Silencer za ventilatore

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.

Bjelac

Aktivan Član
13.05.2009
299
49
0
38
Evo vani baš neka vručina ubija pa reko aj da pojačam te ventove pa da rashlade malo svu tu situaciju...
E sad, ubio bi i pljugu i uživao u miru i tišini...a tamo rastura zvuk cviljenja, drndanja i zavijanja ventilatora...

E nečeš majci!!!

DIY SILENCER!

Ovo neće bit silencer kao što sam viđao po forumima i kod ekipe doma...svi imaju neš ogromno i robusno...
Objasnit ću vam kako napravit silencer veoma mali, kompaktan i veoma efikasan...i sve to za veoma malo love.
Ja sam 99% potrebnih dijelova pronašao ili iskoristio smeće...Kupio sam jedino ljepljivu traku. cca 2eu

1.
Nekoliko ovakvih poteza pomoći će vam da razbistrite glavu i dođete k sebi od raznih čuda koje ste popušili i natrpali u sebe...ovo će bit od velike koristi pošto vam treba samo malo malo spretnosti...


2.
Treba vam kutija, obična kartonska, maznite u bilo kojem dućanu.Moja je veličine 20x20x20cm...
U kutiju ćemo stavljat ventilator koji naravno treba utišati i sam materijal koji utišava zvuk.


3.
Zacrtajte kružnice na stranama kutije po veličini unutarnjeg oboda ventilatora...Ventilator će s jedne strane uvlačit zrak a sa druge ispuhavat van...


4.
Izrežite rupe skalperom



5.
Ono najbitnije, ventilator. Možete uzeti bilo koji vent koji će vam zadovoljavati vaše potrebe za količinom ispuhanog zraka. Probajte iskopat nešto starog, ako imate pokvaren fen možete ćak i njega podrobit i izvadit ventilator. Ja sam skinuo vent sa starog servera. 12V, 2A, 12 000 RPM...prava turbina, puše ko lud a vrišti za poludit.


6.
Trebat će vam sitna mreža koja će sprečavat da vam izolacijski materijal ne upada u vent. Tu možete koristit bilo šta da vam je pri ruci... Ja sam koristio mrežu protiv komaraca i neku metalnu mrežu sa sitnim rupama...


potrošeni materijal: mreza protiv komaraca 3eu 1m2, vama treba 1/20 dio toga

7.
Napravite kavez od mreže oko ventilatora, stranice spojite bakrenom žicom da se ne razdvajaju.






8.
Prelazimo opet na kutiju.Prvo presvucite kutiju u plastičnu foliju, na dno kutije stavite vaš izolacijski materijal ( spužvu, tkaninu, kamenu vunu,...). Ja koristim kamenu vunu i plastičnu foliju za zaštitu lomljivih stvari ( folija sa jastučićima zraka, ona glupost koju 99% ljudi pritisče da pukne i dobije mutavi zvuk ;D). Kamenu vunu pronađite na nekom gradlilištu, nemojte kupovat jer morate kupit paletu toga...nema smisla. Foliju sam saćuvao kad sam kupovao kučiste za komp pa je bilo upakirano u to. Čuvajte takve stvari i reciklirajte! Imamo samo 1 planet!!!



9.
Nakon oblaganja kutije i postavljanja kamene vune, na to položite ventilator sa žičanim kavezom.


10.
Sa svih strana nagurajte što vise kamene vune ili nekog drugog materijala koji će vam upijati zvuk kako biste smanjili šumove na što manju razinu.


11.
Još jednom stavite plastičnu foliju. Što više slojeva zaštite koristiti, to će zvučna izolacija biti bolja.


12.
Zatvorite i zalijepite kutiju lijepljivom trakom. Pazite da ste izvukli vodove za struju!





I to je to, ubili ste dosadnu i napravili nešto korisno!
Ako vam to nije dovoljno utišano, možete cijelu kutiju staviti u veču kutiju! i tako dobiti još jedan sloj izolacije



Moji silenceri:
Veći, za cool tube. dvostruka kutija. izolacija: kamena vuna, spužva, plastična folija




Manji, za dovod svježeg i hladnog zraka. samo 1 kutija. izolacija: kamena vuna, plastična folija


Evo i oba namontirana na box.
[FONT=&quot] [/FONT]

Sad možete fino uživat u tišini :D
Stavit ću sutra snimke zvuka ventilatora bez silencera i sa silencerom...razlika golema!

Poz i nemojte se ubit od posla :D
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.