sistem za zalivanje

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

tipme

Aktivan Član
02.01.2006
51
0
0


lp,
kako napraviti automatsko zalivanje?
ja sam mislio nabaviti onaj tajmer, i na njega priklopiti pumpu za vodu, recimo minut dva tri, koliko treba da je normalno zalito.
sad problem je, kako da mi sve biljke jednako zalije? i dali je moguce samo s jednom pumpom zaliti toliko biljki?
koje cijevi, dripere i pumpu bi trebo?
hvala
aja, sta se stavi na kraj cijevi, jel se zaèepi cijev il se stavi još jedan driper?
 

Inq

Vutra Veteran
12.08.2006
996
137
0
Nije bas advance ali... nije bas ni lako uraditi.

Pretpostavljam da iznad idu 2x600w. Ces scrog kad si stavio 24 biljke na 1.5x1m ili SOG ?

Nego... Mislim da postoje dva nacina da se to uradi. Prvi je da ti se pali jaca pumpa na svaka 3.5 dana i dobro zalije biljke. A drugi da slabija pumpa non stop zaliva biljke kap po kap.

Mislim da je ovo drugo bolja varijanta... Mislim da bi to mogao da resis sa nekom jacom pumpom za akvarijum a tamo ces naci i creva a ako ne potrzai u nekoj radnji sa gumenim stvarima ili gde god. Imas i raskrsca ili razvodnice za creva raznih debljina... Sve to lepo spojis i testiras da vidis kako ce da radi pa ako ne valja podesavas koliko vode da izlazi iz creva...

Nisam ovo nikada primenjivao za kanabis ali sam se dosta mlatio sa akvarijumima i zalevanjem povrca u selu...

Moraces dosta da se potrudis oko toga... Razmisljaj logicki i testiraj sta si uradio. Vremenom ce biljkama trebati vise vode pa uzmi dripere (valjda se tako zovu) koji mogu da se podesavaju koliko vode ce izlaziti...

Ako neko zna bolje naka napise ja sam samo nesto osnovno...
 

tipme

Aktivan Član
02.01.2006
51
0
0
planiram scrog

razmisljam o vodnoj pumpi koja se stavi u kantu vode. kasnije kad budne trebalo vise vode, samo stavim koji minut duze da se zaljeva.

znam, trebat ce puno testiranja, al ako ima ko vec rjesenje, bio bi mu zahvalan.
 

BossGrow

Aktivan Član
04.12.2006
110
21
18
41
ima vam u trgovinama sa opremom za akvarij tankih gumenih cijevi, ok je ona od 6mm
uzmete nju i male razvodnike sa 1 ulazom i 2 izlaza s tim da na tom razvodniku imate polugu(ventil) koji je otvoren kad je poluga paralelna sa ulazom vode
kad je malo zakrenete u jednu ili drugu stranu smanjujete protok vode
znaci iz pumpe 1 cijev do razvodnika koji je skroz otvoren, dalje 2 cijevi do sljedeca 2 razvodnika(ventila) koje malo zatvorite, sad imate 4 cijevi na kojim opet mozete regulirat protok sa novim razvodnicima ako imate vise biljki
na kraju svake cijevi stavite spojnicu koja sluzi za spajanje cijevi na kojoj isto ima ventil i regulirate koliko ce vode ulazit u saksiju
vrlo jednostavno, normalno da ce biljke koje su dalje od posude s vodom imat otvorenije ventile od onih blizih
ja sam uzeo 5m cijevi, 3 razvodnika, 4spojnice, pumpu i grijac za cirka 20E i to u nekom sugavom pet shopu
jos vam treba tajmer i mozete ih ostavit same danima
 

tipme

Aktivan Član
02.01.2006
51
0
0
kako razumijem ti imas ovako:


al ti imas samo tri levela, a ja bi trebo imat 4

nije mi baš jasno kako si to mislio, bio bi zahvalan za koju jednostavnu slikicu, mozes i moju da prepravis

imal jos ko kakvu ideju?
 

tipme

Aktivan Član
02.01.2006
51
0
0
BossGrow je napisao(la):
normalno da ce biljke koje su dalje od posude s vodom imat otvorenije ventile od onih blizih

ako prvi ventil malo zatvorim, onda nece mnogo doci do 3/4 ventila a kamoli 5/6.
mozda sam si ja to slabo zamislio??
 

BossGrow

Aktivan Član
04.12.2006
110
21
18
41
jesi, a i shema ti je losa
kod ovih razvodnika koji dodu kom. 0,2E ne mozes podesit veci protok na jednoj a manji na drugoj, mozes samo smanjit ili povecat protok kroz njega

ja sam tajmer namjesti da mi pali pumpu jednom dnevno 10 min jer mu je podjela 10minutna
posto mi je to bilo previse prvi razvodnik sam malo zatvorio a druga 2 su mi otvorena
kasnije sam regulirao izlaze jer mi nisu sve saksije iste velicine
 

tipme

Aktivan Član
02.01.2006
51
0
0
s takvom shemom ne mogu puno biljki da napojim
koliko jih imas ti?

dali mislite da je moguèe na ovaj naèin?


bojim se samo da ne budnu ove bliže glavnoj cijevi premokre
 

tipme

Aktivan Član
02.01.2006
51
0
0
aha, razmišljo sam, možda bi mogo na princip tvoje sheme, ako sam pravilno ukapiro ti si mislio


sad imam dvi varijante, jedna je kao što si nacrto, a druga ima na kraju povezano zajedno, jer možda bi s tim dobio razporedit pritisak.

šta misliš koliko jaka (l/h) bi trebala potopna pumpa da budne?
 

BossGrow

Aktivan Član
04.12.2006
110
21
18
41
tebi treba neko "profi" navodnjavanje
ja bi se odlucio za prvu varijantu, samo moras pazit da ti obje grane budu odprilike iste duljine i nema straha s pritiskom
cemu jos vise komplicirat i to spajat
stavi cep na kraju cijevi, isti broj rupica na svakoj i to bi po meni bilo dovoljno
ponekad pogledas jeli se koja rupica zacepila i nema straha
 
05.06.2006
14
0
0

tipme

Aktivan Član
02.01.2006
51
0
0
išo sam malo po trgovinama pa sam vidio kako i šta, sad mi je jasnije, probat ču kad sve kupim, tad ču imati još pitanja.
hvala svima na odgovoru
 
03.02.2007
24
21
3
Tipme. Mozda bi ti ovo odgovaralo. Ima da se nadje u poljoprivrednim apotekama sistem kap po kap veoma jeftino (12m za 1e). To je tanko savitljivo crevo koje na svakih 15-20cm, ima mali otvor. Odatle ti voda izlazi bukvalno kap po kap, i veoma malo zavisi od pritiska vode. Moja ideja je da iseces 4 trake tog creva, jedan kraj otopis i zalepis upaljacem kao pak (tako sam ja radio), drugi kraj spojis na neko poprecno crevo, a to crevo na neko bure manje ili vec sta. A sad, iseces to crevo gde ti odgovara I tu ubacis ventil iz ves masine. To je ventil koji pusta vodu u masinu. Taj ventil spojis na tajmer, izracunas koliko ti vode treba, i podesis tajmer. Voda iz tih kapaljki uglavnom izlazi jednako na svaku biljku. I kasnije samo povecas vreme na tajmeru. Nisam bas siguran kako radi ovaj ventil ali sam 95% siguran da je ovako, jer masina ne uzima vodu kad je iskljucis iz struje. Nadam se da sam bio od pomoci. Javi sta si uradio i ja planiram ovo sa tim ventilom a do sad sam iso sa malom pumpom. Pozdrav.