savjet u vezi dizajna/velicine box-a

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
pozdrav svima.

nadam se da nisam fulao sekciju za napisat ovo.
pratim vec tjedan-dva ovaj forum i stvarno ima jako puno info. dosta toga sam skuzio/naucio ali ima jos cjela hrpa toga priznajem, a ja moram sto prije pocet uzgajat da bih kroz sto krace vrijeme dobio potrebnu kolicinu za izradu "ulja" po simpsonu, za moju dragu kojoj je diagnosticiran crohn :-(. zelimo pokusati sa uljem jer me strah sta ce bit ako joj u 8. mjesecu kad ide na preglede opet, potvrde diagnozu i dadnu one sve silne otrove da pije koji nikako nemogu bit zdravi ni u ludilu :-(.
problem mi je sto sam jako limitiran sa slobodnim vremenom pa ne stignem vise od sat-dva na dan visit tu na forumu i ucit o tome.
slozio bi sto prije box sa neophodnom opremom, nabavio sjeme (najvjerovatnije SLO, jer me strah postom) i to posadio, a onda mogu nastavit proucavat sve detalje oko grow-a.

daklem namjera mi je indoor, box velicine 1.25 x 1.25 x2.
dali je to dovoljna velicina box-a za uzgojit neku indiku (npr. L.S.D.) da bude kolicina dovoljna za dozu ulja od 3 mjeseca za sto mi treba cca 500g. jos uvjek nisam siguran koliko mi cca biljki treba za to pa zato pisem u gramima, nadam se da mi netko od vas zna reci ovaj podatak da znam po cemu se ravnat za dimenzije box-a?

dali je dovoljna visina od 2m jer ak treba mogu to podignut na 2.5m?

kostur box-a razmisljam da napravim od letvi 5x7cm, a pozatvaram najvjerovatnije za OSB plocama ili necim slicnim.
stranice bih stavio tako da ih zaglavim sa nekim vijcima, ali onima na L pa da mogu uvjek skinut stranicu ako treba tak da okrenem za 90ak stupnjeva vijak.
unutarnje stranice mogu i obljepiti mylar-om ili trakom bijelom?
izolaciju/prijanjanje na kostur, bih rjesio sa onim spuzvastim trakama za vrata tako da mi ne bjeze mirisi i svjetlo.

unutra bih stavio 600W HPS, ali bi mozda uzeo i slabiju HPS/MH zarulju za vege, ako mogu skombinirat da mogu koristit istu elektroniku (balast, starter,... - taj dio mi nije jos 100% jasam i moram proucit rasvjetu).

za reflektor ak se ne varam za toliki box ne treba CT, pa bih isao na neki dobar, recimo ADJUST-A-WINGS AVENGER MEDIUM ili LARGE, iako large nisam ni nasao kod nas u HR u ducanima, a obzirom na cjenu medium-a, large je vjerovatno uzasno skup :-(.

sva elektronika bi bila postavljena na "krov" box-a. reflektor bih namjestio da se moze podesavat po visini sa sajlama tako da izbusim rupe u krovu i izvucem ih van da mogu izvana to raditi. recimo od visine cca 1m do vrha gore koliko ide tako da dobijem dobar range.

usise i ispuhe bih dizajniro kako god mi kazete da je najbolje. na krov bih stavio bar 2 ispuha ili napravio rupe sa cepovima pa lako otvaram/zatvaram i dodajem ventove, nisam samo siguran za promjer rupe.
dolje bih isto stavio najmanje 2 komada za usis, al mozda bolje odma napravit po 2 rupe na bocnim stranicama.
unutra bih stavio nekako rotirajuci vent onaj kucni za simulaciju vjetra (jel on mora stalno puhati ili se moze napravit "na rate", tipa sat vremena puse, pa pol ure ne?

soba gdje bi bio box ima prozor pa bih mogao ispuh/usis spajat na njega ako treba, zavisi o sezoni. ako bude neophodno za odrzavanje temp u sobi, mogu tokom zime ukljuciti radijator, a ljeti klimu
,al nadam se da to nece biti potrebno.

stavio bih i filter, ili home-made ili kupovni to cu jos vidjet kad proucim taj dio price isto.

hvala i pozdrav.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.456
3.198
Bekaa Valley
ako ides na hps 600w (a trebalo bi za taj prostor), ne mozes na isti balast kaciti npr. mh 400. sa 6 biljaka bi trebalo da skines 500gr +/- al to uveliko zavisi i od toga kako budes vodio grow
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
zahvaljujem.

nekak mi se 6 komada cini puno za taj prostor, al nemam iskustva nikakvog sa growanjem pa nemam neki osjecaj za to. po tvom strucnom misljenju, u taj prostor stane 6 komada ili bih trebao povecavat box?
ako odem na 1.5m x 1.5m x 2m, jel dovoljna jedna 600W za to ili nece kacit bas rubove?

ok, ovo u vezi zarulje sad znam pa cu se onda samo na dual koncentrirat, jer zarulju bih mogao uzeti duplu, al ne i sve ostalo jer nema smisla.

hvala.
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
poz.

jedna stvar mi je pala na pamet. soba u kojoj bi drzao spomenuti box ima mali problem sa plijesni na zidu jer je nisam koristio pa nije u njoj grijano/hladeno, a znao sam robu u njoj susit po zimi kad je stalno kisa vani :sad2: .
te plijesni nema puno i to bih pocistio/postrugao, ali neznam kako funkcionira pljesan, dali se prosiri po zidovima i gdje se ne vidi, odnosno dali bi cjelu sobu trebalo pospricat s nekim sredstvom nakon ciscenja?

hvala.
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
ma moras to maknut....nije to zdravo ni za tvoje zdravlje ;)
ostruzi to, ocisti sve....premazi sve sa biocidom ili bionature ili bilo kojim od ostalih preparata protiv plijesni i gljivica na zidu. prefarbaj sve i bit ce ok. i tamo gdje ima i gdje nema...sve to ocisti premazi i prefarbaj.
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
demit. sad je to problem vidim, jer ta soba je predodredena za farbanje al tek kroz koji mjesec. nema mi smisla sad ic farbat i sta ja znam dok se ne rjesi glavni problem (radovi na fasadi), a ja moram pocet growat sto prije :-(.

jel mislis da mi je dovoljno pocistit to sto ima crnog sa onom ceresit kemijom za to bas (nema toga puno i nije gusto to po zidu) i postrugat tamo gdje se boja lagano ljusti i onda prespricat cjelu sobu sa tim spomenutim sredstvom?

jel se to sredstvo mora poslje prat sa zidova ili se zato mora prefarbat da se to "izolira/zarobi" izmedu zida i farbe?

sta je sa stvarima koje su bile u toj sobi (koristio sam sobu kao ostavu za sve zive gluposti), dali se te spore i to, nahvataju na stvari pa sad ni to nebi trebalo vracat u sobu?
kako to rjesit? izbacit stvari na sunce van sad dok przi, da ubije UV sve?

poz
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.260
35.790
2.698
Weed California USA
nisam neki strucnjak za to al mislim da suhi zrak i temp ce pobit sve.
a gle....ja bi napravio onda tak kak si i reko....ocistit dobro i premazat sa nekim gadnim sredstvom. i onda to kasnije rjesavao sa farbom.
ja mislim da se nista ne pere dolje....samo se namaze da se pobije sve. i dobro bi provjetrio tu sobu par dana kad je vruce a za stvari mislim da nemas brige. nece se pljesan hvatat na suhim/plasticnim stvarima. samo ocisti sve dobro. jbga neznam kolko toga ima tamo....al znam da nije uopce zdravo boravit u takvom prostoru. upisi u google plijesan na zidovima i ima tone i tone "lijekova" :) rijesi to pa odi taj box delat :D sretno ;)
 

Bassman

Aktivan Član
07.10.2013
516
1.403
163
34
Po meni to nebi trebao biti preveliki bed, imao sam slicnu situaciju mrlja na zidu od pljesni al nije bilo isto bas puno, neznam koliko je kod tebe.Ionako ces se vjerojatno mucit sa manjkom vlage u ovim mjesecima, sretno ako krenes :)
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
bio sam do bauhaus-a i tip mi je tamo ispricao da je, ako je malo toga, kako sam mu objasnio, dovoljno narokat sredstva protiv toga 30-40cm oko mrlje (i mrlju samu naravno) i pustit da pojede i onda oprat. tako sam i inace radio sa onim ceresit cudom, al me ovdje strah jer ne zelim da mi se nesto desi usred grow-a sa tim, ak to ne rjesim temeljito. vidjet cu jos sta cu, dal cu sam pocistit ili cu ic farbat nakon ciscenja.
box i sve skupa jos uvjek projektiram jer moram proucit dosta tema rasvjete/ventilacije/zemlje i dodataka.
poz
 

Anthony Tony DiNozzo

Vrtlar
Poznanik Foruma
08.04.2013
732
3.076
163
Imao sam sličan problem sa pljesni i pitam čovjeka koji se bavi farbanjem da s čim uklonim pljesanj neko specijalno sredstvo ili nešto drugo?Onda mi je on preporučio da samo operem s varikinom umjestom s nekim specijaliziranim sredstvima jer će učinak biti isti a puno je jeftinije.I zbilja nema više pljesni.
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
a u biti AFAIK sva ta sredstva i imaju varikinu i ostale gadarije u sebi, al eto, bio sam preljen kupit samo varikinu pred 2g kad sam kupio to sredstvo od ceresit-a.
pocistit cu to ovih dana pa idemo dalje sa projektom :).
pozdrav