Slobodna volja

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

metalmaniac

Sve već piše na forumu, koristite Search. :)
16.10.2009
3.148
6.160
298
54
zola, ti jednostavno tvrdiš svoje i ne dopuštaš druge da te uvjere da si u krivu. i to je tvoja volja.
evo ti jedna izreka, nisam siguran čija je (mislim da C.G. Jung), niti sam siguran da ću ga 100% točno citirati, ali:
Prosječan čovjek nije dovoljno jak da preuzme kontrolu nad svojim životom i učini nesvjesno svjesnim. Oni koji ne učine nesvjesno svjesnim lutaju bez cilja i nazivaju to sudbinom!

nadam se da će ti ovo doprijeti do svijesti (i do nesvjesnog dijela) pa ćeš malo bolje razumjeti pojam slobodne volje.
 

imenjak

Aktivan Član
06.07.2011
147
80
28
33
Gajeva 30a, 44320 kutina
Mozak jeste primio informaciju da ti se prisralo, ni to nisi ti kontrolisao , a kako dalje planiras ?
Kako izaberes dalja desavanja, van mozga ?
Opet ponavljam, svaka nasa misao ( ukljucujuci i planiranje ) je zavrsni produkt komplesnih radnji u mozgu kojih mi nismo svesni, to ne moze da se kontrolise, tako da ne mozes da kazes da si slobodnom voljom izabrao bilo sta.
Kazes da si odgovoran za svoje zelje, znaci ti si birao da volis stvari koje volis i da mrzis stvari koje mrzis ?

možeš birati stvari koje voliš i koje mrziš, potrebno je samo malo volje, tako da pojačaš veze među neuronima.. ne možeš voljeti nešto ili mrziti nešto ako ne želiš ako imaš jaku samokontrolu, snagu uma. možda je u tome stvar, samokontrola, time možda jačamo svoj utjecaj na taj navodni "kompjutor" kojeg zovemo mozak

ako nismo svjesni niti možemo kontrolirati svjest, znači da nema slobodne volje, točak nije izumljen nego je već bio u glavi i čekao vremenski da kroz kalkulacije u mozgu dođe do tog zaključka? po tome teoretski, kad bi imali dovoljno snažno računalo da ubacimo mozgove ljudi unutra i komplet simuliramo jedan grad, znali bi tjek budućnosti u tom gradu?

kako je onda moguće da smo izumili sve te izume, od postupka izrade vatre trljanjem drveta o drvo, preko izuma točka, do izuma kompjutora

čemu korist onda od znanstvenih teorija, i otkud uopće ikome ideja da ikakvu teoriju predloži?

i ako nema ništa van mozga, tj nema kontrole, šta je onda svjest, zašto onda razmišljaš, šta je taj glas koji čuješ u pozadini, gdje se vidi ta slika koju oči pokazuju? dali i kompjutor istu stvar prolazi? i gdje nestaje to nakon smrti?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: He-Man

H2O888

Poznanici Foruma
Banovan
Poznanik Foruma
27.12.2011
1.546
3.338
188
o mozgu ste nasli raspravljat,a od kad smo na ovoj planeti,jos se u red nismo doveli.sto vam to govori?
 
Poslednja izmena:

Pustinjak

Banned
Banovan
08.07.2014
65
79
18
Koliko je um uopće bitan?
slobodna volja uvijek postoji međutim nije manifestirana jer puno stvari uvjetuje ponašanje čovjeka, čovjek nema kontrolu nad osjetilima kroz pratyaharu moze njima ovladati, tako da oni više ne kontroliraju njegov život, um je predstavljen kao osjetilo s kojim je najteže ovladati. TKO TE KONTROLIRA!
kako yogi napreduje on može potpuno transcedentirati misli tako da ih uopće nema,to ne znači da nije sposoban misliti ako treba,medjuti njegovo ponašanje i djelovanje je u nekim drugim sferama on može biti uključen u svakodnevni život,piti pušiti,skakati s padobranom medjutim potpuno je nevezan, misli i okolina ga ne određuju i on je van toga.
Postoje razni stupnjevi mokše,oslobođenja. Ono što bi neki rekli živjeti iz duše tu nema straha pa ni od smrti, srama,pohlepe,mržnje, ničega. Šta ostaje kad sve ode?
robot, biljka? Ostaje fantastičan slobodan čovjek (takvi ljudi danas nisu poželjni za društvo) Sve ovo sam napisa s brda s dola previše je to opširna tema, Kriva identifikacija čovjeka da je tjelo ja iskustveno mogu znati da nisam,medjutim netko drugi ne stoga riječima se ne može prenijeti 'znanje' možda samo nadahnuti da se do istoga dođe iskustveno. Današnja fizika ne može objasniti ni 1% stvarnosti.
Priča
kad vječna jiva (svjest,duša) dođe u dređeno tjelo (čovjeka) ona postaje prekrivena inteligencijom,umom,osjetilima stoga polje djelovanja(ljudsko tjelo) postaje uvjetovano kemijskim reakcijam u tjelu i jiva se samo vozi u tjelu,medjuti ako se nekim procesima ili rođenjem situacija okrene tako da osjetila ne uznemiravaju um tad inteligenija preuzima kontrolu nad umom,a jiva kontrolu nad inteligecijom i tad ta jiva potpuno izvršava svoju agendu... sve je to kozmička igra i zajebancija i sad bi neki doktor nekome govrio kako da se igra :) i određivao pravila igre TKO TE KONTROLIRA! rečeno je da ta jiva ima 78% transcedentalni odlika od apsoluta stoga ipak je i ona pod kontrolom upravitelja (išvare) Medjutim TKO TE KONTROLIRA!!! na zemaljskom planu?
Mozak je pičkin dim
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Moj put

zola

Aktivan Član
11.12.2012
260
605
93
34
Jamaica
možeš birati stvari koje voliš i koje mrziš, potrebno je samo malo volje, tako da pojačaš veze među neuronima.. ne možeš voljeti nešto ili mrziti nešto ako ne želiš ako imaš jaku samokontrolu, snagu uma. možda je u tome stvar, samokontrola, time možda jačamo svoj utjecaj na taj navodni "kompjutor" kojeg zovemo mozak

ako nismo svjesni niti možemo kontrolirati svjest, znači da nema slobodne volje, točak nije izumljen nego je već bio u glavi i čekao vremenski da kroz kalkulacije u mozgu dođe do tog zaključka? po tome teoretski, kad bi imali dovoljno snažno računalo da ubacimo mozgove ljudi unutra i komplet simuliramo jedan grad, znali bi tjek budućnosti u tom gradu?

kako je onda moguće da smo izumili sve te izume, od postupka izrade vatre trljanjem drveta o drvo, preko izuma točka, do izuma kompjutora

čemu korist onda od znanstvenih teorija, i otkud uopće ikome ideja da ikakvu teoriju predloži?

i ako nema ništa van mozga, tj nema kontrole, šta je onda svjest, zašto onda razmišljaš, šta je taj glas koji čuješ u pozadini, gdje se vidi ta slika koju oči pokazuju? dali i kompjutor istu stvar prolazi? i gdje nestaje to nakon smrti?

Niko ne zna sta je svest tacno, poenta je to da sama misao proilazi iz mozga procesima koje ti ne mozes da kontrolises, kazes da mozes da biras sta volis a sta mrzis, kako to, pa onda bi svi birali da vole stvari situacije u kojima su se nasli ili posao koji rade na primer, to nije moguce. Niko ne zna sta se desava nakon smrti, ali ako znamo da se svest osteti kada se mozak osteti, logicno je da svest nestaje kada mozak nestane ( istruli ) .
 
  • Sviđa mi se
Reactions: He-Man

PowerSeed

fuckin' admin
Urednik
Administrator
15.10.2006
22.849
44.457
3.198
Bekaa Valley
ljudi su cesto prisiljeni egzistencijalno da rade posao koji ne vole, a neki ni ne rade pa se snalze na drugi nacin, uglavnom svesno biraju sta ce da rade i mislim da to nema veze sa "procesima mozga koje ti ne mozes da kontrolises". da nema svesnog nivoa ne bi ni znao sta volis a sta ne. biras kada mozes, a kada ne mozes svesno razmisljas sta dalje i donosis odluku: raditi nesto sto ne volis, nista ne raditi i grebati se o druge, kukati kako nema posla, otimati, krasti... za ovo posle smrti, ne bih nista komentarisao, nema smisla o tome spekulisati
 
  • Sviđa mi se
Reactions: CilI and Papa Romeo

imenjak

Aktivan Član
06.07.2011
147
80
28
33
Gajeva 30a, 44320 kutina
Niko ne zna sta je svest tacno, poenta je to da sama misao proilazi iz mozga procesima koje ti ne mozes da kontrolises, kazes da mozes da biras sta volis a sta mrzis, kako to, pa onda bi svi birali da vole stvari situacije u kojima su se nasli ili posao koji rade na primer, to nije moguce. Niko ne zna sta se desava nakon smrti, ali ako znamo da se svest osteti kada se mozak osteti, logicno je da svest nestaje kada mozak nestane ( istruli ) .

možeš birati ako imaš dovoljno veliku kontrolu, pa pogledaj one budiste koji se recimo poliju benzinom i zapale, i dok gore mirno meditiraju, zamisli koja je samo to samokontrola, većina ljudi nebi podnjela da ih se štipa par sekundi, ako si vidio nedavno video cro copa, nije izdržao više od 1 minute u vodi hladnoj 8 stupnjeva, prvo je izašao nakon 40 sekundi pa je kasnije rekao da će izdržati 5 minuta pa je opet jedva minutu izdržao, ne kažem da sam ja bolji, samo govorim koja mora biti snaga uma da se kontroliraš dok umireš.. zašto onda ljudi apstiniraju, ili se kontroliraju od kakvih navika, kako onda ubiti i radiš navike, nego da recimo suzbijaš želje i pretvaraš ih u druge želje? kako onda ovisnici o hrani, tj debeli ljudi prestanu voliti hranu i smršaju? nije da ne žele hranu, ali se kontroliraju i suzbijaju tu želju i promjene je drugom željom.. nije lako ali se može..

što se tiče oštećivanja mozga, svijest se možda ne ošteti, ubiti svijest kao shvaćanje stvarnosti, jer sve što trenutno mi vidimo je ubiti simulacija realnosti koju mi zamišljamo iz dobivenih informacija iz senzora, a senzori nisu savršeni kao npr mrtva točka u oku koju ne vidiš, ili recimo elektromagnetski spektri koje oči ne očitavaju ili spektri vibracija koje uši ne očitavaju, možda je to usporedivo sa napušenim i nenapušenim stanjem, kad nisam napušen "normalniji" sam, logičnije razmišljam, brži sam, precizniji, lakše upravljam vozilom, ali kad sam napušen doslovno mi je mozak otvoreniji, čujem zvukove koje normalan ne čujem, više sam svjestan okoline, kao da dobivam veći spektar informacija, ali iste te informacije me blokiraju za normalniji rad.. mozak je algoritam za pretvaranje istih informacija u informacije koje svjest shvaća, i ako se informacije krivo protumaće, ili ako je mozak oštećen pa svjest nema kontrolu, dešavaju se te bolesti... ja to zamišljam isto kao da ti auto ima kvar pa ne skreće recimo u jednu stranu itd..

mi smo bića kojima su primarni senzori vid i sluh, šta misliš kakva je simulacija realnosti psima koji se dosta uzdaju u miris? ili recimo šišmišima i dupinima koji se uzdaju u eholokaciju?

pogledaj na jutubu videe o psihičkim poremečajima, recimo ona žena koja ne vidi samo desnu stranu svim stvarima (zato jer mozak iz slike sam vadi objekte i označava ih kao zasebne objekte, zato i nastaju halucinacije, jer se iz slike krivo protumače objekti), kad joj neko pokaže to što nije vidila, žena se zaprepasti, jer nije bila svjesna, jer nije dobila tu informaciju

ako smo običan kompjutor, tj naš mozak je običan kompjutor, onda svjest nema smisla, zašto sam svjestan svega, zašto vidim sliku koju vidim? gdje se osjeća bol kad se ubodem ili opečem? kako je moguće rekreirati osjećaj boli?
možda je svjest neka vrsta komunikacije među stanicama? dali i mravi u zajednici imaju nekakvu zajedničku svjest?

Po nekim istrazivanjima svega 3-4 %, rijetki su imali i do 7%

zašto to misliš? i gdje je to istraživanje, postoje uređaji za mjerenje moždanih aktivnosti, i oni pokazuju da se mozak koristi skoro 100 posto..
koja je onda svrha mozga ako se ne koristi 100 posto? zašto se onda ostatak tjela koristi 100 posto pa čak i više do te mjere da se troši?
zašto onda imamo tolike glave i tolike mozgove i zašto onda majmuni nisu isto pametni kao mi?
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: He-Man

zola

Aktivan Član
11.12.2012
260
605
93
34
Jamaica
Nisam ja ni rekao da se treningom i jakom voljom moze postici vrhunski rezultati na primer, ali opet osoba koja ima jaku volju nije sama odgovorna za to , zato neko ostavi heroin, a neko ne moze da ne pojede krofnu. Ljudi koji dozive jak udarac u glavu mogu da ostanu na desetogodisnjeg deteta a da im ostale fizicke funkcije ostanu netaknute ( imam komsiju kome se to desilo, kao klinac pao na glavu ), kako to nije ostecena svest ? To na neki nacin jeste kao i auto koji ima kvar, ali sta se desi sa autom kad istruli ?
Svestan si najverovatnije zbog najkompleksnijeg mozga u prirodi, mada i naucnici priznaju da ne shvataju svest jos, bol i dalje osecas zbog informacija u mozgu, imas ljude koji se rode bez tih receptora, oni ne mogu da osete bol.

Ovde Harris dodatno objasnjava :
Sto se tice procenta mozga koji koristimo : http://en.wikipedia.org/wiki/Ten_percent_of_brain_myth

http://www.scientificamerican.com/article/do-people-only-use-10-percent-of-their-brains/
 
Poslednja izmena:
  • Sviđa mi se
Reactions: He-Man

imenjak

Aktivan Član
06.07.2011
147
80
28
33
Gajeva 30a, 44320 kutina
za bol mislim na osjećaj boli, a ne receptor koji izaziva tu bol..
isto kao kad si emocionalno povrijeđen, ili kad si lud pa te zaboli mozak..
kako ćeš recimo napisati program za osjećaj boli? tj program može bol shvatiti kao nešto što nevalja, ali gdje je taj pravi osjećaj boli... program bol može osjetiti jedino kao kad te trese struja, osjetiš da nešto nevalja ali ti nije jasno točno što, pa zato to ne radiš.. tj pustiš kabal..

ja ne vjerujem u dušu kao što inaće ljudi to zamišljaju, kao duha u obliku čovjeka koji se ponaša kao čovjek ali može prolaziti kroz materiju, nego svjest doživljavam kao nešto što je povezano sa tijelom, kad umreš nema svjesti, ili bar ne u ovom obliku, zasigurno ne vjerujem da kad umrem da i dalje vidim dešavanje oko sebe i da dalje osjećam kao što trenutno osjećam, ali mi je glupo da svjest nestaje samo tako, više gledam na svijest kao nekakvu energiju koja nakon smrti prelazi u prirodu, na meni nepoznat naćin koji ću saznati nakon smrti, nema razmišljanja jer to nije mozak, nema gledanja niti primanja informacija, bar ne na naćin na koji čovjek radi, ali sa druge strane onda bi cjeli svemir trebao biti svjestan na neki način, ubiti možda je cjeli svemir neka vrsta kolektivne svjesti.. ma ubiti neznam niti sam šta da mislim, kad razmišljam o tome onda mi je nekako glupo misliti da je mozak jednostavno kompjutor, ali da znam odgovor sigurno neznam..

sve u svemu znam, tj mislim da je prava realnost itekako čudnija nego što mi to možemo zamisliti, jer primamo vrlo usku količinu informacija, ubiti i te informacije koje dobivamo su neispravne i neistinite, zvukovi ne postoje, to su samo vibracije zraka, okus ne postoji, boje ne postoje, sve što mi primamo je uzak spektar elektromagnetskih valova, okusimo molekule i čujemo mekošenje atoma zraka kako se neke teže stvari pomjeraju, gdje su ubiti stvari koje nemaju masu, ostale vrste čestica koje konstantno prolaze kroz ljudska tjela temlju koja ubiti i nemaju interakciju sa nama, čemu služe? ubiti čvrste tvari tvore vrlo malen dio nama poznatih stvari, ima dosta stvari koje su nam nepoznate.. šta je recimo sa tamnom energijom ili sa kontra česticama, gdje nestaju kad se sudare sa običnim česticama? kako je moguće da se čestice i negativne čestice spontano stvore iz ničega, šta je to izvan ničega?
 
  • Sviđa mi se
Reactions: He-Man and CilI

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
Slobodna volja za mene znaci i slobodan zivot. Dakle,bez ljudi koji ce meni odredjivati kako da zivim. Prvo sto treba istrijebiti to su politicari. Oni se bave ljudskim umom i koriste globalnu psihu da bi manipulisali masom. Automatski ti vise nemas svoju volju. Zaboravi.
Ti moras njima za sve da odgovaras. Ja ne razumijem kako su oni kroz istoriju uopste dosli do toga da nesto bude njihovo,tj. drzavno. Kako moze neko podrucije biti od drzave? Sta je drzava? Gomila manipulatora?
Nekome ko ti je nametnuo nesto a nije te ni pitao da li se slazes sa odlukom. Nije te on stvorio,niti te je neko pitao zelis li ti da se rodis u takvom svijetu.
Slobodna volja je takva da ti trebas da radis po instiktu. Nisu oni stvorili ni drvo,ni zemlju ni nista na ovoj planeti,a da ti nemas na to prava. Oni su to ustvari od nas oteli. Eto ti tvoja,(vasa) slobodna volja. Ja sam se smrzao ove zime. Jer nisam imao novaca da kupim drva. (dajem primjer)
A znate li sta bi bilo da sam posjekao jedno ili dva stabla? A ovi iz drzavnaih suma na crnoj hronici koliko su obestetili ove nase sume. Znaci nemamo slobodnu volju.Nemam sta da jedem (opet zasad dajem primjer iako nisam daleko od istine) a mogao bih od svoje zemlje nesto napraviti,ustvari ne mogu jer traze nekakav porez na nesto. Mislim boli me uvo,ko si ti da mi bilo sta trazis. Nije bitno cija je. Zemlja treba da bude NASA svacija. Sadi,radi,zivi.
Ja bih se samo drzao nekih osnovnih moralnih zakona tipa,ne ukradi i ne ubij. Ostalo sve po volji. *****'ga,nekako mora biti nekakvo pravilo. Kontam da je ovo najbezbolnije. U ovakvom rezimu sve bi bilo svakome dostupno.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Moj put and CilI

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Sale brate, ti slobodnom voljom ode u anarhiju :)
Mislim da drustvenu zajednicu, evo ovaj nas forum npr., ne mozes pljuvati zbog pojedinca koji se uclani da bi provocirao i krsio pravila koje smo svi prihvatili registrujuci se na njega.
Pod drzavom se smatra uredjena zajednica ljudi da ljudima bude bolje nego da se sami za sebe bore. To sto su kriminalci dosli na mjesto gdje su trebali biti intelektualci je druga prica.

@imenjak da nam je iskoristenost mozga 100% ne bi nas dvojica tipkala na forumu da bi komunicirali vec bi to telepatski radili. Kao kad se preko wi fi mreze konektujes na google. Ne bi ti trebao tv prijemnik da tv i radio talase pretvara u igru svjetlosti da bi gledao spanske serije vec bi ih direktno u mozgu reprodukovao u odgovarajuci signal.

Nemojte brkati hemijske reakcije, koje nemaju veze sa slobodnom voljom, sa mogucnoscu izbora nekog djelovanja, bilo umnog ili fizickog. Ne brani vam niko da odjebete sva drustvena pravila i norme i da se pjeske zaputite u Peru. Odjebite zene i djecu ako ih imate, stapic sa zavezljajcicem preko ramena i put pod noge.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: sale82ful

imenjak

Aktivan Član
06.07.2011
147
80
28
33
Gajeva 30a, 44320 kutina
šta je telepatsko komuniciranje, kakva vrsta medija se koristi za telepatsko komuniciranje?

koliko znam ljudi nisu dobili tu sposobnost evolucijom, niti im je potrebno, i dalje tvrdim da koriste 100 posto mozga, jer svaki dio mozga služi za nešto i nema neiskorištenog djela mozga, jedino što inteligentniji ljudi imaju više veza između neurona i bolju iskoristivost mozga, jedino ako si na to mislio.. ali ne vidim kako se to može izračunati u postotcima..

što se tiće radiovalova, to bi možda mogao vidjeti i sa očima, ali kao masu nepovezanog svjetla, jedan tv program je vrlo uzak dio spektra, i onda taj dio signala treba dekodirati, isto ko da neko kodira sliku na taj način da je kodira na 964hz i ubaci u muziku, i da ti dok slušaš muziku istovremeno izdvajaš samo signale od 964hz i tako vidiš sliku na televiziji, nije baš vjerovatno...
ljudima je komplicirano odrađivati računske operacije i dosta mora se moraju koncentrirati i koristiti mozak za tako jednostavne stvari, a ne ovako nemoguće...
 
  • Sviđa mi se
Reactions: He-Man

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Zamisli da ti neko pokloni mocan kompjuter najnovije generacije i pregrstom korisnog softvera, svakodnevno ti stize hiljade mejlova, a ti znas samo da ga upalis i piljis u monitor. Nemas blage veze kakve si poruke dobio jer nisi svjestan (ne znas) ni da postoji ta opcija.
Kompjuter je 100% funkcionalan, al ti ga koristis 0.0001%.
Slicna stvar je i sa mozgom.

Na ova pitanja oko telepatije ne zelim diskutovati u ovoj temi. Nadji temu o telepatiji pa malo procitaj, ako ne postoji eto ti interesantne teme za otvoriti.
 

sale82ful

Drug Član
Poznanik Foruma
18.12.2013
2.641
10.742
358
Sale brate, ti slobodnom voljom ode u anarhiju :)
Posteno sam se nasmijao... :)
Ma jest to tako ispalo kad se procita,ali nisam bas mislio na anarhiju. Pu,pu,daleko bilo.
Mi u nekim segmentima zivota samo mislimo da imamo slobodnu volju,ali generalno gledajuci,kad prodje neko izvjesno vrijeme,covjek shvati da nije sve ispalo onako kako je zelio.
A sistem (drzavu) sam naveo kao idealan primjer (ne)imanja slobodne volje covjeka.
B'jezim sa ove teme. Zabolice me glava,a samo sto sam smotao dzokavac. :)
:spliff:
 

imenjak

Aktivan Član
06.07.2011
147
80
28
33
Gajeva 30a, 44320 kutina
Zamisli da ti neko pokloni mocan kompjuter najnovije generacije i pregrstom korisnog softvera, svakodnevno ti stize hiljade mejlova, a ti znas samo da ga upalis i piljis u monitor. Nemas blage veze kakve si poruke dobio jer nisi svjestan (ne znas) ni da postoji ta opcija.
Kompjuter je 100% funkcionalan, al ti ga koristis 0.0001%.
Slicna stvar je i sa mozgom.

Na ova pitanja oko telepatije ne zelim diskutovati u ovoj temi. Nadji temu o telepatiji pa malo procitaj, ako ne postoji eto ti interesantne teme za otvoriti.
ti koristiš alegoriju da slikovito objasniš svoje razmišljanje
ja od početka razumijem šta želiš reći, ali korištenje alegorije ne znači da je ta tvrdnja istinita.
mogu i ja isto tako izmisliti neke alegorije da prikažem neke stvari sebi u korist, ali opet ne znači da je to istina
daj neke dokaze koje potvrđuju tu tvrdnju, ako nemaš dokaze onda to ostaje samo na ideji.

recimo dokaz da čovjek koristi 100 posto mozga su teorija evolucije i strojevi za praćenje moždanih aktivnosti, a imaš i znanstvena istraživanja koja potvrđuju isto, jedino što možda čovjek ne koristi mozak u sto postotnoj efikasnosti, ali to je druga stvar, a i pitanje je šta ubiti smatraš efikasnošću, efikasan je za ono za šta je napravljen, a to je preživljavanje

za telepatiju sam pitao čisto jer sam pretpostavio da nemaš odgovora
 
  • Sviđa mi se
Reactions: He-Man

Papa Romeo

barba non facit philosophus
Prijatelj Foruma
30.03.2011
1.204
6.198
258
Prijatelju, telepatija nije moja umisao, kao sto to nisu ni telekineza i pirokineza, jer su primjenjive mogucnosti uma. Naveo sam ti primjer da ti ukazem na mogucnosti mozga kojima mi nemamo pristup i prema kojima mogu tvrditi da mozak ne koristimo 100%, bez obzira sto postoje opcije za tu namjenu.

Za razliku od tvojih stavova (uvjerenja) koje iznosis, a u kojima iste sam sebi dovodis u sumnju, ja u svoje vjerujem, ali nisam iskljuciv. Dajem mogucnost da mi dokazes da nisam u pravu.
Tvrdis da si virtuoz na svim muzickim instrumentima, da si Pikaso u kubizmu, Rembrant u baroknom slikarstvu, da ti je glas na nivou Pavarotija, da se razumijes u sve naucne discipline, da ne nabrajam dalje.
Svako ima izrazen dar prema necemu. Nije svako talentovan za sve, bez obzira sto u mozgu cuci mogucnost prema svemu. To je meni sasvim dovoljan dokaz da ne koristimo mozak u svom njegovom kapacitetu. Ako mi tvrdis da si ti takav da koristis sve njegove mogucnosti onda izrazavam zelju da te licno upoznam, jer si prvi primjerak u mojih 40 godina postojanja na ovoj kugli zemaljskoj koji je to u stanju.

Za telepatiju sam ti napisao, a nije mi mrsko ni ponoviti.
Otvori temu, ukoliko ne postoji, pa cemo tamo da diskutujemo i odgovaramo. Ova tema nije mjesto za takvu diskusiju.