LED Sjeme iz Shiskaberrya × 8 90×90cm 200-500W 2700k-6500k

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

dzidzo

Hey sexy mama xD
22.04.2015
666
2.957
163
Koliko želiš ali daješ se u trošak bespotreban, ide stuja, ide gnojivo, vrijeme i trud uložen u biljku koja neće biti pušljiva
 

Infinity

Poznanici Foruma
Poznanik Foruma
21.03.2019
1.753
10.026
358
Kad prebaciš na 12/12, tek počne rast, brzina rasta bude 2-3× veća nego u vege. Ako je slaba sorta sa strechom, uduplat će se u narednih mjesec dana. Al većinom to bude 200-300% povečanje u odnosu na momenat prebacivanja. Nadam se da će ti pomoć ova matematika u izračunu pravog momenta za prebacivanje. Sretno:respect:
 
  • Sviđa mi se
Reactions: dzidzo and Travan

Travan

Aktivan Član
27.06.2021
187
1.146
143
2. UPDATE

Shiskaberry A i B 30. DAN
Shiskaberry C D E F G H 16. DAN

Jučer
Snc8.jpg
Danas
Dnaaa.jpg Danaas7.jpg 20220112_095156.jpg

Shiskaberry A
sam prije 2 dana stavio u plastičnu tacnu u koju sam ulio 1l vode, i zalio sa 1l vode u potu. Od tada nisam zalijevao i sada je tacna suha skroz, a pot je prilično vlažan, i težak.. ok je.. 4 l pot.


Shiskaberry B
zalijevam svaki dan u 10 ujutro sa 0,5 l vode.

Ostale
nisam zalijevao protekla 2 dana osim jedne koja je presušila dobila je 0,5 l vode.

Očigledno je da nešto ekserimentiram.. :razvaljen::


VENTILACIJA

Ispušni ventilator(PC vent 12V) i upušni ventilator (PC vent 12V) sam počajao sa 5V na 12V.


Grijanje
sam rješio sa grijaćim boxom napravljenim od daske i stiropora u kojeg sam stavio jednu žarulju sa žarnom niti od 100W i probušio rupe nasuprotno kao što se vidi na slici. Jedna za ventilator kroz koju uvači zrak iz grijaćeg boxa a druga kroz koju povači iz sobe, rupa kroz koju sam slikao...
Grijaći box je trenutno prislonjen uz glavni box, i spojen na upušni ventilator 12V.
Temperatura u grijaćem boxu je 50°
Grijaći box radi 20h odnosno samo u toku dana.
Tokom noći grijem prostor u kojem je box dok ne smislim neko bolje rješenje..
Box.jpg


RASVJETA

Kako su se sve biljke skupa malo izdužile a ove 2 najveće imaju pretvrde grane, udaljio sam kompletnu rasvjetu skoro do maximuma i sada je udaljena od vrhova biljaka 45 do 55 cm.

Čini mi se da mi je box nizak(110cm), što vi kažete?

S ovim postavkama u protekla 24h metar kaže ovako:
20220112_110642.jpg 20220112_110702.jpg

To je to za sada :D
Savjeti dobrodošli!! :popcorn::

Ps. Neznam zašto mi preskače tekst prema dolje kad obojam slova? Vjerovatno do mobitela. Možda drugi put neće.. ali ne želim riskirati neko resetiranje pa da izgubim update zbog boja.. bježi bježi, zadnji put skoro, uf , od tada samo polako
:rasta::respect::vutra:
 

Prilozi

  • Odngore5.jpg
    Odngore5.jpg
    224,9 KB · Pregleda: 33
  • Razina ventilatora4.jpg
    Razina ventilatora4.jpg
    129,4 KB · Pregleda: 61

Travan

Aktivan Član
27.06.2021
187
1.146
143
Ajme :zvezda::

Neznam jeli mogu u dnevniku pitati ili u temi trebam? Npr. Ako imate problem ovdje možete pitati iskusnije članove za pomoć.

Jesu li ovo suhi listovi? Vode ne fali. Možda u zraku. Znate li što im je? Sve imaju listove koji djeluju suhi, blago problijeđeni s blijedim bijelim šaricama koje se ne vide na kameri?

Screenshot_20220112-220559_Gallery.jpg

Onda sam ih malo našpricao vodom po listovima? Prvi put.
Valjda je to bar nešto ako nije rješenje..?
"Sve to drugačije izleda na kameri i stvarno.."
Čini mi se..
Screenshot_20220112-221638_Gallery.jpg Screenshot_20220112-214650_Gallery.jpg
Neznam..
 

dzidzo

Hey sexy mama xD
22.04.2015
666
2.957
163
Ako nije malo možda je previše vode ? Jel to ona što je zaljevaš svaki dan? Nadam se da je ne šricaš po lišću doj je upaljen panel jer ćeš je spaliti, kapi vode naprave povečalo i spali se list. Zaljevanje uvjek ide u režimu mraka
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Travan

Travan

Aktivan Član
27.06.2021
187
1.146
143
Špricnio sam ih dok je bio upaljen panel.. auh neću više.. zalijevanje sam napravio pokoje i u toku svjetla, ali s vodom ne starijom od 24h koja je bila u boxu u boci bez čepa.. mislim da je suh zrak jer vlaga teško ide preko 50% iako sam je danas digao.. i malo previše vode.. hvala dzidzo, idemo dalje
 

Travan

Aktivan Član
27.06.2021
187
1.146
143
3. UPDATE

A i B dan 34
C D E F G H dan 20

Zajednicka2.jpg

Živnule su, bile su suhe ko barut od kalorifera.

BOX UPDATE

Dimenzije boxa su idalje 90 × 90 cm, samo što sam visinu podigao sa 110cm na 170cm.
Box sam povisio na već postojeći i novi dio zatvorio sa daskom, 3 cm stiropora i aluminijskom folijom. U box sam stavio 4 bloka i napravio postolje od daske i laminata na kojem stoje biljke. Ispod površine postolja, u prostoru ispod, nalazi se konvektorska grijalica (160kn). Više u Grijanje.

RASVJETA

Idalje 327W.
Dan/noć 16/8
Dan: 18:00 - 10:00
Noć: 10:00 - 18:00

Udaljenost izvora svjetla do vrhova biljaka varira od 50 do 60 cm.


VENTILACIJA

Izbačeni!:

-Ispušni PC vent 12V × 2
-Upušni vent PC 12V ×1
- skupa sa grijaćim boxom sa žaruljom od 100W sa žarnom niti.

Zbogom! :spliff::D

Umjesto tih frustracija ubačen je:
Wallair TopAir 14W 90m3/h (140kn) na rad od 24/7. :let:
Screenshot_20220117-102211_Gallery.jpg 20220117_071518.jpg

2 × PC vent 12V što hlade reflektore i 2 × PC vent 12V što pušu po vrhovima biljaka rade 24/7 i svi su pojačani, spojeni na utikač 18V.

U boxu je vrlo vjetrovito i tokom dana i tokom noći.


GRIJANJE :whato:::sun2:

Ovaj problem sam nadam se rješio.
Box mi je bio na podu i to nije valjalo. Primjetio sam hladan zrak i opću hladnoću koju uvlači ispušni ventilator. Loša promiješanost hladnog i toplog zraka koju sam otkrio postavljajući termometar na sva mjesta u boxu. Čak sam ga i objesio..
Biljke sam podigao na već spomenuto postolje od laminata koje stoji na verikalno postavljenim betonskim blokovima. Postolje se nalazi na visini od 45 cm od poda na kojem su biljke prije stale. Ispod postolja se nalazi konvektorska grijalica koja ima mogućnost rada na 750W, 1250W i 2000W. Ja sam namjestio na 750W, skinuo joj jednu stranu radi boljeg raspoređivanja topline, nakosio je, i namjestio prema njenom termostatu na 20 - 22° (slika dolje).
Grijalica savršeno održava temperaturu. Grije postolje na kojem stoje biljke i cjelokupan prostor. Sada kada sam nju instalirao u box, mada nisam siguran koliko je ona dobro rješenje, mogu podešavati temperaturu u boxu bez problema, tokom svih 24h. Međutim. Dizanje temperature ovakvom grijalicom prilično spušta vlagu u zraku. Taj problem rješavam s posudama punim vode koje se nalaze u ispodprostoru ili "podrumu" gdje grijalica radi, i s improviziranim mokrim "jedrom" od bijele potkušulje koje visi u gornjem dijelu s biljkama po kojem pušu ventilatori, umočeno u teglu s par litara vode. Pomaže koliko toliko. Ovaj princip grijanja dosta suši. Režim svjetla sam smanjio na 16/8 jer tako im taman dotraje količina vode koju dobivaju tokom faze noći. Tako da tokom 24h A i B potroše 0,6 - 1l vode, a C D E F G H 0,3 - 0,6lvode. Zemlja u 10h bude prilično suha(20ak sati nakon zalijevanja), ne skroz, 80%.
Grijanje12.jpg 20220117_110304.jpg Screenshot_20220117-100937_Gallery.jpg
Dnevna temperatura: 23°- 25°
Dnevna vlaga: 28% - 45%

Noćna temperatura: 20° - 22°
Noćna vlaga: 35% - 50%

Biljke izgledaju bolje nego što su bile ali još neznam jeli to to..

Hvala na dosadašnjoj pomoći! Koliko se vidi rađa listovima i granama, nadam se i plodovima.
Savjeti, upute, kritike, mišljenja, sve.. :D
::listomahanje:::spliff::respect::vutra:
 

Prilozi

  • Beztreningq.jpg
    Beztreningq.jpg
    305,5 KB · Pregleda: 51
  • Lst osisani list.jpg
    Lst osisani list.jpg
    229,6 KB · Pregleda: 46
  • Topping.jpg
    Topping.jpg
    367,2 KB · Pregleda: 51
  • Spaljeni listovi.jpg
    Spaljeni listovi.jpg
    253,9 KB · Pregleda: 46
  • Lst.jpg
    Lst.jpg
    248,2 KB · Pregleda: 55
Poslednja izmena:

Travan

Aktivan Član
27.06.2021
187
1.146
143
Bizzzo hvala na javljanju i pomoći. Presadio bi ih u veće potove kad bi znao koja je ženka. Ovako da ih sve presadim u potove od 10l neće moći stati ni potovi ni one za mjesec dana. Neznam koje gnjojivo da uzmem? Uzet ću od Hesia root complex? Ima li još netko neku preporuku?
::kauboj:: :respect:
 

Wendigo

大麻鉴赏家
Poznanik Foruma
15.02.2021
1.287
9.623
256
Root complex ti je stimulator korena (i pomaže u razgradnji i boljem unosu đubriva iz zemlje) ali nije de facto đubrivo :)
Ako nisi siguran šta i kako, uprosti :
Đubrivo za vege (kod Hesija TNT, ili koji god obeležen sa 'grow', bitno da N ima više u odnosu na P i K), đubrivo za cvetanje (dakle 'bloom'), neki PK+ da ih išamaraš posle u cvetanju, i bude to super :)
Ako hoćeš da se igraš, i koji enzim, booster, i tako. Ali ta osnova gore (grow/bloom/PK + root complex) radi posao oke :)

Ajd'pa sretno!
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo and Travan

Travan

Aktivan Član
27.06.2021
187
1.146
143
Ovo sve mi je pomoglo da ubrzam donošenje odluke u veze dileme s gnjojivom. Hvala Wendigo. Živio! :D
 

Travan

Aktivan Član
27.06.2021
187
1.146
143
https://www.vutra.org/threads/pravilnik.10131/
Ima više trgovina u koje mogu otići..
Vidjet ćemo što ću naći, ali danas će svakako biti! :D :respect:

GNJOJIVO UPDATE

Potraga za gnjojivom je završena! Trenutno.
20220118_160928.jpg
Nadam sam da nisam promašio mnogo..
Sad napadamo s preporučenim dozama s Hesi ambalaže? Mogu li svako zalijevanje gnjojiti s manjim dozama? Ili da preskačem? Ako imate prijedlog pomagajte. A do tada :spliff:

Oprostite ali zanima me još samo mogu li kupovati LED žarulje sa 2700k za cvjetanje jer niže od 2700 nemogu naći, osim HPS super bloom 600W 2000k. Ali volio bi samo LED..
 

Travan

Aktivan Član
27.06.2021
187
1.146
143
4. UPDATE

Dobar dan ljudi naši. :respect::vutra:

Malo sam radio na boxu ovih dana pa da vidimo čega sve ima.

Shiskaberry A i B DAN 42.
Shiskaberry C D E F G H DAN 28.
20220125_202501.jpg

To je to. Danas prebačene na 12/12.

Dakle danas je prvi dan proljeća. :D

C D E F G H prestižu ove 2 starije jer sam njih držao malo stisnutima da mlađima oslobodim mjesta..

Ove 4 naprijed sam po osjećaju odvojio i oslobodio im većinski dio boxa jer mislim da su ženske. A one druge 4 (za koje mislim da su muške) sam nabio tamo što dalje.. neznam..

Što se gnjojiva tiče sve su dobile po litru vode u svakoj 4ml Hesi TNT. Jednom.

Sve je isto samo što sam dodatno pripremio box za fazu cvjetanja. Jedino luster nije završen.

Gornji dio boxa sam obložio sa duplim slojevima crnih kesa za smeće sve do granice dokle više ne propušta svjetlost iznutra. To znači da neće ni ući unutra.. Napravio sam usisne grane spojene na usisnu rupu koja se nalazi u razini površine na kojoj stoje biljke suprotno postavljena od ispuha. Njih sam napravio od plastičnih boca od vode i aluminijske folije. Sve je malo nabrzinu i malo ću poraditi na estetici kada utvrdim da je sve djelotvorno.
20220126_093211.jpg

Sa svim sam zadovoljan.

Jedino mi smrad koji se čuje na ispuhu neda spavati. Neznam kako da se izrazim. Miris buđi. Neke lagane. Čak nije ni to ali je najpribližnije čega se mogu sjetiti. Ni miriše ni smrdi. Neutralno, ali čuje se.

Išao sam redoslijedom.

Rasvjeta, ventilatori, žice, spojevi. Nisu.

Grijalica u podprostoru nije. Laminat nije. 3 sloja ga imaju. Ništa osim betonskih blokova i laminata nema u prostoru s grijalicom.

Ručnici i majica koju koristim za ovlaživanje prostora. Nisu.

Nakraju sam poskidao i kese za smeće i sve izvadio iz boksa.

Ljudi u boksu nema nijednog konkretnog izvora tog mirisa koji se pristojno čuje na ispuhu. Toliko se čuje da bih rekao da je unutra baš nešto konkretno što pušta taj miris. Stalno. Ovaj miris sam primjetio tek od kad sam gornji dio boksa obložio u kese za smeće, prije 3 dana. Ali one nisu jer sam ih sve eliminirao, provjetrio prostoriju dobro. I opet se čuje isto. Danas najviše.

Na kraju, kad sam svaku komponentu boksa iznjušio 10ak puta i izbacio vanka, shvatio sam da bih to mogle biti one.

Ali ni one ne mirišu tako, iako sliči malo (tko zna haluciniram li više) ajme :zvezda:::razvaljen::

Samo da kažem, ako ima pomoći ima, ako nema, nije me briga. Neka rastu u tom mirisu nemirisu, briga me! Sve ću zapaliti.
 
Poslednja izmena: