Sijalice?

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
12.12.2010
13
3
0
40
Pozdrav! Namjeravam izraditi box za 3-4 eventualno 5 Lowridera #2,pa me zanima dali je za tu kolicinu biljaka potrebna HPS zarulja,ili kao sto sam negdje na forumu vidio da neki stavljaju za manju kolicinu biljaka po 4 komada onih phillipsovih 23w e27 zarulja.?Ako mi je potreban HPS gdje ga ima za kupiti u ZG ako netko zna,Hvala !

ps

Znam da ima hrpa tekstova o rasvijeti ali je stvarno previse ,pokusao sam citati i citati ali nikako da dođem do konkretnog odgovora...:eek:hno::icon_lol:
 

stardust

Aktivan Član
28.02.2009
279
427
63
nema tocnog odgovora...sto vise svjetla to bolje
ako novci nisu problem obavezno MH ili HPS
Imas u gramatu....oko 100kn 250W HPS
 
  • Sviđa mi se
Reactions: slobodan

slobodan

Aktivan Član
16.08.2010
329
70
0
74
HPS zarulja je svakako dobrodosla,rezultati sa njom su neuporedivo bolji od CFL rasvete.ako uzmes MH onda ce ti trebati i HPS. MH/period vegetacije,HPS/period cvtanja.ali ljudi rade i period vegetacije sa HPS.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
http://shop.emgd.hr/zarulje/hid-zarulje/shp-ts-super-tubular.html (standardne natrijeve,pogodne za uzgoj)
http://shop.emgd.hr/zarulje/hid-zarulje/shp-ts-grolux-tubular.html (poseban spektar za uzgoj bilja)

Biraj :icon_lol:

Iako sve već piše,al' ajd... računaj si cca 5 lm po kvadratnom cm ( na 100x100 ide 50000lm iliti 400W Hps za optimalno osvjetljenje)

https://forums.vutra.org/threads/1150-HIGH-PRESSURE-SODIUM-HPS-Sijalice-Tehnicke-karakteristike

Gdje kupiti...to ti ne mogu reći,ali evo,ovi linkovi gore su sa sponzorove stranice :icon_lol:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: slobodan
12.12.2010
13
3
0
40
Hvala ljudi! Puno ste mi pomogli moj box ce biti malo manji jer zasad samo mislim lowridere ali ipak cu uzeti 2 HPS ove sta mi je rekao stardust HPS 250W u gramatu,i sta kazete da uzmem mozda jos jednu onu 23w stetdnu za malo plavog spektra u vegetativnoj fazi?
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Netrebaš 2 hps za ono šta spominješ.250w i više je nego dovoljno za par low-ica.Uzmi 250w hps i 250mh za vegetaciju,elektronika u večini slučajeva može ista samo uzmeš različite žarulje.Za štednu...niti ima smisla pored hps niti potrebe.
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
Provjeri :)
Inače,zaboravih na to što ti green reče-trebaš predspojnu napravu iliti prigušnicu i propaljivač (balast i starter)
http://shop.emgd.hr/zarulje/dodatni-pribor-za-zarulje-i-rasvjetu/propaljivac-150-400w.html
http://shop.emgd.hr/zarulje/dodatni-pribor-za-zarulje-i-rasvjetu/prigusnica-dnvm-250w-otvorena.html
http://shop.emgd.hr/zarulje/hid-zarulje/hsi-t-daylight/hsi-t-250w-d-daylight-e40.html
http://shop.emgd.hr/zarulje/hid-zarulje/shp-ts-super-tubular/shp-ts-250w-tubular-e40.html
Za početak ne moraš kupovati MH (metal halogenu),ali ako imaš para,uzmi.Samo pazi da bude sa odgovarajučom temperaturom boje (4000K i više),dok kod HPS (natrijeve) ne možeš pogriješiti jer su obično 2000K-2050K,ali ipak pripazi kad kupuješ,jer trgovci će ti uvalit ono šta ti ne treba ako ne znaš točno šta tražiš.
Inaće,ne reklamirajte trgovce koji nisu sponzori molim :icon_razz:
https://forums.vutra.org/threads/1601-Nabavka-opreme-[prodajna-mjesta-po-gradovima]
Imaš tu info o dučanima u gradovima diljem bivše Yu gdje se mogu nabavit razne stvarčice potrebne za grow :bis:
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Samo nemoj se zajebati i misliti da HPS 250 dođe 100 kn.
To je samo sijalica, treba ti starter i prigušnica još. Nekih 400kn odokativno sve skupa.
Plus reflektor... plus posude... plus zemlja... plus gnojiva... plus ventovi... i tak...
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Pogledaj dnevnike uzgoja i na kakve reflektore Tarki misli.Spominješ alu foliju za reflektor znači neznaš uopče o čemu se priča.Savjetujem ti da čitaš malo forum,cijenjeni članovi su dali truda da napišu ono več 100(i više) puta napisano pa nebi bilo korektno da zlouporabiš to i da ti serviraju svaku informaciju,jer si vjerovatno čitao krive teme,a "čitao" može biti diskutabilno.
Pogledaj OVAJ vodič kao smjernica za izradu boxa,samo prilagodi veličinu i rasvjetu prema svojim mogućnostima.Kasnije je sve isto očeš PC box ili halu od 100m2 kad znaš koliko je rasvjete dovoljno za koliko prostora.Sretno,počasti slikom kako šta nabaviš!
 
12.12.2010
13
3
0
40
Aha skuzio skuzio sam,sad samo moram pogledati gdje imam to sve za kupiti i onda u izradu,asamo sto jos nemam ni sjemenje trebam ga naruciti kad alien otvori...Slike cu postati kad sve kupim,hvala vam svima POZZ!!!
 

SiD

bože petra!!!
Vutra Veteran
15.01.2008
1.091
648
138
36
nemoj kupovat reflektor,
ovak, prvo saznaj o ćem se radi pod činjenicom "reflektor" i onda vidi dal možeš nešto imrpovizirat... nemoj sve kupovat, malo kombiniraj prije nego daš hrpu novaca, jer puno stvari OSIM rasvjete se da kompenzirati sa raznim stvarima...

hit the grow diaries!

ne pokušavam ispast pametan ili neznam kaj, ali dosta ljudi kupi previše opreme s kojom poslije nezna rukovati,
 

Tarki

Aktivan Član
11.01.2008
1.184
139
0
37
Pa dobro neće naravno kupit reflektor kao takav, iako može i to al previše je $ (možda je čovjek tajkun :icon_lol: ), nego naborani lim... koji isto dođe nešto novaca.
A ajd snaći će se...
 

stardust

Aktivan Član
28.02.2009
279
427
63
Ultimate84 je napisao(la):
Aha ok! Jos bolje...A jel ima tih mh isto u gramatu?

ima al su oko 250kn 250W

u elektrokovini mozes kupit komplet ali moras sam spajat,posebno prigusnica,posebno starter,posebno kondenzatori
shemu spajanja imas na svakoj komponenti
najbolje prije nazovi pa pitaj da im nije ponestalo necega
ali reflektor je jakoo skup tamo cini mi se
 
12.12.2010
13
3
0
40
u elektrokovini mozes kupit komplet ali moras sam spajat,posebno prigusnica,posebno starter,posebno kondenzatori

Komplet ? Sta u kompletu dobijem prigusnicu,starter a lampe??

I da nemislim naravno kupovati reflektor...Ako sam dobro skuzio po nekim slikama reflektor je "posuda" koja odbija svijetlo na biljke i ima svoju ventilaciju zbog velikog zagrijavanja sijalice??
 

Avantura

kontrolor leta
Prijatelj Foruma
17.10.2008
3.867
2.556
228
Komplet ? Sta u kompletu dobijem prigusnicu,starter a lampe??
Šališ se?Još nisi čitao puno.
Ako sam dobro skuzio po nekim slikama reflektor je "posuda" koja odbija svijetlo na biljke i ima svoju ventilaciju zbog velikog zagrijavanja sijalice??
Postoji reflektor a postoji "posuda":icon_lol:koja se zove cooltube.Kad saznaš koja ti je temperatura u boxu(kad ga napraviš i staviš svijetlo) onda možeš znati jel ti treba reflektor ili cooltube.
 

stardust

Aktivan Član
28.02.2009
279
427
63
Ultimate84 je napisao(la):
Evo zvao sam elektrokovinu i kaze lika da imaju sve samo poslje nove pa cu tako i kupiti znaci jednu MH jednu HPS i elektroniku.Hvala jos jednom na pomoci!

Mozes ti i samo sa MH zaruljama izgurati do kraja bez problema...nije da moras imati i HPS
nedavno su se pocele ponovo pojavljivati dvojbe posto izlaze sve bolje i bolje MH i HPS lampe tj. lampe posebno za uzgoj
ove u elektrokovini su ti normalne zarulje sto ne znaci automatski da su imalo lošije
ja osobno preferiram MH jer mi se cini da pod MH nekako bolje rastu nego one ispod HPS-a
ugl. ni sa jednom nemozes pogrijesiti,,,samo ti vrhovi mogu bit maslo vise ovakvi nego onakvi..kaj se tice velicine sve je sito slicno cini mi se
pa cak i prinos je tu negdje...sam odluci al prvo procitaj jos textova,nemoj se oslanjat na jedan ili dva
 

Z&N

Aktivan Član
27.12.2009
3.360
5.539
298
stardust je napisao(la):
Mozes ti i samo sa MH zaruljama izgurati do kraja bez problema...nije da moras imati i HPS
nedavno su se pocele ponovo pojavljivati dvojbe posto izlaze sve bolje i bolje MH i HPS lampe tj. lampe posebno za uzgoj
Ajde nemoj molim te pisat takve nebuloze.
HPS je žarulja sa izrazito žuto/crvenim spektrom pogodnim za cvjetanje odnosno razvijanje ploda.
MH je žarulja sa izrazito plavim spektrom za razvoj zelene mase.Naravno,postoje različite MH žarulje,pa bi se sa nekima moglo i cvjetanje odradit donekle kvalitetno.Sve ovisi o temperaturi boje (ima ih od 2900K do 4500K).
Kod HPS žarulja nema dileme.One imaju temperaturu boje u granicama 2000K-2050K i samo je pitanje dali je standardna natrijeva ili ima "proširen" spektar za uzgoj bilja.
I NE,NISU SE NEDAVNO POJAVILE! Na tržištu su već jako dugo,a to što si ti neupučen,a briješ da si svu pamet svijeta popio i djeliš umjesto savjeta dezinformacije, stvarno nije u redu.Ako misliš pomoći,radije se informiraj malo prije nego kreneš savjetovati.
I još jedna bitna stvar.MH daje manje lumena po watu,a skuplja je,pa ti matematika ne valja.Radije odraditi sa HPS-om od početka do kraja,nego sa MH.Bolja kvaliteta i definitivno veći prinos,a sad,što su lijepše i zelenije pod MH...jbga,od ljepote nemaš ništa.Po meni bolje obadvije,ali ako se štedi,štedi se na MH,a ne na HPS-u.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Avantura