Saveti za regulisanje temperature u box-u

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Smoke_Weed

Aktivan Član
10.09.2012
111
91
0
Dolina Vutre
Termometar i hidrometar

Dve bitne stvari za dobar grow. Idealna temperatura je 24c kada je upaljeno svetlo, a 18c kada je ugaseno, i vlaznost vazduha 40-60%. Malo kvalitetniji digitalni termo/hidro metri cuvaju najvise i najnize temperature u box-u, tako da mozete ispraviti ako nesto ne stima.


Hladjenje box-a


Ventilacija


Najvaznija stvar za hladjenje box-a je dobar izduvni ventilator. Protok vazduha(l/min) ventilatora zavisi od velicine box-a. Instalirajte vise ventilatora ako je potrebno. Ako koristite cevi za ventilaciju pravite sto manje krivina, usporavaju protok vazduha. Preporucuje
se protok vazduha uduv/izduv=1/4

Svetlo

Palite svetlo nocu. Nocu su manje temperature i bolje mozete da ohladite box. (Struja je jeftinija nocu).


Izbacite balast iz box-a

Balast za HID lampe(HPS,MH) se dosta zagreva i bilo bi dobro da je van box-a. Moze podici temperatu za nekoliko stepeni u box-u. Ako mora biti u box-u, podignite ga gore, blizu izduva box-a.

Cirkulacija vazduha

Toplota se brzo nagomila na mestima gde svez vazduh ne stize. Par oscilatorskih ventilatora stvorili bi dovoljno “povetarca“ za cirkulaciju svezeg vazduha. Biljkama bolja dostupnost CO2 i jace grane.

Dobra izolacija

Box sa dobrom izolacijom je mnogo bolje ohladiti nego onaj bez izolacije. Ovim dobijate bolju kontrolu okoline za vase biljke.

Klima uredjaj

Najbolje rashladjuje prostor, vazno je izabrati pravu klimu za vas prostor. Postoji zidna, i portabilna klima.

Hladjenje rezervoara sa vodom

Hydro grow-eri brzo nauce da temperatura preko 27c u box-u dovodi do zagrevanja rezervoara sa vodom. Voda je dodatno zagrejana

toplotom vodene pumpe, sto smnjuje unos nutrijenata i vodi do truljenja korena i problema sa kiseonikom.

Zamrznuta flasa vode


Lako, kratkotrajno resenje da ohladite rezervoar(hydro) ili box.

Obogacivanje sa CO2


Boce punjene hladnim gasom koji hladi box. Biljke koje su obogacane sa CO2 mogu da daju dobar hed i na temperaturi od 30c.

Ovlazivac vazduha

Mozete da regulisete temperaturu i vlagu. Ima rezervoar sa vodom koju pretvara u hladnu “maglu“ i rasprasuje po box-u.

Svetlo

Koristite CFL i LED svetla, ako imate mali box ili losu ventilaciju.


Grejanje box-a

Izolacija

Dobrom izolacijom, pomocu stiropora ili staklene vune, sprecava se da toplota izlazi iz box-a.

Ventilacija

Smanjiti protok vazduha ventilatora kada je iskljuceno svetlo. Mozete staviti ventilatore za uduv i izduv na tajmer kada je mrak u box-u, da se pale povremeno da bi izmesali vazduh.

Svetlo

Iskoristite toplotu svetla. Palite svetlo nocu, kada su manje temperature.

Kalolifer

Najbolji, nacin da zagrejete box. Kalolifer duva topao vazduh i moze brzo zagrejati box brzo.

Uljani radijator

Dobar nacin da odrzavate temperaturu box-a.

Sijalica

Obicnu sijalicu od 100w prefarbati crnom bojom, greje ali ne emituje svetlost. Mozete staviti sijalicu u limenku i izolirati, da ne curi svetlost. Takodje se mogu koristiti sijalice za terarijume. Koriste se u manjem box-u.


Evo i od mene neke koristi.
Nesto sam preveo sa net-a, a nesto prepisao od iskustva ljudi sa foruma(nadam se da mi nece zameriti :))
Mozete dopunjavati ;)
 
03.07.2009
1.740
2.317
188
Neka tebe neka ;)

Nego...tko ne moze klimu, može zato uljni radijator ili pak neka "puhalica" + termostat (digitalni, analogni), iako je uljni po meni ftw jer kad se zagrije jos uvijek zadrzava toplinu

Izolacija ftw kamena vuna

i morma naglasiti da prigusnice i nisu toliki problem u komadu sobe....frend mi ima 600 w komplet i nakon pola sata rada kompleta prigusnica je topla ali ne vruca ne prevruca....samo ugodno topla :)

Zasto bojati sijalicu u crno kad imaju zelene sijalice koje su neutralne za nase biljke pa se moze spojiti ugodno sa korisnim i workati po boxu dok one spavaju :)

Kalolifer niej bas bajno rjesenja jer potezu dosta struje, djeluje permanentno a ne dugotrajno i skloni su rikavanju u svih 16 (barem ovi od 100-200kn)

Ne znam odakle si izvuka da je idealno 24 dan a 18 noc...idealno bi bilo 27-28 dan a noc 21-22???
LP
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.565
188
ovo sa ovlazhivachem zraka bi trebalo malo pojasniti..
postoji vishe tipova ovlazhivacha...a najcesce su to oni koji vodu pretvaraju u paru..pomochu grijacha-dakle..nije bash hladna maglica u igri.
takvi ovlazhivaci koshtaju cca 300kn a ovi o kojima ti govorish su neshto skuplji ( 5-10puta skuplji )
 

petarpan135

Aktivan Član
10.01.2012
184
30
28
samo da vam kazem da u nekim starim kvarcnim grejalicama postoji ovlazivac vazduha,bar sam ga ja izvadio i koristim ga,povezan mi je na timer pali se na svakih 15min kada je svetlo upaljeno.
 

Smoke_Weed

Aktivan Član
10.09.2012
111
91
0
Dolina Vutre
ovo je smisljeno kao vodic za pocetnike, koji imaju problem sa hladjenjem ili grejanjem, pa im svaki detelj moze pomoci, naravno ko je iskusnije njemu i ne treba pricati sta da radi. Ovo za temperaturu sam preveo iz clanka sa neta, video sam u dnevniciima da biljka moze normalno rasti u opsegu 15c-30c, naravno da ne bude razlike vece od 10c dan/noc.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: poot69
28.06.2015
27
14
3
42
Gde treba postaviti merač temperature?
Ja sam ga stavio ispod lampe u visini vrha biljke.
Pokazuje 34c. Jel previsoka temperatura ili ne sme termometar ispod sijalice?

Ako može brz odgovor:confused:
Hvala
 
Poslednja izmena:
10.05.2015
156
197
43
43
Meni je termometar na zemlji. Bitnije ti je da pratis temperaturu oko dela gde je koren, on je najosetljiviji.
Kao prva pomoc umesto flasa sa zaledjenom vodom ovo je mnogo bolje resenje:
gel.jpg
Gel za prenosne frizidere za piknik. Duze ostaje zaledjen i manji je od flase. Nekoliko komada i menja se po potrebi.
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: Vajper and Deki81

amneziaHaze

AluGrow
Banovan
19.04.2014
1.783
2.490
188
ovlazivac zraka ultrasonic zvuk pretvara vodu u sitnu maglu temperatura vode se nemjenja.cijena 20 dolara

ja imam 3 termometra (cijena sva tri je bila 1 euro smjesno) jedan za dno boxa kod korijena jedan za sredinnu i vrh drasticne razlike u temperaturama su uvjek
 
19.02.2016
14
2
3
44
pozz ekipa, evo sklepao prvi box, od frižidera 50x50x120, cfl 200w-2700k, ventilacija: primaklima coco eco karbonski filter 160-240m³/h (100x180mm)-redukcija 100 na 125- aksijalni vent 200m3/h- aluflex sono 125,malo sam isavijao cjev što izlazi van, reko da se izgubi buka, al bit će tu gubim na ispuhu (sutra cu je probati direkt prema van) upuh pasivni počeo od manjeg pa ga širio i završio na 35x13cm, testiram ga i malo me zabrinjava temp, 30cm ispod reflektora nabija 28-29, upalim ventić da mi mješa unutra još gore, preko 30, lud sam, jel može ta temp proć il da poradim na tome?
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
Ne moze proc jer kad ti biljka napuni box (smanji se volumen) ce ti skocit jos vise.
Nemoj da ti unutarnji puse po lampi. Meni se to pokazalo lose jer samo siri toplinu svuda kao fen.
Skrati i izravnaj crijevo jer sam i ja istu glupost napravio ;) Ne znam sto drugo savjetovat osim jos neki vent za ispuh.
Ispod lampe je 30°C ok ali temp zraka u hladu nije ok, tj nece bit.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: nero and NocnaPtica
19.02.2016
14
2
3
44
evo sam je malo izravnao tj. sad cjev nije u slovo s nego u l i pala je na 26, ma sutra cu ja tu rupu poništiti, staviti jednu u sredinu, filter će biti u centru i skloniti cjev, bit ce vjerovatno malo bučnije al bit ce bolji protok i nadam se bar još 2-3 stupnja dolje
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

bigeskalibur

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
25.01.2015
4.294
8.470
298
nadam se da sam na pravom mestu postavio pitanje,evo razmisljam kako da podignem tem.preko noci dok biljcice spavaju a da to nisu koji kakvi kaloriferi i cuda,a da pritom nebude velika potrosnja struje.Ja sam do sada grejao box na obicnu zarulju od 75w ubacenu u metalnu konzervu od nes kafe i sve to prikaceno na tajmer i za boks 50x50 je idelno temp. mi se vrtela zimos tu oko 18-20 stepeni,ali...Posto spremam box od 100x100 i dok sam vrsio eksperiment nisam uspeo da ga zagrejem vise od 16 stepeni,a kao sto je svima nama poznato razlika u temp.nebi trebala da bude vise od 10 stepeni.E sad,dali bih ova keramicka grejalica na 12v mogla da zagreje box odnosno plan mi je da zagrejavam samo potove odnosno koren gde bih drzao tem oko 21-20 stepeni,znaci grejalica bi bila u visini pota prikljucena na adapter od 12v i manje vise palila se i gasila svakih pola sata,dali ima neko iskustva sa ovim grejalicama,inace koristim je zimi da mi odmrzava stakla na vozilu ukljucim je u upaljac i ona bukvalno za 5min odmrzne mi stakla.Evo i koja slika... 1.jpg
4.jpg
 

bigeskalibur

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
25.01.2015
4.294
8.470
298
e da zaboravih reci,u vozili mi odmrzne soferku tako sto je drzim na 3-4cm od stakla inace da ugreje vozilo nema sanse ona solidno duva kada greje eto trazim na netu onaj adapter sto ide na 220v kao nesto slicno punjac od telefona pa cu probati da ubacim u ormar cisto radi probe da vidim dal moze to da ugreje stim da je ormar mani negde cinimi se 90x55,evo nadjoh sliku adaptera. 101696250.jpg
 

sbcjeceo

Aktivan Član
09.12.2013
673
713
113
015
Kad budes ubacio vecu lampu jer je i boks veci i temperatura ce biti veca, a i dolazi leto i toplije vreme, mozda neces morati da dogrevas uopste?