Skriveni grow ormar-pomoc pri izboru ventilacije

Hempatia Soma iGrow Hemps garden
03.01.2015
122
189
43
41
Pozdrav vutroljubci, dosao sam u zavrsnu fazu projektovanja grow box-a i treba mi pomoc, do sada sam skupio, ZEUS 308 XT 3500 K, napajanje meanwell ELG 150-42 A, ormar dimenzija 70x70x200, mylar diamond folija, plan je da stavim dva reda pc ventilatora da simuliraju vjetar i pojavila se dilema oko izbora ventilacije i filtera, naime imam dvije opcije, pa bi molio vase "strucno" misljenje:

1. Pva i jednostavnija vaijanta je nabaviti ventilator Vent tt 100 sa dvije brzine (koji bi bio smjesten u posebnoj kutiji oblozenom spuzvom za zvucnu izolaciju) u kombinaciji sa Can filterom 150 (preporuka kolega sa foruma)

2. Druga diy ideja ventilacije ( ne znam da li je i koliko funkcionalna)
Naime ideja je slijedeca, na vrhu ormara postaviti izbusenu metalnu plocu u kombinaciji sa napa filterom + aktivni ugljen+pocincana mreza i na vrhu bi spojio par komada pc ventilatora da izvlace zrak iz box-a. Kombinacija ploce,ugljena i mreze bi bila upakovana u ladicu koja bi se lako izvlacila radi mjenjanja i ciscenja. To bi se nalazilo u posebnoj kutiji iz koje bi dalje vodio zrak (u ventilacijski otvor zgrade ili nazad u box ili prstoriju), logika je da se kroz vecu povrsinu zrak lakse filtrira a uz to bi se smanjila buka klasicnih turbina sto mi je veoma bitno.

Ineresuje me sta misilite da li bi opcija pod rednim bojem 2 bila funkcionalna u praksi i koje deblljine bi trebao biti sloj aktivnog uglja da se zrak izfiltrira, dimenzije ladice 70x70.

Izvinjavam se ako je do sada otvorena ista ili slicna tema, ja je nisam mogao pronaci.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stanaccc

.i.

Radioaktivan Član
03.05.2018
1.486
7.999
258
bunar
www.vutra.org
Igraj na prvu kombinaciju, pc ventovi nemaju snage za to što zamišljaš, dobro izoliraj kutiju u kojoj je ventić, umjesto spužve radije stavi unutra kamenu vunu, bolji je zvučni izolator (potraži plašt za dimnjak 1540575992052.png ) odlična stvar za izolirati ventilator, može se savijati i ove malo skuplje imaju neku vrst parne brane na jednoj strani. I uzmi izo fleks cijev 1540577143996.png jer upija veliki dio šuma zraka.
 
Poslednja izmena: