Simulacija zore-sumraka + gajenje od pocetka sa HPS

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
16.04.2009
21
0
0
43
Pozdrav marimahunoljubcima !

Novi sam na forumu, ali ne i u nasoj maloj rekreaciji ....:icon_lol:

E ovako jedno pitanjce; zadnjih dana mi se vrluda jedna luda ideja po glavi. A to je simulacija zore odnosno sumraka sa lampama. Princip je sljedeci. U boxu koji imam 100x100x200cm ((d x s x v) unutra su 3 neonke (T5 36 w) i jedna HPS 400w. E sad. Cilj je sluziti da se recimo u 4 sata u noci pali jedna neonka, nakon sat vremena druga neonka, pa nakon sat vremena zadnja neonka. Znaci, do 7 sati ujutro gorjele bi sve neonke... nakon toga, u 8 sati upalila bi se HPS lampa koja bi gorila sljedecih 12 sati uz neonke (do 8 navecer) Nakon toga, HPS se gasi, pa u 9sati jedna neonka, u 10 druga neonka, i u 11 sati navecer zadnja neonka.

Samo da napomenem da imam u planu dodati jos nekoliko stednih zarulja tako da bih izmedju ostalog mogao napravit sto blazi prijelaz (u manjim vremenskim razmacima po manje svjetla).

Pa eto ako netko ima iskustva s takvim nacinom uzgoja, slobodno napisete prednosti, mane, uspjesnost itd...


Sljedece pitanje postavljam onima koji vec imaju nekoliko growa (uspjesnih) iza sebe. Koliko je pametno odmah od pocetka (od kad biljka bude 10 cm visine) stavljati odmah HPS i samo iskljucivo HPS bez dodatne rasvjete. Nikad nisam isprobao takav nacin uzgoja. Pa me zanimaju iskustva. Iako se tu po stranim forumima dosta koplja lomi po tom pitanju, vjerujem da postoji neki smisleni zakljucak...


:maryjane: pozdrav :maryjane:
 

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
Za početak, dobrodošao na forum !

Interesantna ti je ideja, ali ako mene pitaš, sve je to previše zajebancije i izmišljanje tople vode ... NHF

Pojednostavnimo čitavu stvar.
Zašto growam ?
Growam da bi imao vutru ...
Šta mi je cilj ?
Cilj mi je uzgojiti čim više kvalitetne vutre u šta kraćem vremenskom periodu.

Šta se tiče HPSa od početka, samo rokaj, imam MH i HPS ali u zadnje vrijeme sve ide pod HPS od starta i nikad nije bilo problema.

E sad, vidim da očito imaš slobodnog vremena i volje pa zašto ne, sve što si napisao ima smisla i drži vodu. :)

Sretno sa uzgojem i keep it green. :thumb:
 
16.04.2009
21
0
0
43
Puno sam razmisljao o tome, i odlucio sam da isprobam. Uzet cu 2 iste biljke (ista sjemena).. otprilike cu nac 2 sjemena koja su istom brzinom i proklijala i istom brzinom rastu do 15 cm. Tada cu jednu stavit u box za normalni grow kao kontrolni uzorak i jednu u zora-dan-sumrak box. Boxovi su iste dimenzije, jednaka filtracija i aeracija, jednaka vlaga, isti tretman, samo ce rezim svjetla biti drukciji. Na kraju cu usporedit urod, pa cemo vidjeti sta je bolje...
 
28.03.2009
21
7
3
47
nigdje nisi napisao da li bi ta simulacija bila u periodu vegetacije ili cvata.
kontam , oo 4-23 je 19 sati svjetla što nikako nije dobro za cvjetanje, a svi znamo da je biljci potrebno 12 sati mraka da bi procvala i dala lijepe masne hedove
ja se držim strogo 12/12 i biljka mi super napreduje tako da ne bih ništa mijenjao, ali baš me zanima kak bu ispalo
 
16.04.2009
21
0
0
43
Pa to bi bila simulacija od pocetka vegetativnog razvoja, pa do cvatnje, s time da bih prilagodio svjetlo, odnosno stvorio uvjete kao u prirodi, recimo ak osam je posadio 1.4. rezim svjetla je takav kakav je odnos svjetla u prirodi tog datuma, i kako bi dani odmicali, tako bi povecavao odnosno smanjivao svjetlo sve dok biljka "sama od sebe" ne pocne cvatnju, bnas kao i u prirodi... mislim da bi i prinosi tada bili veci, jer usporedite dvje biljke unutra i vani, i naravno da je razlika drasticna u kolicini dobivenog...
 

gargamel

Aktivan Član
25.11.2007
385
18
18
biljcoza bi prezivila, samo bi joj vjerojatno malo duze trebalo da odcvjeta...
i trebao bi malo poradit na tim vremenima, jer biljka recimo pocne cvat krajem osmog
mjeseca, a tad se ne dani u 4 ujutro... i od zore do punog svjetla prodje vjerojatno malo
manje od tri sata... i nema sunca do 11 uvece itd..
uglavnom slazem se sa bongash-em da to je kompliciranje, ali u drugu ruku,
ocito imas dva boxa, i ocito imas za dimit, i zbog ideje je ocito da nije sve u tome...
pa onda imas zeleno svijetlo od mene, svakako ce bit zanimljiv pokus....

i welcome...
 

balcan_smoke

Vutra Veteran
01.03.2006
1.836
493
108
malo sam se šalio :icon_lol:

ne dobijaš ništa više sem većeg računa za struju

suce je :sun2: a to ne možeš da imitiraš
 
16.04.2009
21
0
0
43
Ma znam ja da je sunce zakon i da ga nemozes niti simulirat u potpunosti, niti pak ikad mozes napraviti nesto bolje od sunca... ali ne pada mi na pamet da sadim vani... ne vise... dosta mi je bila jedna sacekusa i to sto me policija ganjala po kukuruzima. Na srecu, uspio sam pobjec, al poslje toga... ma nema sanse vise vani...
 

bongash

Vutra Veteran
11.12.2006
1.211
78
0
46
www.vutra.org
Dobro ti je gargamel rekao, samo ćeš odužit grow a prinos neće biti ništa veći, vjerovatno će odnos aktivnih supstanci biti bolji ili sličniji outdooru, ali prinos dosta zavisi i o količini i kvaliteti zemlje u koju sadiš ... i o raznim drugim faktorima.

Čuj, ako imaš dva boxa, svakako napravi eksperiment i obavezno dokumentiraj, šteta da tako nešto prođe nezabilježeno, a sigurno će biti ljudi koje će zanimati.