Soba za uzgoj [HPS]-[3D vizualizacija]

Hempatia Soma iGrow Hemps garden

frankbulb

Aktivan Član
23.02.2014
94
181
33
Nakon uspjesnog prvog growa vrijeme je za malo odmora od sadnje no to ne znaci da ne mogu planirati za buducnost.
zadnjih par tjedana laganini radim na vizualizaciji projekta koji sam imao u glavi jos vec neko vrijeme i za koji sam izracunao da mi je potrebno sveukupno oko 3000kn.

Znaci radi se o sobi 2m X 3m X 2,5m s tim da je jedan rub "odsjecen". U toj sobi sam planirao odvojiti jedan dio i tamo posaditi 8 biljki(mozda i vise ako posadim bagseed tako da kompenziram za eventualne muske biljke) i iznad njih staviti jednu 400w HPS zarulju ili dvije 250w. Tu bi bilo dobro da me savjetujete tojest date svoje misljenje jer s jednom 400w imam manje posla s instalacijom, netrebam kupovati dvije prigusnice i opcenito mi se cini jednostavnije rjesenje, no s dvije 250w mi se cini da bi svjetlost bila pravilinije distribuirana po prostoru. Ispravite me ako grjesim.

Odvod topline s lampe bi pomocu cijevi i ventilatora usmjeravao ili na tavan pa da se tamo dalje prirodno rasprsi(ovako kako je prikazano na slikama) ili direktno u potkrovlje tako da sav topli zrak ide odmah van. Ova druga opcija bi bila laksa za izvest jer je kosi dio napravljen od tanjih dasaka za razliku od prve opcije koja bi podrazumjevala busenje betonske deke. Opet, ovdje ocekujem vas strucni savjet. Prvenstveno me brine miris ali i temperatura tojest ima li kakve opasnosti od pozara ili da netko osjeti miris.(napomena: ventilator planiram 125mm kapaciteta 185 m3/h)

Sam prostor za uzgoj bi zapravo bio kut sobe gdje bi zidovi bili oblozeni mylar folijom a stranica gdje nema zida bi imala onaj rasklopivi zid kao harmonika koji bi s jedne strane isto bio oblozen mylar folijom. S gornje strane nisam mislio nista stavljat osim standardnog reflektora kakav se moze kupiti u tim grow shopovim. Sad hoce li to biti dosta vi procjenite. Sto se tice perioda kad su biljke u mraku iskreno nisam se nikakvog konstrukcijskog rjesenja sjetio ali uvijek mogu s nekom dekom rucno pokrit.

Svijezi zrak bi dolazio kroz otvoreni prozor. Staklo je zamuceno (jer ta soba je u biti nikad realizirana kupaona u biti, cak imam i cijev za wc koju se nisam potrudio modelirati haha) tako da izvana mislim da nema sanse da itko vidi ista.

A sad slike




To bi uglavnom bilo to. Dajte savjete uputite me na greske i opcenito recite jel ta moja prica uopce drzi vodu.

Zahvaljujem :)!
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
Cini se dobra ideja....nisi naveo najbitniju stvar. Kolike su dimenzije tog ogradjenog ugla. Po vizualizaciji bi bilo nekih 2.5x1.5 ili tako nesto?
Racunaj da te 2x250w sa prigusnicama trose skoro kolko i jedna od 600w pa mozda da i o tome razmislis, a i po velicini prostora mislim da ce ti vise odgovarat 600W.
 

frankbulb

Aktivan Član
23.02.2014
94
181
33
širina(crveno) je 2m. , visina 1,5m (trenutno na d modelu, ali moze teoretski do 2m) Duljinu nisam tocno odredio, na 3d modelu sam onako od oka stavio jer u biti ne znam kolko bi mi bilo pamtno stavit ako recimo stavim jendu 600w HPS i planiram tako 8 biljki stavit?

(na 3d modeli prozor nije napravljen u mjerilu i malo je manji nego u stvarnosti)

 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
Pogle zasto sam te pitao za velicinu. Pa si kalkuliraj lumene :p
8 biljaka nije problem u tom prostoru al ces morat izracunat ralaciju svijetlo-povrsina boxa ;)

- 2.0m x 2.0m - 1000w HPS
- 1.5m x 1.5m - 600w HPS
- 1.0m x 1.0m - 400w HPS
- 0.8m x 0.8m - 250w HPS
- 0.5m x 0.5m - 150w HPS
- 0.3m x 0.3m - 70w HPS

e da...obavezno si pogledaj ovu temu
https://vutra.org/topic/9121-svjetla-za-uzgoj-tipovi-i-intenzitet/
 
  • Sviđa mi se
Reactions: golub mira

Data

Aktivan Član
13.05.2010
226
265
43
44
Pozdrav
Blago tebi imaš savršen prostor...neznam šta bih ti rekao mogu rast iz plafona ako hoće :rofl: :rofl:
nego kažeš savjete oćeš....evo ja nikad nisam imao growroom pa uzmi s rezervom moje savjete ali mislim da imaju smisla...sudeći po trudu koji si uložio u nacrt rekao bih da želiš napravit ne samo growroom nego i showroom :respect:

Sunce: Ako su dimenzije prostora sa posudama 2x1m onda stavi 2x250w...tada mogu bit i na 1.5m visine a i u pravu si što se tiče rasipanja svjetlosti jer nemaš kvadrat površinu nego pravokutnik(srećom pa mi djeca idu u školu pa sam ponovio nedavno ovo gradivo :read: )
Ventilacija: zaključio sam da ti taj prostor nije na južnoj strani i nema klimatizaciju ali bez obzira na to treba jači protok pogotovo ako staviš 2x250w...Miris neka te nebrine jer to se neda obuzdat u takvim prostorima bez dobrog karbonskog filtera(na koji opet moraš stavit dovoljno jak vent),na tavanu će se osjetit sigurno :rofl:
Mokre krpe na prag vrata od prostorije i prozor nikako ostavit tako samo zamućeno staklo nego preko cijelog prozora staviš jeddnu kutiju i na njoj samo rupa a prozor ostaje na kip dok ne zazimi(kao veliki light trap). http://i744.photobucket.com/albums/xx90/RobMarley420/DSCF7014.jpg

Na rupu mrežu za kukce koju ćeš redovito čistit jer taj miris hebeno napaljuje kojekakve kukce(a kad razmislim to mi je zajedničko s kukcima :rofl: ).Na taj način osiguran je mrak u čitavoj prostoriji pa netrebaš nikakve deke pogotovo jer te strah požara....neboj se nego izmjeri kad kreneš temp sa i bez ventilacije tako da znaš TOČNO na čemu si.Ako se dogodi požar bez odgode zovi vatrogasce.Teško je dodatno upgradeavat prosor kad krećeš sa 8kom ili fakin seedbagom.Nemoj misliti kako niko negleda u taj prozor jer stari kad upališ te lampe izgledat će primamljivo nego se pobrini da se to nevidi.Nema straha ako sve natanane i s mozgom a vidim sposoban jesi.
Oprosti ako sam te uvrijedio s nekim savjetom al neznam koliko imaš godina/iskustva pa sam napominjao štagod mi je palo na pamet.SReTNO
:respect:
 

frankbulb

Aktivan Član
23.02.2014
94
181
33
ajde onda recimo da stavim 2m X 1m pa je to onda 2 kvadrata. stipe po ovome tvojem vidim da bi mi jedna 600w bila taman. Mislim da mi se ne isplati zajebavat sa instalacijom dvije manje lampe jer ipak nisu sad ta 2 kvadrata neki ogromni prostor. Tako da sto se tice rasvjete mislim da je to zakljuceno.

Jedino ne znam dok ja stavim tih osam biljki i dok se one sve fino razgranaju hoce li biti dosta sirina od jednog metra?

za ventilaciju gledam sad ove reflektore po growshopovima, u opisu pise reflektor za zarulje 600w-1000w i rupa 150mm a ventilator 150mm pise kapacitet 300 kubnih metar po satu. Pa valjda ce mi to onda biti dosta?

Data ovo tvoje rjesenje za prozor mi se svidja mislim da cu definitivno tako nesto izvest. A kukce mi nemoj spominjat, kompletan prvi grow od pocetka do kraja sam prosao sa infestacijom fungus gnatsa, ali me samo luda sreca spasila jer kolko mi se cini nisu nikakcu pretjeranu stetu napravili, dapace, dok sam pregledavao korjene poslje berbe bili su skroz zdravi jaki i razgranati. Ali ovaj put radim bez nametnika :D sve cu ja to fino dezinficirati ocistiti pa cu i dekontamnacijski tuš instalirat po potrebi haha :D

A sto se tice mojih godina i iskustva, tocne podatke ne bi iskazao ali recimo da ni jednog ni drugog nemam previse hehe :D
 

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
Za tu dimezniju bi ti 600W bilo super. Dobar reflektor stavit i to mora bit dobro. Ok ovo je zakljuceno.
Kaj se tice osam komada nutra, tu ti neznam jer neam iskustva sa indoorom. Al mislim da bi uz dobar trening i dobar tajming vegetacije to moralo ic bez problema. Pogledaj malo unutanje growowe ekipe i kolko biljaka su trpali. Za ventilaciju mislim da neces imat nikakvih problema posto imas prozor i neces koristit filter. Taj vent na CT, eventualno jos jedan da vadi van iz boxa i to je to. Milina :D
Sto se tice perioda kad su biljke u mraku iskreno nisam se nikakvog konstrukcijskog rjesenja sjetio ali uvijek mogu s nekom dekom rucno pokrit. Ovaj dio ne kuzim :D
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.995
34.361
2.598
To je ustvari 1x1..ovaj drugi kvadrat i neces moci iskoristiti jer lampa tu nece bacati dovoljno svjetla posto taj prostor ide vise u duzinu nego sirinu.Recimo da je 1,5x1,5 idealno za 600w.
znaci 8 komada nikako ja bi radije stavio 4 u vece potove npr.12 do 15l
5 tjedana vegetacije uz zdravu prehranu haha i optimalne uvjete..mogao bi se iznenadiri na kraju.
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Bizzzo and Rade

ganja_farmer

grower wannabe
25.05.2009
1.336
4.151
188
73
stipe je napisao(la):
Sto se tice perioda kad su biljke u mraku iskreno nisam se nikakvog konstrukcijskog rjesenja sjetio ali uvijek mogu s nekom dekom rucno pokrit. Ovaj dio ne kuzim :D
koliko sam ja skužio :icon_mrgreen: on planira svaki puta pokrivati i otkrivati biljke kad će se mijenjati period svjetla i mraka...što po meni nije baš riješenje,radije odmah s nečim pokriti i tako izbjeći tlaku svaki dan...ideja o growroomu i prezentacija mi je skroz dobra,samo što bih ja na njegovom mjestu ovaj prozor skroz zatamnio i evo prekrio taj dio u startu i ne micao pokrivalo. :D
 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
U joj...palo mi je to na pamet al nekak sam si mislio da nece valjda to radit :D Sjecam se da kad sam u prvom boxu prvih tjedan dana rucno palio gasio svjetla i popizdio sam skroz i otiso kupit tajmer....mislim da ce poludit nakon 2 dana pokrivanja i otkrivanja ak je to zamislio :) ...Daj Frank to skemijaj kak Farmer veli i miran si, iovak ionak ces operirat prozor zbog cijevi i ventilacije :)
 

zlavjestica

Superstrpljiva neurotichna konsultantica
Poznanik Foruma
12.05.2012
1.026
1.566
188
prozor lako zatamnish ( par slojeva tamnije ljepljive folije/tapeta-bash za prozore postoji )

eventualno da si uzmesh neki reflektor tipa .ma.evo ti link.
bash o tim adjust reflektorima i bla bla..sve je..doslovno..nacrtano.+layout tips
http://www.adjustawings.com/growing-instructions.htm

ovi reflektori jesu skuplji.ali..pokrivaju neshto vechu povrshinu + ima shema sa staklom + ako namontirash vent koji bi ga malo i ljuljkao+hladio pod lampu...mogao bi rijeshiti problem rasvjete u kuboidnoj tj.kvadar oblik prostoriji..

+nisam skontala iz tog 3D prikaza..dali mislish ograditi taj kut sa samo dvije ploche..ili 3 ?
mozhes i sa 2 ( tako sam imala i ja..i sljaka ok )..a jedna strana sluzhio i kao vrata-samo ju na sharke postavish..
 

Data

Aktivan Član
13.05.2010
226
265
43
44
Vidim različite savjete...jadan čovjek samo ga zbunjujemo....
Znači ako ćemo konkretno nešta isplanirat onda ti lijepo nama reci tj.odluči se koje će biti dimenzije prostora...jel 1x2, 2x1,1.5x1.5,16x16 pa na osnovu toga izaberi jedan od predloženih setupa što se tiče jačine svijetla...(Opin prijedlog ako stavljaš 1,5x1,5,moj ako stavljaš 2x1 itd.)
Ajjjdeeeee jedva čekamo vidjet što si smislio :respect: :thumb:
 

Gagiba

Aktivan Član
Sve je izvodljivo. Ventilacija će završiti posao, 600w će pokriti površinu, što primeti Opa cupa neće biti ravnomerno raspoređeni ali i to je manje bitno, pokrivanje će verovatno biti efikasno ako bude dobra tkanina i ako te ne bude zamrzelo ubrzo...ali mirise je nemoguće sprečiti!!! :)
Poslednji mesec cvetanja će biti ludilo kad se uđe u prostoriju sa osam biljkica... :D

Predlažem ti da konstruišeš neku ploču odozgo, karbon filter sa bešumnom turbinom i sve bi već polako dobilo smisao.

P.S. Filterima je jako pala cena poslednjih godina. Dostupni su već od 50-60 eura komplet...
 

frankbulb

Aktivan Član
23.02.2014
94
181
33
mislim da je sve vise manje rjeseno.
600w hps u cooltube i na to postaviti adjust a wings reflektor, vrući zrak kroz cijev na tavan. na prozor neku crnu zavjesu i to je to

 
  • Sviđa mi se
Reactions: Stipe

Stipe

Urednik
Moderator
20.03.2014
12.262
35.798
2.698
Weed California USA
Meni to sve super izgleda al imam par digresija.
Stavi nesto na "krov" da se ne moras zaebavat sa dekom i pokrivanjem...poludit ces :D I da onda opravdas funkciju CT-a :p
Na prozoru ce ti trebat nesto bolje od crnog zastora :D 600W svijetli ko betlehem :D

Ajde sretno da se to realizira...svidja mi se projekt :)
 
  • Sviđa mi se
Reactions: LeganiniOs

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
frankbulb je napisao(la):
mislim da je sve vise manje rjeseno.
600w hps u cooltube i na to postaviti adjust a wings reflektor, vrući zrak kroz cijev na tavan. na prozor neku crnu zavjesu i to je to


poz.
jedna stvar me interesira, kako CT pa na njega wing??
to ce bit neki tvoj home-made wing ili ces doslovce kupit adjust a wing i nekako ga montirat na CT?

poz
 

frankbulb

Aktivan Član
23.02.2014
94
181
33
posto ovdje pare nisu problem, mislio sam kupit cooltube i adjustawing pa skombinirat. mislim da nebi trebalo bit nekih ogromnih problema s tim, ali ako i bude nesto cu vec izmislit :) snalazljivost je uvijek vrlina
 

trubabuba

Aktivan Član
20.06.2014
959
775
113
planet earth
@frankbulb
hm, pa neznam nekak mi se cini jako puno novaca, a mozda nepotrebno. sta e nebi vise isplatio uzet CT i onda napravit nekako sam bolji reflektor iznad njega. ja isto nisam siguran koliko je ovaj moj reflektor na bat CT-u dobar, al u odnosu na onaj mini koji dolazi na nekim CT-ima je sigurno bolji jer je puno veci. meni treba za osvjetlit 1,4 x1,4 x2.5m box (600w HPS).

@stipe
nisam ni znao da to postoji, nisam nigdje vidio.
imas neki link da vidim malo o cemu se radi? moze na pm ako nesmijes ovdje.

poz
 

opa cupa

fuckin' Petrolhead
Administrator
04.03.2012
7.995
34.361
2.598
frankbulb je napisao(la):
posto ovdje pare nisu problem, mislio sam kupit cooltube i adjustawing pa skombinirat. mislim da nebi trebalo bit nekih ogromnih problema s tim, ali ako i bude nesto cu vec izmislit :) snalazljivost je uvijek vrlina
Netreba ti CT ja sam tu glupost izbacio iz boxa vec odavno..ok.ako je mali box ali sve sto je vece od 1x1 CT je nepotreban..krade svijetlo.
Pametniji potez je dobat reflektor.Pola foruma nije svijesno koliko je to reflektor bitna stvar u cijeloj prici ;)