Simptomi po prestanku konzumiranja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

Space_Lulu

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
17.09.2015
491
1.957
143
Pošto je tema "Koliko treba konzumirati..." zatvorena, iz po meni pogrešnih razloga da je "prešlo u raspravu" i "ključaj ovo dok Svemirka Lulu ne izvali još neku veću glupost o fizičkoj krizi na vutri".

Imala sam želju da otvorim posebnu temu o simptomima po prestanku konzumiranja kanabisa. Ovo nije teorija zavere, nisam ovde došla sa druge planete da bih ljudskoj rasi uskratila pristup svetoj biljci kanabisa, i da joj ukaljam ime. :rolleyes: Već mislim da je diskusija bitna. A iz nekog razloga kao što se na anti-kanabis forumima (pretpostavljam) ne piše o dobrim stranama, tako se i na pro-kanabis forumima ne piše o lošim. A ako neko zna jednu stvar na ovu svetu koja ima samo dobru ili lošu stranu zamolila bih da me obavesti. :spliff:

Simptomi "skidanja" se javljaju ako je osoba konzumirala kanabis na regularnoj bazi nekoliko meseci pre prestanka. Nemaju svi iste simptome, neko ih i uopšte neće imati, ali dosta ljudi ih ima. Ne može se znati unapred ko će iskustiti simptome, i zavisi od dosta i subjektivnih i objektivnih faktora: količina, frekvencija konzumiranja, potencija, način (paljenje, vape, ulje), vrsta, itd.
Odprilike 1/3 ljudi iskusi 3 simptoma (ali je statistika tu vrlo diskutabilna i nedovoljno odrađena). Svi simptomi mogu dugo da traju (ili da nestaju pa da se vraćaju) jer se polako izbacuje iz tela.

Najčešći simpomi su:
1.1 Insomnija/loš ciklus spavanja
1.2 "Živi" snovi (mogu biti loša iskustva)

Ova dva mi nekako idu zajedno. Jer loš ciklus spavanja može biti uzrokovan "živim"/vivid snovima (koji često mogu biti i lucidni, da se nastavljaju, pretapaju i sl). Konzumiranje kanabisa utiče na REM fazu sna, tako što je smanjuje. Kada se prekine sa konzumiranjem REM faza se povećava (u odnosu na prosek) i to dovodi do ovakvih snova.

2.1 Manjak apetita
2.2 Mučnina i bol u stomaku

Lično i par proverenih primera da po par dana apsolutno ništa nisam jela.

3. Preznojavanje i "čudna" kontrola temperature tela
Uglavnom se u tekstovima navodi do preznojavanja, ja to nisam imala toliko izraženo (ali je bilo povećano u određenim fazama) ali sam imala nešto što bih nazvala "čudnom" kontrolom temperature tela što mislim da spava u ovu kategoriju (da mi je iznenada toplo, pa hladno, pokrivam se pa se otkrivam i sl)

4. Nervoza i razdražljivost
5. Depresija
6. Anksioznost

Ovo je već široko diskutabilno, i iako znam neke primere ovoga ne mogu reći da kanabis direktno izaziva ovo. Možda indirektno, ali može biti još dosta uzroka.

Ima još simptoma (mogu se naći dole u izvorima) ali ovo su neki koje ja mogu lično da potvrdim i uglavnom se izdvajaju kao najčešći. Pretragom pojedinačih simptoma možete naći i postove korisnika po forumima da su imali takva iskustva.

Šta može da pomogne:
Piti dosta vode i čistih tečnosti
Sok od borovnice
Ako se neko dosta preznojava potrebno je da nadoknadi kalijum
Kardio vežbe (generalno vežbanje) (svaka preporuka)
Smanjiti unos kofeina ako postoji problem sa spavanjem
Smanjiti unos masti ako postoji problem sa ishranom

Izvori:
https://www.leafscience.com/2014/09/13/marijuana-rem-sleep-dreams/
https://www.marijuana-anonymous.org/literature/pamphlets/detoxing-from-marijuana
https://teens.drugabuse.gov/blog/post/marijuana-withdrawal-real
https://herb.co/2017/05/31/withdrawal-symptoms-stop-smoking-weed
 
23.10.2017
13
3
3
25
Neznam sta da ti kazem, neke sam simptome osobno imao, a neke ne. Recimo, cesta je pojava da ljudi imaju strasne snove, imao sam i ja. Mogu ti objasniti neke stvari:

1. Insomnija - Cisto sumnjam da bas "svi" ljudi imaju problem sa time. Ja kada sam prestao hibrid pusiti sam spavao normalno, jedino su snovi bili problem.

2. Snovi - Slazem se sa time. To bi moglo proizvesti neku vrstu nesanice tj. Strasni snovi, ali dosta ljudi ima i jako dobre snove, a i takodjer sumnjam da se netko zeli probuditi i ne spavati par sati zbog dobrog i lijepog sna. Ja sam krenio pusiti Indicu po noci, zbog sna i spavanja, a Sativu po danu, cisto da prodjem kroz dan sto ljepse.

3. Kontrola tijela - Nikad mi se nije dogodilo, ni nikom u mom drustvu koji su prestajali sto ih ima otprilike 5-10. Tako da kada pogledam statistiku, 7 ljudi da nisu imali taj simptom mi nije slucajnost.

4. Manjak apetita vjerujem da se lagano objasnjava, THC ti aktivira dio u mozgu koji je zasluzan za osjecaj gladnoce tj. Kada si high, jedes sve blizu i oko tebe. Tako da mozak do tada navikne da mu jedna supstanca govori sta da radi, i kad prestanes mozak jednostavno zadrzi tu naviku par dana.

5. Mucninu nisam nikada imao, niti znam za nekoga tko ju je imao poslije prestajanja.

6. Nervoza, razdrazljivost, depresija itd.. - Moguce je da neki ljudi postanu takvi jer im je dosadno bez biljcice, tako i meni.

Sa ovime te nisam htio vrijeđati, nista takvo, samo sam htio izraziti svoje misljenje o tome da nisu sve stranice koje govore u vutri na internetu tocne. Nadam se da si naucila nesto iz ovog "mog" iskustva, Smoke on!
:banana_rasta:
 

Triptank

Krvave Bjeloočnice
13.05.2015
659
1.561
163
Trichome City
Znam stvarno puno ljudi koji puše vutru i koji su radili pauze, ali nitko mi se nikad nije požalio da je u toku apstinencije imao mučnine i bolove u trbuhu, niti preznojavanja i čudne kontrole temperature tijela (toplo-hladno). Takve simptome imaju (uz pregršt drugih) imaju ovisnici o heroinu i teškim drogama, a ne pušači marihuane. Marihuana je laka droga. Evo objašnjenja:

Pojam lake droge koristi za one droge koje izazivaju blagu psihološku zavisnost ili je ne izazivaju uopšte
Pojam lakih droga se najčešće upotrebljava za indijsku konoplju (marihuanu ili hašiš) jer nije povezana sa smrtnim slučajevima, niti kriminalom i nasiljem među korisnicima, niti postoje dokazi da izaziva fizičku ovisnost.

MARIHUANA NE IZAZIVA FIZIČKU OVISNOST!!!
 
Poslednja izmena:

jesam

rokenrolerica
Urednik
Moderator
14.01.2012
2.249
10.183
358
ne bih sada išla pro ni contra, ali kada se malo bolje pogledaju simptomi "odvikavanja" koji se navode, to su zapravo isti simptomi zbog kojih se trava i preporučuje, pa je nekako i logično da se bez trave vrate ;)
 

No Joke

Predvodnik Krda
Poznanik Foruma
10.09.2012
5.084
17.174
398
42
Tacna
Ma jašta, meni ovo zvuči ko loš znanstveno fantastični film. Sve čekam di će neko spomenuti zmajeve al ništa.
Đavo ovaj Joke uvjek zakuha :D.
Iskreno ja sam aludirao na fizičke simptome, tu ih baš ne vidim kao takve. Depresija, razdražljivost, nesanica, anksioznost, nervoza sve spada u psihičke. Više manje svi nabrojani simptomi dolaze iz glave. Struka je svoje rekla, više pratiti stručne analize, statistike, studije i slično. Davno je medicina provela studij o tome i nakon godina testiranja je dokazano da nema fizičke ovisnosti. Mislim izvori odakle skupljaš info su ti pogrešni, raznorazni blogovi, samoprozvani experti, copi-pasteri i slično. Na žalost takvi sajtovi su puni dezinformacija, poznato je da je to žuti tisak virtualnog svijeta. Osobe koje tvrde da su zbog trave proživljavale fizičku krizu su uglavnom osobe labilnog karaktera, bez jasnog životnog cilja, moguće i traumatizirane u dijetinstvu, bez svojeg Ja. Razlog toga je uglavnom razmaženost, loš odgoj, loše društvo, previše slobodnog vremena, nedostatak fizičke aktivnosti. Sve se to da srediti na vrijeme. Uz to sve treba i naći unutarnji mir i da vidiš miline. U protivnom uvjeriš svoju psihu u plasiranu dezinformaciju, ljudski um je čudo, te se uvjeriš u nešta tako, pa ti psiha postane okidač za motoriku i nastane ti fizička kriza. Znači kod psiho-fizički zdrave osobe se nešta poput toga nemože dogoditi.
 

Felt

Psilocybe Semilanceata ( Liberty cap )
Poznanik Foruma
21.06.2015
707
3.749
163
Ja od kad sam 97 zapalio prvi đoks ne prestajem duvat do danas.Dva puta sam bio prisiljen od strane jakih snaga tj. "zakona" al ne zbog dima već nečeg drugog :D
No,hoču reći da nikad nisam susreo nikog sa spomenutim problemom čak smatram da taj problem ne postoji.
Umišljeno je to sve tak da bez brige možete da izbacite sve insomnie koje su vas snašle.
O tome govore kvazistručnjaci koji neznaju razliku te odmah pripisuju sve biljci.
 

deda

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
29.02.2008
707
2.684
163
56
Simptomi po prestanku konzumiranja liječe se ne prestajanjem konzumiranja, odnosno samim konzumiranjem kao takvim! :)
 

bubinho

vulgaris
16.10.2017
250
631
93
simptomi? nepoznato meni. vise sam sklon misliti da je to nacin zivota tj., mi, kao devianti, abnormalni imamo drugaciji mentalni sklop i to je sve sto nas dijeli od tkozvanih "normalnih". nemam potrebu opravdavati nikome svoj nacin zivota. a sto se konzumacije tice, isto kao i sve drugo u zivotu. ako mi pase onda je na meniju. kolicina je proizvoljna, bilo je perioda kada sam bio high 24/7/365, bilo je perioda kad mjesecima nisam zapalio, sve je to osobna preferenca. poceo sam vrlo mlad sa 15 godina, zivot mi je priredio svakakva s*anja ali i veselja, rat, bolest... kako bilo i sto se desavalo ja nikada nisam prestao konzumirati erbicu, cak i kad sam bio hospitaliziran u vise navrata, uvijek sam zivio svoj nacin zivota. poprilicno sam informiran o tematici, posto sam proveo dosta vremena u bolnici okruzen medicinarima svih vrsta, boja i okusa imao sam priliku razgovarati s njima o travi kao alternativi i misljenja su od, ne nikako preko nezelim iznesti svoje misljenje do ovo niste culi od mene. neki moj zakljucak slusaj svoje tijelo, radi ono sto ti cini dobro i informiraj se i uci. nikad nisam imao nikakvih problema zato sto sam prestao pusiti. sada, nakon dosta iskustva, mogu reci da bez trave ne bih bio covjek kakav jesam i vjerovatno ne bih bio ziv.
 

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
poenta je sto je ova tema nastala nakon diskusije u drugoj temi, gde su spominjanji fizicki simptomi i de je lulu napisala:
Može se naći dosta slučajeva po internetu ljudi koje su imali fizičke sipmtome, i ja mogu da potvrdim iz ličnog iskustva.
ja sam onda postavio ovo pitanje:
kako se konkretno manifestuje ta fizicka zavisnost i koliko traje
al odgovor nisam dobio nego je nastala ova tema u kojoj nigde nije spomenut ni jedan fizicki simptom, sto je i no joke lepo prokomentarisao
 
  • Sviđa mi se
Reactions: 0Marac0

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
ne bih sada išla pro ni contra, ali kada se malo bolje pogledaju simptomi "odvikavanja" koji se navode, to su zapravo isti simptomi zbog kojih se trava i preporučuje, pa je nekako i logično da se bez trave vrate ;)

Nadovezao bih se na ovo, al iz drugog ugla, posto vecina nema zdravstvenih razloga za konzumacijom u smislu neke terapije, vec cisto iz rekreacije. Mnogi u toj rekreaciji pretjeruju, pa im vise nisu ugodne ni rekreacija, ni apstinencija, jer svaka nagla promjena dovodi do stresanja. Treba proci period navikavanja na sasvim drugacije okolnosti od prijasnjih i stvari legnu na svoje mjesto.

Sve je stvar licne zelje, i naravno volje.
 

hazeri

.
Banovan
25.01.2016
7.664
34.464
2.598
Kada decki puse travu iz dosade zavaljeni po 14,18 sati u kaucu buljeci u igrice,grickajuci cips za dorucak,smoki za rucak i za veceru kilo kolaca,kada izadu vani samo da odu po "paket","panj"pa trc opet doma na igrice,smoki,kokice,kiiriki...Kada zapostave sve obaveze koje kreiraju covijeka i zivot..tada dolazi do toga da se bez trave ne moze,da ga "lupa kriza"..Ma kakva crna kriza,a pogotovo fizicka..Vatajte se posla,obaveza..trava nek je sporedna stvar u zivotu,hobi,relax..opustanje.Tada cete shvatiti koliko je nebitno uopce misliti na krizu pokraj pravih zivotnih problema i obaveza.
A to jel ima uopce krize.Pa nakon neuzimanja andola nakon nekoliko godina osjetiti ces da ti fali,navika,tijelo se navikne...jednostavno je tako.Ali pricajuci o krizi koje uzrokuje droga...nema to veze sa nasim ljekom.To bi farmaceuti voljeli da je tako..pa da vas oni izljece...naprave hodajuce zombije,kreiraju buducnost,lupajuci po ramenu sa rijecima.."bit ce bolje"..
 
Poslednja izmena:

jaime88

~ain't afraid to die~
Banovan
29.08.2017
292
757
93
36
Trava liječi sve navedene simptome, a nakon prestanka, pa neće vam biti ništa jedino će ljudi sa tim simptomima i dalje ih imati.
 
12.10.2014
56
152
33
29
Po nekom mojem kratkom iskustvu (duvam 3 godine) , svaki puta kada bi pauzirao nakon nekoliko mjeseci uzastopnog pusenja uvijek bi prvih dan-dva bio malo nervozniji iz razloga sto mi to kroz toliko dana svakodnevnog pusenja predje ajmo rec u nekakvu naviku.. Isto kao sto je nekome gust popit pivo , meni je gust zapalit dzoju i to je nesto sto mi pomaze da se na sat-dva opustim i zaboravim ovaj usrani sustav i svijet. Tako da je neko moje misljenje da to nije nikakva psihicka ovisnost ,vec navika i gust bez kojeg nam nije dan ispunjen u potpunosti te stalno razmisljamo "kako bi mi sad sjela jedna pljugica" . :djede:
 

Felt

Psilocybe Semilanceata ( Liberty cap )
Poznanik Foruma
21.06.2015
707
3.749
163
Space Lulu-svi simptomi su usko vezani na dopersku krizu osim povračanja koja se u krizi javlja.
Ovo je još otvoreno,ajmo kolege moderi ....?!
 
Poslednja izmena:

Pantagan

Form
Poznanik Foruma
11.05.2015
3.361
17.040
398
Meni su, zbog zdravstvenog stanja, skoro svi ti simptomi normalna pojava i kad zapalim ili uzmem ulje sve se vrati u normalu a kad nemam vutre ili ulja svi ti simptomi se vrate. Da su to simptomi odvikavanja po meni ne drži vodu. I kako se to očistimo od tvari koju naš organizam sam proizvodi (endokanabinoidni sustav)? Niti znam nekoga da je imao takve probleme.
Nema potrebe zaključavat temu ali može se nastavit u podforumu "sve i svašta".
 

Budfield

Prijatelj Foruma
18.05.2016
1.678
6.058
258
dirty ol' town
Evo i ja. Meni su simptomi po prestanku konzumiranja:

Blaga nervoza, nalet energije (tada paše trening) i slabiji apetit. Navedeno traje 2 dana i to je to.
Blaga nervoza nastaje jer nema anestezije od svakodnevnih sranja koja nas okružuju (država, posao, plaća itd)

Apetit je slabiji jer potrebe organizma nisu iste na vutri i bez, naduvani obično budemo zasićeni šećerima pa tijelo samo kreće na "mini detox" i priprema se za "no vutra" režim prehrane...
Nalet, povratak energije je jasan i logičan...
E da, i počnem iskašljavat smeće iz pluća, al to je katran i ostale ljepote iz duhana...