna sijalica od 1KW ali nam daje cca 5 puta vise svjetlosti, pa na taj nacin imamo visestruku ustedu. Dakle, box koji trebamo osvijetliti obicnom sijalicom od 1KW necemo osvjetljavati LED panelom od 1KW jer nam posao radi i onaj od 200 - 250W?
Ili kod LEDa wat nije wat?
Ne kontam
 

WEEDetix

₴Ⱨ₳₥₳₦ - VⱤ₳Č - ĐⱤɄłĐ - ⱧɆⱤ฿₳Ⱡł₴₮
Urednik
Grow Support
11.10.2010
3.186
21.085
1.098
35
คภ๔г๏๓є๔ค
gore navedeni paneli su inace 60 posto manja snaga nego sto se deklarira jer se radi o max snagi led-a a paneli rade na 40 posto toga inace tako da tih 1000w panel je 300-500w prave snage isto ko i bestva od 800 koja je 300-400w prave snage
 

Ribadow

Herbalist
24.05.2017
119
1.112
143
Nije mi bas jasno na koji nacin potrosi 200 umjesto 1000W?
Kontam da je razlika izmedju LED i obicnih sijalica u kolicini proizvedene svjetlosti. Recimo LED panel od 1KW potrosi struje isto kao obicna sijalica od 1KW ali nam daje cca 5 puta vise svjetlosti, pa na taj nacin imamo visestruku ustedu. Dakle, box koji trebamo osvijetliti obicnom sijalicom od 1KW necemo osvjetljavati LED panelom od 1KW jer nam posao radi i onaj od 200 - 250W?
Ili kod LEDa wat nije wat?
Ne kontam

watt kao jedinica je totalno nebitna, služi nam samo za izračunat potrošnju struje a u primjeru ovih kineskih panela kao ekvivalent hps-u (iako su malo puno pretjerali). HPS recimo proizvodi cca 35% svijetlosne - 65%toplinske energije, dok je su kod leda te vrijednosti obrnute, dečki koji trenutno drže igru s ledom rade panele koji još manje griju i za duplo manje potrošene energije rade duplo jače panele od najjače gavite (1200w), laički rečeno proizvode još više svijetla po watu...isto tako igra ulogu i iskoristivi spektar i koliko snage otpada na njega...kod leda nam je bitan par, ppf, ppfd itd. nikakvi lumeni,wati,luxi i slično... ali u nedostatku boljih informacija sve nam posluži za nekavo snalaženje :whato::
 
16.10.2018
139
88
28
Ni ja ne vidim fotku boxa, ali procitah sad da je kucna radinost, stoga probaj kolegin prijedlog: smanjiti box na 100*100 ili jos bolje 120*80 (manja akusticnost/buka i laksi pristup biljkama).

Nisam bas smatrao da su potrebne slike, jer sam nacrtao skicu. Malo mi je teze napraviti slike, jer nisam na tom prostoru, ali evo potrudio sam se.

Da li mi mozes reci zasto da smanjujem box? Isao sam na to da vecim boxom je upravo laksi pristup biljkama, a buka mi ne igra ulogu.

nabaci neke fotke da vidimo prostor i

Hvala na ucescu u temi. Slike u prilogu ovog odgovora. Gotovo sve linkove koje si postavio sam procitao, jer sam prije ovog planiranog uzgoja, uzgojio jednu biljku, da prodjem djecije bolesti :)


Slike su losije kvalitete, nazlost. Imam jos jedno pitanje...ovo sve ofarbati nekom bijelom bojom? Koliko dobijam ako nadjem mylar foliju i zalijepim? Nekako mi je vise budzet verzija da se ofarba u bijelo.
 

superoperater

Aktivan Član
17.04.2015
186
634
93
@EdibB Predlozio sam smanjenje boxa prvenstveno zbog nesrazmjerne rasvjete. Za tvoj prostor bi trebalo oko 600w hps-a, bez obzira na broj biljki. Kad imas veci box a relativno slabiju rasvjetu onda gubis puno svjetla koje ode sa strane. (profici rade sa pravim reflekorima pa ne gube toliko). Zato obavezno ofarbaj stranice u mat bijelu. A ti velis da bi gajio 4 'prosjecne' foto bilje, a za to ti je dosta metar kvadratni. Mozes to smanjenje uraditi privremeno (npr. pregraditi ovom modernom cvrstom sper plocom 5-6 mm), pa 'sutra' opet prosiris bez mnogo majstorisanja. Mnogo je lakse 'upravljati' manjim boxom (ventilacija, temp vlaga). Ili sto kazu, veci box veca briga i obratno.
 

bigeskalibur

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
25.01.2015
4.294
8.470
298
Mnogo je lakse 'upravljati' manjim boxom (ventilacija, temp vlaga).
Pa sve zavisi kako se uzme kolega i sa koje strane se gleda.Ali ajmo da pogledamo malo siru sliku i dali je zaista lakse growati u manjim boksovima.Sta zapravo hocu reci,ja sam vise puta o tome govorio ovde na forumu i diskutovao sa kolegama,u manjim boksovima je lakse growati u smislu ako se dogrejava prostorija u kojoj je box jer tad moze da se odrzava dobra klima odnosno temp.dan-noc,ali ako se u nekom slucaju ta prostorija ne dogrejava u kojoj je taj manji box i tempe.padaju ispod 10c tu moze zaista biti veliki problem jer nema adekvatnog grejnog tela koje bi ubacili da konstantno dogrejava box a da se nedobiju velike razlike u temp.Iz licnog iskustva govorim a i vidim po dnevnicima i temama oko problema u uzgoju,o cemu ljudi polemisu i sta se desava biozama kada ima razlike odnosno varijacije u temp.koja je osnova za dobar rast i razvijanje same bioze.Pricam o boksovima do 60x60 i manjim,ja sam licno sve isprobao jer i sam growam na 45x50 i jako mi je tesko da drzim tu mikro klimu jer prostoriju u kojem mi je box ne dogrejavam sto je slucaj sa 70% growera mogu slobodno reci koji se pojavljuju ovde na forum a imaju manje boxove.Radio sam i sa kaminom na sijalicu,i raznim grejalicama,keramickim sijalicama za terarijum,sa folijama za terarijum,sa grejnim kablovima i mrezama i opet sve skupa kad saberem i oduzmem uvek sam u nekoj banani sa dogrejavanjem.Ja sad trenutno radim sa malom grejalicom od 400w 15x10cm i plus sam ispod pota morao da stavim foliju grejnu od 14w za terarijum i onda kombinujem iskljuci jedno upali drugo sto znati biti jako frustrirajuce jer si duzan svakodnevno da glumim neko ludilo i da kontrolisem sta se desava i to zna da smara i stvara obavezu.
Zato ja toplo preporucujem svim novim clanovima koji dodju i upustese u ovu pricu oko uzgoja ako su u mogucnosti da odma pocnu da rade sa vecim boxom jer ima dosta lepih dnevnika na forumu gde su ljudi doveli do savrsenstva dogrejavanje jer je veci box lakse dogrejati jer imaju vecu mogucnost i prakticnija grejna tela kao sto su uljani manji radijatori do 5 rebara koji nisu skupi koji imaju termostat i sve nastelujes i mirno more.
Eto jedan je primer recimo kolega Barbarosa za koga svi znaju a ima i njegov dnevniuk gde covek radi sa uljanim radijatorom i nebere brigu jer ima veci box i moze da ubaci radijator plus sto na taj radijator moze da se u vege stavi i kantica neka limena ili posudica sa vodom pa imas isparenje i povecavas vlagu u vege koja je preko potrebna u tom periodu ali ne i obavezna ali ipak pozeljna makar da 50% a ne trebati ovlazivac jer sa radijatorom imas 2u1,ako me shvatate.Ima dosta kolega koja rade na istu foru i ljudi su zadovoljni a ne dogrejavaju prostoriju jer imaju veci box i bolju mogucnost manipulacije uzgoja,znaci ne govorim samo o dogrejavanju,nego i prostoru da se lepo ubaci i neki ozbiljnije ventilator za simulaciju vetra,pa da se uradi ozbiljniji trening tipa scrog,lst ali sad ne vezano to sve moze i u manjim da se trenira,prosto hocu reci da je u vecim boxovima lakse raditi jer imas mesta za neke stvari i samim stim boljim uzgojom.;)